Skocz do zawartości

Który travelerek?


wolforzech

Rekomendowane odpowiedzi

Po dłużych przemyśleniach na temat mobilnego teleskopu stwierdziłem, że oprócz znanej wszystkim Synty 8" musze kupić coś małego, lekkiego, coś co zmieści się do torby i będę mógł to zabrać na każdy wypad...

i nie ukrywam, że w przyszłości chciałbym by wybrany refraktorek posłużył mi do astrofoto. Zdaje sobie sprawę z tego, że złoty środek do planet i DS nie idzie w parze z mobilnością.

Moje pomysły na odpowiedni dla mnie traveler wyglądają następująco:

Sky-Watcher Equinox ED APO 66, www.astroshop.de .Jak widać, aktualnie jest wyprzedaż Equinoxów :rolleyes:

Ale zanim natrafiłem na wyprzedaż tego Equinoxa, myślałem nad tym refraktorkiem Wujka Optyka ZenithStar 66 .

 

Co powinienem wybrać? Co bardziej nadaje się do astrofoto w przyszłości i dlaczego? Plusy i Minusy obu refraktorków.

Z góry dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może MAK 127 Skywatcher'a? Waży tylko kilo więcej niz ten APO Skywatchwera,

a średnica 2x większa. Teraz jest na wyprzedaży w DO - 1099 zł.

A chyba i do astrofoto się nada z czasem - ale tu lepiej niech się inni wypowiedzą.

 

Do astrofoto? Ej, momento. Cuś nie kumam. To ma być do wizuala trawelowatego i do foto DS czy do foto planet?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Sky-Watcher Equinox ED APO 66 wali podobno aberacją chromatyczną więc radzę sobie go odpuścić.

Co do William Optics 66mm SD Apo, to mam go i uważam że jako traveler jest super. Wiadomo że 80mm to i światła więcej, ale wiem po sobie jak później jest łatwo robić astrofoto DS-ów przez tą ogniskową - czyli sprzęt zdecydowanie przyszłościowy. Tylko nie kupuj go tam gdzie nam dałeś linka! To jest inny teleskop, nie Apo!!!! Ogniskowa jest 400mm a w Apo jest 388mm. I nie wiem czemu mam wrażenie że nie ma mikro-fokusera! A ten pryzmat i okular sobie odpuść! Najważniejszy jest obiektyw!

Delta ma tego Apo w cenniku za 1399pln z walizką. Niestety na zamówienie ale Delta to firma sprawdzona.

A jak nie to szukaj ED 80mm ale pamiętaj że ogniskowa dłuższa, ciemniejszy sprzęt (f/7,5), i nie ma mikro-focusera.

Poczytaj, pomyśl i poczekaj aż jeszcze inni napiszą swoje opinie!

Pozdrawiam :Beer:

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie kupuj go tam gdzie nam dałeś linka! To jest inny teleskop, nie Apo!!!! Ogniskowa jest 400mm a w Apo jest 388mm. I nie wiem czemu mam wrażenie że nie ma mikro-fokusera!

 

Chodziło mi oczywiście o APO, pomyliłem linki gdyż w tym sklepie APO także się znajduje. :)

 

Albo tego nowego WO 72 FD

 

Rozważe :szczerbaty: Dzięki ;)

 

Tutaj masz coś ciekawego.

Myślę, że warto rozważyć jako sprzęt plecakowy.

 

Tak, na początku zarezerwowałem ten refraktorek ale później z niego zrezygnowałem gdyż miałem okazje kupić maka lecz maka też nie kupiłem. Potem przestałem myśleć o maku i o tym Zeissie. Jak widać dopadła mnie APO-mania :rolleyes:

 

Wracając do moich propozycji. Wiedziałem, że ten Equinox zalatuje aberrą gdyż czytałem recenzje Adama Jesionkiewicza ale myśłalem, że może więcej osób miało do czynienia i wypowie się na jego temat jakoś pozytywnie :D cóż... Pozostaje mi WO 66 albo ten 72. Bardziej skłaniam się ku 66 :) Dzięki za pomoc i jeżeli kupie tego 66 lub 72 FD to z pewnością pojawi się on na forum ;) Oczywiście jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś opinie, propozycje to chętnie przeczytam. :notworthy:

 

Pozdro

Edytowane przez wolforzech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie 66 mm APO ne będzie za małe do obserwacji ? Właściwie to chyba tylko do niektórych rozciągłych DSów starczy. Ciekawe czy na planetach takim maluchem coś widać. Chyba, ze nie doceniam tych APO (nigdy nie widziałem). Bo takie apertury zawsze kojażą mi się z moim achromatem 60/700 :szczerbaty::Boink: .

Ja bym wolał już 80 ED - zawsze większe. Chociaż dla mnie i tak za drogie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie 66 mm APO ne będzie za małe do obserwacji ?

[...]

Ja bym wolał już 80 ED - zawsze większe. Chociaż dla mnie i tak za drogie.

 

ABC, myśląc o trawlerku godzimy się z mniejszą a aperturą na rzecz ciężaru, gabarytów czy wreszcie poręczności. Ja bym na trawlerek raczej wybrał coś około fi64-66mm. Dla mnie fi80 na trawler to za dużo. Podkreślam, że jest to moje zdanie i pozwalam się z nim nie zgodzić. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, to ja ze swoim C102 podpadam pod wage słoniową ;) Boz paniki. Latałem z refraktorem 102/500 kilkadziesiąt razy w podręcznym. Spokojnie taka rurka podpada pod travelerka samolotowego. Do Main luggage ładujesz jakiś statyw i głowice foto i jesteś "w domu" z powiększeniami od max 60x do max 100x w zalezności od klasy głowicy foto i pola w okularku (cofka). Jak chcesz coś wygodniejszego i sprawniejszego, to do głównego musi iśc minimum AZ3 lub giro . (czy porta vixenowska) Tu juz kto jaką ma granice tolerancji gabarytów i mas.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ABC, myśląc o trawlerku godzimy się z mniejszą a aperturą na rzecz ciężaru, gabarytów czy wreszcie poręczności. Ja bym na trawlerek raczej wybrał coś około fi64-66mm. Dla mnie fi80 na trawler to za dużo. Podkreślam, że jest to moje zdanie i pozwalam się z nim nie zgodzić. ;)

 

 

Przecież ta 80 jest malutka. Trawelek to dla mnie taki teleskop, z którym da się spokojnie przejść kilka kilometrów. I taki który bierzemy wówczas gdy nie opłaca nam się wyciągać teleskopu głownego.

No trzeba godzić się mniejszą aperturą, ale w rozsądnych granicach tak 80-127mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież ta 80 jest malutka. Trawelek to dla mnie taki teleskop, z którym da się spokojnie przejść kilka kilometrów. I taki który bierzemy wówczas gdy nie opłaca nam się wyciągać teleskopu głownego.

No trzeba godzić się mniejszą aperturą, ale w rozsądnych granicach tak 80-127mm.

A jaki długi jest ED 80?

Tak tylko dla liczb: WO 66mm SD Apo ma po złożeniu długość... 310mm (wliczając wystającą końcówkę od plastikowej zatyczki wyciągu) :Boink:

Zresztą kiedyś Waldek napisał małą recenzję Zeissa bodajże 64 czy 66mm i nie wyrażał się o nim w negatywach a wręcz przeciwnie.

Jest bardzo dużo obiektów pod takie małe refraktorki, ale też i ciemne niebo jest potrzebne.

Co do oglądania planet, to jak chcesz powiesić takiego travelera na czymś równie lekkim i mobilnym to z dużymi powerami i tak nie poszalejesz bo stabilności nie będzie.

Zresztą każdy ma swoje zdanie i ciężko jest wybrać "złoty środek".

Jeśli masz kase to celuj w jasne Apo renomowanych firm, będzie krótki i nie mały (nawet 90mm).

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki długi jest ED 80?

Tak tylko dla liczb: WO 66mm SD Apo ma po złożeniu długość... 310mm (wliczając wystającą końcówkę od plastikowej zatyczki wyciągu) :Boink:

Zresztą kiedyś Waldek napisał małą recenzję Zeissa bodajże 64 czy 66mm i nie wyrażał się o nim w negatywach a wręcz przeciwnie.

Jest bardzo dużo obiektów pod takie małe refraktorki, ale też i ciemne niebo jest potrzebne.

Co do oglądania planet, to jak chcesz powiesić takiego travelera na czymś równie lekkim i mobilnym to z dużymi powerami i tak nie poszalejesz bo stabilności nie będzie.

Zresztą każdy ma swoje zdanie i ciężko jest wybrać "złoty środek".

Jeśli masz kase to celuj w jasne Apo renomowanych firm, będzie krótki i nie mały (nawet 90mm).

Pozdrawiam :Beer:

 

 

A to ma się w kieszeń zmieścić ? Ultramobilne to są lornetki 10x50. Zresztą ten 80 ED ma długość tylko nieco ponad 60 cm. No, ale mobilność to też pojęcie względne.

Jeżeli o mnie chodzi to te APO są za drogie, nawet te ED chińskie. Zresztą mobilny teleskop to bardziej pod kątem planet rozpatruję. Albo maki 102-127 na AZ3 albo dluższe achromaty 90-100 mm na AZ3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ABC, myśląc o trawlerku godzimy się z mniejszą a aperturą na rzecz ciężaru, gabarytów czy wreszcie poręczności. Ja bym na trawlerek raczej wybrał coś około fi64-66mm. Dla mnie fi80 na trawler to za dużo. Podkreślam, że jest to moje zdanie i pozwalam się z nim nie zgodzić.

 

Ja się nie zgodze! :D A tak serio to pomimo mojej wiedzy czysto teoretycznej, jak narazie ;) to uważam Benedykcie, że Edek akurat jest rewelacyjnym travelerkiem! Widziałem na jakimś zdjęciu, a był to chyba SW 80 ED włożony do najzwyklejszego plecaka... jak ulał :) No ale oczywiście zgodze się z tym, że 66 to już chyba świetny traveler, zresztą to mikrus więc tutaj chyba nie ma co dyskutować ;)

 

Takahashi Sky 90 jest gabarytowo bardzo mały a 90mm apertury to już coś. Podobno świetny travelerek, ultra mobilny i lekki. Pomyśl

 

Niestety, Takahashi Sky 90 przekracza mój budżet i to sporo :(

 

A to ma się w kieszeń zmieścić ? Ultramobilne to są lornetki 10x50. Zresztą ten 80 ED ma długość tylko nieco ponad 60 cm. No, ale mobilność to też pojęcie względne.

Jeżeli o mnie chodzi to te APO są za drogie, nawet te ED chińskie. Zresztą mobilny teleskop to bardziej pod kątem planet rozpatruję. Albo maki 102-127 na AZ3 albo dluższe achromaty 90-100 mm na AZ3.

 

Hmm... ABC, pisałem, że dla mnie ultramobilność to torba no i ewentualnie plecak, i uważam, że z tymi planetami troszkę przesadziłeś ;) Tak jak napisał Piotrek L. , ja również widziałem recenzje tego Zissa i naprawde taka aperturą można zobaczyć więcej niż sie wydaje no i z tego co widziałem naprawde niezłe foty wychodzą takimi małymi APO (oczywiście nie pisze o Zeissie) :Beer:

 

Pozdro

Edytowane przez wolforzech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

naprawde taka aperturą można zobaczyć więcej niż sie wydaje no i z tego co widziałem naprawde niezłe foty wychodzą takimi małymi APO (oczywiście nie pisze o Zeissie) :Beer:

 

Pozdro

Powiedz mi jak ty to robisz sprzęt do astro-foto w plecaku.Super sprawa ,ja mam EQ-3 ciężkie to takie.To chyba masz jakiś ultra stabilny i super lekki statyw foto,może przerobiony AZ-3 ,albo robisz fotki z ręki super sprawa.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

naprawde taka aperturą można zobaczyć więcej niż sie wydaje no i z tego co widziałem naprawde niezłe foty wychodzą takimi małymi APO (oczywiście nie pisze o Zeissie) :Beer:

 

Pozdro

 

Powiedz mi jak ty to robisz sprzęt do astro-foto w plecaku.Super sprawa ,ja mam EQ-3 ciężkie to takie.To chyba masz jakiś ultra stabilny i super lekki statyw foto,może przerobiony AZ-3 ,albo robisz fotki z ręki super sprawa.

Pozdrawiam.

 

Pewnie, że robi z ręki, nic prostszego! ;):Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ma się w kieszeń zmieścić ? Ultramobilne to są lornetki 10x50. Zresztą ten 80 ED ma długość tylko nieco ponad 60 cm. No, ale mobilność to też pojęcie względne.

Jeżeli o mnie chodzi to te APO są za drogie, nawet te ED chińskie. Zresztą mobilny teleskop to bardziej pod kątem planet rozpatruję. Albo maki 102-127 na AZ3 albo dluższe achromaty 90-100 mm na AZ3.

 

ABC, masz dziwny punkt widzenia co do pojęcia mobilności.

Wyjaśnij mi proszę, co jest mobilnego w achromacie 90-100mm? :rolleyes:

Przecież taki "mobilny" achromat będzie miał około metra długości :blink:

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde, coś wątek straciłem. :) Setkowy refraktor może być ultra krótki choćby F4 lub F5. Tylko, że żeby nadawał się do foto, to raczej nie powinien być achromatem i było by miło jakby miał płaskie pole. Warunek mobilnosci jako takiej, setkowy achromat w okolicach F5 moim zdaniem spokojnie spełnia.

 

Jak władujemy się w klasyczne, tanie, światłosilne achromaty, to będą one owszem caca glaca krótkie, ale bedą miały silną aberke, co stawia je niejako pod powaznym znakiem zapytania dla foto (fiolet, ostrość, kontrast) choc nie bedzie dyskwalifikatorem jako travelerka DSowego do wizuala. Dla odmiany achromat dłuższy, np. taka seteczka F8, lub ciemniejsza, owszem odpuści chromatyzm znacznie, ale ani nie będzie juz mobilna, ani zbyt sensowna do astrofoto, bo nawet potraktowana reduktorem, bedzie ciemnawa, a i chromatyzm na fotach wyjdzie silniej niż w wizualu.

 

Tu mamy wyrażnie powiedziane i mobilne i do foto, więc może i długie ciemne achromaty i światłosilen achromaty sobie jednak odpuśćmy, bo zawsze gdzieś nam solucja po łbie da brakiem spełnienia założeń.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ABC, masz dziwny punkt widzenia co do pojęcia mobilności.

Wyjaśnij mi proszę, co jest mobilnego w achromacie 90-100mm? :rolleyes:

Przecież taki "mobilny" achromat będzie miał około metra długości :blink:

Pozdrawiam :Beer:

 

Mobilny teleskop to dla mnie taki, z którym można przejść w miarę swobodnie przez kilka km (ew. przejechać rowerem). Mobilność zależy od potrzeb. Samolotem jeszcze nigdy nie leciałem, wyjeżdżam też sporadycznie. Wprawdzie te achromaty są długie, ale ważą około 3-3,5 kg i te tuby są dość cienkie. A montaż AZ3 można przecież łatwo złożyć. Zresztą mam worek transportowy w którym taka tuba się swobodnie zmiesci. Tylko nie wiem czy AZ3 uciągnie taką tubę, no i czy na balkonie bedzie mozna operować. Jak nie to bedę musiał Maka wziąć. Chociaż maki wydają mi się słabsze od achromatów. Raz patrzyłem na Saturna przez achromata 120/1000 i Maka 127 - kolory i kontrast lepsze w achromacie, w Maku planeta była tak samo blada jak w Newtonach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zresztą mobilny teleskop to bardziej pod kątem planet rozpatruję. Albo maki 102-127 na AZ3 albo dluższe achromaty 90-100 mm na AZ3.

Hans, to właśnie dlatego napisałem że taki achromat będzie miał około metra. :szczerbaty:

Resztę napisałeś sam, więc się nie rozpisuje, bo już nie ma o czym :Beer:

Pozdrówko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.