Skocz do zawartości

Obserwacje Neptuna


Leon Mazur

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj o godz. 1.00 po obserwacji Jowisza, M-24, Cr- 399, Księżyca i kilku gwiazdek próbowałem namierzyć Neptuna, ale bez powodzenia. Średnicę ma niewielka bo tylko 2.5" i jest nisko nad horyzontem, jasność około 8 magnitudo.

Mam pytanie - czy 6 calowym teleskopem można odróżnić go od małej gwiazdki?

 

Pozdrawiam i czekam na wypowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj o godz. 1.00 po obserwacji Jowisza, M-24, Cr- 399, Księżyca i kilku gwiazdek próbowałem namierzyć Neptuna, ale bez powodzenia. Średnicę ma niewielka bo tylko 2.5" i jest nisko nad horyzontem, jasność około 8 magnitudo.

Mam pytanie - czy 6 calowym teleskopem można odróżnić go od małej gwiazdki?

 

Pozdrawiam i czekam na wypowiedzi

 

Z powodzeniem !

Pozdr. Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Neptuna mozna juz startowac ze zwykla lornetka, trzeba tylko dokladnie znac jego polozenie.

Najlepszy sposob na jego identyfikacje jest chyba ten najprostszy, w miare dokladna mapka jego rejonu, i kazda 'nadliczbowa' niebieskawa gwazdka to byl by nasz Neptun. Dzisiaj jest blisko ksiezyca, co moze troche utrudnic jego pierwsze szukanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj (a raczej dzisiaj o 2.00 w nocy), po obserwacjach Jowisza i Księżyca zapolowałem na Neptuna. W miejscu w które GOTO skierowało telepcia zobaczyłem niczym nie wyróżniającą się kropeczkę, podobna do pozostałych gwiazdek. Zrobiłem szkic i po powrocie do domu odpaliłem Stellarium. To był ON Neptun!

Jestem pod wrażeniem, bo był to MÓJ PIERWSZY RAZ :banan: !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Wczoraj (a raczej dzisiaj o 2.00 w nocy), po obserwacjach Jowisza i Księżyca zapolowałem na Neptuna. W miejscu w które GOTO skierowało telepcia zobaczyłem niczym nie wyróżniającą się kropeczkę, podobna do pozostałych gwiazdek. Zrobiłem szkic i po powrocie do domu odpaliłem Stellarium. To był ON Neptun!

Jestem pod wrażeniem, bo był to MÓJ PIERWSZY RAZ :banan: !!!

 

Od wczoraj wiem co czułeś. Przygotowałem się do polowania na Neptuna i Urana. Mapki z HNSky + obrotowa nieba. Warunki miałem bardzo dobre, Droga Mleczna w Strzelcu aż po horyzont i antares widoczny aż do żywopłotu na horyzoncie.

 

Na pierwszy ogień poszedł Neptun. Po lokalizacji "gołym okiem" regionu Koziorożca gdzie powinien być - dokładny podgląd lornetką. Oczywiście mapka na kolanach, komary na twarzy, ale pierwszy sukces - Gdzieś między tymi gwiazdkami powinien być.

Powiększenie 75x kitowym plosslem - i jedna gwiazdka taka "podejrzana". Przy 150x (również kitowy plossl) podjerzana gwiazdka zidentyfikowana jako Neptun. Ciężko mówić że widziałem "tarczkę" ale przy rozogniskowywaniu i ustawianiu ostrości zachowuje się inaczej niż gwiazdy (w pobliżu były TYC 5799-1136 9,5 mag., TYC 5799-1137 10,6 mag., oraz TYC 5800-11 11.1 mag.

Podsumowując: Neptun jest śliczny, maleńka niebieskawa kropka. Polecam zwłaszcza początkującym ze względu na bardzo łatwe podejście (nawigacja gwiazdami widocznymi gołym okiem podprowadzi do niego tak, że w lornetce już widać słabsze gwiazdy podejścia) oraz na fakt, że po degradacji Plutona to najdalsza planeta Układu Słoneczego.

Pojutrze powtórka obserwacji z dokładniejszą mapką. Ciekaw jestem jaki zasięg jest z miejsca w którym oglądam. Sprawdzę jeszcze czy - przynajmniej teoretycznie - separacja Neptuna i Trytona (13 mag) pozwoli mi je rozdzielić. Myślę jednak że ze względu na dość kiepskie położenie Tryton będzie poza zasięgiem. No ale to w następnym poście.

 

Oczywiście w lornetce Neptun był widoczny, jednak nie odróżniał się od okolicznych gwiazd.

 

Drugą planetą na którą zasadziłem się był Uran. Nieco dalej od jasnych gwiazd ale do namierzenia bez problemu. Tu przy 150x widać wyraźnie seledynową jak dla mnie tarczkę.

 

Obie planety nie powinny sprawić problemu przy namierzaniu i są - wg mnie - dostępne bez problemu nawet niewielkim teleskopem, a widoczne jako "gwiazdki" przeciętną lornetką. A więc do roboty. Towarzysze!!! Dalekie rubieże Układu Planetarnego czekają na ekspolrację!!!.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym roku nie próbowałem jeszcze polować na Urana i Neptuna, ale w ubiegłym z łatwością obserwowałem je moim teleskopikiem 114/900 i to przy stosunkowo dużym light pollution. Najważniejsze według mnie to dobre przygotowanie tzn. wcześniejsze przygotowanie mapki np. z CdC tak aby mieć jakieś gwiazdy "orientacyjne".

Aha, no i tak tym sprzętem niczym się te planety nie wyróżniały - ot jakieś tam "gwiazdki" - ale zawsze jest satysfakcja, że się je widziało.

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatniej nocy obserwowałem Urana i Neptuna Syntą. Metoda znalezienia planet - ta, którą napisał wcześniej Stacho. Seeing dość dobry, obserwacje przeprowadzone ok. 00:30

 

Uran - dotarcie do planety troche trudnione, ze względu na brak dość jasnych gwiazd w pobliżu, ale nic strasznego. Zacząłem "wędrówkę" gołym okiem od Ryb, a następnie teleskopem stopniowo "przechodziłem" w Wodnika. Widoczny był seledynowy kolor planety, przy pow. 93x widoczna mała tarcza. Przy powiększeniu 200x tarcza planety dosyć wyraźna.

 

Neptun - lokalizacja gołym okiem przebiegła sprawnie, głównie dzięki dwóm jasnym gwiazdom odniesienia (delta i gamma Koziorożca), następnie teleskop "poszedł" trochę w górę i już był rejon, w którym Neptun miał się znajdować. Porównanie z atlasem i ewidentnie było "o jedną gwiazdkę za dużo". Przy powiększeniu 93x tarczki nie udało się dostrzec, było za to widoczne niebieskawe zabarwienie. Po zwiększeniu "powera" do 200x widoczna była bardzo mała tarcza planety.

 

Pozdrawiam i zachęcam do obserwacji tych planet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.