Skocz do zawartości

Sprzęt do obserwacji samolotów


Lubelak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Chciałbym zakupić jakiś sprzęt do obserwacji samolotów na wysokościach przelotowych (może też przeloty ISS). Myślałem o lornetce ale chyba raczej ciężko było by nią śledzić samolot z ręki. A że chciałbym też pooglądać kratery na Księżycu pomyślałem o teleskopie - i tu pojawiło się kilka pytań. Jaki montaż byłby do tego najlepszy (EQ2 chyba nie nadążało by śledzić)? Może Synta 6"? Ale to już była by już górna granica cenowa. A może jakiś mniejszy SkyWatcher na AZ? Może ktoś ma jakieś doświadczenia w obserwacjach samolotów różnymi teleskopami? Z chęcią posłucham opinii :rolleyes: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech Cię Bóg broni przed montażem paralaktycznym do śledzenia samolotów. Do tego potrzebujesz sprzętu o raczej dużym polu widzenia na montażu azymutalnym, a więc o niezbyt dużym powiększeniu. Ideałem silna lorneta statywowa [np. 20x60] lub światłosilny [krótkoogniskowy] refaktor. Niestety ten sam sprzęt nie bardzo nada sie do Księżyca -to znaczy można, ale efekty takie sobie w porównaniu ze sprzętem zoptymalizowanym pod to drugie zastosowanie. W przypadku użycia refraktora do samolotów montażem może być nawet statyw foto [koniecznie z tych solidniejszych, pod lornetkę też], o ile będzie to coś niedużego [do 80mm]. Pamietaj,ze powiększeń ponad 40-50x i tak z tego nie wyciśniesz, bo a) nie trafisz w cel [małe pole widzenia] B) efekt opadania niewyważonej głowicy statywu.

Jeśli ma być uniwersalne, to jakiś 80ED z 2-calowym wyciagiem, ale to droga zabawka będzie. Za to da dobre obrazy nie tylko Księżyca, ale i planet. Poza tym sa jeszcze np. Orion Express 80/480 i trochę achromatów 80/400 [sW], 102/500 [sW, Celestron] czy 100/600 [Orion] -ten ostatni byłby jeszcze w miarę uniwersalny przy umiarkowanej cenie. Masz tez małe refraktorki z WO 66/400, ale to sprzęty o b. małej aperturze, raczej do samolotów niż do Księżyca. Ostatnio pojawiło sie też coś kalibru 72mm, był wątek na forum.

Istotne jest [to do samolotów], aby uzyskać w takim refraktorku duże pole widzenia,powyżej 2-2.5 stopni. W przypadku ogniskowej większej niż 500mm w zasadzie musi być 2-calowy wyciąg by yto osiagnąć.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z Syntą 6"? Widziałem zdjęcia samolotów kolegi Killera z Synty 10", ale nie wiem jak by to wyglądało w przypadku mniejszej 6". Przy okazji była by chyba od razu w miarę do obserwacji astronomicznych. Poczytałem trochę i pojawiła się też opcja lunety Yukona 20-50x50 ale wydaję mi się, że Syntą 6" zobaczę więcej szczegółów przelatujących samolotów (dobrze myślę :huh: ?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... (dobrze myślę :huh: ?).

Dobrze kombinujesz :) . Dobsonik jest bardzo wygodny przy strzelaniu w samoloty. Musisz tylko:

1. Posiadać trochę miejsca do manewrowania.

2. Pogodzić się z odwróconym obrazem.

 

Niech Cię Bóg broni przed montażem paralaktycznym do śledzenia samolotów.

Aż tak źle to chyba nie jest :rolleyes: , trochę nas ogranicza ale też da radę (oczywiście bez napędów :icon_lol: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi montaż azymutalny typu AZ3 to nie jest tak różowo z tym śledzeniem...

Ogólnie AZ3 pracuje bardzo przyjemnie ale do obserwacji naziemnych oraz na małych wysokościach nad horyzontem. Dużo też zależy od tego co na tym AZ3 będzie wisiało. Jeżeli coś klasy 80-100mm z kątówką i jakimś cięższym okularem to już powyżej 30-40 stopni będzie lecieć w dół i nawet mocne skręcenie śruby nie pomaga... Nie wiem czy nie lepiej by się sprawdził tutaj jakiś naprawdę dobry statyw foto z dobrą głowicą - o ile oczywiście chcesz kupić refraktor.

 

Co do powiększeń i pola widzenia to udało mi się śledzić ISS przy pow. ok. 100x teleskopem na Dobsonie.. Fakt że było to już trochę hardcore i wymaga to trochę gimanstyki. Z samolotami jest odrobinę łatwiej bo w namierzaniu pomagają smugi kondensacyjne.

 

Synta 6" jest fajnym teleskopem na początek i na pewno obserwacje np. Księżyca, czy innych bardziej dostępnych obiektów astronomicznych przez ten teleskop dostarczą wielu pozytywnych wrażeń. Jednak nie odważyłbym się nazwać tego sprzętem dedykowanym do obserwacji samolotów...

Bliski ideału byłby tu zestaw: dobry refraktor z 2" wyciągiem (najlepiej refraktor ED) + dobry montaż Alt-Az (np. Vixen Porta) lub ew. jakieś Giro.

 

PS. Co do paralaktyka to sam się kiedyś zastanawiałem... Czy nie można ustawić go tak aby pracował podobnie jak montaż Alt-Az? Przy dobrym wyważeniu chyba nie byłoby tak najgorzej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że jako montaż nadałby się Vixen porta, ale to trochę droga, wręcz obrobinę snobistyczna zabawka.

 

Odwiedziłeś może Lubelak to forum?

 

http://forum.rnavspotters.pl/

 

Ja bym się jednak zastanowił nad lornetą na statywie. Skoro tak wiele osób na fachowym forum poleca ją do obserwacji samolotów, to nie może to być złe rozwiązanie. B)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.