Skocz do zawartości

Obserwacje w Lipsku


lehoslav

Rekomendowane odpowiedzi

Niebo w Lipsku jest dzisiaj doskonałe! :)

Mieszkam na obrzeżach tego miasta, łunę mam tylko od północnego zachodu, natomiast pozostałe kierunki są w porządku.

 

Najpierw postanowiłem znaleźć sobie jakąś sensowną miejscówkę, pokręciłem się wokół akademika (jednocześnie przystosowując oczy do ciemności :) ), z tyłu są ogródki działkowe, polazłem ścieżką i trafiłem na jakiś malutki placyk-parking. Od południa i wschodu i zachodu praktycznie żadnych przeszkód, od północy dwa budynki, ale ustawione w tak astronomiczny sposób, że osłaniają mnie od świateł ulicy,a jednocześnie nie zasłaniają dużo nieba. Kolejną zaletą miejsca jest to że są tam płoty różnych wysokości, o które mogę oprzeć lornetkę lub też siebie. W sumie to nie wiem czy wstanę jutro z łóżka po tych dzisiejszych akrobacjach :) Cieszę się jednak, że nie zjawili się smutni panowie z przywitaniem "Gudn Ahmt, Oswehss bidde." ;)

 

Na pierwszy ogień poszedł Saturn. Wyraźne uszy, choć aberracja trochę psuje efekt. Widoczny Tytan.

Potem mała powtórka z rozrywki: M36, M37 i M38. Ostatnie dwie jak chmurki.

M44. Bardzo ładny widok.

M13, M92 - urocze chmurki :)

M3 też niczego sobie.

M81 widoczna dobrze, M82 słabiej, ale zerkać nie trzeba. (Żeby w miarę sensownie obserwować w zenicie oparłem się karkiem o betonowy słupek płotu, tak że byłem nachylony pod kątem 45 stopni do ziemi, zapewniam, że to boli, ale czego nie robi się dla astronomii :) )

Tą samą metodą obserwacyjną zaliczyłem M51, zamajaczyły mi też M63 i M94.

 

Podsumowując:

Jestem bardzo zadowolony z zakupu lornetki (3 światło). Może nie jest to szczyt optyki i może trochę śmierdzi gumą, ale daje dużo radości :)

Mogę się podpisać pod twierdzeniem, że dobra lornetka jest niezbędna na początku "zabawy" z astronomią. Kupując teleskop nie byłem już laikiem, potem widziałem przez niego sporo, ale muszę przyznać, że w kwestii orientacji w niebie i w nauce wyszukiwania obiektów na pewno sporo mi moja nowa lornetka pomoże.

 

Pozdrawiam,

Leszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.