Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

teleskop dla dziecka

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
41 odpowiedzi w tym temacie

epita

epita

Nowy użytkownik

• Astroamator
  • Pip
  • 25 postów
Witam wszystkich serdecznie.
Piszę w sprawie wielokroć już poruszanej, ale niestety, nie udało mi się znaleźć odpowiedzi na dręczące mnie pytania. Przeczytaliśmy sporo postów i mętlik po tym mamy jeszcze większy niż na początku :huh:
Chcemy kupić teleskop który posłużyłby do poznania nieba dla naszego 7-letniego syna (sami też oczywiście chętnie popatrzymy). Jesteśmy kompletnie niezorientowani jeśli chodzi o tą tematykę- chociaż ostatnio zaczytujemy się na różnych forach, więc powolutku oswajamy się...
Dysponujemy kwotą do 700zł, mieszkamy tuż pod miastem, dysponujemy sporym tarasem obok którego pięknie przyświeca nam wielka latarnia :szczerbaty:
Bierzemy pod uwagę dwie opcje: Sky Lux 70/700 albo Sky-watcher 909 AZ3 Refraktor 90/900
Ważne jest, aby syn bez problemu mógł sięgnąć do okulara.
Zastanawiamy się, czy taka różnica(ok. 300zł) w cenie przełoży się na wyraźnie lepszą jakość obserwacji, czy może różnica będzie tak niewielka, że może lepiej kupić Sky Luxa?
A może ewentualnie znacie i polecicie coś lepszego (ale w tych granicach cenowych)?
Dziękujemy za wyrozumiałość i za Wasze cenne rady. :D
0

AstroLamka

AstroLamka

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • PipPip
  • 107 postów
http://deltaoptical....efe967c418f6501

Synta 6" na 100% będzie dobra. Na pewno pokaże o wiele więcej niż jakiś reflektor lub refraktor w tej cenie i jest łatwa o obsłudze. Zawsze na sam początek przygody z astro polecają lornetkę która też pokaże to i owo bo tak od razu na głęboką wodę dziecko posyłac to chyba nie jest najlepszy pomysł.

Ja sam wybrałbym syntę 6" ponieważ:

1. Łatwa w obsłudze wystarczy nakierowac tubę na interesujący nas obiekt.
2. Pokaże o wiele więcej szczegółów niż inny teleskop w tych granicach cenowych.
0

exec

exec

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1578 postów
A ja mam takie pytanie: duze to miasto? I jak duze jest dziecko? Bo do synty to przydaloby sie chociaz 120-130cm wzrostu.
0
SCT 150, RC 150, ED80, ST2000XM, HEQ5, AZ4

epita

epita

Nowy użytkownik

• Astroamator
  • Pip
  • 25 postów
Syn ma 130 cm (w butach :) ) A miasto to Poznań.
0

epita

epita

Nowy użytkownik

• Astroamator
  • Pip
  • 25 postów
Lornetka też byłaby dobra, ale może jako dodatek? na wakacje? Wydaje mi się, że trudno byłoby synowi utrzymać lornetkę bez ruchu, mogłoby Go to zniechęcić (dziś pokazałam Mu księżyc przez lornetkę- marudził, że obraz się trzęsie).
0

pepelito

pepelito

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • 654 postów
Do lornetki potrzebny jest statyw nie jest musowy ale przydatny. Kładąc lornetkę na statywie zwiększa sie komfort obserwacji i "teoretyczny zasięg" wydaje się ze jest większy. Ale to tylko wydawianki bo na statywie łatwej jest zobaczyć ciemna gwiazdę. Lornetka była by dobra ale jednak lepszy jest teleskop. Za 700zł można kupić już całkiem całkiem sprzęt. Nie mówię ze jakiś super dobry.
0
E 21*40.60
N50*01.51

150/1500, EQ5 i napędy w obu osiach, SPL25, SPL10, PL6, Coś w stylu głowicy giro. :)
50/230, 60/700
iiii mnóstwo chęci. ;]

grzybu

grzybu

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • 1159 postów
Lornetka raczej nie. Małe dziecko raczej nie doceni szerokiego pola. Ten refraktor 90/900 da niezłe obrazy Ksieżyca i planet, a to powinno zainteresować syna. Do gromad otwartych też się nada. No i AZ-3 to jest stabilniejszy i łatwiejszy w obsłudze montaż. Taki refraktor będzie łatwiej zabrać na wakacje niż Syntę 6". Do tego refraktory są praktycznie bezobsługowe. Nic przy nich nie trzeba robić jak się sprzętem nie rzuca o ziemię. Synta 6" na pewno pokaże więcej, ale nie wiem czy jest sens zaczynać o takiego sprzętu, który i tak w żaden sposób nie będzie sprzętem docelowym. Jak syna wciągnie astronomia to będzie chciał coś większego.
0
--
Pozdrowienia
Grzegorz Rakoczy

Jarek

Jarek

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • 1599 postów
Ponieważ w wątku pojawiły się niezbyt szczęśliwe porady, jak ten z Syntą 6" dla 7-latka, dołączam sie do tego, co napisał Grzybu: Dla dziecka tylko refraktor i tylko na montażu azymutalnym. Ten 90/900 +AZ3 jest niegłupim wyborem. Statyw tego montażu jest niezbyt wysoki, co akurat w tym konkretnym wypadku będzie zaletą, nie wadą. Skylux byłby dobry, ale to wisi na paralaktyku i wyklucza go w przedbiegach. Z lornetki bym nie rezygnował niezależnie od tego -jakieś 10x50 albo 7x50 będzie akurat.
Ludzie, pamiętajcie,że chłopak ma 7 lat, a nie zawsze rodzice będą mieli czas i ochotę na rozstawianie i noszenie mu sprzętu, nawet na balkonie. Sam też nie pójdzie o 24-tej na osiedle oglądać planet -zostaje ten balkon. A DS-y to on sobie poogląda na wsi u babci lub na wakacjach z rodzicami pod gruszą -ciekawe, kto razem z walizami na urlop załaduje do rodzinnego auta Syntę 6".
90mm F/10 to już nie jest zabawka, ale poważny sprzęt. Osiągi nie są kolosalne, ale mówimy o małym dziecku, dla którego krytyczną sprawą jest łatwość obsługi i brak uzależnienia od pomocy dorosłych. On ma mieć w tym przyjemność, a nie mordować się i zadręczać rodziców.
Pozdrawiam
-J.
P.S. Epito, jeśli wybierzecie ten model, to warto rozważyć z czasem sprawę jego wyposażenia -typu jakiś dodatkowy okular [nie pamiętam, jak są dobrane te w zestawie] czy lepszy szukacz. Akurat ten typ teleskopu nie jest szczególnie wymagający i można to zrobić tanim kosztem. Ale to temat na później, też z resztą zachęcam do wcześniejszych konsultacji

Użytkownik Jarek edytował ten post 15 luty 2008 - 18:38

0
Lublin
TN130mm f/5 na Dobsonie "Regulus", R80/400 [traveller], Mak 127mm S-W, B10x50 Fomei, B 15x70 Sky Master [Celestron]

epita

epita

Nowy użytkownik

• Astroamator
  • Pip
  • 25 postów
Dziękujemy Wam wszystkim za pomoc. Prawdopodobnie wybierzemy 90/900 refraktor. Na innych forach czytałam też o Syncie 6" i tez się nad nią zastanawialiśmy, tym bardziej cieszę się, że ten model został odradzony dosyć jednoznacznie. Mam nadzieję, że ten temat pomoże komuś równie niezdecydowanemu jak my...
Przy okazji Jarku- pytanie o ewentualne dokupienie sprzętu do 90/900 miało być kolejnym poruszonym przez nas tematem, więc pewnie jeszcze będziemy o to męczyć :)
I jeszcze z ciekawości- dlaczego montaż paralaktyczny wyklucza sky luxa "w przedbiegach"?
Dziękujemy i pozdrawiamy.

Użytkownik epita edytował ten post 16 luty 2008 - 15:36

0

exec

exec

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • 1578 postów
Bo montaz paralaktyczny to troche za skomplikowana zabawka jak dla siedmiolatka :)
0

epita

epita

Nowy użytkownik

• Astroamator
  • Pip
  • 25 postów
Jeszcze jedno pytanie- znalazłam ten teleskop w dwóch sklepach i nie wiem, w którym lepiej jest go kupić. Problem polega na tym, że w każdym z tych sklepów co innego jest w wyposażeniu. Czy możecie pomóc Nam jeszcze w tej kwestii?
I tak w jednym sklepie w zestawie jest:

* okular Super 25 mm
* okular Super 10mm
* pryzmat diagonalny 90°
* lunetka celownicza 6x30
* statyw aluminiowy LT1
* montaż azymutalny AZ3

a w drugim:

okulary 1.25" - Super 25, Super 10
szukacz 6x30
pryzmat diagonalny 45 st. 1,25"

Dzięki :notworthy:
0

KamileX

KamileX

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 360 postów
podaj te dwie strony www do tego telepa..
0

epita

epita

Nowy użytkownik

• Astroamator
  • Pip
  • 25 postów
http://deltaoptical....3a7a5b19c6438aa
http://sklep.telesko...roducts_id=2703
0

exec

exec

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • 1578 postów
Po mojemu to ten sam sprzet.
0

lehoslav

lehoslav

Astro-Forum.org

• Astroamator
  • PipPip
  • 62 postów
Ja mam taki sam teleskop i mogę go tylko polecić:) Bardzo prosta obsługa. Obrazy na pewno zachęcą każdego do astronomii. Może mechanika nie jest najlepsza (irytujące jest opadanie tuby po ręcznym poruszaniu w pionie), trzeba się po prostu nauczyć redukować pewne niedogodności przez wyczucie sprzętu.

Dla mnie statyw jest za niski, więc dla dziecka powinien być w sam raz. Kitowe okulary na razie wystarczą, później trzeba by dokupić jakiś krótkoogniskowy do większych powiększeń, ale najlepiej z tym poczekać i kupić coś porządnego, co przyda się też w ewentualnym większym, następnym teleskopie.

Nie łudziłbym się jednak, że siedmiolatek sam będzie przenosił ten teleskop w całości. Nie chodzi tu raczej o wagę. On jest w rzeczywistości naprawdę o wiele większy niż na zdjęciach i przez to dość nieporęczny dla dziecka. Pomoc rodzica będzie tu wg. mnie niezbędna. No ale sensownych mniejszych teleskopów nie ma.

Pozdrawiam,
Leszek.
0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników