Skocz do zawartości

Kupiłeś lornetkę? Podziel się wrażeniami!


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, kupiłam lornetkę Lornetka NIKON Action VII 16x50 CF , super sprawa powiekszenie aż x16, niesamowite wrażenia

A jak tam wygląd obrazu na skrajach pola widzenia? Znaczy, ostrość (ile % pola widzenia ostre), ew. pociemnienie, przebarwienia kontrastowych krawędzi, zniekształcenia linii prostych? I jeszcze wrażenie szerokości pola - w miarę szerokie czy może trochę jak patrzenie przez dziurkę?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak tam wygląd obrazu na skrajach pola widzenia? Znaczy, ostrość (ile % pola widzenia ostre), ew. pociemnienie, przebarwienia kontrastowych krawędzi, zniekształcenia linii prostych? I jeszcze wrażenie szerokości pola - w miarę szerokie czy może trochę jak patrzenie przez dziurkę?

(klara) O czym ty do mnie mówisz? :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Zakupiłem ostatnio Nikon Action 12x50 CF. Wczoraj miałem krótką okazje po raz pierwszy obejrzeć niebo przez tą lornetkę. Zaznaczam że jestem totalnie poczatkującym amatorem astronomii. Skierowałem swoją uwagę w Gwiazdozbiór Byka, najpierw pobliski Jowisz.. widziałem 3-4 księżyce. Później troszkę wyżej.. a tam Plejady. Po prostu piękny widok, naprawdę nie sądziłem że tak dużo widać przez lornetkę. Zachwyciłem się tym widokiem i dzisiaj chyba nie bede spał i bede czekał aż się pokażą :) Z lornetki jestem zadowolony jako iż nie miałem porównania z innymi i tak jak napisalem jestem początkujacy w temacie. Co do jakości obrazu nie mam zastrzeżeń.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to skoro nie będziesz spać , a uwagę swą skierujesz na Byka , to proponuję "pojechać" w lewo na Wożnicę . Tam masz takie fajniutkie gromadki M : 36 , 37 , 38 .

A obserwujesz z ręki , czy może używasz jakiegoś statywu ?

 

Pozdrawiam

Edytowane przez xinins
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie prowadzę obserwację z ręki ale już mam upatrzony statyw i na dniach będzie w domu. Co innego prowadzić poglądową obserwację a co innego skupić uwagę na poszczególnym obiekcie. Z racji drżenia rąk troszkę przeszkadza czasami i można się nerwicy nabawić :) Na pewno dziś jak pogoda pozwoli to poobserwuje te gromadki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

To mój pierwszy post, więc pewnie powinienem zacząć od powitania w stosownym wątku. Ale że jestem na etapie kupowania lornetki mniej więcej takiego kalibru, to zaczynam od razu tutaj.

Czy ta "odległość źrenicy" to "eye relief"? Bo jak patrzę na suche parametry, to TS Marine 15x70 ma 23mm (Astromarket), a ten Vixen Giant ARK BR16x80WP (Delta) 17mm, a więc mniej. Albo ja coś mylę, albo w rzeczywistości jest inaczej, niż podają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błąd w opisie. W rzeczywistości ma ER 18mm, ale soczewka oczna jest cofnięta w okular na jakieś 6mm co daje maks. 12mm. Vixen ma 17mm, wykręcane muszle oczne i soczewkę płytko osadzoną w okularze.

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

witam , czytalem post jednego z kolegow o uzytkowaniu lornetki Berkut , pisal pare stron wczesniej, moje pytanie brzmi czy ktos mial z nia doczynienia takze, bo szczerze mowiac chce kupic cos za niezbyt wygorowana cene , zastanawima sie tez nad celestronem 15x70 skymaster ale skoro kolega pisal ze niby lornetka godna uwagi moze ktos z was mial z nia kontakt? co myslicie ? berkut za 140 zl ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Delta Optical Starlight 15x70

 

Lornetkę zakupiłem kilka dni temu, została wstępnie przetestowana więc czas podzielić się spostrzeżeniami.

 

Wykonanie.

Pierwsze wrażenie po rozpakowaniu jak najbardziej pozytywne, jest to dużych rozmiarów sprzęt o niedużej wadze. Z zewnątrz ładnie się przezentuje, wszystkie elementy dość dobrze dopasowane i docięte. Zatyczki na obiektywy są dobrze dopasowane, gorzej oceniam osłonę okularów która dobrze pasuje przy wywiniętych osłonach, przy złożonych i rozłożonych nie przylega najlepiej . Osłony okularów są miękkie, dają się łatwo składać i wywijać, jednak nie należą do najwygodniejszych - są szerokie i położone blisko siebie. Dopiero po wywinięciu osłon patrzy się w miarę komfortowo. Gładkie pokrętło regulacji ostrości nie jest takie złe jak może się wydawać, jak dotąd nie sprawiło mi problemów.

Po bliższych oględzinach można jednak stwierdzić iż jest to sprzęt z niskiej półki cenowej, nie jest to na pewno pancerna lornetka i trzeba będzie się z nią ostrożnie obchodzić. Nie podoba mi się szczególnie plastikowy mostek okularowy, który ma spory luz zauważalny przy zmianach ostrości +/-, powoduje on niewielkie "gibanie" okularów zanim zaczynają się przesuwać. Ściskanie i rozciaganie tubusów skutkuje niewielkim zezowaniem, sama kolimacja w tej chwili jest na dobrym poziomie ale nie perfekcyjna. Regulacja ostrości chodzi dość ciężko, podobnie zachowuje się mechanizm do rozstawu okularów i regulacja dioptrii w prawym okularze - w mojej ocenie prawidłowo.

 

57f7158f8495ee42m.jpg 9ddbf63e8fa9e44fm.jpg a616d63b03e85ac3m.jpg 051ecedf52ec5f51m.jpg 4ded8ecbfcf65565m.jpg 864b6d0ed10230e3m.jpg

 

Wygląd i parametry optyki

Patrząc od strony obiektywów widoczne są powłoki antyodblaskowe w kolorze zielonkawym, pod ostrym kątem mienią się na fioletowo, od strony okularów mają kolor błękitny. Źrenice wyjściowe są stosunkowo równe, okrągłe, bez widocznych kanciastych kształtów w polu widzenia spotykanych w kiepskich lornetkach, wymiarowo mniej więcej zgadzają się z fabrycznie podaną wartością. Apertura efektywna zmierzona testem latarkowym jest mniejsza od średnicy obiektywów i wynosi około 64mm. Wnętrze tubusów: jeden z nich jest ok natomiast drugi jest częściowo oblany wewnątrz czymś połyskliwym w rodzaju kleju (fot. 5), a na jednej ze ścianek niedaleko soczewki sterczy niewielka plastikowa zadra. W okolicach pryzmatów jest widoczny biały klej mocujący.

 

 

519e568ffb8a90dbm.jpg 86e7687af8efdad2m.jpg f9e7560b47fe5befm.jpg 4d85a95d272d37bbm.jpg 052476f7effd292bm.jpg

 

Wrażenia optyczne.

Zaznaczam, iz jestem raczej laikiem w tej kwestii, dotychczas spoglądałem tylko przez kiepską lornetkę Breaker 12x60 o mocno optymistycznych parametrach.

Obraz jest w mojej ocenie bardzo dobrej jakości, znacznie lepszy niż w poprzedniczce - wyraźniejszy, bielszy i jaśniejszy. Powiększenie jest konkretne i robi wrażenie, na jednym z przelatujących wysoko samolotów udało mi się odczytać logo LOT. Obserwacje z ręki są jeszcze możliwe przy wsparciu się o coś, ale nie należą do komfortowych, statyw wydaje się niezbędny szczególnie do astro.W dzień widoczna jest aberracja na krawędziach ośnieżonych dachów i gałęziach, na samolotach chyba też. Czy jest duża..? Trudno mi ocenić nie mając porównania, subiektywnie mówiąc nie jest źle, w nocy jej nie zauważyłem.

Pierwsze spojrzenie w nocne niebo mnie uspokoiło i zadowoliło, z czystym sumieniem mogę stwierdzić, iż lornetka dysponuje dużym potencjałem. Pogoda jak dotąd pozwoliła mi jedynie na kilkanaście minut wieczornych obserwacji przy słabym zamgleniu, gdzie Plejady były słabo dostrzegalne gołym okiem. Obrazy gwiazd są czyste, w miarę punktowe, widać ich całe mnóstwo, obraz jest jasny. Jowisz był widoczny jako wyraźna tarczka (bez szczegółów), wraz z nim 4 księżyce. Plejady wyglądały pięknie, udało mi się w nich wyłapać kilka gwiazd o jasności powyżej 8 mag. Galaktyka Andromedy wyraźnie widoczna w postaci pojaśnienia, podobnie M42 w Orionie. Nie mogę się doczekać zimowego czystego i ciemnego nieba, po zamontowaniu jej na statywie bedzie można lepiej ocenić ostrzenie i okaże się na ile ją rzeczywiście stać.

 

Podsumowując - lorneteka budzi mieszane odczucia, ale generalnie zasługuje na dobrą ocenę. Początkujący obserwator powinien być z niej zadowolony, dla konesera pewnie byłaby nie do zaakceptowania :) Nie podoba mi się wykonanie wyszczególnionych elementów i delikatność budowy, za to obraz jaki daje w pełni mnie satysfakcjonuje. Jestem ciekawy, czy jej rynkowy konkurent Celestron jest tak samo wykonany, wszak obie wyglądają na zdjęciach niemal bliźniaczo. Niestety nie miałem możliwości porównania jej z innymi sprzętami, została kupiona przez internet "w ciemno".

Gdybym miał jeszcze raz kupować lornetkę, bogatszy o te spostrzeżenia rozważyłbym zakup czegoś solidniejszego, np. Sky-Guide'a, choć ta jest już sporo droższa.

Przed zakupem brałem pod uwagę polecane na forum Nikony 10x50 i 12x50, ale zależało mi na większych możliwościach sprzętu - dużej aperturze i powiększeniu minimum 15x, mobilność i lekkość nie jest dla mnie najważniejsza, docelowo zostanie posadzona na żurawiu.

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej też takie są, nie jest ono duże ale zauważalne. Taka chyba ich uroda, co widać zresztą na zdjęciach i w Stellarium.

Na marginesie dodam, że porządnie zaniebieszczony obraz to daje moja stara lornetka o czerwonych powłokach, dopiero mając porównanie zdałem sobie sprawę ze skali tego zjawiska :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nikon Action EX 10x50

 

Witam!

 

Od jakiegoś czasu interesuję się astronomią i postanowiłem w końcu kupić lornetkę. Wcześniej patrzyłem przez jakąś starą, chyba czechosłowacką 8x40. Po przeczytaniu miliona wątków na milionie forów zdecydowałem się zakupić nikona action ex 10x50. W moim mieście nigdzie jej nie było, więc zamówiłem przez neta. Chociaż nie mam za bardzo porównania z innym sprzętem (nie licząc tej czechosłowackiej staruszki) przedstawiam moje najważniejsze spostrzeżenia:

 

 

Zalety:

  • Bardzo solidna budowa i wykonanie – nie ma żadnych luzów, nic nie trzeszczy nie skrzypi, nie ma resztek kleju i wszystko wygląda ładnie jak powinno. Lornetka nie sprawia wrażenia, jakby miała się po 2 latach rozlecieć. Ostrość ustawią się szybko i sprawnie,

  • Wygoda – bardzo przyjemnie się przez nią patrzy i już po krótkim czasie czułem się nieswojo kiedy łapałem za starą lornetkę. Nie jest za ciężka,

  • Bardzo ostry obraz w centrum – byłem bardzo pozytywnie zaskoczony, obraz tak ładny, jakbym patrzył bez żadnego sprzętu,

  • Odwzorowanie kolorów – jak dla mnie super nie mogę się przyczepić.

 

Wady:

  • Przede wszystkim najbardziej jestem rozczarowany tym, że lornetka szybko traci ostrość obrazu na brzegach pola. Na początku tego nie zauważyłem, ale potem zaczęło mnie to trochę wkurzać,

  • Po jakimś czasie stwierdziłem, że niestety aberracja chromatyczna jest dość duża. Widać to teraz bardzo dobrze, ponieważ leży śnieg. Również przy obserwacji księżyca dawała się we znaki

  • Trochę mała głębia ostrości – tutaj spodziewałem się trochę lepszych rezultatów

 

Generalnie jestem zadowolony z zakupu. Niebo ogląda się przyjemnie i mimo tego, że mieszkam w Szczecinie z balkonem w stronę centrum miasta, byłem bardzo zaskoczony ilością gwiazd, które ujrzałem. Trochę jednak męczy mnie szybka utrata ostrości poza centrum pola widzenia. I tutaj pytanie do posiadaczy tej lornetki. Czy w waszych nikonach też tak jest i ten model po prostu tak już ma, czy to mi trafił się taki egzemplarz? Niby w teście na optycznych ten punkt został nisko oceniony, ale i tak nie daje mi to trochę spokoju. Napiszcie jak to wygląda u was? Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do Nikona się nie wypowiem ale tak dla porównania - wypowiem się na temat Delta Optical Extreme 15x70 "ED":

 

- dobrą ostrość oceniam na 50% "promienia" pola widzenia od środka

- abberacja występuje

- lornetka kosztuje 1500 zł :)

 

szerzej chciałem opisać lornetkę po satysfakcjonujących obserwacjach w ciemnym terenie - ale na razie pogoda u mnie jest do kitu od dłuższego czasu, więc wniosę chociaż tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Delta Optical FOREST II 10X50

Lornetkę zakupiłam pod koniec grudnia ale dopiero teraz opisuję ze względu na łaskawość pogody w postaci przejrzystego nieba wieczorem.Zakupu lornetki dokonałam przez internet z salonu delty w Warszawie.Przesyłka dotarła do mnie następnego dnia,bardzo solidnie zapakowana-musiałam się trochę natrudzić, aby spod sterty tektury wydobyć futerał z lornatką.W zestawie dostajemy:lornetkę,futerał,pasek do lornetki i futerału,szmatkę do czyszczenia,zatyczki na okulary-lornetka posiada na stałe zamocowane zatyczki na obiektywy.Jestem osobą drobnej postury dlatego skłaniam się bardziej w stronę dachówek.Muszę zaznaczyć,że jest to moja pierwsza lornetka jaką kiedykolwiek miałam i nie jestem fachowcem w tej dziedzinie, podobnie jak w astro,ale to po prostu wciąga mnie coraz bardziej.Zdaję sobie sprawę,że nie jest to typowa lornetka do astro, ale już parę cudów na niebie nią widziałam-tylko nie pytajcie jakie to cuda, bo umiem nazwać tylko jeden-Księżyc,który obserwowałam na dwa dni po ostatniej pełni-kiedy wschodził,był nisko nad horyzontem a jego oblicze było mega czerwone-poprostu PIĘKNY.W kierunku północym jarzył się bardzo jasny punkt a obok niego jakieś skupisko gwiazd-które ma na pewno mają jakąś fachową nazwe ale ja nie wiem jaką-zrobiło na mnie mega wrażenie gdyż nie dostrzegłam go gołym okiem i nie spodziewałam się,że lornetką rzędu x10 można już takie cudeńka oglądać.Mieszkam na wsi i warunki do astro mam super.W dzień lornetkę wykorzystuję do obserwacji dzikich zwierząt i krajobrazów.Obraz jest ostry i nic się nie rozmazuje.Aberracja była mega widoczna przy ośnieżonym terenie - teraz nie dokucza.Dystorsji nie zauważyłam-ale być może nie umiem jej dostrzec.lornetka jest lekka i bardzo poręczna-świetnie leży w dłoni-jak dla mnie idealna,przy dłuższych wędrówkach w ogóle nie czuję obciążenia na karku.Pasek lornetki jest szeroki i bardzo wygodny.Lornetka jest wykonana solidnie,nie widać kleju, zapach fabryczny był dość intensywny na początku.Powłoki obiektywów mają zieloną barwę.Szmatka do szyszczenia pozostawia na obiektywach drobne kudełki,które nie zawsze daje się zdmuchnąć.Ogólnie jestem bardzo zadowolona z lornetki,choć zaczynam odczuwać głód za czymś rzędu x12.LORNETKI GÓRĄ!!!

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szmatka do szyszczenia pozostawia na obiektywach drobne kudełki,które nie zawsze daje się zdmuchnąć.

 

Nie przesadzaj z czyszczniem - masz nowa lornetke, ktora szmatki nie powinna widziec jeszcze kilka lat! No chyba, ze przypadkowo bardzo ja zabrudzilas. Generalnie paprochy i inne slady eksploatacyjne pozostaw, nie beda Ci przeszkadzac w obserwacjach (w psychice pewnie tak). A czeste 'szmatkowanie' na pewno zaszkodzi powlokom. Moja 10x50 nie wie co to szmatka od 5 lat.

Edytowane przez lukkaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. . . zaczynam odczuwać głód za czymś rzędu x12.LORNETKI GÓRĄ!!!

Po dwóch miesiącach jesteś głodna większych powiększeń (aż strach pomyśleć co będzie za dwa lata) ?

Gratuluję zakupu .

P.S.

Nie myśl na razie o powiększeniach ,. Ucz się nieba i pisz posty .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...już parę cudów na nibie nią widziałam-tylko nie pytajcie jakie to cuda bo umiem nazwać tylko jeden-Księżyc,który obserwowałam na dwa dni po ostatniej pełni-kiedy wschodził,był nisko nad horyzontem a jego oblicze było mega czerwone-poprostu PIĘKNY.W kierunku północym jarzył się bardzo jasny punkt a obok niego jakieś skupisko gwiazd-które ma napewno jakąś fachową nazwe ale ja nie wiem jaką-zrobiło na mnie mega wrażenie gdyż nie dostrzegłam go gołym okiem i nie spodziewałam się,że lornetką rzędu x10 można już takie cudeńka oglądać.Mieszkam na wsi i warunki do astro mam super....

Szmatka do szyszczenia pozostawia na obiektywach drobne kudełki,które nie zawsze daje się zdmuchnąć.Ogólnie jestem bardzo zadowolona z lornetki,choć zaczynam odczuwać głód za czymś rzędu x12.LORNETKI GÓRĄ!!!

 

Witamy!

Widziałaś Jowisza na tle bliskiej gromady otwartej Hiady (Melotte 25) w gwiazdozbiorze Byka.

Do optyki warto dokupić miękki pędzelek i gumową gruszkę do zdmuchiwania kurzu. Może być specjalistyczna z salonu optycznego, ale może też być kupiona w najbliższej aptece (lub znaleziona w domowej apteczce) gruszka do lewatywy dla niemowląt. Byle ją przedtem wymyć w środku wodą z ludwikiem i wysuszyć. Pędzelek też nie musi być specjalistyczny, byle był miękki i czysty (nieużywany!).

Co do dalszego sprzętu, posłuchaj Xininsa, mądrze pisze. O następnym pomyślisz, jak już bliżej zapoznasz się z niebem, innymi lornetkami i teleskopami oraz własnymi konkretnymi zainteresowaniami. Lektura, spotkania obserwacyjne i zloty, tego Ci potrzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.