Skocz do zawartości

z cyklu pierwszy teleskop


Joanna

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich:)

Od pewnego czasu noszę się z zamiarem zakupu teleskopu.

W sklepie teleskopy.net polecono mi:

1. Sky-watcher SK1501PEQ3-2 150/1000

2. Omni 150 XLT Reflektor Newtona 150/750 Celestron

 

Sama znalazłam jeszcze wiele pozytywnych opinii nt. Sky-watcher Dobson 10" Pyrex 254/1200.

 

Niestety nie wiem na który się zdecydować, bo jeszcze nie bardzo znam się na tych sprzętach :) dlatego proszę Was o opinię, który wg Was jest najlepszy? Może macie jakieś inne propozycje (budżet ok 1500zł).

No i jeszcze jedna interesująca mnie sprawa - czy na którymś z podanych będzie możliwość robienia zdjęć (oczywiście po dokupieniu dodatkowych "gadżetów").

 

Liczę na Waszą pomoc:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym spytal o te same modele gdybym nie mial jeszcze zadnego :)

I tak jak zawsze przy tego typu pytaniach trzeba spytac Cie o to jak mobilny ma byc? (zakladam ze raczej stacjonarny - w rodzaju: wytoczyc go z garazu na łąkę) Na balkon raczej trudno byloby z kazdym z nich...

Ja bym wybral Celestrona z uwagi na wieksza transmisje swiatla (powloki XLT) ale jesli juz to dolozylbym jeszcze ze 300 stowy i wzial 8" na EQ5 - tak, tak, tak spadly ceny - za ok. 1800 zeta mozna juz sprowadzic przez salon w ktoryms z naszych miast taki sprzet. Oczywiscie w miare postepu szalenstwa trzeba dokupic lunetke biegunowa i naped do astrofoto (jeszcze lustrzanke i montaze). Na Dobsonie nie mozna robic astrofoto, no moze w 1/3. I wierz mi, nie tak szybko z fotografia, bo mozesz nie miec cierpliwosci i nie zakochasz sie w obcowaniu ze sprzetem i niebem... :o:D

Edytowane przez Snajper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ajć Ajć... :)

 

Poraz kolejny. Podaj nam kilka danych a mianowicie:

1. Gdzie mieszkasz (wieś, obrzeża miasta etc.)

2. Posiadasz transport?

3. Jeżeli mieszkasz w mieście, to posiadasz jakąś dobrą miejscówkę czy raczej obserwacje balkonowe? (lub to i to)

4. Co Cię interesuje bardziej? Mgławice, galaktyki, gromady gwiazd czy Układ Słoneczny (który bądź co bądź jest w tym roku nieciekawy)

 

I tym podobne. Bez tego, to jakby doradzać Ci kupno samochodu po cenie :).

Ostatnio bardzo dużo osób pyta się o możliwość podpięcia aparatu. No jest możliwość. Są specjalne złączki, ale nie łudź się- za 2000zł nie pobawisz się w astrofoto, chyba, że będą to foty Słońca, Księżyca, planet. Możesz także, posadzić aparat na montażu z napędem i fotografować piękną letnią Drogę Mleczną, lub na zywkłym statywie i wycelować w okolice Gwiazdy Polarnej i naświetlać przez 20 minut. Wtedy ujrzysz, że gwiazdy będą poruszać się wokół prawie punktowej polarnej a same będą liniami. No i przy okazji jakiś meteor się zarejestruje. Natomiast jeżeli chcesz fotografować obiekty Deep Sky, to na dobry początek ze 3-4 tysiące złotych. Ale z tym pytaniem to już nie do mnie, bo ja na astrofoto znam się tak, jak pilot myśliwca na kierowaniu czołgiem (czyli naprawdę nie wiele). No i astrofoto zajmuje dużo czasu :szczerbaty:

 

Także przemyśl sprawę kupna. Powiedz jeszcze, skąd jesteś? Być może, ktoś będzie mógł Cię zabrać na obserwy w okolicy i pokazać to i owo. :)

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na balkonie rzeczywiście stawiać go nie będę, mam duży ogród i duży garaż więc spokojnie wszystko sie zmieści.

Z fotografowaniem zacznę dopiero jak juz nauczę posługiwać się sprzętem :) Jednak chciałabym mieć możliwość za parę miesięcy spróbowania. No i dzięki Tobie już wiem, że mogę z tej listy skreślić Dobsona :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Mieszkam na obrzeżach miasta

2. Posiadam transport osobowy i pickupa

3. Mam duży ogród

4. Na chwilę obecną interesuje mnie wszystko - ale gdybym musiała wybierać to wolałabym "dalsze" obiekty (tzn. galaktyki, mgławice itp.), chociaż "na żywo" nie widziałam planet, Księżyca, więc na początku też chciałabym je zobaczyć.

Pytam o astrofoto ze względu na możliwość dalszej rozbudowy sprzętu, na razie muszę zobaczyć "co i jak":)

Mieszkam w Gliwicach.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W okolicach Gliwic zapewne jest kilka osób, z którymi mogłabyś się spotkać i podglądnąć to i owo.

Wiadomo, można planety obserwować także Newtonem przeznaczonym raczej do mgławic, galaktyk i gromad gwiazd. Niestety, w tym roku raczej marnie widać planety. Bo tak. Saturn już nisko nad horyzontem i pierścienie pomału zaczynają się ustawiać do nas pod kątem takim, że będą przypominać linię. Jowisz jeszcze nisko, Mars po opozycji i będzie malał.

Co do obiektów Deep Sky. Jest ich teraz cała masa.

Jeżeli chcesz potem bawić się w astrofoto, to niestety Newton 10 calowy na Dobsie odpada. Chyba, że dokupisz platformę paralaktyczną. Ja bym wykluczył Newtona o metrowej ogniskowej na EQ3-2 jeżeli chcesz bawić się w astrofoto, bo to Cię zabiję (dosłownie i w przenośni).

 

Księżyc będziesz mogła podglądać już od 10 lipca. (z sensem, będzie w I kwadrze)

 

Pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety, tak to jest... Albo idziesz w foto albo w wizual, za tę kwotę raczej nie ma kompromisu.

Powiedz jeszcze, jaki masz aparat.

Jeśli masz 1500 zł i idziesz w wizual, to właśnie jakiegoś Newtona na Dobsonie możesz kupić. Np Synta ósemka i do tego jakiś okular- nie ma problemu, a obrazy są naprawdę bardzo dobre.

 

Ale najważniejsze jest to, aby podjąć decyzję spokojnie, bez pośpiechu, bo później można żałować ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do aparatu to posiadam nikona d80.

A wracając do teleskopu - na możliwości robienia zdjęć bardzo mi zależy. Nigdy nie widziałam jak wygląda "niebo" i nie wiem co będzie dla mnie najbardziej atrakcyjne, co będzie mnie najbardziej "jarało" :)

Więc proszę doradźcie, jestem w stanie dołożyć jeszcze kilka stówek jeżeli przeskok w sprzęcie ma byc znaczący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość inż.konstruktor
No ale fajowo jest krrręcić mikroruchami niż popychać teleskop szturchajac ramieniem... :szczerbaty: Dobson to rozwiazanie niskobudzetowe super tylko do DS, planety to na pół gwizdka można nim lukać... :banan:

Oj nie zgadzam się, dobson to bardzo dobre rozwiązanie. Wszystkiego można się nauczyć i nie jest to wcale tak trudne jak sie wydaje... Jest to montaż baaaaaardzo intuicyjny (wiem po sobie), trochę wprawy i obsługa jest bardzo przyjemna :szczerbaty:

 

Pozdr. Konrad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobsona rzeczywiscie nie badalem dokladnie, moze jest w nim poezja jakas... Ale Dziewczyna chce miec otwatre pole do prob astrofoto, kiedy zobaczy w wizualu ze wlasciwie to wszystko jest srebrne, a nie kolorowe :blink::o:szczerbaty:

 

Bierz tego Celestrona 8" na eq5 - kazdy Ci pozazdrosci Asiu :Kwiatek::whistling::szczerbaty:

Edytowane przez Snajper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobsona rzeczywiscie nie badalem dokladnie, moze jest w nim poezja jakas... Ale Dziewczyna chce miec otwatre pole do prob astrofoto, kiedy zobaczy w wizualu ze wlasciwie to wszystko jest srebrne, a nie kolorowe :blink::o:szczerbaty:

 

Bierz tego Celestrona 8" na eq5 - kazdy Ci pozazdrosci Asiu :Kwiatek::whistling::szczerbaty:

 

a możesz mi podać dokładną nazwę tego sprzętu bo mam problem ze znalezieniem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Ale po to pisalem na forum o roznych miastach zeby nie bylo kryptoreklamacji... A ty moje wysilki mentalne umniejszylas... :Boink::ha:

Ale sprawdz wszedzie gdzie mozna bo to ze jest na www.teleskopy.net nie znaczy ze gdzie indziej nie na przyklad szybciej, lub nie sprawdzony?... itd. - Pytaj o takie rzeczy sprzedawcow, kolimacja, sprawdzenie itd. B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee... Albo jam nie zorientowany jest, albo coś Snajperze przekręciłeś. Gdzie we Wrocławiu jest salon optyczny taki jak DO? W MediaMarkt i Saturnie są teleskopy, fakt. Ale z rodziny Meade albo Optisan ;). No i pozostaje Militaria.pl w rynku, ale tam są jakieś czerwone firmy Nostrus chyba :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yyyy :icon_redface: to znaczy wydaje mi sie ze Teleskopy.net to chyba z Wrocka? No ale moze wysylkowo. Rzeczywiscie. Duzo czytalem, ze sa w porzadku, ale moze nie doczytalem ze to sklep wysylkowy :rolleyes: No i najblizej Gliwic Choc wiem tez ze w Astrokraku podobno sprzawdzaja kazdy egz.

 

itd.itd... :helo: W Delcie tez pewnie sprawdzaja :angry::Salut::D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Snajper, ale czy Asia tym pofoci? Toż to metr ogniskowej na eq-5! A lunetka polarna, a napędy? No i guiding, bo bez tego ani rusz przy taikiej ogniskowej.

No chyba że na tym powiesi Nikona z jakimś obiektywem 100-300mm. To już bardziej opłacalne wyjście.

No a w wizualu powinien się nieźle spisać ten Newton.

 

Joanna, miałaś kiedyś wcześniej jakiś kontakt z niebem? Lornetka, teleskop u kogoś? Bo wiesz... Możesz się troche zdziwić gdy w wizualu zobaczysz szarą mgiełkę zamiast pięknej galaktyki z ramionami spiralnymi...

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Re: Snajper - sorry za krypciochę, zupełnie nieświadomie, podaję ten sklep ponieważ mam go "za rogiem", jest w Gliwicach, dzwoniłam i mają c8n tyle że na montażu cg5, a poza tym mogę jutro tam podjechać i pooglądać (choć nie wiem czy to coś da :) )

 

Re: Krawat - kontaktu w zasadzie żadnego z niebem nie miałam, bo nie liczę 'ruskiej' lornetki do podglądania sąsiadów. Tylko teoria.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Asiu na Astronocach masz recenzje:

 

http://www.astronoce.pl/recenzje.php?id=12

 

ale z tego co tam pisze to bez żadnych dodatków już długo sie wygaszał z drgań

 

tak czytałam tą recenzję i na to samo zwróciłam uwagę. a czy da sie zamienić montaż z cg5 na ten o ktorym mowil Saper tzn. eq5? bo może jutro wymędzę w sklepie i jakoś to zamienią?? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie to co pisze lech:

 

http://www.celestia.pl/Monta%C5%BC_paralaktyczny

 

 

z tego co kiedys gdzies tam wyczytalem to dosyc dobry jak dla amatora do focenia jest Sky-watcher SK15075PEQ3-2 ale to tylko propozycja

 

napewno krótszy i stabilniejszy tyle ze ZW 150

Edytowane przez bucik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.