Skocz do zawartości

nie miała baba kłopotu, czyli mój synek dostał teleskop


pan mietek

Rekomendowane odpowiedzi

witajcie,

mój synek dostał teleskop na urodziny. Fajny, bo duży :)

Wcześniej nie widziałem czegoś takiego na oczy z bliska, więc po krótkim wywiadzie:

newton 114/900, wyciąg 1,25", montaż paralaktyczny.

W zestawie okulary 20 mm 12,5 mm, 4 mm, Barlow x2 i układ odwracający x1,5.

Powierzchnie wewnętrzne tubusa podejrzanie błyszczące, soczewki w barlowie i odwracaczu plastikowe, wewnętrzne powierzchnie okularów chromowane (!).

Jakość znośna jak na to co czytałem o tego typu nieszczęściach, jednak daleko jej do jakiegokolwiek sprzętu optycznego, z którym się wcześniej zetknąłem (a stykam się, bo fotografuję - powiedzmy - zawodowo).

Warunki do obserwacji mamy raczej takie sobie - miejsca dużo, ale i światła rozproszonego wokół sporo (oświetlenie uliczne). Zakładam, że da sie sensownie obserwować bliskie obiekty i do tego pewnie głównie się to sprowadzi.

Teraz moje pytanie:

Czy można, niewielkim kosztem lub mcGyverskim sposobem poprawić parametry (np. kontrast) tego urządzenia?

- wyczytałem już, że kolimację zwierciadeł, co postaram się w najbliższym czasie zrobić (ale może nie ma potrzeby)

- może jakiś sposób domowego wyczernienia - malowanie jakąś matową farbą?

- może jakiś niedrogi sensowny okular, który poprawi jakość obrazu?

- czy da się kupić (za rozsądne pieniądze) lepszy układ odwracający, żeby rozszerzyć zastosowania do obserwacji ziemskich?

- jakieś proste dodatki - dodatkowa osłona przeciwodblaskowa na obiektyw?

 

dziękuję za pomocne odpowiedzi

pozdrawiam

pm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj na forum,

z teleskopami jest dokładnie tak samo jak z obiektywami fotograficznymi, są konstrukcje najwyższej klasy, ale bywają również i kity podłej jakości, jakbyś mógł oprócz parametrów podać również markę tego teleskopu, byłoby nam łatwiej coś doradzić, czy warto się z nim mierzyć, czy lepiej zostawić tak jak jest i dopiero po stwierdzeniu czy astronomia, jest w stanie na tyle zainteresować syna, a i również Ciebie, zdecydować by nabyć coś lepszej jakości, albo ulepszać ten, który posiada Twój synek

 

bo domowych sposobów na polepszenie jakości obrazu jest całe mnóstwo, od bafli (przesłon), poprzez wyczernienie, odrośniki, wymianę wyciągu, okularów, montażu, po wymianę całego teleskopu, ale wszystko zależy od tego, czy jest się człowiekiem dla którego, majsterkowanie przy teleskopie sprawia więcej radości od samych obserwacji :)

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teleskop jest bezmarkowy - chiński jakiś. Jeśli to pomoże, dorzucę fotki.

Z majsterkowaniem do poziomu toczenia i frezowania (nie mam maszyn) też sobie poradzę. Wiem, którą stronę młotka się trzyma :).

Proste modyfikacje chętnie przeprowadzę, byłaby to część "astronomii" i wspólnej z nią zabawy.

I fajnie byłoby doprowadzić ten teleskop do (względnej) cnoty.

 

pozdrawiam

pm

Edytowane przez pan mietek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto byłoby wyczernić wnętrze tubusa. Najłatwiej czarnym aksamitem lub flokiem.

Do tego jakieś ze dwa ploosle, np. 32mm i 10mm. Taki ploosl 32mm da całkiem fajne obrazy z dość dużym polem, no i w DO kupisz je dość tanio.

Tych taniutkich barlowów i soczewek odwracających lepiej nie używać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na szybko:

1. co to jest DO?

2. jak wyczernić tubus flokiem lub aksamitem?

3. skąd wziąć farbę i jaką do ewentualnego wyczerniania wyciągu i innych elementów?

4. czy jest coś sensownego do odwracania obrazu (luneta ziemska)?

 

będę wdzięczny za ew. linki do wzmiankowanych obiektów

pm

Edytowane przez pan mietek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na szybko:

1. co to jest DO?

2. jak wyczernić tubus flokiem lub aksamitem?

3. skąd wziąć farbę i jaką do ewentualnego wyczerniania wyciągu i innych elementów?

4. czy jest coś sensownego do odwracania obrazu (luneta ziemska)?

 

będę wdzięczny za ew. linki do wzmiankowanych obiektów

pm

 

1) Delta Optical - sklep ze sprzętem optycznym www.deltaoptical.pl

4) Istnieją takie soczewki, ale są zazwyczaj podłej jakości. http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...13df73da1038858

 

Na forum jest wątek dt. wyczerniania tubusa

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=18727

 

Pozdrawiam,

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na szybko:

...

3. skąd wziąć farbę i jaką do ewentualnego wyczerniania wyciągu i innych elementów?

...

będę wdzięczny za ew. linki do wzmiankowanych obiektów

pm

 

Podobno Dekoral czarny mat emulsja fasadowa jest niezła. Tu masz dyskusję o farbach wyczerniających i zdjęcie puszki tej farby:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=284887

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze ja dorzucę swoje 3 grosze:

Ciekaw jestem jakiej grubości jest pająk trzymający lustro wtórne. Czy są to 3 ramiona z grubego pręta?, a może 4? Czy też tylko jeden pręt? Można zadbać o to, aby owy pająk miał jak najmniejszą grubość i wykonać go z płaskich blaszek, instalując tak, aby ostrą powierzchnią był skierowany ku wylocie tuby.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za te odpowiedzi. Poligon do działań mcGyverskich widzę szeroki :)

Jeszcze jedno pytanie - jaki okular (proszę możliwie konkretnie) mam kupić?

Ze względu na koszty wolałbym na razie 1, sądzę, że w pobliżu maksymalnych możliwości tuby.

Czyli - jak na Wasze fachowe oko - jaki maksymalny, żeby uzyskać możliwie duże powiększenie, ale żeby możliwości okularu nie były degradowane przez tubę i montaż.

Ja to oceniam na jakieś 6-8 mm, bo przy kitowej 4 jest już tragedia, 12,5 z balrowem x2 też nędza, ale mam wrażenie, że głównym winowajcą jest plastikowy barlow.

 

Tak więc jaki okular 6-8 mm za ok 100 warto kupić?

No chyba że Waszym zdaniem inną ogniskową lub że w tym przedziale cenowym nic się lepszego nie uzyska.

Wtedy też proszę o info - będę wiedział na czym stoję.

 

pozdrowienia

pm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plastikowy barlow służy do picia trunkow rozgrzewajacych po obserwacj... :)

A okular to spróbuj kupic uzywany. Jak bym celował w 12-15mm. Księzyc fajnie zobaczysz. Jowisza i Saturna tym upolujesz. Parę mgławic i galaktyk też, że nie wspomnę o gromadach otwartych i zamkniętych.

 

dobrej zabawy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moge Ci powiedzieć z własnego doświadczenia z identycznym Optisanem 114/900 na EQ2 z drewnianym statywem ;) :

 

- drewniane nogi to jest to (aluminiowa osika do kosza)

- szukacz (ołówek) do kosza. nic przez niego nie widać. Można wykręcić ewentualnie obiektywik i wyłamać kombinerkami diafragmę ograniczającą prześwit do 1 cm :Boink: Sto razy lepszy będzie szukacz zrobiony samodzielnie z połówki najtańszej chińskiej lornetki 8x50 (nawet z rubinowymi szkłami :szczerbaty: )

- Wymieniaj okulary od najkrótszej ogniskowej (czyli od najgorszego). Kolega, któremu sprzedałem mój poprzedni sprzęt nie posłuchał mnie i kupił Vixena Ploessl 15 mm, kasy na dalsze wymiany nie ma, a kwiczy teraz że z chęcią by Księżyc i planetki pooglądał. Celuj w górne powiększenie około 160-180x (tyle jeszcze powinien znieść w miarę dobrze).

 

pozdr

Raf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, dziękuję wszystkim

w przyszłym tygodniu zabieram się do zabawy.

szukam farby, kupuję okular

statyw zostawię - po porządnym skręceniu jest OK, luzy i dygoty są gdzieś potem, albo w montażu paralaktycznym, albo w mocowaniu tubusa do montażu.

Raczej w tym drugim, na razie nie mam na o pomysłu, bo to taki wątły plastik.

 

Trochę mam wątpliwości co do justowania zwierciadeł, będę to robił sposobem hamala, jakby kto miał jakieś dodatkowe uwagi - na pewno wezmę pod uwagę.

 

Pochwalę się potem, żeby nie było, że to wszystko na darmo. Nie wiem tylko, czy będzie czym...

 

pm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.