Skocz do zawartości

Teleskop TYLKO na balkon


ddexterr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich miłośników astronomii :)

 

Po zapoznaniu sie z setkami postów na różnych forach i zdobyciu ułamka podstawowej wiedzy o teleskopach zdecydowałem się poradzić Was o sprzęt, który najlepiej pasowałby do moich potrzeb. Oto konkrety:

 

- Miejsce obserwacji: tylko balkon (niestety), bo nie mam możliwości wyjazdu poza miasto. Po pierwsze: brak samochodu, po drugie: nie ma nikogo w pobliżu, kto by się również interesował astronomią. Szerokość balkonu: 1.2m, długość: ok. 3m, wysokość barierki: 1m.

 

- Niebo? W skali ocen 2-5,5 (gdzie 5,5 to ideał), to chyba tak ok. 4. Pobliskie lampy tak mocno nie świecą, chyba jakieś energooszczędne żarówki ;) kiedyś było gorzej.

 

- Do czego? Księżyc, planety, gwiazdy n-krotne i jasne obiekty - głównie z katalogu Messiera, czyli max. do 12mag, więc to chyba jeszcze nie Deep Sky (jeśli się mylę, to mnie poprawcie).

 

- Ile pieniędzy? Jeśli chciałbym kupować w tym miesiącu to max. 1600zł, jeżeli za ok. 1,5 miesiąca to tak myślę, że maksymalna kwota mieściłaby się w granicach 2000-2200zł (więcej trochę żal mi wydać :))

 

- Astrofoto? Raczej nie. Zbyt duże koszty, a słabej jakości zdjęcia mnie raczej nie kręcą :) wolę poszukać innych w necie. Czyli teleskop służyłby mi głównie do oglądania i podziwiania nieba. Zawsze byłem ciekawy jak wyglądają M31 i M42 pod dużym powiększeniem, ale na żywo nie na fotkach.

 

- Zmiany teleksopu w przyszłości raczej nie będzie.

 

- Okulary w zestawie nie mają większego znaczenia, bo i tak w ciągu najbliższych miesięcy kupię kilka nowych.

 

 

Na razie myślę o takich teleskopach, gdybym miał kupować w tym miesiącu (z racji, że na balkon, to raczej o jak najkrótszych tubach) od najlepszego do najgorszego (oczywiście ocena subiektywna):

 

1) Teleskop "Synta Sky-Watcher" DOB 8" 200/1000 Pyrex

1175 zł

Bez wyciągu Cryforda.

 

2) C6-NHD Advanced reflektor 150/750

1475 zł

Z montażem CG-5 na stalowym statywie o 2" profilu.

 

3) C6-NHD 150/750

1225 zł

Z montażem CG-4.

 

4) Teleskop "Synta/Sky-Watcher" DOB 8" 200/1200 Pyrex

1199 zł

Z wyciągiem Cryforda, ale trochę zbyt duża ogniskowa, bo chyba tuba ma wtedy długość również ok. 120cm?

 

 

Zastanawiałem się też nad czymś o średnicy < 150mm, ale wydaje mi się, że to trochę mało.

 

 

Czekam na Wasze opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobson odpada ze względu na słabą kompatybilność z balkonem. Z doświadczenia powiem Ci, że paralaktyka też bym sobie odpuścił, jeśli nie będziesz walczyć w terenie. Z montaży zostaje Ci AZ3.

Tuba? MAK da Ci najlepszy stosunek apertury/jakości obrazów/ceny/kompatybilności balkonowej.

Reasumując MAK 127 na AZ3.

Do jasnych DSów Mak się sprawdzi. Ma tylko dość długi czas chłodzenia optyki.

 

:Beer:

 

P.S. Ważne jest też na którą stronę masz balkon. Jeśli na północ to kiszka. Z Łysym i planetami cieżko Ci będzie walczyć.

Edytowane przez MaciekC6N
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mak.

Zgadzam się. Nastaw sie na planety, a Mak dobrze sobie z nimi poradzi. Na obiekty Messiera, nawet te najjaśniejsze nie masz za bardzo co liczyć z balkonu. Chyba, ze jest to balkon na wsi :D

Pamiętaj też o tym, że z balkonu w warunkach miejskich i podmiejskich poznasz tylko namiastkę obserwacji.

NIC nie zastąpi czarnego nieba...

 

pozdrawiam

 

Aha. Tutaj masz link do celestii:

 

http://www.celestia.pl/Teleskop_na_balkon

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na obiekty Messiera, nawet te najjaśniejsze nie masz za bardzo co liczyć z balkonu. Chyba, ze jest to balkon na wsi :D

 

Niezgodzę się z tym. Za pomocą Maka (ETX-125) bezproblemowo zaliczam eMki z balkonu z obrzeza Krakowa. Wiadomo że nie to samo co swiatłosilny newton, ale eMki mozna lookac. Dla mnie najwiekszym szokiem była M57 i M27.

P.S. Jesli chodzi o chłodzenie Maka to fakt minimum 2 godziny, ale w przypadku obserwacji balkonowych to żaden problem

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia: ani Dobson ani EQ - za mała przestrzeń manewrowania.

Mak127 - gabaryty doskonałe, natomiast w naszym klimacie:

- niestety szybkość wychłodzenia gra rolę - zmienne warunki

- często temperatura otoczenia spada szybciej niż możliwości chłodzenia Maka. I wtedy kicha.

 

Dobrym rozwiązaniem byłby w miarę krótki refraktor na montażu AltAz - ale tu już wchodzimy w spore koszty mając na uwadze coś lepszego niż achromat.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobson odpada ze względu na słabą kompatybilność z balkonem. Z doświadczenia powiem Ci, że paralaktyka też bym sobie odpuścił, jeśli nie będziesz walczyć w terenie. Z montaży zostaje Ci AZ3.

Tuba? MAK da Ci najlepszy stosunek apertury/jakości obrazów/ceny/kompatybilności balkonowej.

Reasumując MAK 127 na AZ3.

Do jasnych DSów Mak się sprawdzi. Ma tylko dość długi czas chłodzenia optyki.

 

P.S. Ważne jest też na którą stronę masz balkon. Jeśli na północ to kiszka. Z Łysym i planetami cieżko Ci będzie walczyć.

 

Ale Dobson z 1000mm ogniskową chyba taki duży przecież nie jest. Wg mnie powinien się zmieścić na balkonie o szerokości trochę ponad 1200mm.

 

Na szczęście na południową stronę, na SE i SW oczywiście też.

 

Ja znalazłem tylko MAKa 127 na EQ3-2 za prawie 2000zł, to chyba nie to samo co AZ3? Ale jeśli ma mi służyć tylko do planet i księżyca to wolę zostać przy lornetce, a za tę kasę kupić coś innego, np. mikroskop (bo biologią też się interesuję :D)

 

Jesli chodzi o chłodzenie Maka to fakt minimum 2 godziny, ale w przypadku obserwacji balkonowych to żaden problem

 

:o Nie wiedziałem, że tak długo, myślałem że pół godziny - godzina to już wystarczy.

 

Zgadzam się. Nastaw sie na planety, a Mak dobrze sobie z nimi poradzi. Na obiekty Messiera, nawet te najjaśniejsze nie masz za bardzo co liczyć z balkonu. Chyba, ze jest to balkon na wsi

 

Samych planetek oglądać nie chcę, to przecież max. ok. 5 obiektów razem z Księżycem, więc wolę wtedy lepiej sobie odpuścić zakup teleskopu. A kilka obiektów Messiera to już oglądałem przez lornetkę 20x60 na tym samym balkonie i całkiem znośnie wyglądały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja znalazłem tylko MAKa 127 na EQ3-2 za prawie 2000zł, to chyba nie to samo co AZ3? Ale jeśli ma mi służyć tylko do planet i księżyca to wolę zostać przy lornetce, a za tę kasę kupić coś innego, np. mikroskop (bo biologią też się interesuję :D)

 

Do oglądania przyrody Mak też sie nada :-)

W teorii możesz też używać Dobsona, ale dojdzie Ci nowe hobby - gimnastyka.

 

Tu masz linka do Maka za 1600 a nie za 2000 zł

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...0675ec8c2e29854

 

 

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli byłeś zadowolony z DS'ów w lornetce to z teleskopem będzie lepiej, chociaż w Maku całej M31 widać nie będzie.

Jaki masz zasięg z tego balkonu? Ja mam ok. 4.5 i generalnie pozostają co jaśniejsze gromady otwarte, może M42 i takie tam jasne obiekty.

 

Zasięg ok. 4-4.5, ale ja noszę okulary więc dokładnie stwierdzić nie mogę.

 

Zauważ, że Dobson ma oś obrotu przy samej podstawie wiec jak będziesz chciał oglądać obiety poniżej ok. 45stopni to może się opierać o barierkę.

 

Też tak właśnie myślałem, że to może stanowić problem. Mam znajomego stolarza, więc w razie czego mógłbym zamówić jakąś podstawkę wg własnego projektu, ale to chyba niewiele pomoże.

 

Tak jednak myślę, że chyba zrezygnuję z telepa. Po co mam wydawać > 1000 zł skoro poźniej sprzęt ma stać w kącie, bo będzie nieużywany, a to dlatego, że będzie albo za duży, albo obrazy będą nienajlepsze (nie z winy teleskopu, ale świateł podmiejskich).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważ, że Dobson ma oś obrotu przy samej podstawie wiec jak będziesz chciał oglądać obiety poniżej ok. 45stopni to może się opierać o barierkę.

Zgadza się , dlatego ktoś na forum używa dobsona 8" postawionego na czyms w rodzaju taborecie i to z bardzo dobrym skutkiem.

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobson odpada ze względu na słabą kompatybilność z balkonem. Z doświadczenia powiem Ci, że paralaktyka też bym sobie odpuścił, jeśli nie będziesz walczyć w terenie. Z montaży zostaje Ci AZ3.
Z mojego doświadczenia: ani Dobson ani EQ - za mała przestrzeń manewrowania.
Zauważ, że Dobson ma oś obrotu przy samej podstawie wiec jak będziesz chciał oglądać obiety poniżej ok. 45stopni to może się opierać o barierkę.

Zawsze jak widzę takie posty to "trochę" mnie nosi. Bo jakoś tak się utarło na forum, że Dobson+Balkon=Porażka. Ale bardzo dużo zależy od tego jaki to balkon... Jeżeli nawet jest dość wąski ale za to dość długi np. wspomniane 3m to myślę, że bez większych problemów da się używać Dobsona. A już argument z barierką jest dla mnie (wybaczcie) śmieszny... Co za problem postawić tego Dobsona na jakiejś podstawie? Jak ktoś myśli o obserwacjach wyłącznie balkonowych to się o podstawę zatroszczy.

Utarło się również na forum, że jak balkon to AZ3. A właśnie że nie AZ3 bo tego montażu to raczej nie polecam jako docelowego rozwiązania. Może i jest dość stabilny i dobry do obserwacji naziemnych - ale do astro się słabo nadaje ze względu na znany problem opadania pod ciężarem tuby przy większych wysokościach nad horyzontem.... Może to rozwiązać przeciwwaga - ale z kolei AZ3 z przeciwwagą na balkonie to już porażka - wiem bo stosuję :szczerbaty:

Już parę razy obserwowałem na balkonie mając rozłożony jednocześnie ED80 na AZ3 a obok stał LB8" na Dobsonie. Mam balkon na tyle długi że wszystko to się mieści + jeszcze stolik na akcesoria. Ale balkon jest dość wąski bo ma w porywach do 1,1m. I bardziej mnie wkurzało uważanie by nie trącić nóg montażu AZ3 niż manewrowanie Dobsonem (które zresztą nie jest w ogóle wkurzające ;) ) Mimo, że po dosunięciu AZ3 max do barierki zostaje jeszcze trochę miesca od samego teleskopu do ściany, to już z nogami montażu nie jest tak różowo. Jedyna zaleta to możliwość obserwacji na siedząco...

Oczywiście są też argumenty, że seeing na balkonie będzie "łagodniejszy" dla sprzętów mniejszych aperturowo. Może i prawda ale jak obserwowałem w tym roku Saturna jednocześnie z ED80 i LB8" na balkonie to zgadnijcie gdzie obraz był lepszy?

Nie chcem tu robić żadnej rewolucji bo wiadomo, że manewrowanie jakimkolwiek teleskopem na balkonie to nie to samo, co obserwacje polowe. Ale drażni mnie trochę ustawiczne powtarzanie utartych teorii, które czasem mijają się z rzeczywistością. I mówię to zdecydowanie bo nie teoretyzuję, tylko używam zarówno refraktora na AZ3 i Dobsona 8" często właśnie na balkonie...

 

A dla niezdecydowanych mam zawszę tą samą radę: zdobyć wymiary i zrobić model. Wiem, że sąsiad może parsknąć ze śmiechu jak zobaczy jak manewrujemy z jakąś metrową rurą na balkonie - ale może to dać nam chociaż cień wyobrażenia jak to będzie w praktyce...

 

99f20549217e8eb7e1b722946e604903.jpg78a200ff8f30637f83c3ba53648ae5e0.jpge4cd2e44636efe902c31d23c722f15e1.jpg

 

Pozdrawiam,

 

Piotrek

 

Edit:

Artur - własnie pisałem mój "wywód" jak zamieściłeś link ;) Nie krępuj się i linkuj kiedy chcesz ;)

Pozdrawiam,

Edytowane przez okon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze jak widzę takie posty to "trochę" mnie nosi. Bo jakoś tak się utarło na forum, że Dobson+Balkon=Porażka. Ale bardzo dużo zależy od tego jaki to balkon.......

 

Dzięki okon za posta. Jednak miks Dobson+balkon jest możliwy. A ponieważ:

1) mam balkon o ok. 13cm szerszy AND

2) chcę kupić 200/1000, a nie 200/1200, więc tuba będzie pewnie jeszcze krótsza niż wspomniane 115cm na stronce okona (napiszcie jednak czy długość tub dla tych teleskopów jest rzeczywiście inna). AND

3) z podstawką nie będzie problemów

 

to wnioskuję, że dam radę troche nieba zwiedzić z tym sprzętem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po primo:

Jak wygląda sprawa kiedy okular wypada nam za barierką? Czy to się często zdarza?

Po secundo:

Przeciwaga to AZ-3 to porażka. Nie lepiej przyczepić dovetaila do teleskopu i zrobić prostą prowadnicę do AZ-3? Wtedy mamy wyważony teleskop, bez żadnych przeciwwag itp. Nogi dalej są pewnym problemem, ale ja obserwuję na siedząco więc i nogi z reguły składam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze jak widzę takie posty to "trochę" mnie nosi. Bo jakoś tak się utarło na forum, że Dobson+Balkon=Porażka. Ale bardzo dużo zależy od tego jaki to balkon... Jeżeli nawet jest dość wąski ale za to dość długi np. wspomniane 3m to myślę, że bez większych problemów da się używać Dobsona. A już argument z barierką jest dla mnie (wybaczcie) śmieszny... Co za problem postawić tego Dobsona na jakiejś podstawie? Jak ktoś myśli o obserwacjach wyłącznie balkonowych to się o podstawę zatroszczy.

Utarło się również na forum, że jak balkon to AZ3. A właśnie że nie AZ3 bo tego montażu to raczej nie polecam jako docelowego rozwiązania. Może i jest dość stabilny i dobry do obserwacji naziemnych - ale do astro się słabo nadaje ze względu na znany problem opadania pod ciężarem tuby przy większych wysokościach nad horyzontem.... Może to rozwiązać przeciwwaga - ale z kolei AZ3 z przeciwwagą na balkonie to już porażka - wiem bo stosuję :szczerbaty:

Już parę razy obserwowałem na balkonie mając rozłożony jednocześnie ED80 na AZ3 a obok stał LB8" na Dobsonie. Mam balkon na tyle długi że wszystko to się mieści + jeszcze stolik na akcesoria. Ale balkon jest dość wąski bo ma w porywach do 1,1m. I bardziej mnie wkurzało uważanie by nie trącić nóg montażu AZ3 niż manewrowanie Dobsonem (które zresztą nie jest w ogóle wkurzające ;) ) Mimo, że po dosunięciu AZ3 max do barierki zostaje jeszcze trochę miesca od samego teleskopu do ściany, to już z nogami montażu nie jest tak różowo. Jedyna zaleta to możliwość obserwacji na siedząco...

Oczywiście są też argumenty, że seeing na balkonie będzie "łagodniejszy" dla sprzętów mniejszych aperturowo. Może i prawda ale jak obserwowałem w tym roku Saturna jednocześnie z ED80 i LB8" na balkonie to zgadnijcie gdzie obraz był lepszy?

Nie chcem tu robić żadnej rewolucji bo wiadomo, że manewrowanie jakimkolwiek teleskopem na balkonie to nie to samo, co obserwacje polowe. Ale drażni mnie trochę ustawiczne powtarzanie utartych teorii, które czasem mijają się z rzeczywistością. I mówię to zdecydowanie bo nie teoretyzuję, tylko używam zarówno refraktora na AZ3 i Dobsona 8" często właśnie na balkonie...

 

A dla niezdecydowanych mam zawszę tą samą radę: zdobyć wymiary i zrobić model. Wiem, że sąsiad może parsknąć ze śmiechu jak zobaczy jak manewrujemy z jakąś metrową rurą na balkonie - ale może to dać nam chociaż cień wyobrażenia jak to będzie w praktyce...

 

99f20549217e8eb7e1b722946e604903.jpg78a200ff8f30637f83c3ba53648ae5e0.jpge4cd2e44636efe902c31d23c722f15e1.jpg

 

Pozdrawiam,

 

Piotrek

 

Edit:

Artur - własnie pisałem mój "wywód" jak zamieściłeś link ;) Nie krępuj się i linkuj kiedy chcesz ;)

Pozdrawiam,

 

Tylko z taką podstawą pod Dobsona to też trochę problem. W domu ciężko o coś takiego, bo musi to mieć ściśle określone wymiary (około 0,5 m wysokości, stabilne, nie za wąskie, aby podstawa teleskopu się na tym zmieściła, nie za szerokie, aby na balkonie się zmieściło).

Zresztą, gdy teleskop stoi na tej 0,5 podstawce to wyciąg Synty jest na wysokiści gdzieś do 1,80m gdy tuba jest w pionie. Jak tuba jest w poziomie to musimy się wychylać za barierkę. Przy obserwacji obiektów z prawej strony to chyba by trzeba było obwracać tube, aby sięgnąć okiem do wyciągu.

Poza tym z balkonu to w zasadzie obserwuje się tylko planety czy ew. 5 jasnych Dsów na krzyż.

Ja w zasadzie to z balkonu obserwuję tylko Słońce, Ksieżyc i Planety, wtedy gdy da sie je sięgnąć Syntą (kiedy barierka nie przeszkadza).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zastanowieniu, zapoznaniu się z Waszymi opiniami oraz poczytaniu kilku innych wątków coraz bardziej przychylam się do Maka 127. Musiałbym wtedy skupić się głównie na Księżycu, planetach i na bardzo jasnych eMkach, ale gdyby dodać do tego jeszcze gwiazdy zmienne to tak mało by tego nie było.

 

Ale w takim przypadku chciałbym też później pobawić się w astrofotografię. Oczywiście interesowałby mnie tylko Księżyc i planety. Czy do tego nadawałby sie zestaw: aparat fujifilm S5600 + f-adapter + Mak127? A jeśli tak to czy opłacałoby się do tego teleskopu brać montaż CG5 (razem: ok. 2000zł) czy pozostać przy CG4 (koszt: 1600 zł)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję raczej kamerkę Vesta lub ToUcam i kręcić aviki na laptopie - to jest fajne astrofoto dla Maka. Kupa zabawy i czasem zadowolenie z wyników :)

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.