Skocz do zawartości

Przyroda w fotografii


Tomaszek

Rekomendowane odpowiedzi

     Tym razem ode mnie pierwsze, tegoroczne dwie wrzutki (ze smartfona, przypadkiem), tak ku pokrzepieniu serc, jako że nadciąga ta cieplejsza część roku, może już bez ciągłej szaroburości pospolitej :icon_rolleyes: (choć to pewnie wołanie na puszczy)!

 

Przebiśniegi bez śniegu

 

wiosna-2023_a.thumb.jpg.a042c06d2fd47157f6a51870f283c7a5.jpg

 

 

... i trochę błękitu (w końcu).

 

wiosna-2023_b.thumb.jpg.356bc02f46058809fe2ac3673d213e2b.jpg

 

Jak najwięcej czystego i przejrzystego nieba!

 

Pozdrawiam,

Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     @Marvaz po obejrzeniu Twoich prac, aż wstyd cokolwiek dodawać!

 

:like:

 

      Pamiętacie moje optymistyczne fotki: "Nowe życie" (trzy posty wyżej), a tu zima wraca! :( Dzisiaj (5 marca) zaczął sypać u mnie po południu gęsty śnieg. Było praktycznie bezwietrznie, więc sklejone wzajemnie, wielkie jak latawce płaty śniegu, powoli i majestatycznie opadały z nieba na ziemię. Wyszedłem na balkon żeby uwiecznić ten niezwykły widok, (być może, he, he) końcowy "atak" zimy. :icon_rolleyes: Warunki oświetleniowe były tragiczne przy gęstej szaroburości pospolitej, zakrywającej całkowicie niebo. Zdążyłem strzelić dwie fotki testowe, jeszcze nie do końca ustawionym właściwie kompaktem, gdy nagle usłyszałem charakterystyczny klangor żurawi, dobiegający z oddali. Niestety, cyknąłem tylko jedną fotkę, w zasadzie na wyczucie. Żurawie pojawiły się na bardzo krótko, wylatując zza drzewa, po czym szybko zniknęły za budynkiem. Fota kiepska technicznie (crop), ale wrzucam, bo pierwszy raz widziałem lecące  żurawie przez warstwy padającego śniegu. Dodam, że leciały ze wschodu na zachód w takich fatalnych warunkach. Najwidoczniej w Ukrainie nie znalazły spokoju.

 

 

A.D. 2023 pierwsze żurawie w śniegu:

 

zurawie_w_sniegu.thumb.jpg.7cc78d20a5196e45fbc7e6c63fb7221b.jpg

 

 

Pozdrawiam,

Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Marvaz napisał(a):

P1027846-Edita.jpg

 

@Marvaz, zapytam tak z ciekawości. Na powyższej focie to crop z szerszego kadru, czy ustawiona duża dziura w długim tele-szkiełku (płytka głębia ostrości wyszła - obstawiam na jedno i drugie)? No i jak w związku z tym ustawiasz ostrość w czasie strzelania fotek, korzystasz z autofokusa, czy ręcznie (pewnie w zależności od sytuacji)? Ja mam taki, może głupi nawyk, jeszcze z czasów analogowych, że parametry ustawiam ręcznie (co nie jest korzystne we wszystkich sytuacjach) i nie mogę się od tego odzwyczaić -  chyba pora przestawić się w końcu na współczesne czasy ;) . Zresztą mój prosty sprzęt ma autofokus tylko z analizą kontrastu, a to zawodzi czasami, szczególnie przy wyrównanej tonacji w kadrze. Poza tym mój OM (OLYMPUS) PEN E-PL9 nie ma celownika elektronicznego (tylko LCD :icon_rolleyes: ), co jest spooorym utrudnieniem, ale z braku laku jakoś się do tego przyzwyczaiłem, wykorzystując magnetyczną osłonę na LCD - inaczej nie dałoby się z tego pseudo-aparatu korzystać. Eh, nadal śni mi się taki sprzęt, jakim dysponujesz :) , ale to już pozostanie chyba tylko w sferze sennych majaków! :icon_rolleyes:;)

 

... a póki co i dla przypomnienia, że kompaktem z małą matrycą też można fotografować od biedy: mój pierwszy fotoreportaż, jaki zamieściłem w tym wątku: TUTAJ. Zadowolony jestem z faktu, że tak ruchliwe ptaki, jakimi są sikory, udało mi się uchwycić z bliska w ciekawych pozach. Noo i bokeh w tle od "płonących", jesiennych drzew wydaje się być całkiem OK, bo dodaje plastyki - wywołuje efekt 3D, który pierwszy raz udało mi się tak dobrze przedstawić na foto (to tak pokrótce i nieskromnie). ;):):D

 

Pozdrawiam,

Jurek

Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minutes ago, suchyy said:

 

@Marvaz, zapytam tak z ciekawości. Na powyższej focie to crop z szerszego kadru, czy ustawiona duża dziura w długim tele-szkiełku (płytka głębia ostrości wyszła - obstawiam na jedno i drugie)? No i jak w związku z tym ustawiasz ostrość w czasie strzelania fotek, korzystasz z autofokusa, czy ręcznie (pewnie w zależności od sytuacji)? Ja mam taki, może głupi nawyk, jeszcze z czasów analogowych, że parametry ustawiam ręcznie (co nie jest korzystne we wszystkich sytuacjach) i nie mogę się od tego odzwyczaić -  chyba pora przestawić się w końcu na współczesne czasy ;) . Zresztą mój prosty sprzęt ma autofokus tylko z analizą kontrastu, a to zawodzi czasami, szczególnie przy wyrównanej tonacji w kadrze. Poza tym mój OM (OLYMPUS) PEN E-PL9 nie ma celownika elektronicznego (tylko LCD :icon_rolleyes: ), co jest spooorym utrudnieniem, ale z braku laku jakoś się do tego przyzwyczaiłem, wykorzystując magnetyczną osłonę na LCD - inaczej nie dałoby się z tego pseudo-aparatu korzystać. Eh, nadal śni mi się taki sprzęt, jakim dysponujesz :) , ale to już pozostanie chyba tylko w sferze sennych majaków! :icon_rolleyes:;)

 

 

Pozdrawiam,

Jurek

 

Jurek.

 

Nie lubie cropow.

Traci sie wtedy na jakosci solidnie. Z zasady staram sie podejsc jak najblizej, bo jakosc jest dla mie bardzo wazna.

Powyzsza fotka tak wlasnie powstala. Byla zrobiona w parku gdzie ''mandarynki'' sa oswojone z obenoscia czlowieka.

Uzylem tutaj Panasonic G9 zobiektywem Leica 200mm 2.8. Strzelone na pelnej dziurze. 

Uzywam autofokusa w zasadzie zawsze, chyba ze mam syutacje gdzie sie myli i wtedy przechodze na manual.

Tutaj rowniez uzylem LCD. Zdecydownie jest wygodniej niz lezenie na blotnistej murawie.

Parametry 1/320 sek, f2.8. iso 320.

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noo, znowu mnie rozwaliłeś ;) , hmm Leica, teleobiektyw stałoogniskowy 200mm z dziurą 2.8!!! Nie dziwota, że tak pięknie rysuje, mimo małej matrycy m4/3 w G4. Ciekawe, jakby przypasowało to szkiełko do mojego olympusowskiego kompakta, również z m4/3? To byłby odpowiednik 400mm dla formatu małoobrazkowego z taaaką dziurą :brawo: - to dopiero można by poszaleć ze światłem :) , którego zawsze u mnie brakuje przy 5,6/300mm! Co prawda do wieczności nie zostało już wiele czasu, ale może jeszcze bym się szarpnął, warto?! :icon_rolleyes: :Lighten:

 

 

Pozdrawiam,

Jurek.

Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.03.2023 o 19:27, Miesilmannimea napisał(a):

Pierwsza budka w tym roku zawisła, internet podciągnięty, światło również :)

Mam nadzieję, że wprowadzą się w tym roku ptaki inne niż sikorki, które gościłem rok temu...

Ja to bym się i z sikorek cieszył... W zeszłym roku wywiesiłem na wiosnę, to tylko kilka wizyt było. Zobaczymy w tym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym roku miałem dwa legi sikorek, jeden udany drugi z problemami. Mam nadzieję w tym roku na inne ptaki - budka jest trochę większą i ma większy otwór wlotowy, to powinno sikorki zniechęcić. Dzisiaj był pierwszy gość oglądać lokal, oczywiście sikorka :)

 

A tak wyglądał zeszłoroczny lęg:

 

 

  • Lubię 6
  • Kocham 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     Ostatnio testuję fokus stacking w macro. TUTAJ opisałem pierwsze próby. Teraz na warsztat trafiła materia ożywiona. Przy okazji zagadka. Jaką roślinę przedstawia fotka? Trudne nie jest (może poza nietypowym ujęciem z bardzo bliska). Dodam, że małe listki mają po ok. 4 mm długości.

 

 

zagadka-z-kwiatka.thumb.jpg.5788b1cd23888b0c925fa5f72f84558d.jpg

 

 

 

Pozdrawiam,

Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 ... już blisko. ;) Dla ułatwienia powiem, że to "chwast" z Madagaskaru. Teraz to już nie powinno być problemu. :)

 

PS Zmyłę robi to zbliżenie, oraz oświetlenie silniejsze z góry, niż z prawej, ale to dla utrudnienia. :D

Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zagadka-z-kwiatka-2.thumb.jpg.9b224e9a96bc7dbb02c533a966002dd9.jpg

 

???

 

.... Podpowiedź. W wielu krajach cieplejszych od naszego (Ameryka Środkowa, Azja, Australia) jest rośliną inwazyjną ze względu na szybki i oryginalny sposób rozmnażania! U nas na szczęście zajmuje miejsce domowej rośliny doniczkowej, niezwykle upierdliwej - jak Ktoś miał, to wie dlaczego.  :matrix:

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak! To żyworódka Daigremonta (Kalanchoe Daigremontiana). Zmyłą było to, że stare liście są ciemnozielone, a ja fociłem w macro młody listek (dł. ok 40mm), który odciąłem tuż przy wierzchołku wzrostu 50-cio cm pędu rośliny. Mimo, że listek był młody już mu wyrastały na brzegach miniaturki roślinek potomnych wraz z korzonkami (jak widać na foto), które odpadają szybko, chcąc skolonizować okolicę. Normalnie roślina śmieciarz! 

 

@zbyszekzz :thmbup:

 

obraz.png.c8b516bd0db191559eafee625f2e53bb.png

 

 

Pozdrawiam,

Jurek.

 

PS Jak zobaczyłem ten pełny kufelek dla Zbyszka, to aż mi ozór wypadł na podłogę. Idę sobie naaalać! ;) :) :D

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.03.2023 o 19:11, Miesilmannimea napisał(a):

W zeszłym roku miałem dwa legi sikorek, jeden udany drugi z problemami. Mam nadzieję w tym roku na inne ptaki - budka jest trochę większą i ma większy otwór wlotowy, to powinno sikorki zniechęcić. Dzisiaj był pierwszy gość oglądać lokal, oczywiście sikorka :)

Ja mieszkam w bloku i budka na balkonie wysoko. Przez dwa zimowe miesiące zimowała codziennie bogatka, ale dwa tygodnie temu się ulotniła.

Super filmik, światło masz tylko z otworu?

 

U nas:

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaobserwowałem, kto przyleciał do mojego karmnika, Dzwońce oraz Szczygieł, słonecznik czarny wyjątkowo im smakował.

Zdjęcie przez szybę, aparat Coolpix L820

dzwoniec.JPG

szczygieł.JPG

Edytowane przez Pablus
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.