Skocz do zawartości

Przyroda w fotografii


Tomaszek

Rekomendowane odpowiedzi

     Świeże wieści ze świata przyrody! Dzisiaj (8 marca) spotkałem przypadkiem rudą (szybką jak TGV ;) ). Niosła w pyszczku kłąb miękkiego sianka do wyściełania gniazda (zdjęcia robione komórką):

 

 

ruda1.thumb.jpg.6fc5850f00e13723b266b25b915e0ac7.jpg

 

ruda2.thumb.jpg.8497e8b575ff402e3ed34ad9cb3f5e47.jpg

 

ruda3.thumb.jpg.1fd2f8fcf732f17409cffd67ad24ed92.jpg

 

 

 

Pozdrawiam,

Jurek.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, miron_z napisał(a):

Kilka tegorocznych obserwacji. Puszczyk uralski.

 

spacer.png

 

spacer.png

 

spacer.png

 

spacer.png

 

     @miron_z , jeździsz gdzieś specjalnie (dalej), czy masz w pobliżu taką klawą miejscówkę z rzadziej spotykanymi okazami fauny? U mnie trafienie na puszczyka (jakiegokolwiek) to nie lada wyczyn. Mnie się to dotychczas nie udało, a może źle się do tego przykładam? :icon_rolleyes:

 

 

Pozdrawiam,

Jurek.

PS Jakiego szkiełka i korpusu używasz do focenia przyrody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, suchyy napisał(a):

@miron_z , jeździsz gdzieś specjalnie (dalej), czy masz w pobliżu taką klawą miejscówkę z rzadziej spotykanymi okazami fauny? U mnie trafienie na puszczyka (jakiegokolwiek) to nie lada wyczyn. Mnie się to dotychczas nie udało, a może źle się do tego przykładam? :icon_rolleyes:

 

 

Pozdrawiam,

Jurek.

PS Jakiego szkiełka i korpusu używasz do focenia przyrody?

 

Kilkanaście par Puszczyka uralskiego mam w Puszczy Niepołomickiej, kilka minut od domu. Oprócz urala są tam jeszcze Puszczyki zwyczajne i sóweczki.

Nie wiem gdzie mieszkasz, ale ten ptak to raczej południowa Polska.

 

Mam Canona 5DmkIII, 70-200 f/2.8 i extender 2x od Canona.  Sowa zazwyczaj siedzi spokojnie i jestem w stanie podejść na 5-6m a czasem nawet ciut bliżej. Samice są bardziej cierpliwe.

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, miron_z napisał(a):

 

Kilkanaście par Puszczyka uralskiego mam w Puszczy Niepołomickiej, kilka minut od domu. Oprócz urala są tam jeszcze Puszczyki zwyczajne i sóweczki.

Nie wiem gdzie mieszkasz, ale ten ptak to raczej południowa Polska. ...

 

    Zazdroszczę takiej miejscówki! Jak pokazują wyniki obserwacji puszczyka uralskiego z całego, zeszłego roku, zamieszczone na ornitho.pl TUTAJ to nie jest łatwy do obserwacji w Polsce ptak. Generalnie występuje z rzadka tylko w dwóch województwach południowo wschodniej Polski i to są zgłoszenia pojedynczych przypadków z określonego miejsca. :( Przeanalizowałem z ciekawości jak przedstawiają się raporty z obserwacji w Polsce pozostałych puszczyków, puchaczy, sów i jest to samo (choć niektóre występują na większych obszarach kraju). Czyli, raczej trzeba znać miejsca (skądinąd nielicznego) ich występowania/pojawiania. Więc teraz się nie dziwię, że przypadkiem zobaczyć te atrakcyjne drapieżniki to tak jak trafić wygraną w totka. :icon_rolleyes:

 

Pozdrawiam,

Jurek.

Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

    @Behlur_Olderys jest tego sporo w handlu (np. z wifi TUTAJ, TUTAJ). @Miesilmannimea ma pewnie swoją konstrukcję, też jestem ciekaw jaką?

 

     Myślałem, że sobie coś takiego zamontuję, ale kiedy w zeszłym roku zobaczyłem (z "farmy budek" na Węgrzech) jak sójki pożerają i zabierają z budki dla swoich młodych dopiero co wylęgłe z jaj kopciuszki, to dałem sobie spokój. :icon_rolleyes: Przyroda była/jest/będzie zawsze okrutna, takie życie!

 

Pozdrawiam,

Jurek.

PS Była to ewidentna wina niedoświadczonych/młodych zapewne rodziców kopciuszków, bo ptaki wykorzystały do budowy gniazda zbyt dużą budkę (dla małych drapieżników) z ogromnym, prostokątnym otworem wejściowym. Do dzisiaj  nie mogę zapomnieć wyrazu ich oczek, kiedy wróciły z robalami w dziobach do pustego, zdemolowanego gniazda! :(

Edytowane przez suchyy
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budka oczywiście zrobiona z desek.

W zeszłym roku miałem kamerę Sony hdr-cx730e podłączoną do rekordera HDMI. Zgrywałem bite 10h materiału dziennie jak leci ;)

Najlepsza zabawa była ze znalezieniem sensownych fragmentów, kupiłem do tego celu licencję na program, który radził sobie z plikami po kilkadziesiąt GB :) Stąd dobra jakość obrazu i dźwięku...

 

Ponieważ chciałbym obsłużyć więcej budek, a instalowanie w każdej takiej kombinacji sprzętu jest dość drogą zabawą to w tym roku próbuję kamerę IP zamontowaną pod dachem budki. Kamera podłączona do rekordera monitoringu :) Jest to o wiele wygodniejsze, bo kamerę zasilaną przez POE podłącza się po prostu skrętką i po sprawie. Na razie kamera pracuje w trybie detekcji ruchu i nic nie nagrywa ;) jak ktoś zacznie się wprowadzać do budki to chyba przełączę na ciągłe nagrywanie te 10h dziennie...

 

Jeśli jakość obrazu i dźwięku z tej kamery będzie wystarczająca to może za rok powiesza na całym terenie więcej budek - rekorder mam 16-kanałowy :)

 

Mam też konwerter HDMI > IP który dowolny sygnał HDMI przerabia na kamerę IP - próbowałem tak podłączyć kamerkę GoPro i to działa, ale stopień komplikacji, ilość kabli etc jest wyższy niż w przypadku kamerki IP, a jakość obrazu i dźwięku może tylko trochę lepsza, a może wcale. W sumie w tych filmikach najważniejsze są fajne sceny, a nie jakość HiEnd ;)

Edytowane przez Miesilmannimea
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Miesilmannimea napisał(a):

...  W sumie w tych filmikach najważniejsze są fajne sceny, a nie jakoś HiEnd ;) ...

 

    @Miesilmannimea , przeczytaj jeszcze raz mój wpis powyżej (kiedy pisałeś, ja poprawiałem), bo sceny nie zawsze są fajne, niestety (zresztą to zależy, co dla kogo jest fajne :icon_rolleyes: )!

 

Pozdrawiam,

Jurek.

Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     Jeszcze dwie wczesnowiosenne fotki (niestety tylko z komórki, strzelone również 8 marca).

 

Młode listki pnącza wiciokrzewu, oglądane pod światło, prezentują atrakcyjne żyłkowanie i ciekawą zielonkawobrunatną barwę (wcześniej pokazywałem je TUTAJ)

 

wiciokrzew.jpg.89fb0b967a13f65cd3f9056c7c23296b.jpg

 

 

 

... i "rozbierające" się z futerka ;) pąki magnolii.

 

magnolia_such.jpg.f5128410f3bb3e79cba695cca2deb841.jpg

 

 

Pozdrawiam,

Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pani Sikorkowa wpadła sprawdzić czy ściany równo wytynkowane :)

 

Jakość obrazu chyba może być, spróbuję jeszcze podkręcić. Problem techniczny jest taki, że przy budce zwróconej otworem na południe przy słonecznej pogodzie pojawia się bardzo mocna plama słońca na ścianach a dno budki jest w cieniu. Oczywiście w środku jest oświetlenie ale i tak wyrównać całość jest dość trudno. Drugą budkę powieszę na północnej stronie domu dla porównania.

 

 

Edytowane przez Miesilmannimea
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     Ot niby taka sobie zwykła sroka, ale nie, to chyba pan "sroki" z elegancko przystrzyżoną bródką pod dziobem! :rofl:

 

pan-sroki_jur.thumb.jpg.43fd360004498d2067a5b6b23117c7a0.jpg

 

 

 

    Przykład zjawiska iryzacji. Sroki nie mają takich pigmentów: fioletowo-niebiesko-zielonkawych, to faktura piór działa jak siatka dyfrakcyjna (dobrze widoczne przy jaskrawym oświetleniu słonecznym).

 

sroka_jur.thumb.jpg.306818346f184ac4c74e26ee1d2f9217.jpg

 

 

 

Pozdrawiam,

Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 8
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważam zamianę full frame na mini 4:3 do makrofotografii. Aktualnie focę Nikonem D810 + Sigma macro 105 mm + Raynox DCR-250, ale po głowie chodzi mi OM System + M.Zuiko Macro 60 mm.

 

@Marvaz Ty masz system MFT, jakbyś go porównał do FF? Myślę nad nim, ponieważ ma większą głębię ostrości, mniejszy piksel i jest sporo lżejszy niż moja krowa. Chodzi mi też po głowie przesiadka na bezlusterkowca FF, w stylu Nikon Z7 (a moze porzucić Nikona i przerzucić się na Sony) i zastanawiam się jak wypadłby w makrofotografii w porównaniu z OM.

 

Pewnie wypożyczę w końcu tego OM-a, bo nie daje mi to spokoju czy nie byłoby łatwiej (i lżej :D) o dobre zdjęcia makro.

Edytowane przez holeris
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 hours ago, holeris said:

Rozważam zamianę full frame na mini 4:3 do makrofotografii. Aktualnie focę Nikonem D810 + Sigma macro 105 mm + Raynox DCR-250, ale po głowie chodzi mi OM System + M.Zuiko Macro 60 mm.

 

@Marvaz Ty masz system MFT, jakbyś go porównał do FF? Myślę nad nim, ponieważ ma większą głębię ostrości, mniejszy piksel i jest sporo lżejszy niż moja krowa. Chodzi mi też po głowie przesiadka na bezlusterkowca FF, w stylu Nikon Z7 (a moze porzucić Nikona i przerzucić się na Sony) i zastanawiam się jak wypadłby w makrofotografii w porównaniu z OM.

 

Pewnie wypożyczę w końcu tego OM-a, bo nie daje mi to spokoju czy nie byłoby łatwiej (i lżej :D) o dobre zdjęcia makro.

 

Focilem Nikonem 15 lat.

Uzywalem kilka puszek od pelnej klaty po APSC.

Zawsze mi sie wydawalo, ze bede z Nikonem forever :)

Kiedy zaczela sie era bezlustra skorzystalem z oferty Olympusa i wypozyczylem ich sprzet do testow. Byl to wtedy OMD EM1 i 12-40 2.8 obiektyw.

Wtedy przesiadlem sie na Olympusa calkowice.

Wciaz mam FF body i obiektyw do przyrody. ( Sony A9ii+ Sony 200-600). Super sprzet z oblednym autofokusem.

 

Jesli chodzi o makro to osobiscie uwazam ze MTF jest nie do pobicia. Obecnie mam Panasonic G9 i Olympus 60mm 2.8 macro. To niesamowity obiekytw. Uwielbiam tez zestaw . Lekki, zgrabny i super ostry juz od pelnej dziury. Robilem mnostwo mackro rowniez z FF i wole MTF. Bez dwoch zdan.

Zajrzyj na moje Flickr galeria. 99% zdjec makro pochodzi wlasnie spod MTF. 

Marek Wasalski

 

Smialo wchodz w ten system. Nie bedziesz zalowal. Jak sie umie robic zdjecia to jest to powiew swiezgo powietrza. Fotografia znowu sprawia przyjemnosc :)

 

 

 


 

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.