Skocz do zawartości

ATM - drugie przeobrażenie uniwersała :)


Tomuś

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chciałbym przedstawić cykl przeobrażeń, które przeszedł mój refraktor zakupiony kilkanaście lat temu w firmie Uniwersał. Oczywiście wtedy byłem cały dziki i szczęśliwy, że mam wreszcie swój własny teleskop :) Rozczarowania przyszły później, dużo później wraz z napływem do Polski coraz to lepszego sprzętu no i brakiem możliwośi doposażenia mojego refraktorka chociażby w normalny okular :)

I w tym momencie zrodził się pomysł transformacji za pomocą obecnie zananego modelu jakim jest ATM czyli Astronomia Twoją Miłością :szczerbaty:

Nie będę się rozpisywał jak wyglądał refraktor na bazie szkła PZO firmy U. Zaznaczę tylko, że wyciąg stanowił mieszek fotograficzny a okular to po prostu fragment z okularu mikroskopowego osadzony na stałe w rurce PCV, która to rurka suwliwie chodziła w drugiej rurce :rolleyes:

W dalszej części przedstawię moją pierwszą przeróbkę refraktora Uniwersała 66/400 :)

 

Oto pierwsza przeróbka starego w nowe czyli :

005.JPG

jakoś już to wygląda :)

Edytowane przez Tomuś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc ciąg dalszy :)

Z całego Uniwersała ostała się jeno soczewka achromatyczna, która jest bardzo dobrym szkłem :)

Dodatkowo zakupiłem wyciąg sky-watchera do newtona i niestety musiałem go poddac obróbce tokarskiej aby dopasować go do reszty zestawu. Cela i elementy łaczące wykonane zostały u tokarza ze stali co okazało się błędem gdyż waga nowego refraktora urosła do 3-4 kilogramów a to już nie jest zdrowe :)

Poniżej "rozkład" refraktora:

 

006.JPG

I tak kończy się pierwsze przeobrażenie Uniwesała :)

cdn

Edytowane przez Tomuś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedynka za krytykę U, dwuja za zbyt krótki opis , trójka za fotki , czwórka za wykonanie , piątka za ATM , szóstka za avatar :D

Dlaczego tylko jedynka za krytykę firmy U. Pewnie dlatego że tak mało się rozpisałem na temat wykonania pozostałych elementów a zwłaszcza umocowanie soczewki PZO w sklejce zalakowanej czarną farbą....dobra starczy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego tylko jedynka za krytykę firmy U. Pewnie dlatego że tak mało się rozpisałem na temat wykonania pozostałych elementów a zwłaszcza umocowanie soczewki PZO w sklejce zalakowanej czarną farbą....dobra starczy :)

 

Bo ja jestem wtyczką U i nie lubię jak ktoś ich krytykuje :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak serio to fajnie to robisz.

 

Zobaczysz że ten mały sprzęcik pokaże pazurki -życzę zmartwychwstania Pana Jezusa w twoim sercu , daru żywej wiary i Ducha Świętego na każdy dzień -pozdrawiam Janusz.

 

Dzięki z całego serca Janusz

 

 

Ja tego nie robiłem ze stali jak by co, żeby było jasne :D

 

Mitek tego nie robił :) U niego zamawiam wszystko z aluminium ale......więcej później :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej na zdjęciach pokazana cela wraz z soczewką achromatyczną PZO o średnicy 68mm i ogniskowej 400mm :)

1.jpg 2.jpg

 

Ale najważniejsze już jest, czyli cela, którą wykonał dla mnie nasz kolega z forum Mitek. Jest naprawdę tak odpicowana że szkoda gadac :Salut: dla Mitka

Zostaje teraz najważniejsze, czyli złożenie wszystkiego do kupy, sprawdzenie no i używanie.

Zastanawiam się cały czas czy zrobic faktycznie szukacz czy dołożyc jakikolwiek wyciąg i miec w razie czego i szukacz i mały refraktorek zarazem :szczerbaty:

Jeżeli ma ktoś na zbyciu mały wyciąg powiedzmy od sky watchera 70 i chciałby się go pozbyc to jestem zainteresowany :rolleyes:

Edytowane przez Tomuś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz chcę przedstawic pozostałe elementy, czyli od lewej:

-cela wraz z zamocowaną soczewką PZO

-zakończenie (w tym wypadku byłby to tylko szukacz) elementem w którym zamocowany będzie okular z podświetlanym krzyżem

-rura aluminiowa, ścianka o grubości 2mm, którą jeszcze trzeba przyciąc na żadany wymiar

4.jpg 3.jpg

Na razie tyle jeżeli chodzi o postępy w pracy :)

cdn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.