Skocz do zawartości

Widziałem Koński łeb!


Ciperu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Pewnie i tak nikt mi nie uwierzy, ale co tam!: właśnie wracam z obserwacji podczas których dostrzegłem mgławice B 33 - "Koński łeb". Obserwowałem syntą 12'', kitowym sp-25mm z filtrem Ultrablock, zasięg w okolicy Pasa Oriona sięgał 6 mag. W zasadzie to patrzyłem na Płomień, był dobrze widoczny, nawet ciemne struktury wewnątrz niego. Dla świętego spokoju sojrzałem w rejon "konia" i wyzerkałem mgławice stanowiącą tło łba. Jej zachodnia granica ciągneła się od TYC 4771-1191-1 do TYC 4771-42-1 , na zachód od tej lini było minimalnie ciemniej. Po chwili dostrzegłem ciemną, półkolistą zatoke, która wcinała się w majaczącą mgławice i zrobiło mi się gorąco! Leżała minimalnie na północ od gwiazdki TYC 4771-896-1

Dodam że nie znałem dokładnego położenia mgławicy podczas znalezienia, dopiero później sprawdziłem je w Sky-mapie i wszystko się zgadzało!

Jestem ciekaw, czy ktoś z forumowiczów także ją wyłuskał?, uznaje się przecierz tą mgławice za niewidoczną w "normalnych" telepach.

 

Z mniej znanych obiektów zaliczyłem jeszcze NGC 2261 - Hubble's Variable Nebula i NGC 2359 - Thor's helmet, która prezentowała się bardzo ciekawie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Pewnie i tak nikt mi nie uwierzy, ale co tam!: właśnie wracam z obserwacji podczas których dostrzegłem mgławice B 33 - "Koński łeb". Obserwowałem syntą 12'', kitowym sp-25mm z filtrem Ultrablock, zasięg w okolicy Pasa Oriona sięgał 6 mag. W zasadzie to patrzyłem na Płomień, był dobrze widoczny, nawet ciemne struktury wewnątrz niego. Dla świętego spokoju sojrzałem w rejon "konia" i wyzerkałem mgławice stanowiącą tło łba. Jej zachodnia granica ciągneła się od TYC 4771-1191-1 do TYC 4771-42-1 , na zachód od tej lini było minimalnie ciemniej. Po chwili dostrzegłem ciemną, półkolistą zatoke, która wcinała się w majaczącą mgławice i zrobiło mi się gorąco! Leżała minimalnie na północ od gwiazdki TYC 4771-896-1

Dodam że nie znałem dokładnego położenia mgławicy podczas znalezienia, dopiero później sprawdziłem je w Sky-mapie i wszystko się zgadzało!

Jestem ciekaw, czy ktoś z forumowiczów także ją wyłuskał?, uznaje się przecierz tą mgławice za niewidoczną w "normalnych" telepach.

 

Z mniej znanych obiektów zaliczyłem jeszcze NGC 2261 - Hubble's Variable Nebula i NGC 2359 - Thor's helmet, która prezentowała się bardzo ciekawie

Wiesz co, ja mam dwie natury. Jedna nie wierzy, a druga przypomina sobie własne sesje. Pamiętam, co najmniej jedną, w której widziałem ducha, zjawę B33. Raz przy właśnie 12", a kiedy indziej wydawało mi się to samo przy 8". Zakładam, że to nie możliwe. Może tak jest prościej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje za B33.

 

Ten obiekt nie jest może w ogólności maksymalnie trudny. Jest do niego potrzebny nawet nieduży sprzęt.

Ale musi być ciemne niebo i jeszcze bardziej musi być wyśmienita przejrzystość powietrza. Właśnie brak tego drugiego czynią ten obiekt w Polsce prawie nieosiągalnym. Ale znam relacje wiarygodnych obserwatorów, którzy widzieli.

 

Ja wciąż kunia mam na liście oczekujących...

 

!ciemnego nieba!

th

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nigdy Łba nie widziałem, ale to dlatego, że nie patrzyłem :Boink: Naczytałem, się że musi być "zasięg 7 mag, duży teleskop, filtr H-beta...". Nie mam powodu, żeby Ci nie wierzyć. Wiem, że jak się trochę przyłożyć, to można wyczaić dużo więcej niż podają "podręczniki". Gratuluję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co na to forumowi giganci od rur o średnicach 50 i 60 cm? :D Poza początkowymi zachwytami po ukończeniu budowy wzniecanymi nieraz relacjami ze zlotów nie przypominam sobie jakiegoś wyczerpującego opisu obserwacji obiektów trudnych i/lub widowiskowych :) Trzeba się będzie chyba kiedyś przejechać na jakiś zlot w końcu i samemu naocznie zobaczyć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

eeeeeeee tam niemozliwe

ostatnio :blink: widzialem wczoraj warunki byly nie zbyt ciekawe [seeing]

wlasne wyszedlem z wanny wiec lustro bylo lekko zaparowane a mam dobre 1/10 lambda na scianie

ale pozwolilo mi to zdecydowanie dostrzec swoj leb :helo:

pozdrawiam

adam

pz zbieznosc z koniem jest calkowicie przypadkowa :rolleyes:

Edytowane przez APM ADAM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płomień widziałem bez żadnych filtrów w 8" w miarę dobrych warunkach za miastem. No, ale końskiego łba to nawet nie szukałem nigdy.

Te 4-6" to pewnie w Hawajów tylko ;).

 

Płomień w ciemną noc widać w lornetce 10x50.

 

Co do Końskiego Łba to szukałem tylko raz (20 cm teleskopem), w bardzo dobrych ale nie idealnych warunkach. Nie miałem żadnej mapy, przeglądałem ten obszar pamiętając mniej więcej gdzie mogę się czegoś spodziewać. Jedyne co wtedy byłem w stanie tam dostrzec metodą zerkania, to jasna mgławica na której tle ma być Koński Łeb.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płomień w ciemną noc widać w lornetce 10x50.

 

Co do Końskiego Łba to szukałem tylko raz (20 cm teleskopem), w bardzo dobrych ale nie idealnych warunkach. Nie miałem żadnej mapy, przeglądałem ten obszar pamiętając mniej więcej gdzie mogę się czegoś spodziewać. Jedyne co wtedy byłem w stanie tam dostrzec metodą zerkania, to jasna mgławica na której tle ma być Koński Łeb.

 

Pozdrawiam

Piotrek

 

W lornetce ? :blink:

A zapomniałem, że ty masz warunki prawie księżycowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa że dwa dni temu także polowałem na ten obiekt i nie zobaczyłem ani łba ani płomienia, niezbyt mi sie to spodobało i postanowiłem wyruszyć za obóz domowy w celu poprawienia warunków obserwacyjnych.

No i także nic nie zobaczyłem, troszkę się zadrażniłem i potłukłem lustro :szczerbaty: jednak 8" to troszku mało B)

 

ps. warunki były kiepskie

Edytowane przez grzybek80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mgławice plomien w warunkach >= 6.5 mag widac w lornetce ,spokojnie w 20x60.przez swój 235mm tel tez w super noc widziałem konika ale tylko raz do tego trzeba naprawde smolistego nieba no i rura min 12",wtedy jest całkowita pewnosc.

 

 

POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa że dwa dni temu także polowałem na ten obiekt i nie zobaczyłem ani łba ani płomienia, niezbyt mi sie to spodobało i postanowiłem wyruszyć za obóz domowy w celu poprawienia warunków obserwacyjnych.

No i także nic nie zobaczyłem, troszkę się zadrażniłem i potłukłem lustro :szczerbaty: jednak 8" to troszku mało B)

 

ps. warunki były kiepskie

 

 

 

To musiałeś mieć faktycznie kiepskie warunki.

Ja obserwując jeszcze syntą 8'' chyba nigdy nie miałem problemu z dostrzeżeniem płomyka, nie był jasny, ale widoczny bez problemu. Warunków także nie mam niewiadomo jakich: przeciętnie 5.5-6 mag. Dobrze widoczna była także pobliska NGC 2023.

W 12'' to juz inna bajka, płomień znacznie wyraźniejszy, a w NGC 2023 można dopatrzeć się szczegułów

Aha co do płomienia to filtry mgławicowe nie bardzo pomagają

 

Pozdrawiam

Ciperu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 lata temu na kudłaczach obserwowalismy B33 wraz z Mirkiem Dymkiem , przez taurusa 40 cm - bez filtrow obiekt byl wyraznie widoczny :) , przejrzystosc byla dobra ( przecietne niebo jak na kudłacze ) , niestety nie mielismy filtra H-beta ktory jest wrecz stworzony do obserwacji tego obiektu

 

mysle ze z filtrem konski łeb jest widoczny nawet w warunkach podmiejskich , caly czas czekam na ten filtr ( Janusz juz od wrzesnia mi go wysyla - szkoda gadac... :( )

 

niestety w polsce tlo nieba , przez duza zawartosc wilgoci , rzadko pozwala na obserwacje trudnych obiektow takich jak B33 :angry: , jest na to rada - wystarczy dzien drogi na poludnie - np w gory Dynarskie ... kto był to wie....

 

pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skopiowane z astronocy

 

IC 434 MGŁAWICA KOŃSKI ŁEB (mgławica dyfuzyjna w Orionie)

DEEP-SKY: (2) Niewielka zmiana w porównaniu do widoku bez filtra. Kiedy jest widoczna, jawi się jako słaba ciemna luka w mglistej części mgławicowej położonej w osi północ-południe, a kształt jest ciężko dostrzegalny. Mgławica jest trudna, chyba, że obserwujemy pod bardzo ciemnym i czystym niebem.

UHC: (3) Koński Łeb odznacza się teraz słabo, ukazując kształt końskiej głowy metodą zerkania, stanowcza poprawa w stosunku do widoku bez filtra czy z DEEP-SKY.

OIII: (0) Koński Łeb niewidoczny. Mgławica IC 434 niejednoznacznie widoczna.

H-BETA: (4) Mgławica wciąż ciemna, ale kształt końskiej głowy jest teraz całkiem łatwo dostrzegalny, zarysowując się bardziej kontrastowo niż z filtrem UHC. Wschodnia krawędź IC 434 wydaje się być z H-BETA jaśniejsza niż reszta mgławicy.

ZALECENIA DLA MGŁAWICY KOŃSKI ŁEB: H-BETA (UHC również pomaga, ale OIII nie zalecany).

 

 

http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=25&str=7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.