Skocz do zawartości

Dzisiejszy Księżyc


astroluk

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Trzy godziny temu spróbowałem pooglądać majaczącego przez cirrusy Łysego (od miesiąca nie bylo warunków do jakichkolwiek obserwacji i ssanie na astro mam już niemożebne - uzależnienie jakieś czy co). Promontorium Laplace na skraju Zatoki Tęczy daje teraz przepiękny, ostro zarysowany, regularny,trójkątny cień. Zdjęcie nie jest imponujące jakością, zrobione kompaktem z ręki w projekcji okularowej (nie mam żadnego sprzętu do astrofoto), ale daje jakieś pojęcie o widoku, który mnie tak zachwycił.Zdjęcie 5 (2014-11-02 22-18).pngZdjęcie 12 (2014-11-02 21-48).png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciąg dalszy sesji z 2 listopada br., ognisko główne MAK150/1800, ZWO ASI 120 MM z filtrem czerwonym GSO, Registax6 (300/2000), mozaika Microsoft ICE.

 

Chyba najwartościowszy obraz tej sesji, zawierający dużą ilość ciekawych miejsc w tej fazie lunacji (2 dni i 14 godzin po pierwszej kwadrze). Obszar Morza Chmur (Mare Nubium): część Morza Wilgoci z siecią rowów Rimae Hippalus na zachodzie i doskonale widoczną Prostą Ścianą (Rupes Recta) i Rima Birt na wschodzie. Charakterystyczny krater Kies i kopuła na lewo od niego, o tej samej nazwie, oraz "fraktalny" Pitatus i Hesiodus - piękny podwójny krater, na którego polowałem od dawna (nawet pełne oświetlenie nie przeszkadzało). Duży rów biegnący obok bierze nazwę od Hesiodusa - to Rima Hesiodus.

 

Duży płaski obszar otoczony wzgórzami, to Bagno Epidemii. W jego obszarze pięknie prezentuje się Capuanus - krater z trzema wypustkami, a na lewo od niego widać mały krater Ramsen i kolejny z rowów - Rima Ramsden. Ciekawą formacją jest krater w kraterze - stary Wurzelbauer, poniżej Pitatusa.

Kies, Pitatus, Capuanus_2.11.2014r_ASI 120_RedGSO_mozaika.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam!

Księżyc z 5 listopada, więc trochę nieaktualny, ale coś mnie kusi żeby znów zabawić się w kolory Księżyca globalnie i mam takie nastawienie do fazy bliskiej pełni, jeśli trafi się pogoda. Robiłem mozaikę całej tarczy przez refraktor SW. ED 80 z barlowem 1,8x i przy okazji kilka ujęć RGB na DMK 21, z czego jedno dokleiłem do kompletu. Seing słabiutki i przez tak mały sprzęt, wyszło jak wyszło. Będzie co robić, bo to ok. 18 avików na całą tarczę, razy trzy.

mozaika5112014x.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.