Skocz do zawartości

82 stopnie w tulejce 1,25'' ???


wimmer

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Ostatnio przeglądając eBay natknąłem się na okular Meade'a 24,5mm z polem 82* w oprawie 1,25''.

 

http://cgi.ebay.pl/Meade-24-5mm-UWA-Okular...1QQcmdZViewItem

 

Nigdy wcześniej nie widziałem podobnego okularu i jakoś nie przemawia do mnie taka konstrukcja, ale jestem ciekaw, czy ktoś z Was miał kiedyś okazję spoglądać przez takie szkło?

Pisałem maila do sprzedającego, aby się upewnić co do wymiaru oprawy i potwierdził, że jest to 1,25" 82*

:blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SW posiada w swojej ofercie serie okularów UW. Pole podobne, tylko ogniskowe krótsze (max 16 mm chyba) wieksze ogniskowe już w 2'' oprawie.

 

mają je w delcie

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e1b85bf58fca202

 

Jakiś rok temu przespacerowałem się nawet do delty pomacać to cudo, pole faktycznie to ma.... ale nic wiecej nie wiem.

 

 

PS. przepraszam za chwilowy bałagan w poście... znajoma zrobiła mi dowcip gdy sie odwróciłem od komputera... :szczerbaty:

Edytowane przez Muchozol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przez analogię do innych okularów 1,25" takie pole wydaje się zbyt duże.

o ile wiem to taki na przykład plossl 40mm 41 stopni jest na granicy tego co można wycisnąć z 1,25 (co można poznać po tym że nie ma 50 stopni jak rasowy plossl tylko właśnie 41). i jeżeli moje analogie są prawidłowe to na granicy byłby też proporcjonalnie zmniejszony 20mm 82 stopnie.

dla 24,5mm wychodzi wtedy najwyżej 67 stopni.

ale zwracam uwagę że to może być nieprawda - jeżeli ktoś wie jak to się naprawdę oblicza (a nie tylko przez proporcjonalne zmniejszanie) to proszę o informację :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedys sie zastanawiałem co włożyć w maka 127..Wiadomo, pomysły na szeroki kat z 1.25" itp ;)

 

Najszerszym jaki dał się wynaleźć był Panoptic 24mm z 68 stopniowym polem. Powyżej tej ogniskowej nie ma już w 1.25" nic mądrego..

 

Przemo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SW posiada w swojej ofercie serie okularów UW. Pole podobne, tylko ogniskowe krótsze (max 16 mm chyba) wieksze ogniskowe już w 2'' oprawie.

 

Najszerszym jaki dał się wynaleźć był Panoptic 24mm z 68 stopniowym polem. Powyżej tej ogniskowej nie ma już w 1.25" nic mądrego..

 

O to mi chodziło właśnie.

Ciekawi mnie, jakie daje obrazy ten Meade 24,5mm 82* i ile z tego byczego pola jest zdegradowane.

Kto miał/ma ręka do góry! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

o ile wiem to nie ma takiego okularu "w stajni Meade". Seria UWA (która notabene ma 84 stopnie pola widzenia) obejmuje modele: 4,7mm, 6,7mm, 8,8mm, 14mm. Już model 8,8mm jest małym słoikiem i ma podwójne mocowanie 1,25/2".

Wszystkie te okulary były (bo już nie są produkowane) "made in Japan" , zbudowane są z 8 elementów i są bardzo dobrymi okularami, porównywalnymi z Naglerami. UWA są poszukiwane (oferty sprzedaży na Astromarcie szybko kończą się sprzedażą) i "trzymają cenę".

"Oczko niżej" była seria SWA (Super Wide Angle) o polu widzenia 67 stopni. Obejmowała 13,8mm, 18mm, 24,5mm, 32mm oraz 40mm. Są to również świetne okulary, o 6-elementowej konstrukcji, podobne do Panopticów. Meade SWA 32mm i 40mm są 2". Pozostałe są 1,25"

Ten okular to Meade SWA 24,5mm.

Pozdrawiam,

Jurek

PS. Okulary, o których pisałem to tzw. Series 4000 Meade. W tej chwili Meade sprzedaje Series 5000 (są również UWA i SWA) ale "made in China". Są wg mnie gorsze. Ale cóż wszyscy tną koszty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 lat później...

Odkopałem wątek, bo akurat zastanawiałem się nad maksymalnym polem widzenia okularu w oprawie 1,25 cala.

 

Jest na to odpowiedni wzór:

 

pole widzenia okularu (w radianach) = średnica diafragmy okularu (przyjmijmy średnicę wewnętrzną tulejki = 29mm) / ogniskową okularu

 

Czyli np. dla okularu 40mm

 

29 / 40 = 0,725 radianów, czyli

1 rad = 180/pi= 57,296 stopni

czyli 0,725*57,296=41,5 stopnia

 

Powyższa wartość 41,5 stopnia dla okularu 40 stopni jest zwykle nieco mniejsza, bo ognisko zwykle znajduje się na końcu tulejki okularu a nie na jej początku.Wartość ta będzie inna dla różnych teleskopów z uwagi na różny kąt promieni brzegowych światła spowodowany różnymi światłosiłami. https://www.handprint.com/ASTRO/IMG/epdesign.gif

 

Tak więc taki okular 40mm o polu 52 stopnie (w oprawie 1,25) to kompletna ściema (jak mi się wydaje ;) ) http://www.astroshop.pl/meade-okular-super-ploessl-40-mm-1-25-/p,47519#tab_bar_1_select

Edytowane przez JSC
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkopałem wątek, bo akurat zastanawiałem się nad maksymalnym polem widzenia okularu w oprawie 1,25 cala.

 

Jest na to odpowiedni wzór:

 

pole widzenia okularu (w radianach) = średnica diafragmy okularu (przyjmijmy średnicę wewnętrzną tulejki = 29mm) / ogniskową okularu

 

to wzór przybliżony, słuszny dla małych kątów widzenia mniejszych niż 5*

prawidłowy wzór to

 

tg(alfa/2)=fi/(2f)

 

gdzie alfa to kątowe pole widzenia

fi to średnica diafragmy pola

f to ogniskowa okularu

 

pozdrawiam

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie miałem napisać, ze cos może być na rzeczy z korelacją radian / tangens https://pl.wikipedia.org/wiki/Radian, dzięki za właściwy wzór!

 

Czyli dla diafragmy 29mm i ogniskowej okularu 40mm będziemy mieli (jak się nie mylę ;) ):

tg(alfa/2)=0,3625

Czyli alfa/2= ok. 19,93

Czyli alfa=ok. 39,86 stopni , a więc jeszcze mniej niż wyliczyłem poprzednio

 

PS

Dodatkowo pole może nam obciąć tulejka kątówki lub rurka wyciągu...

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powyższa wartość 41,5 stopnia dla okularu 40 stopni jest zwykle nieco mniejsza, bo ognisko zwykle znajduje się na końcu tulejki okularu a nie na jej początku.

Nigdy nie sprawdzałem ale o ile mi wiadomo ognisko okularu powinno się znajdować na diafragmie. Fakt faktem że różnie są zlokalizowane.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcę sprawdzic,czy okular nie będzie winietował,to liczę to tak:

ogniskowa okularu x pozorne pole okularu : 57,3 = średnica diafragmy polowej

Z pomiaru kilku okularów,wyszło,że od tego wyniku,trzeba odejmowac 1,5mm.

okular Meade'a 24,5mm z polem 82*

24,5 x 82 : 57,3 = 35mm 35mm - 1,5mm = 33,5mm

Czyli tulejka okularu musiałaby miec średnicę wewnętrzną 33,5mm. A ma 28mm.

Czasami na okularze sa podane nieprawdziwe dane.

Może to byc zarówno ogniskowa,jak i pole okularu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcę sprawdzic,czy okular nie będzie winietował,to liczę to tak:

ogniskowa okularu x pozorne pole okularu : 57,3 = średnica diafragmy polowej

Z pomiaru kilku okularów,wyszło,że od tego wyniku,trzeba odejmowac 1,5mm.

okular Meade'a 24,5mm z polem 82*

24,5 x 82 : 57,3 = 35mm 35mm - 1,5mm = 33,5mm

Czyli tulejka okularu musiałaby miec średnicę wewnętrzną 33,5mm. A ma 28mm.

Czasami na okularze sa podane nieprawdziwe dane.

Może to byc zarówno ogniskowa,jak i pole okularu.

 

powodem rozbieżności prawdopodobnie jest spora dystorsja tego okularu

dzięki niej pozorne pole widzenia ma 82*, a jednocześnie diafragma polowa ma mniejszą średnicę

swoją drogą dziwne, że zrobili taki okular w obudowie 1,25" zamiast 2"

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tg(alfa/2)=fi/(2f)

 

gdzie alfa to kątowe pole widzenia

fi to średnica diafragmy pola

f to ogniskowa okularu

Czyli:

tg (alfa/2) x 2f = fi ?? (42,59mm).

Licząc z tego wzoru sprawdzone okulary,wychodzi zawyżona średnica diafragmy polowej.np:

Panoptici 24mm/68*

tg 34* x 48 = 32mm

A mają diafragmę polową 27mm .

Czyba,że coś żle liczę.

tg biorę z kalkulatora.

Edytowane przez Motloch Franciszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.