Skocz do zawartości

Teleskop tylko do księżyca


WIT

Rekomendowane odpowiedzi

Witam astro maniaków :)

Z góry przepraszam za utworzenie kolejnego tematu do prostej (z waszego punktu widzenia) sprawy. Niestety po kilkudniowym wertowaniu tematów na forum i natłoku informacji zacząłem sie w tym delikatnie gubić.

 

Co chciałbym:

- Pooglądać księżyc w mozliwie największym zbliżeniu i mozliwie najlepszej jakości.

(zblizenia na wybrane fragmenty)

 

Ile chciałbym wydać:

- około 500 PLN, ale nawet suma w granicach 1000 lub więcej nie byłaby przeszkodą jeżeli stwierdziłbym, że warto i zobaczę o wiele więcej niż w teleskopie za około 500.

 

W momencie jak zacząłem czytać to forum...tematy o DS-ach, planetach od razu chciałem jak największy teleskop, żeby moć to poobserwowac. Jednak po kilku dniach stwierdzam, że ogladanie mgiełek, czy ledwo widocznych kropek nie jest dla mnie i szkoda kasy na coś co rzuce zawiedziony w kat.

Do stwierdzenia czy mnie to wciagnie podobnie jak was postaram sie kiedys wpasc i popatrzec na tzw. sępa :D

Księżyc, kratery oraz wykorzystanie teleskopu do obserwacji naziemnych to w tym momencie moje priorytety, a jezeli daloby sie jeszcze zamontowac cyfrowke na tym i zrobic pare ladnych fotek krajobrazu byloby juz calkiem ok :)

 

Jezeli chodzi o miejsce obserwacji to tereny wiejskie, raczej niewiele zrodel swiatla. Jedyny problem to drgania na tarasie spowodowane przez przebiegajaca w poblizu linie kolejowa. Srednio co 30-60 minut.

 

Jezeli to nie problem prosilbym o wskazanie konkretnych modeli teleskopow i akcesoriow do dokupienia, aby osiagnac zalozone cele.

Z góry dziekuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- około 500 PLN, ale nawet suma w granicach 1000 lub więcej nie byłaby przeszkodą jeżeli stwierdziłbym, że warto i zobaczę o wiele więcej niż w teleskopie za około 500.

 

a jezeli daloby sie jeszcze zamontowac cyfrowke na tym i zrobic pare ladnych fotek krajobrazu byloby juz calkiem ok :)

 

Witam.

Zdecydowanie zbieraj na więcej niz 1kzł. Pozwoli Ci to kupić większy sprzęt który przy ciemnym niebie z pewnością pokaże więcej i przede wszystkim lepiej. Oszczędzając teraz na zakupie te marne 5 setek już po kilku miesiacach rozwijania swojej pasji stwierdzisz że to za mało. Księżyc to wspaniały obiekt do dużych powiększeń ale raczej nie da się ich wyciągnąć z taniej, małej optyki. Natomiast wieksze szkło w razie potrzeby pozwoli przypowerować a także stwierdzić że na pozamiejskim niebie obiekty DS są rownie ciekawe co nasz łysy. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Newton do obserwacji naziemnych? Może jeszcze na paralaktyku? Bez sensu.

Moim zdaniem to albo refraktor, albo Maksutov, na jakimś montażu azymutalnym. Z tym,że w przypadku refraktora to jest jeszcze kwestia jego mobilności kontra ogniskowa i aberracja chromatyczna, szczególnie, jeśli chciałbyś zdjęcia robić. Jaki aparat chcesz na tym montować? Lustrzanka czy kompakt? Od razu mówię,ze nie każdy kompakt się nada, a efekty mogą być słabe. Z kolei lustrzanka wymaga teleskopu z wyciągiem okularowym 2", chyba,ze tolerujesz winietowanie na brzegach kadru. No i pozostaje kwestia montowania wszystkiego, bo to musi być sztywne, inaczej wszystko diabli wezmą pod ciężarem aparatu -przekoszenie optyki załatwi zdjęcie na amen. Czy ten teleskop w zastosowaniach naziemnych będziesz chciał gdzieś wozić [jak?], czy te krajobrazy lub fauna to spod domu. To b. istotne kwestie, wiec uściślij.

W sumie na oko wydaje mi się,że w Twoim przypadku jakimś tam kompromisem byłby Mak 102mm -przenośny, łatwo aparat podłączyć, stosunkowo dobry jako sprzęt astro-planetarny, do obserwacji naziemnych też sie nada. Pewien problem stanowi brak gniazda pod 2", ale może da się obejść. Tak jest w przypadku nieco większego maka 127mm.

Z refraktorem będzie większy kłopot, bo tanie sprzęty z tego zakresu odpadną, a te nadające się do wszystkich sformułowanych przez Ciebie celów przekroczą Twój budżet kilkakrotnie. Chyba, że zdecydujesz sie na jakiś kompromis, typu refraktor 90/900 lub nawet 100/1000 na AZ. Ale ze względu na długość tuby to będzie sie kiepsko wozić w teren. Tzn. da sie bez kłopotów autem, ale do plecaka to tego nie zapakujesz [wielka, długa rura]. Poza tym będzie świetny, tylko do foto to chyba będzie też trzeba z wyciągiem kombinować, jeśli ma 1.25". 100mm refraktory F/10 mają już chyba 2 calowe wyciągi na ogół

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoim Maku102 nie zauważyłem winietowania z lustrzanką crop 1.5x i Ksieżycem czy też Słońcem a mieszczą się w sumie na styk w kadrze (jakieś 80% kadru). Oczywiście z oryginalnym wyciągiem 1.25"

 

To wyjaśnia sprawę, choć przydałoby sie sprawdzić na fotkach naziemnych [rogi zdjecia]. Tak więc rekomendacja się wzmacnia. Sprawę BARDZO ułatwia [to do autora wątku] brak wyciągu zewnętrznego w Maku -jest sztywne gniazdo okularowe. Każdy tani teleskop innego typu będzie miał wyciąg nie nadający sie do powieszenia na nim jakiegokolwiek aparatu, a wymiana to spory koszt.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to albo refraktor, albo Maksutov, na jakimś montażu azymutalnym. Z tym,że w przypadku refraktora to jest jeszcze kwestia jego mobilności kontra ogniskowa i aberracja chromatyczna, szczególnie, jeśli chciałbyś zdjęcia robić. Jaki aparat chcesz na tym montować? Lustrzanka czy kompakt? Od razu mówię,ze nie każdy kompakt się nada, a efekty mogą być słabe. Z kolei lustrzanka wymaga teleskopu z wyciągiem okularowym 2", chyba,ze tolerujesz winietowanie na brzegach kadru. No i pozostaje kwestia montowania wszystkiego, bo to musi być sztywne, inaczej wszystko diabli wezmą pod ciężarem aparatu -przekoszenie optyki załatwi zdjęcie na amen.

Docelowo chcialbym wymienic swoj obecny aparat na lustrzanke, ale w tej chwili mam Fuji S5500.

Wagowo jest ciezszy od zwyklego kieszonkowego kompakta.

635_FinePix_S5500_Zoom_s.jpg

 

Czy ten teleskop w zastosowaniach naziemnych będziesz chciał gdzieś wozić [jak?], czy te krajobrazy lub fauna to spod domu. To b. istotne kwestie, wiec uściślij.

Chcialbym ustawic teleskop na tarasie. Mozliwosci focenia fauny i krajobrazu byloby wystarczajaco duzo zanim pomyslalbym o jakimkolwiek wypadzie w inne miejsca wiec mobilnosc nie jest priorytetem. To samo jezeli chodzi o obserwacje ksiezyca. Sadze, za mam odpowiednie warunki w domu, aby nie musiec szukac ciemnego nieba.

 

W sumie na oko wydaje mi się,że w Twoim przypadku jakimś tam kompromisem byłby Mak 102mm -przenośny, łatwo aparat podłączyć, stosunkowo dobry jako sprzęt astro-planetarny, do obserwacji naziemnych też sie nada. Pewien problem stanowi brak gniazda pod 2", ale może da się obejść. Tak jest w przypadku nieco większego maka 127mm.

Rozumiem, ze chodzi dokladnie o ten sprzet:

http://sklep.teleskopy.net/product_info.php?products_id=521

tyle, ze nie na tym montazu z oferty. Moglbys polecic montaz do niego ?

 

Z refraktorem będzie większy kłopot, bo tanie sprzęty z tego zakresu odpadną, a te nadające się do wszystkich sformułowanych przez Ciebie celów przekroczą Twój budżet kilkakrotnie. Chyba, że zdecydujesz sie na jakiś kompromis, typu refraktor 90/900 lub nawet 100/1000 na AZ. Ale ze względu na długość tuby to będzie sie kiepsko wozić w teren. Tzn. da sie bez kłopotów autem, ale do plecaka to tego nie zapakujesz [wielka, długa rura]. Poza tym będzie świetny, tylko do foto to chyba będzie też trzeba z wyciągiem kombinować, jeśli ma 1.25". 100mm refraktory F/10 mają już chyba 2 calowe wyciągi na ogół

Pozdrawiam

-J.

Moglbys polecic konkretny model refraktora 90/900 lub 100/1000 na AZ? Chyba, ze ten polecony Bresser Messier R-90 przez skymacho2 jest najlepszym wyborem w tej opcji.

 

 

Ja w swoim Maku102 nie zauważyłem winietowania z lustrzanką crop 1.5x i Ksieżycem czy też Słońcem a mieszczą się w sumie na styk w kadrze (jakieś 80% kadru). Oczywiście z oryginalnym wyciągiem 1.25"

Masz może link do fotek wykonanych na tym sprzecie ? Jaki model lustrzanki ?

 

 

refraktor Bresser Messier R-90 jest dość popularnym wyborem jeśli idzie o sprzęt do 1000 zł. Jeśłi użyjesz opcji "Szukaj" na tym i innych forach astronomicznych powinieneś znależć opinie użytkowników.

Przyzwoita cena i mozliwosci chyba rowniez. Poczytam o nim wiecej.

 

Jeszcze jedno...moze laickie pytanie, ale dla mnie dosc istotne. Czy, ktorykolwiek z tych teleskopow moze sobie stac zalozmy przez cale lato na tarasie ? Zabezpieczenia typu pokrowiec dla ochrony przed deszczem ? Czy po kazdej obserwacji bedzie konieczny jego demontaz ?

 

Dziekuje za zainteresowanie tematem :)

Edytowane przez WIT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poczatkujących Księżyc robi wrażenie juz w małych telepach. Swego czasu byłem zachwycony Księżycem w refraktorku 60/700. Ale tego oczywiście nie polecam.

Za 700 zł jest achromat 90/900 na AZ3 w Delcie http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...6a80c46315b902b

Powinno chyba wystarczyć do tego Księżyca czy obiektów naziemnych. Dodatkowo jeszcze mozna by było dokupić okular w okolicach 5mm do większych powiększeń http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...6a80c46315b902b .

 

Przy okazji mozesz zwrócić uwage na planety - Jowisza, Saturna i Marsa, a jeszcze później na jakieś DS.

Kto wie może ci się pasja rozwinie i wtedy kupisz sobie większy telep.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 700 zł jest achromat 90/900 na AZ3 w Delcie http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...6a80c46315b902b

Powinno chyba wystarczyć do tego Księżyca czy obiektów naziemnych. Dodatkowo jeszcze mozna by było dokupić okular w okolicach 5mm do większych powiększeń http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...6a80c46315b902b .

 

Przy okazji mozesz zwrócić uwage na planety - Jowisza, Saturna i Marsa, a jeszcze później na jakieś DS.

Kto wie może ci się pasja rozwinie i wtedy kupisz sobie większy telep.

Cenowo przyzwoicie. Rozumiem, ze ten okular 5mm sprawdzi sie z tym teleskopem ?

Znalazlem program liczący parametry teleskopów i pokazujący przybliżony wygląd nieba przez teleskop.

http://www.teleskopy.pl/symulator_teleskopow.html

Przy wybraniu refraktora 90mm f-10 z okularem 5mm pokazuje przyblizony wyglad np. ksiezyca....mam nadzieje, ze przyblizony i chodzi tylko o wielkosc bo jakosc tego co tam widac jest lekko mowiac marna.

 

 

Tyle, że taki achromat 90/900 będzie długi. Mak jest jednak znacznie krótszy, ale też droższy.

Rozmiat i waga w zasadzie nie ma dla mnie znaczenia. Napisalem wczesniej, ze raczej malo prawdopodobne jest to, ze bede gdziekolwiek ganial z tym teleskopem, a miejsca do ustawienia badz przechowywania u mnie nie brakuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cenowo przyzwoicie. Rozumiem, ze ten okular 5mm sprawdzi sie z tym teleskopem ?

Znalazlem program liczący parametry teleskopów i pokazujący przybliżony wygląd nieba przez teleskop.

http://www.teleskopy.pl/symulator_teleskopow.html

Przy wybraniu refraktora 90mm f-10 z okularem 5mm pokazuje przyblizony wyglad np. ksiezyca....mam nadzieje, ze przyblizony i chodzi tylko o wielkosc bo jakosc tego co tam widac jest lekko mowiac marna.

 

Ten program symuluje tylko wielkość, a nie szczegóły. Zreszta i to nie wiem czy sie zgadza z rzeczywistością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WIT,

ten Fuji jest trudny do połączenia z teleskopem i nie chodzi tu o wagę. To ultrazoom, o stosunkowo dużym obiektywie. Być może sie to zrobić, ale tylko przy pomocy adaptera w postaci regulowanych sanek Delta Optical ma taki w ofercie] -połaczenie na sztywno przy pomocy adaptera podłączanego do gwintu filtrowego odpada. Chyba,ze ten aparat ma gwint filtrowy bezpośrednio na obiektywie [a la np. Fuji6500], a nie na tulei-adapterze obejmującej obiektyw, jak w większości kompaktów. Problem jest dość złożony, w każdym razie chodzi o współprace takiego niewymiennego obiektywu w aparacie z teleskopem -musi sie ona odbywać przez okular tego ostatniego [tzw. projekcja pozaogniskowa]. Rodzi to szereg problemów i trudno z góry powiedzieć, czy uda sie z tym aparatem. Generalnie duży [w sensie wielkości soczewek] obiektyw z długim zoom-em [powyżej 4x] będzie się raczej gryzł, bo ma głęboko schowana przesłonę aperturową. Zwykle, by uniknać winietowania w tej metodzie, trzeba przysuwać aparat do samego okularu teleskopu, a i tak musi to być okular z długim eye relief [wysunięcie źrenicy wyjściowej]. Zweryfikować to można tylko doświadczalnie. Jeśli chodzi o foto, to może pomyśl o dobrym telekonwerterze nasadkowym -to do zdjec krajobrazu i fauny. Tu mogę trochę pomóc, bo sam używam takiego wynalazku z moim Sony V1. Tylko ja z konwerterem [ma krotność nominalna 2x, w praktyce 1.8x] wyciągam ledwie 250mm ogniskowej, Ty w samym aparacie masz 370mm. Oczywiście to rozwiązanie nie wystarczy Ci do szczegółowych zdjęć Księżyca, bo tu trzeba ogniskowe od 1000mm w górę [konwerterem wyciągniesz jakieś 600-700], ale do innych celów -jak najbardziej. Z Księżycem to poczekaj może na lustrzankę, jeśli rzeczywiście jest w planach.

Co do teleskopu i montażu: do Twoich celów wystarczy AZ3, jest np. w Deltaoptical, może teleskopy.net też go mają. W DO możesz kupić sama tubę Maka 102, a montaż osobno. Jest tam też wspomniany refraktor 90/900 na AZ3 właśnie [skyWatchera]

Do obserwacji wizualnych bedzie on lepszy od Maka 102, jeśli nie przeszkadza Ci długa tuba, jak piszesz. Nie wymaga chłodzenia przed obserwacjami. Z drugiej strony, jeśli kasa nie jest przeszkodą, to może jakiś refraktor 100/1000. Tylko tu AZ3 byłby pewnie za słaby, moze Vixen Porta, ale to 900zł sam montaż. W obserwacjach astronomicznych liczy sie rozmiar sprzętu - na ogól im większa średnica, tym lepiej. Dotyczy to także obserwacji planetarno-ksieżycowych, bo chodzi o rozdzielczość. Teleskopy 80-90mm to wciąż sprzęty b. małe. Ten 90/900 z drugiej strony ma wyposażenie zoptymalizowane od obserwacji naziemnych [kątówka pryzmatyczna prostująca obraz]. Docelowo mógłbyś go przystosować do foto z lustrzanką, ale to by wymagało wymiany wyciągu [na tym co jest nie powiesisz ciężkiego aparatu] lub wykombinowania jakiejś osobnej szyny podtrzymującej aparat niezależnie od wyciągu [to da sie zrobić]. W Maku z tym akurat nie będzie problemu.

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WIT,

ten Fuji jest trudny do połączenia z teleskopem i nie chodzi tu o wagę. To ultrazoom, o stosunkowo dużym obiektywie. Być może sie to zrobić, ale tylko przy pomocy adaptera w postaci regulowanych sanek Delta Optical ma taki w ofercie] -połaczenie na sztywno przy pomocy adaptera podłączanego do gwintu filtrowego odpada. Chyba,ze ten aparat ma gwint filtrowy bezpośrednio na obiektywie [a la np. Fuji6500], a nie na tulei-adapterze obejmującej obiektyw, jak w większości kompaktów. Problem jest dość złożony, w każdym razie chodzi o współprace takiego niewymiennego obiektywu w aparacie z teleskopem -musi sie ona odbywać przez okular tego ostatniego [tzw. projekcja pozaogniskowa]. Rodzi to szereg problemów i trudno z góry powiedzieć, czy uda sie z tym aparatem. Generalnie duży [w sensie wielkości soczewek] obiektyw z długim zoom-em [powyżej 4x] będzie się raczej gryzł, bo ma głęboko schowana przesłonę aperturową. Zwykle, by uniknać winietowania w tej metodzie, trzeba przysuwać aparat do samego okularu teleskopu, a i tak musi to być okular z długim eye relief [wysunięcie źrenicy wyjściowej]. Zweryfikować to można tylko doświadczalnie. Jeśli chodzi o foto, to może pomyśl o dobrym telekonwerterze nasadkowym -to do zdjec krajobrazu i fauny. Tu mogę trochę pomóc, bo sam używam takiego wynalazku z moim Sony V1. Tylko ja z konwerterem [ma krotność nominalna 2x, w praktyce 1.8x] wyciągam ledwie 250mm ogniskowej, Ty w samym aparacie masz 370mm. Oczywiście to rozwiązanie nie wystarczy Ci do szczegółowych zdjęć Księżyca, bo tu trzeba ogniskowe od 1000mm w górę [konwerterem wyciągniesz jakieś 600-700], ale do innych celów -jak najbardziej. Z Księżycem to poczekaj może na lustrzankę, jeśli rzeczywiście jest w planach.

 

Ta tuleja jest odkrecana, a gwint jest wewnatrz tego srebrnego pierscienia. Obiektyw wysuwa sie na cala dlugosc tuleji gdy jest zamocowana.

Fuji%20s5500.jpg

Generalnie widze, ze gdy nabede juz teleskop bede sie martwil dalej tym co trzeba zrobic, aby to z soba zagralo. Jezeli sie nie uda trudno.

Lustrzanka jest w planach gdyz ten aparacik zaczyna juz mi niewystarczac (po tym jak zobaczylem fotki znajomego porobione lustrzanka :) ) Ceny lustrzanek zrobily sie dosc przystepne. Kiedy wybieralem aparat i wybor padl na s5500 lustrzanka to byl jeszcze bardzo duzy wydatek. Wtedy dalem za tego kompakcika ponad 1500 PLN, a cena lustrzanki Canona byla z tego co pamietam w przedziale od 3 do 4 tys. PLN

 

Co do teleskopu i montażu: do Twoich celów wystarczy AZ3, jest np. w Deltaoptical, może teleskopy.net też go mają. W DO możesz kupić sama tubę Maka 102, a montaż osobno. Jest tam też wspomniany refraktor 90/900 na AZ3 właśnie [skyWatchera]

Do obserwacji wizualnych bedzie on lepszy od Maka 102, jeśli nie przeszkadza Ci długa tuba, jak piszesz. Nie wymaga chłodzenia przed obserwacjami. Z drugiej strony, jeśli kasa nie jest przeszkodą, to może jakiś refraktor 100/1000. Tylko tu AZ3 byłby pewnie za słaby, moze Vixen Porta, ale to 900zł sam montaż. W obserwacjach astronomicznych liczy sie rozmiar sprzętu - na ogól im większa średnica, tym lepiej. Dotyczy to także obserwacji planetarno-ksieżycowych, bo chodzi o rozdzielczość. Teleskopy 80-90mm to wciąż sprzęty b. małe. Ten 90/900 z drugiej strony ma wyposażenie zoptymalizowane od obserwacji naziemnych [kątówka pryzmatyczna prostująca obraz]. Docelowo mógłbyś go przystosować do foto z lustrzanką, ale to by wymagało wymiany wyciągu [na tym co jest nie powiesisz ciężkiego aparatu] lub wykombinowania jakiejś osobnej szyny podtrzymującej aparat niezależnie od wyciągu [to da sie zrobić]. W Maku z tym akurat nie będzie problemu.

Pozdrawiam

-J.

Sporo jeszcze widze musze poczytac o tym, ale juz przynajmniej wiem o czym i na jakich modelach mam sie koncentrowac. Dzisiaj bylem w MediaMarkt i obejrzalem sobie na zywo wspomnianego Bresser Messier R-90. Nie jest az taki duzy i robi dosc solidne wrazenie. Szczegolnie zaskoczony bylem montazem, ktory wyglada naprawde bardzo solidnie........dla mojego amatorskiego oka :D

 

Co do montazu za 900 zł ......no troszke drogo :D

 

Piszesz zeby dolozyc do 100/1000...tylko czy warto ?

90/900 Sky-Watcher (Synta) SK909AZ3 kosztuje 699 zł :D Do tego okular 5mm i zamykam sie w 1050zł

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...6a80c46315b902b

 

Sky-watcher 1021EQ3-2 102/1000 Refraktor cena 1469.95zł do tego okular i wymiana montazu (z azymutalnym nie ma) i cena robi sie dosc wysoka....chyba za wysoka. Ile wiecej zabawy dostarczy i czy warto dokladac az tyle ? W moim odczuciu chyba nie.

http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...products_id=532

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WIT, nie bardzo rozumiem czemu się uparłeś na montaż azymutalny. To dobry montaż na niewielki mobilny sprzęcik. Poważniejszy sprzęt wymaga solidnego montażu, w praktyce montażu paralaktycznego. Montaż paralaktyczny tylko na samym początku wydaje się być mało "intuicyjny" w obsłudze, potem już tylko doceniamy jego zalety.Istnieje też możliwość dokupienia do niego napędu, który uczyni obserwacje w pełni komfortowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WIT, nie bardzo rozumiem czemu się uparłeś na montaż azymutalny. To dobry montaż na niewielki mobilny sprzęcik. Poważniejszy sprzęt wymaga solidnego montażu, w praktyce montażu paralaktycznego. Montaż paralaktyczny tylko na samym początku wydaje się być mało "intuicyjny" w obsłudze, potem już tylko doceniamy jego zalety.Istnieje też możliwość dokupienia do niego napędu, który uczyni obserwacje w pełni komfortowymi.

Nie tyle sie uparlem, co sugeruje sie tym co napisano w tym temacie.

Montaz paralaktyczny to typowy montaz do obserwacji nieba i z tego co doczytalem jest srednio wygodny do obserwacji naziemnych. Nie obawiam sie klopotow z opanowaniem obslugi paralaktyka tylko czy ma to sens przy moich zalozeniach ?

 

 

w Delta Optical refraktor Sky-Watcher (Synta) SK1021EQ3-2 jest za 1399 zł:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...9a4a00080c70dcd

To roznica dokladnie 700zł (zakładając paralaktyka 600zł) pomiedzy 90/900 (azymutalny 699zł)(paralaktyk 799zł) a 102/1000 (paralaktyk 1399zł) Niby nie oszałamiająca suma, a jednak ta róznica pomiedzy nimi to wartość teleskopu 90/900...stad pytanie czy warto zaplacic 2x tyle za niewielki skok...chyba, ze skok z 90/900 na 102/1000 jest ogromny...wiec bylbym wdzieczny za wyprowadzenie mnie z bledu.

 

Przypomne jeszcze wczesniejsze pytanie....

Czy, ktorykolwiek z tych teleskopow moze sobie stac zalozmy przez cale lato na tarasie ? Zabezpieczenia typu pokrowiec dla ochrony przed deszczem ? Czy po kazdej obserwacji bedzie konieczny jego demontaz ?

Edytowane przez WIT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie za bardzo da się sensownie pożenić obserwacje Księżyca, z obserwacjami naziemnymi.

Jeśli idzie o obserwacje Księżyca to nie szalejąc za bardzo finansowo ale też nie skąpiąc za bardzo taki refraktor Sky-Watcher (Synta) SK1021EQ3-2 jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli jednak chcieć sprzęt nadający się i do obserwacji naziemnych i astronomicznych to lepsze są inne rozwiązania - patrz dyskusja w pokrewnym topiku:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=15587

Oczywiście do obserwacji Ksieżyca Messier R-90 nada się dobrze ale ... w porównaniu do wymienionego Sky-Watcher'a jest to sprzęt z niższej półki - jego osiągi może nie są zdecydowanie gorsze ale od strony technicznej dzieli je różnica klasy. Dotyczy to głównie montażu, wyciągu i jakości wykonania. W ogóle trzeba pamiętać, zę jeśli idzie o sprzęt optyczny to cena jest skorelowana z jakością i mozliwościami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy, ktorykolwiek z tych teleskopow moze sobie stac zalozmy przez cale lato na tarasie ? Zabezpieczenia typu pokrowiec dla ochrony przed deszczem ? Czy po kazdej obserwacji bedzie konieczny jego demontaz ?

Witam wielbiciela Księżyca. Worek od śmieci 240L, ale duży wiatr może zwiać go, lepiej zawiązywany po montażem. I przewietrzyć trzeba jak Słońce wyjdzie. Bo w końcu korozja złapie metale. A jak 2 tygodnie deszczu, to jednak bym chował do domu. Trzymałem nowy 14" na tarasie, ale rosa wchodzi i pod folię, na dłuższą metę szkoda sprzętu. Docelowo - komórka z odsuwanym dachem - patrz mój avatar.

Montaż paralaktyczny - łatwiej zrobić zdjęcia czy nakręcić coś webkamerką i potem zestackować (tańsze niż lustrzanka - popatrz na wątek o zbliżeniach Ksieżyca - tylko kamerki). Na ziemi też paralaktyk działa. czy to będzie karmnik dla ptaków, czy okno sąsiadki, jak wycelujesz to masz. Nie wymiatasz co chwilę całego horyzontu. A śledzenie samolotu, czy z paralaktyka, czy azymutalnego - i tak ciężka sprawa. Rzuć okiem na Ksieżyc:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...0275&st=540

 

Pozdrawiam i czekamy na fotki

Edytowane przez OBERON RD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paralaktyk do obserwacji naziemnych to pomyłka. Da się, ale wygoda zerowa. Pod teleskop średnicy 90mm montaż azymutalny, byle z dobrymi z mikroruchami będzie do obserwacji Księżyca wystarcząjący. Trzymanie teleskopu pod pokrowcem stale na zewnątrz domu jest całkowitym nonsensem. Montaż azymutalny przenosi sie 3x łatwiej niż dowolny paralaktyk. Nie uszczęśliwiajcie człowieka na siłę, zwłaszcza, że chce wydać niewiele pieniędzy na razie.

Co do aparatu: skoro na pewno planujesz zakup lustrzanki, nie próbuj nawet bawić się tym Fuji. Żeby to miało sens, musisz zainwestować w akcesoria, których łączny koszt zeżre połowę ceny najtańszej lustrzanki. Po jej zakupie i tak beda nieprzydatne. Chyba,że spróbujesz z długoogniskowym okularem z dużym ER metodą przykładania aparatu na oko i coś wyjdzie. Ale na to moim zdaniem szanse są może 10%. A osiągnięte efekty marne w porównaniu do lustrzanki. Sam bawiłem sie w projekcję kompaktem, w dodatku o niebo lepiej nadającym sie do tych rzeczy niż Twój -a i tak nadal nie osiagnąłem zadawalających rezultatów.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.