Skocz do zawartości

Bresser messeir N203/ celestron C8-N


mirek01

Rekomendowane odpowiedzi

Mam i jedno i drugie, chociaż w wersjąch 6" i trochę inne ogniskowe).

Po dość krótkim porównaniu (pogoda nie rozpieszcza), w moim przypadku Celestron wypada o niebo lepiej niż Messier N-150. Bardziej uniwersalny, jaśniejszy, krótszy, lżejszy. A Messier ma 110cm długości i waży około 10kg. Na moim montażu, to już nawet w wizualu, przy ostrzeniu występują drgania, na chwilę ale zawsze to mniejszy komfort. Celestron z kolei stabilny jak skała, 68cm i 6,5kg.

Co do Messiera to wyciąg 2", w Celestronie mam 1,25". Plusy i minusy, raz Celestron, raz Bresser.

A obrazy... hmm, powiedziałbym, że żadnej różnicy nie zauważyłem przy tych samych powerach, w końcu średnica lustra jest taka sama.

Mam tylko takie (chyba subiektywne) wrażenie, że dzięki tym powłokom XLT w Celestronie, obraz jest ciutkę, że tak powiem, klarowniejszy. <_<

 

Cały czas mówa o moich 6" teleskopach. W przypadku tych, które wymieniłeś, sprawa może wyglądać nieco inaczej, lustro 8" to już dużo więcej.

Edytowane przez enkoder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam recenzję C8N na astronocach: KLIK, z którą zgadzam się w zupełności. Z minusów mógłbym tylko dodać chiński, cierny wyciąg (oczywiście 2"). Dlatego podczas zakupu celestrona warto rozważyć jeszcze wymianę go w niedalekiej przyszłości na jakiegoś dobrego Crayforda. Poza tym mam identyczne zdanie jak autor wyżej podlinkowanej recenzji.

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam recenzję C8N na astronocach: KLIK, z którą zgadzam się w zupełności. Z minusów mógłbym tylko dodać chiński, cierny wyciąg (oczywiście 2"). Dlatego podczas zakupu celestrona warto rozważyć jeszcze wymianę go w niedalekiej przyszłości na jakiegoś dobrego Crayforda. Poza tym mam identyczne zdanie jak autor wyżej podlinkowanej recenzji.

 

Pozdrawiam

 

lech

 

Recenzję czytałem wcześniej ale brak podobnej recenzji do messiera

także nadal mam dylemat

 

Enkoder

Wcześniej rozważałem 6" messiera ale te 1200mm ogniskowej a tym samym rozmiar tuby raczej nie zachęcały mnie do kupna.

W przypadku N203 ogniskowa jest jest tylko 900 więc na pewno będzie stabilniejszy (to napewno, to moje przypuszczenie)

nie wiem jak się mają montaże CG-5 do Moon2 (EQ 5)

Jestem ciekaw czy ktoś jest posiadaczem takiego messiera na tym, lub innym forum

nic nie mogę znaleźć żadnych opini użytkowników.

pozdrawiam

Mirek :szczerbaty:

Edytowane przez mirek01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku N203 ogniskowa jest jest tylko 900 więc na pewno będzie stabilniejszy (to napewno, to moje przypuszczenie)

nie wiem jak się mają montaże CG-5 do Moon2 (EQ 5)

 

Stabilniejszy nie będzie, może być tak samo, krótszy to on jest ale to już 8", więc na jedno wychodzi, nie ma zmiłuj.

A montaże, EQ5, CG5, SVP i MON2 to ta sama klasa, ta sama nośność itp. różnice czasem tylko kosmetyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba te monty są klasy EQ5. Mnie osobiscie z macanek bardziej leży CG5. Co do samych teleskopów, oba są masowcami. C8N jednak jest rozwiązaniem o "większym doświadczeniu bojowym". To zanczy sporo ludzi go ma i sobie chwali. Ja walcząc tym telskopem po nocach, również uznałem, ze maszynka jest całkiem sensowna.

 

Pozdrawiam.

 

PS. Odrazu w koszty wkalkuluj koszt crayforda.

PS2. Napędy do montów messiera są nieprzyzwoicie drogie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.