Skocz do zawartości

Dzisiejszy Księżyc


astroluk

Rekomendowane odpowiedzi

Z APO 107/700 i ASI224.

Warunki seeingowe przy spadku temperatury takie sobie, wysokość nad horyzontem też nie była powalająca.

 

1. Mozaika z barlowem 2x z 9.09.2016 r. na ciemniejącym niebie, zmniejszona do 65%

moon1_mozaika.jpg

 

2. Mozaika z 4 avików bez barlowa z wczoraj

ksiezyc1_mozaika.jpg

 

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna sesja z tyczkowym Newtonem. Seeing kapryśny, zdążyłem nakręcić trochę z Barlowem 2x, ale po włożeniu 3x warunki się pogorszyły na dobre i koniec. Wszystko z Newtona ATM 300/1500 mm, PGR Chameleon 3 mono (ICX445) + Baader IR-pass 685 nm, obróbka w Stackistry i ImPPG, składanie mozaik w MS ICE. Obrazy pomniejszone do 80%.

 

Większe kratery od lewej: Clavius, Maginus, Tycho

ks5s.png

 

moz1s.png

 

Apeniny i Alpy:

moz2s.png

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ podczas zlotu OZMA pogoda nie rozpieszczała, ciągle chodziła za mną myśl aby odwiedzić obserwatorium Niedźwiady i pod "przyzwoitym" niebem, przez wyremontowany teleskop BAJ pooglądać cuda Wszechświata. W sobotę 10 września dopisała pogoda i czas więc po małym targu z żonką (ech, zawsze musi być "coś za coś" ale co tam, przejadę się na giełdę staroci do Poznania..) zjawiłęm się w Niedżwiadach. Niestety, kumpel zresztą członek PPSAE nie mógł ze mną jechać ale na moją prośbę bez najmniejszego problemu użyczył mi kamerkę ZWO ASI120MM, którą miałem wielką ochotę się pobawić. Andrzej, Dzięki Wielkie! Karol miał coś do zrobienia w pawilonie Rolanda a ja miałem sporo czasu żeby spędzić trochę czasu z teleskopem BAJ:) PPSAE dziękuję za użyczenie sprzętu i doborowe towarzystwo! Do zarejestrowania materiału użyłem programu FireCapture (jak prosił Karol podaje parametry nagrań) nagrywałem zazwyczaj 2 x 1000klatek, następnie już podczas obróbki do wstępnego wyrównania, połączenia plików, wybrania najlepszych 60% materiału i zmniejszenia rozmiaru plików użyłem programu PIPP, do stackowania materiału posłużył AutoStakkert (w zależności od jakości pliku od 15% do 60% pliku) potem już tylko wyostrzenie programem ImPPG i delikatny crop programem Fast Stone Image Viewer. Już podczas rejestracji, zwłaszcza z użyciem soczewki barlowa okazało się, że "coś" wisi w powietrzu (pył znad Sahary?) a straszna wilgotność i unosząca się mgła nie pomagały. W każdym razie w domu byłem przed 3 a "rano" czekała mnie droga na giełdę z "rupadłami"-ot, może trafię coś ciekawego na m42 (Słowo się rzekło, kobyłka u płota) ale .... warto było :) Oprócz tego zarejestrowałem też sporo materiału aparatem Canon EOS760d ale to już materiał na następny post:)

Moja pierwsza w życiu mozaika, proszę o wyrozumiałość, 10 paneli w ognisku głównym teleskopu BAJ (N400/1800), łączenie programem iMerge

Mozaika.jpg

 

j/w, exp: 1ms; gain: 43; gamma 50

1_pipp razem -2016-09-10-1731_1-L_AS_p20_g3_ap2107_conv-ImPPG_filtered.jpg

 

j/w, exp: 0.7ms; gain: 45; gamma 40

2_pipp razem -2016-09-10-1855_5-L_AS_p40_g3_ap2404_conv-ImPPG_filtered.jpg

 

j/w, exp: 1ms; gain: 45; gamma off

3_pipp razem -2016-09-10-1857_1-L_AS_p20_g3_ap2832_conv-ImPPG_filtered.jpg

 

j/w, exp: 0.8ms; gain: 45; gamma off

4_pipp razem -2016-09-10-1901_5-L_AS_p20_g3_ap2584_conv-ImPPG_filtered.jpg

 

j/w, exp: 0.8ms; gain: 45; gamma off

5_pipp razem -2016-09-10-1859_0-L_AS_p20_g3_ap2903_conv-ImPPG_filtered.jpg

 

j/w + barlow Vixen x2, exp: 3.6ms; gain: 53; gamma 50

6_pipp razem -2016-09-10-1736_6-L_AS_p20_g3_ap2093_conv-ImPPG_filtered.jpg

 

j/w + barlow Vixen x2, exp: 2ms; gain: 57; gamma 50

7_pipp razem -2016-09-10-1741_6-L_AS_p20_g3_ap1967_conv-ImPPG_filtered.jpg

 

j/w + barlow Vixen x2, exp: 4.3ms; gain: 52; gamma off

8_pipp razem -2016-09-10-1908_0-L_AS_p25_g3_ap3363_conv-ImPPG_filtered.jpg

 

j/w + barlow Vixen x2, exp: 4.3ms; gain: 52; gamma off

9_pipp razem -2016-09-10-1910_1-L_AS_p15_g3_ap3222_conv-ImPPG_filtered.jpg

 

j/w + barlow Vixen x2, exp: 3.6ms; gain: 52; gamma off

10_pipp razem -2016-09-10-1912_7-L_AS_p30_g3_ap3056_conv-ImPPG_filtered.jpg

 

j/w + barlow Vixen x2, exp: 5ms; gain: 54; gamma off

11_pipp razem -2016-09-10-1915_4-L_AS_p15_g3_ap3250_conv-ImPPG_filtered.jpg

 

j/w + barlow Vixen x2, exp: 5ms; gain: 55; gamma off

12_pipp razem -2016-09-10-1917_9-L_AS_p20_g3_ap2995_conv-ImPPG_filtered.jpg

 

 

 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polowałem ale niestety bez skutku. Neptun skrył się w blasku Księżyca i tyle go widzieli. Za to upolowałem sobie winowajcę mojego niepowodzenia.

Poniżej Księżyc również z wczoraj. Jakaś "aberra" mi wylazła i nie umiem jej zlikwidować, ale to już zdaje się wina obiektywu.

MTO11CA + Fuji X-T1 na statywie. Stack 46 klatek.

Moon.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 9 do 14 września piękna seria pogodnych nocy i wolnego czasu - ładnie się to zgrało.

Każdy z tych wieczorów miał jak dla mnie mocny punkt, bohatera akcji.

13 września były nimi kratery Aristarchus i Herodotus, a jeszcze bardziej okolice z Vallis Schroteri na czele

Nie łatwo było też oderwać wzrok od krateru Babbage i Babbage A...

 

Fotografia z 13 września, pogoda niby lepsza, Księżyc wyżej, a jednak mniej klatek nadawało się do złożenia - coś w powietrzu się działo.

 

ED 80 / Pentax K3

1/320

ISO 200

19 klatek z 37

Kepler_02.jpg

Edytowane przez gawain74
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem z siebie dumny, jak dotychczas najładniejsze astrofotki jakie udało mi się wykonać. Cuda to nie są ale uwierzcie że nie chcielibyście zobaczyć mojej pierwszej "astrofotografii".

Gracjan, domyślam się, że jesteś młodym człowiekiem. W Twojej składance najbardziej niesamowity jest dolny kadr, jakby widok globu za iluminatorem orbitera, gdzie (trochę inaczej zorientowane) widzimy Morze Żyzności i Morze Nektaru, oraz część Morza Spokoju. Przed Tobą cała Astronomia i nowoczesna technologia obrazu. Słusznie doceniasz swoje początki, moje - jak wspominam - nie umywały się do tego co zaprezentowałeś. Myślę, że i Ty z sentymentem będziesz patrzył na pierwsze zdjęcia, prezentując za jakiś czas poziom bardziej zaawansowany. Życzę Ci tego. Życzę Ci, żebyś czerpał przyjemność z rozwijania swoich umiejętności i w obserwacji bliskiego i dalekiego Kosmosu czerpał motywację do tego rozwoju. Widzę w tych zdjęciach Twój duży potencjał.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanie, jak niektórzy z was uzyskują kolory księżyca? Na jednej klatce nigdy nie udało mi się tego złapać. Stack kilku klatek tak go wzmacnia?

Kolor intensywniejszy mi wychodzi jak się pobawię poziomami lub krzywymi w PS

A w aparacie to balans bieli za to odpowiada:)

Edytowane przez RomekAstrobaza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanie, jak niektórzy z was uzyskują kolory księżyca? Na jednej klatce nigdy nie udało mi się tego złapać. Stack kilku klatek tak go wzmacnia?

Z jednej klatki po nasyceniu barw pixeloza wychodzi, ale z 50 - 100 szumy się uśredniają i kolor gładki wychodzi. Byle sprzęt prowadził równo za Księżycem, bo wtedy program stakujący sobie radzi ze składaniem.

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gracjan, domyślam się, że jesteś młodym człowiekiem. W Twojej składance najbardziej niesamowity jest dolny kadr, jakby widok globu za iluminatorem orbitera, gdzie (trochę inaczej zorientowane) widzimy Morze Żyzności i Morze Nektaru, oraz część Morza Spokoju. Przed Tobą cała Astronomia i nowoczesna technologia obrazu. Słusznie doceniasz swoje początki, moje - jak wspominam - nie umywały się do tego co zaprezentowałeś. Myślę, że i Ty z sentymentem będziesz patrzył na pierwsze zdjęcia, prezentując za jakiś czas poziom bardziej zaawansowany. Życzę Ci tego. Życzę Ci, żebyś czerpał przyjemność z rozwijania swoich umiejętności i w obserwacji bliskiego i dalekiego Kosmosu czerpał motywację do tego rozwoju. Widzę w tych zdjęciach Twój duży potencjał.

 

Dziękuje za bardzo miłe słowa, ciągle się uczę i widzę tego efekty więc jest dobrze :D

 

Tutaj poniżej moja pierwsza "astrofotografia" :D

post-29615-0-17025900-1474290211.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja pierwsza mozaika nagrywana 12 09 2016 pomiędzy 22:50 a 1:00 (księżyc już prawie zaszedł).

Niestety trochę się zepsuła przy składaniu, ale coś tam wyszło.

Pewnie da się to lepiej obrobić - może kiedyś nabiorę wprawy...

Nie dało się wrzucić większej wersji (wywalało mi Błąd500 - Wysyłanie ominięte)
S9.25E, ASI290MM z filtrem R:

Moon_2016_09_12T22_50_do_00_50_50proc.jpg

Edytowane przez Przemo23
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.