Skocz do zawartości

Kocie oczko


sq8luv

Rekomendowane odpowiedzi

Uwielbiam koty i kocham obserwowanie mgławic, skoro więc pogoda nareszcie okazała się łaskawa postanowiłem "upolować" NGC 6543. Do tej pory nie miałem szczęścia, choć raz próbowałem ją odnaleźć znając jej przybliżone położenie, bez skutku. Tym razem przygotowałem się jak należy. Najpierw na mapie przestudiowałem obszar nieba, w którym leży obiekt i sprawdziłem jego wielkość powierzchniową oraz typ, dopiero później zaopatrzony w czerwoną lampkę i wydrukowanego "Taki'ego" udałem się na miejsce, w którym czekał na mnie w pełnej gotowości bojowej Skywatcher 10" :) Punkt zaopatrzony był oczywiście w źródło prądu i suszarkę na wypadek ataku wilgoci, jak to ktoś trafnie zauważył: logistyka to podstawa.

I tu muszę powiedzieć coś na temat atlasu Taki'ego: NIGDY mnie nie zawiódł :banan: jest bardzo dobry.

Położenie mgławicy jest dogodne, jeśli raz ją namierzymy nie ma później żadnych kłopotów z jej odnalezieniem. Początkowo można ją przeoczyć, jako że przy mniejszym powiększeniu i nieuwadze może ujść za jasną gwiazdę. W pierwszym momencie przypominała mi NGC 2329, po jakimś czasie coraz lepiej widziałem jej kształt oraz wyraźnie niebieskawy, czasem wpadający w zieleń kolor.

Im dłużej obserwowałem mgławicę, tym była coraz piękniejsza. To zadziwiające jak zmienia się percepcja pod wpływem adaptacji do warunków w jakich obserwujemy.

Prawdziwy "boom" nastąpił gdzieś po ok. 45 min obserwacji kiedy to nagle w środku "oka" wyskoczyła mi ostra malutka gwiazdka, niczym źrenica :o FANTASTYCZNY widok!!! Na początku jej nie widziałem, bo cała NGC 6543 przypominała gwiazdę i nie mogłem dostrzec takiego detalu.

Robiłem eksperymenty polegające na oddalaniu oka od okularu (vixen NLV 5mm) na odległość nawet ok. 10cm tak, że w polu widzenia pozostawała tylko mgławica i jej jądro. Nieprawdopodobnie zachwycający, piękny widok, spokojnie konkurujący z fotografią. Mówię serio..

Obserwacje prowadziłem również przy użyciu mniejszych powiększeń, ale nieduża wielkość powierzchniowa obiektu niejako wymusza stosowanie większych "powerów".

Zachęcam do obserwacji Kociego Oka!

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest nieźle, 20 km od miasta i wokół lasy (Kozłowiecki Park Krajobrazowy).

Do tego malutka wioseczka malowniczo położona, a ja w dodatku mieszkam na uboczu, mówią na to "Zakątek". Dlatego tu się osiedliłem ;)

Ale ta mgławica jest jasna, tylko stosunkowo niewielka.

Pzdr

Edytowane przez sq8luv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sq8luv, musisz mieć chyba czarne niebo B)

 

Kocie Oko to stosunkowo prosty obiekt, do wyłapania nawet przy dość dokuczliwym LP.

Im niebo ciemniejsze tym intensywniejszy zafarb niebieski mgławicy. Również polecam obserwację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ha! znalazłem! :banan:

jestem z siebie bardzo dumny bo po sprawdzeniu w stellarium w pierwszej chwili powiedziałem że tego sie nie da znaleźć na takim pustkowiu bez żadnych jasnych gwiazd :P

 

faktycznie jest to bardzo jasny obiekt, inne DSy znikają mi już przy 150x a ten przy 220x nie miał dość i dalej świecił (sprzęt: mak 127). podejrzewam że widać go w każdych warunkach i każdym teleskopem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sombrero też widziałem i to zupełnie inna liga - nawet jeżeli sumaryczna jasność jest podobna to w tej mgławicy prawie całe światło jest skupione w bardzo małym jądrze.

ale może też chodzi o rozróżnienie między jądrem a całością, bo według opisu występuje też "halo" wielkości ~5' którego nie widziałem.

w każdym razie moje wrażenia są takie: (subiektywnie odbierana jasność powierzchniowa)

kocie oko = 5 x M57 = 10 x sombrero

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieprawdopodobnie zachwycający, piękny widok, spokojnie konkurujący z fotografią. Mówię serio..

 

cześć

 

Nie pisz takich rzeczy, bo ktoś kto kupi swój pierwszy teleskop, przeczyta to zdanie i będzie później strasznie rozczarowany, że w jego telepie nie widać tego co na fotografiach.

Szczegół, jakość i detal, w fotografiach, to zupełnie, ale to zupełnie inne obrazy - pisząc że to obiekt spokojnie konkuruje z fotografią mam nadzieję, że miałes na mysli pozytywne wrażenie z obcowania bezpośrednio z tym pięknym obiektem, i satysfakcję z jego znalezienia,

 

Gratuluje, bo to faktycznie jedna z najpiekniejszych planetarek

Można ją zaliczyć do złotej kolekcji, obok mgławic: Ring, Hantle, Eskimos, Ślimak, Saturn i może jeszcze Blinking

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..tam gdzie piaszczysta droga wchodzi w las..

Jadąc tą drogą w pewnym momencie zaczyna się las po prawej stronie. Jeśli skręcisz tam to po przejechaniu jakichś 250m wzdłuż jego ściany dojedziesz do bramy mojej działki/posesji.

Zapraszam! :Beer:

..pisząc że to obiekt spokojnie konkuruje z fotografią mam nadzieję, że miałes na mysli pozytywne wrażenie z obcowania bezpośrednio z tym pięknym obiektem, i satysfakcję z jego znalezienia..

Mówiąc całkowicie szczerze to w pewnym momencie NAPRAWDĘ miałem wrażenie, że oglądam fotografię. Oczywiście, że to nie ten rozmiar i detal co fotka z Hubble'a czy Jacka Pali ale tak to odebrałem i tym się podzieliłem ;) Zgadzam się, na pewno sformułowanie: "..spokojnie konkuruje.." użyte było z pewnym przymrużeniem oka, aby oddać jak napisałeś:

.. pozytywne wrażenie z obcowania bezpośrednio z tym pięknym obiektem, i satysfakcję..
Za nic w świecie nie chciałbym być przyczyną zniechęcenia kogokolwiek do astronomii :Boink:

Wszystkich mających zamiar kupić swój pierwszy teleskop proszę: nie zrozumcie mnie źle! A w ogóle to odradzam jego kupno bez uprzedniego naocznego sprawdzenia co przez taki przyrząd naprawdę można zobaczyć. A wtedy bardzo zachęcam! :)

 

Pzdr!

Edytowane przez sq8luv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwielbiam koty i kocham obserwowanie mgławic, skoro więc pogoda nareszcie okazała się łaskawa postanowiłem "upolować" NGC 6543. Do tej pory nie miałem szczęścia, choć raz próbowałem ją odnaleźć znając jej przybliżone położenie, bez skutku. Tym razem przygotowałem się jak należy. Najpierw na mapie przestudiowałem obszar nieba, w którym leży obiekt i sprawdziłem jego wielkość powierzchniową oraz typ, dopiero później zaopatrzony w czerwoną lampkę i wydrukowanego "Taki'ego" udałem się na miejsce, w którym czekał na mnie w pełnej gotowości bojowej Skywatcher 10" Punkt zaopatrzony był oczywiście w źródło prądu i suszarkę na wypadek ataku wilgoci, jak to ktoś trafnie zauważył: logistyka to podstawa.

I tu muszę powiedzieć coś na temat atlasu Taki'ego: NIGDY mnie nie zawiódł jest bardzo dobry.

Położenie mgławicy jest dogodne, jeśli raz ją namierzymy nie ma później żadnych kłopotów z jej odnalezieniem. Początkowo można ją przeoczyć, jako że przy mniejszym powiększeniu i nieuwadze może ujść za jasną gwiazdę. W pierwszym momencie przypominała mi NGC 2329, po jakimś czasie coraz lepiej widziałem jej kształt oraz wyraźnie niebieskawy, czasem wpadający w zieleń kolor.

Im dłużej obserwowałem mgławicę, tym była coraz piękniejsza. To zadziwiające jak zmienia się percepcja pod wpływem adaptacji do warunków w jakich obserwujemy.

Prawdziwy "boom" nastąpił gdzieś po ok. 45 min obserwacji kiedy to nagle w środku "oka" wyskoczyła mi ostra malutka gwiazdka, niczym źrenica FANTASTYCZNY widok!!! Na początku jej nie widziałem, bo cała NGC 6543 przypominała gwiazdę i nie mogłem dostrzec takiego detalu.

Robiłem eksperymenty polegające na oddalaniu oka od okularu (vixen NLV 5mm) na odległość nawet ok. 10cm tak, że w polu widzenia pozostawała tylko mgławica i jej jądro. Nieprawdopodobnie zachwycający, piękny widok, spokojnie konkurujący z fotografią. Mówię serio..

Obserwacje prowadziłem również przy użyciu mniejszych powiększeń, ale nieduża wielkość powierzchniowa obiektu niejako wymusza stosowanie większych "powerów".

Zachęcam do obserwacji Kociego Oka!

Pzdr

 

W takim razie ja tez dziś spróbuje pierwszy raz ja znaleść, życzcie mi pogody bo na razie są :burza: ale się przejasnia :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zycze pogody Mat.

Pozdrawiam z Costa del Sol. Tu jest piekna pogoda, ale nie mam czasu na obserwacje (sory ale nie mam polskich znakow w klawiaturze) ;)

Pozdrawiam wszystkich :Beer:

Edytowane przez sq8luv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.