Skocz do zawartości

Tanio i (w miarę) dobrze - teleskop na gwałt potrzebny


simo

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Po kilkunastu godzinach czytania forum i przegladaniu ofert w sklepach jestem zmuszony zalozyc taki temat. Im wiecej czlowiek czyta tym bardziej glupieje :)

Potrzebuje kupic teleskop za stosunkowo niewielkie pieniadze. Wstepnie maksymalne srodki wynosily 200-300zl, ale juz po paru minutach przegladania (chociazby tego forum) dowiedzialem sie, ze po prostu NIE WARTO. Udalo mi sie wykombinowac 4, maksymalnie 5 stowek na zakup. Wiem, ze to nadal niewiele, ale po prostu musi wystarczyc ;/

Teleskop ma byc prezentem dla ojca. Czasami go bierze na obserwacje nieba i siedzi biedak z jakas radziecka luneta (pow. x24) i patrzy godzinami na ksiezyc. Jesli chodzi o warunki obserwacji to sa jak najbardziej pozytywne (tak mi sie wydaje). Ogrod, sporo miejsca zeby ustawic sprzet i stosunkowo niewielkie oswietlenie w okolicy (ciemne niebo).

Oto moj typ numer jeden:

http://www.allegro.pl/item353638953_telesk..._gw_faktur.html - z tego jednak co wyczytalem, to stojak EQ1 jest wieeeeelka porazka. Przydaloby sie cos z wyzszym numerkiem. Doradzcie cos prosze! Do konca tego tygodnia musze cos zamowic...

 

Tutaj telepki z "wyzszej polki" z EQ2.

http://www.allegro.pl/item353640671_telesk...9eq2.html#photo

http://www.allegro.pl/item353638911_wyprze...nta_sk1309.html (poza granica cenowa niestety ;/)

Edytowane przez simo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto moj typ numer jeden:

http://www.allegro.pl/item353638953_telesk..._gw_faktur.html - z tego jednak co wyczytalem, to stojak EQ1 jest wieeeeelka porazka.

Tutaj telepki z "wyzszej polki" z EQ2.

http://www.allegro.pl/item353640671_telesk...9eq2.html#photo

 

Witaj.

Co do teleskopów, to doradzić nie mogę, bo nie mam jeszcze takiego doświadczenia. Natomiast jeżeli chcesz teleskop (prezent) za "małe" pieniądze, to proponuję ten artykuł na Celestii pt. "teleskop za jak najmniej" może to Ci ułatwi sprawę. ;)http://www.celestia.pl/Teleskop_za_jak_najmniej

 

maksymalnie 5 stowek na zakup.

 

http://www.allegro.pl/item353638911_wyprze...nta_sk1309.html (poza granica cenowa niestety ;/)

 

Skoro już możesz wydać te 500zł, to chyba do zbierać jeszcze 50zł nie stanowi problemu. (w DO przesyłkę masz gratis) A 130mm lustro na pewno pokaże więcej niż te 114. :)

Co do kupowania na allegro nie mówię, bo tu podzielone poglądy... w razie problemu zajrzyj tu:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=6385

Pamiętaj, że w sklepie zaoszczędzisz na przesyłce... co da Ci kilka złotych manewru.

 

Pozdrawiam Łukasz. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już możesz wydać te 500zł, to chyba do zbierać jeszcze 50zł nie stanowi problemu

 

na forum w dziale "sprzedam" jest tez taki sam 130/900 za 500 zl, moze uda ci sie wynegocjowac wysylke za darmo :)

 

Co do kupowania na allegro nie mówię, bo tu podzielone poglądy...

 

krytyka allegro jako zrodla sprzetu optycznego dotyczy raczej tych dziwnych super okazji - profesjonalny teleskop 600x za 200zl - a jak ktos sprzedaje skywatchera to przeciez to jest to samo co w normalnym sklepie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o zakup uzywancow to odpada - sprzet ma byc nowy. Model SK1309 na allegro kosztuje 549zl z przesylka w cenie. Do tego jakbym ugadal zakup poza aukcja i jeszcze jak pomarudze troche to moze te pare zlociszy sie jeszcze zjedzie. Fakt... jest to juz naprawde maksymalna cena jaka moge dac. Co do artykulu na Celestii - bardzo fajny i naprawde pomocny :) SK1309 jest w "polecanych, tanich bublach :P". No ale czekam na kolejne opinie! Piszcie... warto sie pakowac w ten model? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak:

Gdybym to Ja miał być obdarowany takim prezentem, to chyba nie byłbym zadowolony z takiej niespodzianki. Niecierpie jak Ktoś próbuje trafić w moje gusta a komletnie nie wie czego ja oczekuję lub ma tylko pewne złudzenia że wie. Bo Ja teraz oczekuję Taurusa powyżej 30 cm i na takowego się szykuję - odkładam. A moi w domu to czasem nawet się zastanawiają co Ja tak właściwie robie po nocy w polu z jakimis ludźmi przez tyle godzin do 3:00 AM, może nie tylko obserwuje ??? He, he....

 

No i w sumie nie wiadomo jak to będzie także z Twoim tatą i tymi oczekiwaniami ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwaga, uwaga... kupilem 6" za 610zl z przesylka (oczywiscie noweczke!). Dziekuje wszystkim za rady. Oby bylo warto! :)

 

Nie rozczarujesz się ani Ty, ani Twój ojciec. Ten Dobson to już kawał porządnego teleskopu, a warunki macie właśnie dla dobsona:

 

"Jesli chodzi o warunki obserwacji to sa jak najbardziej pozytywne (tak mi sie wydaje). Ogrod, sporo miejsca zeby ustawic sprzet i stosunkowo niewielkie oswietlenie w okolicy (ciemne niebo)."

 

Strzał w 10-tkę. Serio. Dużo, dużo czystego nieba!

Pozdrawiam

-J.

P.S. W razie kłopotów z obsługą na początku -walcie śmiało z pytaniami. Spróbujcie nie tylko Księżyca -warto

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i przyszla szosteczka. Kawal rury :)

Kilka godzin temu zlozylismy sprzecior i przygotowalismy do uzytku. Montaz jest naprawde solidny. Juz za dnia ogladalem ksiezyc - byl widoczny, takze zobaczylem co to cacko potrafi. Na razie wrazenia jak najbardziej pozytywne i ciesze sie, ze wydalem troche wiecej kasy niz zamierzalem na poczatku :)

Polecicie jakies ciekawe obiekty na ktore mozna popatrzec w najblizsze noce? Cartes du Ciel pokazuje, ze saturn gdzies tam nad lysym bedzie. Zalapie sie na niego? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w co tam możesz pocelować... No Saturn na pewno na początek, możesz spróbować jeśli chodzi o DS'y złapać M13 i M57, odpowiednio:

M 13- Widząc gwiazdozbiór Herkulesa, to jego tułów, czyli ten czoworobok będzie na wschodzie już nie tak nisko. Między gwiazdami tworzącymi prawą krawędź, mnie więcej w 2/3 lub 3/4 dystansu między DOLNĄ a górną gwiazdą, powinniście w szukaczu dostrzec lekko rozmytą gwiazdkę. Tam się właśnie obiekt znajduje. Super sprawa ;)

M57- Lecisz od WEGI w dół, do podstawy gwiazdozbioru Lutni (niedaleko Herkulesa). Między gwiazdami Sulafat i Sheliak, tworzącymi podstawę, w szukaczu zobaczycie w połowie dystansu gwiazdkę, będzie ona lekko powyżej wyimaginowanej lini łączącej gwiazdy. Tam znajduje się mgławica.

 

Pozdrawiam ;)

 

PS. Jarek, podałem z tych łatwiejszych do znalezienia. Ostatnio próbowałem paru Emek z Pani Niedźwiedzicy, ale jest w zenicie i dałem sobie spokój. Zbyt dużo gimnastyki jak dla mnie :szczerbaty: , tzn. kark bardzo mnie bolał od szukania <_<

 

EDIT: Za 610zł? O pieron jasny! Ja dałem w zeszłym roku 850zł... No to ładnie

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jasne, że się załapiesz! Saturn pokaże pierścienie, możesz też zaczaić się na Merkurego, albo np. m13 piękna jest.

A na mgławice i galaktyki to musisz poczekać aż Łysy zgasi żarówki :)

 

PS. Kuba już mnie ubiegł :)

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Relacja na zywo: SATURN - MATKO BOSKA JAKIE TO PIEKNE! :)

Przydaloby sie nawet nieco wieksze powiekszenie. Tak sie zapatrzylem, ze nie mam zamiaru lukac na inne cuda na niebie. Zalapalem sie tez na marsa, ale cieniutko go widac... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem zmuszony napisac post pod postem - opcje edytuj wcielo. Na te noc wystarczy. Juz mi oczy odmawiaja posluszenstwa. Na koniec probowalem zlokalizowac M13 i M57, ale bez efektow :(

Stosowalem sie do wskazowek Kuby, ale nie dalem rady. Znalazlem Vege bez problemow - widoczna golym okiem. Z emka jednak gorzej. Jutro jak pogoda dopisze bede probowal dalej. Bede wdzieczny za kolejne wskazowki i generalnie za wszystko co moze pomoc poczatkujacemu w kwestii "jak dorwac te mglawice?" ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pepin dobrze prawi.

 

Spokojnie, odnajdywanie DS'ów każdemu na początku sprawiało trudności, w końcu zaledwie kilka % widać gołym okiem pod dobrym niebem. Cała masa innych czeka na nas, patrząc przez szkło ;) Także nie martw się i próbuj dalej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba, bez obrazy ale u mnie z KITem 25mm m13 jest niesamowicie piękna! Cudownie rozbita po bokach w trochę szerszym polu. Przypomina mi to słabszej jakości fotografię, chociaż według mnie obserwacje wizualne mają w sobie to "coś". Wracając do tematu m13: oczywiście o wiele lepszy efekt osiągam z Vixenem NLV 6mm (powoduje on również dźwięk coś jakby stuknięcie szczęki o podłoże ;)) ale to już co innego. No i małe pole.

 

Simo, nie przejmuj się. Tak jak pisze Kuba na początku zawsze ma się z tym kłopot. Pamiętam, jak szukałem m13 pierwszy raz. Ojej, co to były za męczarnie żeby ją odnaleźć, a dzisiaj mógłbym tam trafić z zamkniętymi oczami (w przeności oczywiście :)).

 

Problemem jest też to że Księżyc jest w coraz pełniejszej fazie i swoim blaskiem przyćmiewa gwiazdy, co znacząco utrudnia osobom początkującym odnalezienie interesującego obiektu (brak punktów odniesienia- gwiazd).

 

Pozdrawiam,

Krawat.

 

PS. Kuba, ja ostatnio oglądałem w Niedźwiedzicy M101, M109 i takie inne kłaczki, całkiem sympatyczne.

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krawat, ja się wcale nie mam za co obrażać ;). Po prostu ja mam zawsze takie szczęście, że np. M13 wyglądała jak mgiełka, tylko na KRAWĘDZIACH widać było pojedyncze gwiazdki, a 90% była mgłą. Okular nie był zaparowany, sprawdzałem. A M57- Znikała i pojawiała się jak duch :szczerbaty: No cóż, będzie nów, przekonam się jeszcze raz apropo M13.

 

A tak czy siak zbieram teraz na NLV 20mm :)

 

Pozdrawiam

 

EDIT: Tak "Baj De Łej" to na moich okularach NIE STWIERDZIŁEM (poważnie!) powłok odblaskowych! <_<

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na koniec probowalem zlokalizowac M13 i M57, ale bez efektow :(

Stosowalem sie do wskazowek Kuby, ale nie dalem rady. Znalazlem Vege bez problemow - widoczna golym okiem. Z emka jednak gorzej. Bede wdzieczny za kolejne wskazowki i generalnie za wszystko co moze pomoc poczatkujacemu w kwestii "jak dorwac te mglawice?" ;P

 

Simo, zorganizuj sobie w miarę dokładny atlas nieba albo mapki z programu planetaryjnego, jak masz gdzie drukować. Może być podane stellarium, może być cała kupa innych, np. Cartes du Ciel, Hello Nothern Sky -wymieniam sobie znane darmowe. Jeśli atlas, to taki z gwiazdami ok. 8-8.5 mag. Jako ABSOLUTNE minimum na początek może być taki do 6.5mag -czyli np. mapki z ksiązki Niebo na weekend albo jakiś stary altas Dobrzyckich.

Druga sprawa, to czy masz dobrze zgrany szukacz z teleskopem -przy celowaniu w jasne, widoczne gołym okiem cele to się jakoś tam trafi bez dokładnego ustawienia, ale przy dochodzeniu po gwiazdach wg. mapki do M-ek juz musi byc naprawdę O.K. Trochę Wam zabierze przyzwyczajenie sie do odwróconego obrazu w szukaczu, ale to przyjdzie b. szybko -najpierw wyceluj patrząc gołym okiem w niebo szukacz na najbliższą celu widoczną wyraźnie gwiazdę [mapka zorientowana normalnie], potem mapka idzie do góry nogami, lokalizujesz w szukaczu układ gwiazd prowadzących do celu i jazda -ustawisz krzyż szukacza tam gdzie powinien być obiekt i "przesiadasz się" do okularu teleskopu.

Powodzenia w próbach, pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje wszystkim za rady! Wlasnie wrocilem z obserwacji. Stellarium - rewelacyjny program (jak dla poczatkujacego amatora :)). Dzieki niemu odnalazlem pierwsza emke... M57. Ale szczerze to wrazenia na mnie nie wywarla. Bardzo slabo widoczna, rozmyta szarawa plamka. Jutro zapoluje na 13-stke jak pogoda dopisze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Mnie się wydaje że kolega simo poprostu nigdy wcześniej nie patrzył przez teleskop i nie zdaje sobie sprawy że DS tak własnie wygladają -słabe szarawe plamki. Nigdy nie będa to widoki jak z fotografii. No może taki 40cm Newton pokaże już bardzo jasno gromady kuliste i kilka jasnych galaktyk. No przyznaj się simo zdawałes sobie z tego sprawę ?

 

Akurat M57 to nie jest dobry obiekt na początek. Poza tym jak CI już koledzy pisali przy świecącym Księżycu nic specjalnego nie zobaczysz z DS-ów. Wyjątkowośc M57 polega na tym że jest to jedna z największych i najjaśniejszych pozostałości po wybuchu gwiazdy. Inne takiego typu są o wiele gorzej widoczne i są znacznie mniejszych rozmiarów.

 

Zdecydowanie zacznij od obserwacji gromad otwartych, później gromad kulistych, później spróbuj znaleść M81 i 82 galaktyki. Ale tak jak mówię jak już Księżyc zniknie, bo się do tego wszystkiego zrazicie z ojcem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.