Skocz do zawartości

Obserwacja Saturna


ChrisKarbo

Rekomendowane odpowiedzi

Dokonałem wczoraj swojej pierwszej obserwacji saturna i muszę powiedzieć że jest pod mocnym wrażeniem ( 8' 203/1200 , barlow 2x , pllos 10 ). Nie spodziewałem się że będzie aż tak duży, kontury planety i pierścieni super tylko dlaczego zamiast kolorów; spodziewałem się takich jak na zdjęciach mój saturn był po prostu świecący ( jak gwiazda )? Należy stosować filtry ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokonałem wczoraj swojej pierwszej obserwacji saturna i muszę powiedzieć że jest pod mocnym wrażeniem ( 8' 203/1200 , barlow 2x , pllos 10 ). Nie spodziewałem się że będzie aż tak duży, kontury planety i pierścieni super tylko dlaczego zamiast kolorów; spodziewałem się takich jak na zdjęciach mój saturn był po prostu świecący ( jak gwiazda )? Należy stosować filtry ?

Te kolory ze zdjęć to często podwyższona intensywność ich kolorów (saturacja). Jak Saturn za jasny użyj szarego filtru. Mars jest jeszcze jaśniejszy i filtr mi się przydaje. Ogólnie do poprawienia Cassiniego i niebieskich czy czerwonych szczegółów zakładaj żółty fitr. Może taki zestaw, w Polsce też do kupienia, niekoniecznie od nich

http://www.meade.com/catalog/meade_4000/me..._filters_02.htm

Ja z reguły patrzę przez kamerkę na ekranie, bo filtry szybciej zmienię, rozjaśnię lub ściemnię, poprawię kontrast, jak ładny obraz to nagram. No i obraz planety jest większy niż w okularze.

Wracając do tematu - każdy kolor filtru zmienia obraz - rozjaśnia swoją barwę, wyciemnia przeciwne. Tzn. Żółty rozjaśni żółty, zielony i pomarańczowy, ściemni niebieski i czerwony. Czerwony rozjaśni czerwony, ściemni zielony itd. Nie wszystkie filtry są super pomocne, część wyciemni obraz. Trzeba czasem poprawić ustawienie ostrości, bo patrzysz na fale o innej długości niz normalnie ustawione (ustawiasz dla oka - z reguły na żółto-zielony kolor).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa tygodnie temu też po raz pierwszy w tym sezonie oglądałem Saturna i byłem pod wrażeniem jak bardzo wąski zrobił się pierścień tej planety...to nie jest Saturn sprzed dwóch lat. Widać wyraźnie jak planeta ustawia się do nas bokiem, aby w 2009 r. pierścień zupełnie zniknął z pola widzenia !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Muszę napisać o swoich wczorajszych obserwacjach Saturna - bo takiego seeingu to chyba jeszcze w życiu nie miałem. Początek obserwacji nie był obiecujący, ale później po dokładnym wychłodzeniu sprzętu po północy, mimo wiejącego wiatru zdarzały się takie momenty spokojnej atmosfery, że miałem TAK OSTRY obraz planety przy 200x, że skaleczyć się można było ;)

Widziałem wyraźnie resztki przerwy Cassiniego, którą jeszcze można dostrzec na bokach pierścieni. Widać było również wyraźnie ciemniejszy pas na planecie, pociemnienie na biegunach oraz resztki cienia planety na pierścieniach... Ale to co najbardziej przykuło moją uwagę i zaszokowało, to fakt, że przy najbardziej stabilnych warunkach seeingowych wydawało mi się, że wewnętrzna część pierścieni Saturna jest ciemniejsza. Tak jakby ciemniejszy pas pierścieni wewnątrz... Nie wiem czy było to jakieś złudzenie, czy przekłamanie obrazu ale obserwowałem dość długo i parę razy widziałem w okularze to dość wyraźnie.

Czy ktoś z was zaobserwował kiedyś coś takiego?

Patrzyłem przez Newtona 8" + LV6 (200x)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

piotr widziales pierscien c [sprawia wrazenie ciemniejszego w rzeczywistosci jest bardziej przezroczysty

jak sa dobre warunki to samo widze w refractorze w praktyce wyglada to tak

pierscien a potem jest przerwa cassiniego potem pierscien b i wlasnie ten c [wewnetrzny]

ostatno widzialem w walentynki kolo 24 godziny

pozdrawiam

adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam wszystkich

 

Jest to mój pierwszy pościk na tym forum, więc gorąco Wszystkich raz jeszcze witam i pozdrawiam.

Chcialbym podzielić sie z wami moją obserwacją z dzisiejszego wieczoru. Otóż to co zobaczyły moje oczy przez wielu ludzi uważany za tandete teleskop (jeśli wogóle można nazwać sky watchera 114/500 telekopem :szczerbaty: ) to przerosło moje najśmielsze oczekiwania saturn wyglądał jak z bajki, może i mały ale bardzo wyrażnie widziałem samą planete wraz z pierścieniem, a po bokach widoczna czarna przerwe pomiedzy planetą a pierścieniem. Tym bardziej że w życiu nie widziałem czegoś tak pięknego na własne oczy, albo miałem fuksa ze trafilem na taką widoczność o godz. okolo 19:30, moje obserwacje prowadziłem na lipnej jakosci z zestawu okularem SR4 i tym bardziej nie sądziłem że coś takiego ujrze tym bardziej że księżyc swiecil bardzo mocno, pózniej niebo zasnuła gęsta mgiełka i było to koniec mojej obserwacji.

Mam też pytanie gdybym dokupił do tego teleskopu barlowa 2x dało by rade zobaczyć saturna z jeszcze leprzym skutkiem ?.

P.s

Pewnie bedziecie sie czepiać bym dozbierał więcej kasy i kupił coś leprzego :D .

narazie jednak nie moge sobie pozwolić na leprzy sprzet bo mam wiele wydatków w tym roku , ale już zbieram na synte 10" :szczerbaty: i pierwszy mój sprzęt to lornetka Bresser cobra 10x50 dobry wybór? .

 

Pozdrawiam Wszystkich Serdecznie.

(zostaje z Wami na ile się da)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:szczerbaty: ) to przerosło moje najśmielsze oczekiwania saturn wyglądał jak z bajki

 

witaj - i gratuluję udanej obserwacji!

 

zwróciłem uwagę na twój komentarz bo też właśnie jestem pod wrażeniem świetnych warunków na jakie przed chwilą trafiłem obserwując saturna

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...mp;#entry282534

 

i też na końcu mgiełka - wygląda więc na to że skorzystaliśmy z tej samej dobroczynnej masy powietrza :banan:

 

co do pytań o sprzęt to powinien ci odpowiedzieć ktoś widział w życiu więcej niż jeden teleskop ale z tego co się orientuję to niewiele jest przypadków w których astro-forum nie poleciłoby klasycznej dobsonicznej synty tak więc raczej celujesz we właściwy model :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam też pytanie gdybym dokupił do tego teleskopu barlowa 2x dało by rade zobaczyć saturna z jeszcze leprzym skutkiem ?.

P.s

Pewnie bedziecie sie czepiać bym dozbierał więcej kasy i kupił coś leprzego.

 

No to gratulejszyn obserwacji,

z większym powiększeniem niż 250x bym nie ryzykował, a tak się składa że twój kitowy okularek z barlowem da właśnie 250x tylko przeczytaj sobie to: http://astronoce.pl/testy_an.php?id=24&str=11

i poważnie się zastanów czy to chcesz zrobić.

 

ogółem masz bardzo krótką ogniskową i aby uzyskać duże powiększenia musisz szukać krótkich okularów, a takich krótkich dużo nie ma. Czyli pozostaje barlow, ale jeśli przeczytałeś test na astronocach to dojdziesz do wniosku, że nawet lepszy barlow 1,25" może nie dać oczekiwanego rezultatu. Może lepiej się rozejrzyj za krótszym, lepszym okularem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

*pyntko_krtofli dzięki

Powiadasz leprzy krótrzy okularek... a co mogłbyś mi polecić, masz jakies typy za rozsądne pieniądze :D.

Powiem szczerze że będe chciał zainwestowac w synte 10" bardziej, a niechciałbym przepłacać bo nie wiem czy na okularze 1.25" bedzie w syncie 10" widać tak komfortowo jak w okularze 2" (spekuluje bo nigdy nie miałem żadnego porównania, dopiero wchodze w ten świat :szczerbaty: ), a z drugiej strony to widoczek mnie tak pociągnoł że aż ręce mi się trzęsą pisząc to :D. Narazie jednak musze zadowolic sieę takim sprzętem jaki posiadam zbyt dużo mam wydatków w tym roku, ale tragedii jeszcze nie ma :szczerbaty:

I dzieki za linka wcześniej go jeszcze nie oblukałem :)

Edytowane przez dark.f
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zdanie jest takie, masz w sumie 3 opcje:

1. kupujesz okularek 2,5mm vixena i masz powiększenie typowo planetarne czyli 200x, ale do synty będzie on już zbyt krótki i się raczej nie przyda zbyt często bo da ci już ! 480x ! czyli o wiele za dużo nie wykorzystasz go ze zględu na słabe warunki, dlatego ten pomysł raczej odpada.

2. kupujesz okularek 5mm i będziesz miał ze swoja "114" powiększenie 100x, a z syntą 240 co może być już troszeczkę za dużo, (ja u siebie w syncie jescze nie trafiłem na dobry seeing z tym szkiełkiem, ale nie żałuje i nie wymienie go), a może też być 6mm wtedy w "114" będzie 83x a w syncie typowe 200 ! czyli idealnie :D

3. trzecie wyjście to ten lepszy barlow który może od biedy będzie dawał znośne obrazy nie z 4mm, ale z 10mm, czyli wtedy będziesz miał powiększenie 100x. Minus jest taki, że kupując lepszego barlowa przydałoby się by był on już w oprawie 2", a takiego nie włożysz do swojego aktualnego teleskopu.

 

IMO 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zdanie jest takie, masz w sumie 3 opcje:

1. kupujesz okularek 2,5mm vixena i masz powiększenie typowo planetarne czyli 200x, ale do synty będzie on już zbyt krótki i się raczej nie przyda zbyt często bo da ci już ! 480x ! czyli o wiele za dużo nie wykorzystasz go ze zględu na słabe warunki, dlatego ten pomysł raczej odpada.

2. kupujesz okularek 5mm i będziesz miał ze swoja "114" powiększenie 100x, a z syntą 240 co może być już troszeczkę za dużo, (ja u siebie w syncie jescze nie trafiłem na dobry seeing z tym szkiełkiem, ale nie żałuje i nie wymienie go), a może też być 6mm wtedy w "114" będzie 83x a w syncie typowe 200 ! czyli idealnie :D

3. trzecie wyjście to ten lepszy barlow który może od biedy będzie dawał znośne obrazy nie z 4mm, ale z 10mm, czyli wtedy będziesz miał powiększenie 100x. Minus jest taki, że kupując lepszego barlowa przydałoby się by był on już w oprawie 2", a takiego nie włożysz do swojego aktualnego teleskopu.

 

IMO 2.

 

No też wydaje mi się że druga opcja jest najleprza. :)

Dzięki i pozdrawiam, bezchmurnego nieba życze wszystkim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!

Ja także chciałem podzielić sie z wami swoją obserwacja :D Swoj badziewny refraktorek mam od około tygodnia ale pogoda ostatnio nie dopisuje więc za wiele sie nie napatrzyłem :angry: Dzisiaj koło 2:00 wstałem i pobiegłem do teleskopu pamiętając że o tej porze saturn powinien być widoczny na zachodzie (z tej strony tylko mam okna). Skierowałem telepa na najaśniejsza gwiazdke co do której miałem podejrzenia i bach jest! Piękny :helo: w powiększeniu 64x malutki i bardzo wyrażny jednak dopiero kiedy zmieniłem na 200x to mi szczęka opadła! wyrażny obraz i dobrze widoczne pierścienie (także fragment na tle planety) i przerwa pomiędzy nimi a planetą. w odleglości około 3-4 długości pierścieni widoczy prawdopodobnie Tytan :banan: Gapiłem sie zauroczony z 45min! Zaskoczyło mnie że tak dobrze widać pomimo łysego w pełni, bo czytjąc forum miałem wrażenie ze mój telep nadaje sie co najwyżej na szukacz do większego newtona! Niestety choroba astro pogłębiła sie i planuje z a 2 miechy kupić coś porządnego :szczerbaty: Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokonałem wczoraj swojej pierwszej obserwacji saturna

 

To ja się podepnę pod ten wątek, bo też dziś miałem okazje wypróbować nowo nabytego Vixena LV 6mm na Saturnie. Wielokrotnie porównywałem jego obraz z fabrycznym plossem 10mm dodawanym do synty i albo trafił mi sie jakiś dobry egzemplarz tego plosaa, albo sie nie znam, ale w moim odczuciu, poza oczywistą różnicą w powiększeniu, obydwa okulary dawały równie dobry ostry obraz, żeby nie powiedzieć, iż czasem wydawało mi się, że na plosie chwilami obraz jest nawet ostrzejszy. Stąd też dziwią mnie troche wielokrotnie spotykane opinie, iż tego fabrycznego plossa 10mm można od razu do szuflady włożyć ... choć może trafił mi się po prostu dobry egzemplarz, bo z kolei widziałem na forum również stwierdzenia przeciwne, tj. iż ta 10tka jest dobra, a 25 nie...

A co do jasności na syncie 8 to fakt, zarówno Satrun jak i Mars są bardzo jasne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.