Skocz do zawartości

3 Plama Jowisza


procjon

Rekomendowane odpowiedzi

no a ja dodam ze przedwczoraj pierwszy raz w zyciu namierzylem Jowisza:) super sprawa tyle ze musze w jakis porzadniejszy okularek zainwestowac bo w meade 4000 super plossla 6,4mm lata prawie jak kometa <_< szaleniec :szczerbaty: udalo mi sie jednak dostrzec 2 pasy na jego powierzchni a mam jeszcze pytanko bo kupilem tez jakiegos barlowa meade 2X telenegative multi-coated i po polaczeniu go ze wspomnianym okularem nie moglem ustawic ostrosci na Jowiszu zreszta pewnie wtedy to juz na prawde by wygladal jak lecaca pileczka ping-pongowa ogladana przez rolke od papieru toaletowego :Boink: posiadam meade lb10 pewnie ponioslo mnie troche z powiekszeniem? z 6,4mm mam powiekszenie 198 razy barlow mnozy X2, na jakich powiekszeniach najlepiej jest ogladac planety? wiem ze zalezy to od seeingu i paru jeszcze elementow ale powiedzmy ze wszystkie warunki sa dobre, na jakich wtedy najwiekszych zblizeniach udawalo Wam sie obserwowac np wspomnianego Jowisza? Mam jeszcze meade QW Wide Angle Eyepiece 26mm ale tam byl zdecydowanie za maly do zobaczenia jakis szczegolow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 8" 2000mm używałem 9,7mm okularu, 6,4 już rzadko. Lepiej wychodził (dawał ostry obraz) 26 mm i barlow 2x niż 9,7mm. 6,4 w moim odczuciu daje zbyt ciemny obraz. Czyli reasumując 150 - 200x powiększeń. Próby na 400 czy 600x - dobre dla mikroskopu, a nie dla tak nisko kulającego się Jowisza.

 

Teraz góruje o 3 30 (najlepszy obraz kiedy obiekt góruje), na wysokości 15 stopni, czyli nisko, nie spodziewaj się, że obraz będzie spokojny.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam - przy tak niskim położeniu duże powiększenia pogarszają obraz. Tej nocy o godz.2.30 zacząłem obserwację jowisza. Przy powiększeniu 133x w Syncie 6" obraz był wyraźny z widocznymi pierścieniami. Natomiast przy 200x, ruch atmosfery momentami rozmywał obraz, a na dodatek w momencie górowania planety jest już świt nawigacyjny. Plam niestety żadnych nie zobaczyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w tym roku parę razy obserwowałem Jowisza teleskopem. Mimo niskiego położenia (i najgorszego u mne w tym miejscu LP) w Syncie 8 prawie zawsze widziałem 2 pasy, odbarwienia przy biegunach i spłaszczenie biegunowe oraz zabarwienie planety :D Myślę, że pod koniec lata będzie znacznie lepiej :rolleyes:

 

Ale największe wrażenie robi na mnie Jowisz widziany gołym okiem. Właśnie przed chwilą spojrzałem za okno (jak co drugiej chyba bezchmurnej nocy) i ta mała kropka jasnego spokojnego światła naprawdę wygląda jak Dzeus - król bogów pośród rozedrganych gwiazd. Można patrzeć bez końca, a że właśnie czytam którąś tam z kolei wersję mitologii greckiej - wrażenie tym większe :o

 

Szczerze podziwiam wyobraźnię starożytnych Greków i żałuję, że nie żyję w tamtych czasach (jakie wtedy było niebo...), zwłaszcza ciekawy byłby okres Dionizji :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

leninjs

 

A ja tam uważam , że wcale nie masz za dużego powiększenia , tylko badziewny okular. Wyobrażam sobie jak widzisz Jowisza 2 mm od okularu i trwa to mgnienie oka a prowadzenie teleskopu graniczy z cudem.

Ze swojej strony radziłbym piz*nąć tem SuperPloslem razem z tym super barlowem jak najdalej i ciut dołożywszy zakupić np lantana np. NLV 6mm. Polecam , uważając ,że jest to rewelacja na planetki !!!

Przy swojej ogniskowej szacuję power na ok. 200 i widokowi ( z balkonu z turbulencjami ! ) nie można wiele zarzucić.

Odległość od okularu nie 2 , a 20 mm , wspaniałe pole widzenia , kontrast i wogóle ...

Jowisza jeszcze nie przerabiałem nową "ośmiocalówką" tego roku , ale Saturn jest w polu ładnych kilkanaście sekund a i prowadzenie dobsa łatwe. Najgorsze co pamiętam z Plosslem 10 i barlowem , kiedy patrzyłem w ub. roku przez refraktor 90mm i obraz planety miałem w okularze raptem na 2 mrugnięcia oka.

Edytowane przez pietro4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z checia bym sobie taki okularek zakupil ale kurde jest maly problem aktualnie mieszkam w Anglii i jak wpisuje w google.co.uk nazwe NLV 6mm pokazuja sie tylko Polskie strony, po wczesniejszym zaznaczeniu "szukaj tylko ze stron w UK", takze kicha troche nie wiem jak go dostac, no nic bede szukal jakos sie moze uda, powiedz mi jak mozesz jaka to jest firma tzn z jakiego panstwa (oczywiscie poza faktem ze produkowane w Chinach :D )

 

Dzieki!:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z checia bym sobie taki okularek zakupil ale kurde jest maly problem aktualnie mieszkam w Anglii i jak wpisuje w google.co.uk nazwe NLV 6mm pokazuja sie tylko Polskie strony, po wczesniejszym zaznaczeniu "szukaj tylko ze stron w UK", takze kicha troche nie wiem jak go dostac, no nic bede szukal jakos sie moze uda, powiedz mi jak mozesz jaka to jest firma tzn z jakiego panstwa (oczywiscie poza faktem ze produkowane w Chinach :D )

 

Dzieki!:)

 

Vixen to jest slowo, ktorego szukasz.

 

http://www.orionoptics.co.uk/VIXEN/vixentelescopes.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak co do :D tematu poczytać o niej można:

 

http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=1955

http://www.jhuapl.edu/newscenter/pressrele...2008/080520.asp

 

Ciekaw jestem czemu zmienieła kolor z białego na czerwnony???

Edytowane przez procjon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za rozwiniecie, kurde ten link co podales przebija cenowo wszystkie inne sklepy w UK o jakies 25%!! Dzieki wielkie! :notworthy: pewnie w najblizszym czasie cos zakupie jakiegos wide angle tylko jeszcze nie wiem ilu mm, jakie rozwiazanie tzn ilu mm jest optymalnie dobry do planetek (Saturn, Jowisz) dla meade lb 10" przy dobrym/bardzo dobrym niebie? Moze ktos by poradzil?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>procjon

Plama swoją drogą ciekawa. Może to jakieś gazy dają takie widmo po zmieszaniu alboco. .. :)

Alle huragany to tam mają ... nasze Katriny i inne to przy nich dmuchanie za uszkiem :D

Szykuję się na tego Jupiterka już parę dni z nową maszynką i jakoś nie mogę dorwać okazji. Strasznie jestem ciekaw widoku.

>leninjs

mogę Ci tylko zasugerować - do swojego LB 8" kupiłem NLV 6mm. To tak chyba z dużym zapasem bezpieczeństwa , bo przez kolejne dni obserwacji Saturn zawsze był miodny w 200x. Zakładam więc , że na 5mm ( 250x) też by "pojeździł". Spróbowałem go raz (6mm) z barlowem 2x , ale w 400x i w dodatku z balkonu to już było horroro-hardkorowe ;)

Reasumując - masz o cal lustra więcej więc jeśli masz dobre warunki zaryzykuj może 5 , czy nawet 4 mm ?

Przy 5mm będziesz miał power ok. 250 x i powinno być jeszcze znośnie. Przy 4 mm już ponad 300x i tu nie wiem.

Nie wiem też jak się zachowa NLV w światłosile F/5 ( ja mam F/6) , może niech się ktoś bardziej doświadczony wypowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saturn zawsze był miodny w 200x. Zakładam więc , że na 5mm ( 250x) też by "pojeździł".

Saturn tak ale Jowisz ze względu na niskie położenie nad horyzontem już niekoniecznie ;)

W powiększeniu 240x (NLV 5mm) pomimo, że widać wiele szczegółów nie ma takiego komfortu obserwacji jak przy mniejszym powerze. Nawet przy 120x już nieźle pływał (co prawda nigdy nie dotrwałem do jego "górowania", może byłoby lepiej). Ale i tak robi niesamowite wrażenie :szczerbaty:

A zwróciliście uwagę na układ księżyców wczoraj i przedwczoraj?? Ale bajka

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to sobotnia noc zapowiada się obiecująco - wyjeżdżam pod baardzo ciemne niebo z moją nową 8" rurką Meade :)

Ciekawi mnie jak wypadnie Jupitek przy 36x , jak przy 80 i jak w NLV przy 200x ...

Chociaż po tym jak zobaczyłem ostatnio M3 , M53, M81 i M82 i to z zaświetlonego balkonu szczęki do dziś nie mogę podnieść :D

Zna ktoś jakieś zaklęcia do bóstw pogody , żeby się nie popsuła ? ;)

Edytowane przez pietro4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>sq8...

dobrze , że mi przypomniałeś !

Skląłem w sobotę na czym świat stoi wszystkie serwisy pogodowe , cholerną złośliwą aurę i każdego kto mi się nawinął :)

Przyszły takie chmurzyska i ziąb , że miałem plamę , ale na umyśle :D:Boink:

Zwariować można.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatniej nocy ponownie obserwowałem Jowisza. W pierwszej chwili zaniepokoił mnie fakt, że mam jakiś paproch na okularze zanim się zorientowałem, ze to plama na planecie :szczerbaty:

Pzdr

 

Fajnie, ja jeszcze ani razu tej plamy nie widziałem wyraźnie. Bardziej to było takie domyślanie się, ze cos tam jest. Zresztą ostatnio rzadko kiedy widać coś więcej niż 2 pasy. Wczoraj się gapiłem chyba z pół godziny na tego Jowisza, seeing był taki średniawy, ale plamy nie widziałem, mimo, że jakieś tam falowania pasów dało się dostrzec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to zależy od warunków, które jeśli chodzi o Jowisza to najlepsze przed nami :)

Sam byłem zaskoczony dużą ilością szczegółów, które mogłem zaobserwować. Plamy widoczne dwie ale druga dość słabo, głównie zerkaniem. Zastanawiam się czy z czterech pasów, które widziałem dwa skrajne to były zarysy czap polarnych??

Niestety byłem już porządnie zmęczony i Jowisza potraktowałem niejako "na deser" bez nadmiernego przykładania się i analizy. Wypadałoby któregoś dnia wstać kiedy jest wysoko na niebie i poświęcić czas tylko jemu.

Pozdrawiam i życzę dobrej widoczności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)na Jowiszu nie widać czap polarnych, tylko gęsta atmosfere

Ok, dzięki.. Jak napisałem dwa skrajne pasy były już w pobliżu "rejonów polarnych" (sory jeśli nie wyrażam się fachowo, nie wiem jakie nazwy noszą odpowiedniki tych rejonów na Jowiszu) stąd moje przypuszczenie.

W każdym razie były tam, a poprzednio nie widziałem ich.

Planeta jest piękna i koniecznie trzeba poświęcić jej więcej czasu. :)

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.