Skocz do zawartości

Dzisiejszy Księżyc


astroluk

Rekomendowane odpowiedzi

Loxley - dziękuję za wskazówki. Faktycznie poniosło mnie trochę przy obróbce, szczególnie w Ragistaxie (sam program zrobił na mnie wrażenie)

Dopiero wczoraj zacząłem się zastanawiać czy nie przesadziłem z obróbka, bo coś mi w tej fotografii nie pasowało:)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23.06.2016, 0:34

Starałem się delikatniej postępować z suwakami. Sporo nauki przede mną, ale myślę, że jest lepiej jak ostatnio.

 

ED 80/600 + Pentax K3

ISO 200, 1/250, 21 klatek

Ragistax 6 + Lightroom

IMGP4232_aligned_03.jpg

Edytowane przez gawain74
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam użyć jakiegoś barlova 2x, wtedy można mocniej ostrzyć i uzyskać lepszy detal, nie pojawia się też jasna obwódka na krawędzi tarczy. Takie mam doświadczenie na moich zdjęciach przez ED 80, tyle że robionych kamerką planetarną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymam kciuki za następne próby. Powodzenia.

Dziękuję. Można rzec, że wróciłem na Księżyc, wciąga mnie na nowo, teraz szukam map, dokładniejszych, ale sporo się dowiedziałem z tego działu, niemal cały już przejrzałem :)

Twoje zdjęcia Loxley i opisy do nich - piękna sprawa.

Szkoda, że spóźniłem się z Mare Orientale, aby podziwiać je w lepszym świetle - bardzo pociągają mnie te ukryte fragmenty Księżyca - zajrzeć na chwilę na jego "ciemną stronę"

 

Polecam użyć jakiegoś barlova 2x, wtedy można mocniej ostrzyć i uzyskać lepszy detal, nie pojawia się też jasna obwódka na krawędzi tarczy.

Barlova jak najbardziej chcę kupić, ale dopiero jesienią. Teraz kupiłem filr ND 0,6 szary, bo Księżyc zbyt dawał po oczach, aby w pełni delektować się jego pięknem

Edytowane przez gawain74
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Księżyc z 13.08.2016r w wieku 3 dni po pierwszej kwadrze, nisko nad południowym horyzontem (około 20 stopni). Pogodnie, ale cały czas po niebie snuły się jakieś pasemka zamglenia. Wilgotno - szybko po zachodzie Słońca na osprzęcie zebrała się rosa.

 

 

Na jasnym, niebieskim niebie, prawie równo z zachodem Słońca, wykonałem serię zdjęć Lumixem G3 aby mieć zdjęcie bazowe do porównań z refraktorem TS 152/900. Przy tak niskim położeniu Księżyca widoczne są efekty refrakcji atmosferycznej - czerwona dolna krawędź i niebieska górna krawędź Srebrnego Globu. Ma to oczywiście swoje konsekwencje również na zdjęciach kamerką mono - tam i tu psując nieco ostrość. Tło w końcowym procesie kontrastowania zostało przyciemnione (to trochę fałszywy kolor). Do zdjęć użyłem filtru Baadera semi APO 1,25".

 

 

xKsiężyc 13.08.2016r_19.56_LumixG3_semiAPO_color_60%....jpg

 

 

Mozaika sześciu paneli z kamerki ASI 120M z filtrem UV/Ir-cut i Solar Continuum w ognisku głównym refraktora TS 152/900. Wąskie pasmo widma oprócz osłabienia światła miało oczywiście wyostrzyć obraz powierzchni Księżyca. Sześciocalowy obiektyw zapewnia dużo światła w ognisku i można je mocno wycinać różnymi filtrami. To pierwsze takie zestawienie z kamerką ASI do zdjęć Księżyca. Sesja miała być okazją do testów z użyciem różnych filtrów, a także do zdjęć z zastosowaniem soczewki Barlowa (Ultima 2x). Z powodu dużej wilgoci ograniczyłem testy do podstawowej konfiguracji.
Bardzo ciekawie wyglądają promienie od krateru Tycho. Udało mi się dość ładnie pokazać na zdjęciu ich subtelności - zróżnicowaną jasność, długość, lokalnie układanie się w pióropusze, związek z małymi jasnymi kraterkami ulokowanymi "na promieniach".

 

Mozaika Księżyca_13.08.2016r_20.38_TS152F900_ASI120M_SolCont_UVIR-cut_6paneli_90%....jpg

 

Edytowane przez Loxley
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

aż do Langrenusa i Petaviusa na południu.

 

 

Wczoraj właśnie na te kratery zapolowałem (po nieudanej próbie ustrzelenia Neptuna)

Ogniskowa 4,5m,

I dla obu naraz - 1,5m.

 

SCT 6", SW EQ 3-2, Telextender 3x, DFK 21AU618, po 1000 kl. w Registax6.

Langrenus.png

Petavius.png

Langrenus_Petavius.png

Edytowane przez MarcinSn
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.