Skocz do zawartości

zakup pierwszego teleskopu


gochalee

Rekomendowane odpowiedzi

witam!

 

interesuje sie astronomią od ładnych paru lat i w końcu zdecydowałam sie na zakup teleskopu! Sky-watcher SK13065EQ2. nie ukrywam, że wybór akurat tego sprzętu był dla mnie bardzo ciężka decyzją. Dodatkowo chcę zaopatrzyć sie w takie akcesoria:

 

http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...products_id/684

 

http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...roducts_id/2960

 

http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...products_id/713

 

http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...products_id/593

 

http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...roducts_id/2619

 

Proszę o opinie i uwagi na temat tego teleskopu i akcesoriów.

 

dodam, że chcę się bardziej skupić na obserwowaniu DS niż planet, ale oczywiście nie omieszkam spojrzeć na nie i na Księżyc :). Miejsce do obserwacji idealne- teren wiejski bez sztucznego oświetlenia.

 

Z góry dziękuje za komentarze :) pozdrawiam.

Edytowane przez gochalee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barlow hm....po co? Przeciez kupujesz 6mm okular (tez nie jakis cud techniki).

Ten filtr hm...poszukaj ostatio bylo o nich w jakims watku.

 

Moze uzbierasz troche wiecej kasy na lepsze dzialo cos kolo 8" na dobsonie jak masz takie niebo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barlow hm....po co? Przeciez kupujesz 6mm okular (tez nie jakis cud techniki).

Ten filtr hm...poszukaj ostatio bylo o nich w jakims watku.

 

Moze uzbierasz troche wiecej kasy na lepsze dzialo cos kolo 8" na dobsonie jak masz takie niebo.

 

 

jeżeli nie kupie Barlowa to możne zainwestować w ten filtr ?? :

 

http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...products_id/695

 

w jakim wypadku przydałby się Barlow???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę się wypowiedzieć na temat okularu, bo ostatnio to przechodziłem. Ten Ploessl ma za małą odległość dobrego widzenia. Po prostu będziesz musiała przystawiać oko zbyt blisko okularu, co będzie niekomfortowe. 4 mm to za mało.

 

 

możesz zaproponować bardziej komfortową 6-tkę ?? najlepiej w podobnej cenie :)...chociaż wiem , ze trudno będzie. chcę mieć w miarę dobry okular do DSów

Edytowane przez gochalee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To skoro to DS to nie musi to być aż tak krótki okular. Przecież w obserwacjach tych obiektów liczy się duże pole. A im dłuższa ogniskowa okularu tym więcej ogarniesz nieba teleskopem. Może to lepsze byłoby: kliknij

 

Z tym okularem uzyskasz powiększenie 43x. Źrenica wyjściowa (bardzo ważna podczas oglądania DS) wyniesie 3 mm, także jeszcze może być. Z 6 mm okularem ta źrenica wynosi zaledwie ponad 1 mm.

 

LER tego Vixen'a jest w miarę przyzwoity - 11 mm.

 

 

 

A tutaj jest SW 6 mm z lepszymi parametrami, ale i zarazem ceną.

 

 

 

Jak DS to dłuższe okulary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gochalee, napisz proszę, jakimi czynnikami był spowodowany Twój wybór -finanse, gabaryty teleskopu vs mobilność, czy co jeszcze. Gdzie i jak chcesz te DS-y obserwować. Niewykluczone,ze inny wybór byłby lepszy. Moim zdaniem w przypadku 130mm Newtona [sam mam 130/650], o ile ograniczeniem nie są gabaryty tuby, to 130/900 byłby lepszy optycznie. Z tak krótką ogniskową i dużą światłosiłą jak w 130/650 będzie problem z doborem okularów. Z tym,że z tym montażem [EQ2] lepiej sie sprawdzi krótsza tuba. A może wywal w diabły nędzny paralaktyk klasy EQ2 i zdecyduj sie na 150/1200 na Dobsonie, jeśli tylko masz warunki do jego eksploatacji [stad pytanie o miejsce obserwacji]. Do DS liczy się apertura, apertura i jeszcze raz apertura. Mozesz tez kupić samą tube 150/750 z obejmami i zrobić samemu montaż Dobsona pod nią, jeśli ograniczeniem są gabaryty teleskopu.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu synte 130\650 mi sie wydaje ze lepszy byłby pokrewny jak już ma być ten czyli Celestron Astro Master 130\650 EQ takie same gabaryty oraz statystyli lecz o wiele na lepszym montażu i możliwe że nawet o lepszym technicznym wykonaniu całości jak i na zewnatrz jak i wewnątrz tak uważam. Jeśli się myle to poprawcie mnie.

 

Właśnie też planuje sobie w przyszłości wymienić mojego na Celestrona Astro Master 130\650 ĘQ ale jeszcze nie teraz musze ze swojego najpierw wycisnąć tyle ile sie da.

Edytowane przez Fangthane
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gochalee, napisz proszę, jakimi czynnikami był spowodowany Twój wybór -finanse, gabaryty teleskopu vs mobilność, czy co jeszcze. Gdzie i jak chcesz te DS-y obserwować. Niewykluczone,ze inny wybór byłby lepszy. Moim zdaniem w przypadku 130mm Newtona [sam mam 130/650], o ile ograniczeniem nie są gabaryty tuby, to 130/900 byłby lepszy optycznie. Z tak krótką ogniskową i dużą światłosiłą jak w 130/650 będzie problem z doborem okularów. Z tym,że z tym montażem [EQ2] lepiej sie sprawdzi krótsza tuba. A może wywal w diabły nędzny paralaktyk klasy EQ2 i zdecyduj sie na 150/1200 na Dobsonie, jeśli tylko masz warunki do jego eksploatacji [stad pytanie o miejsce obserwacji]. Do DS liczy się apertura, apertura i jeszcze raz apertura. Mozesz tez kupić samą tube 150/750 z obejmami i zrobić samemu montaż Dobsona pod nią, jeśli ograniczeniem są gabaryty teleskopu.

Pozdrawiam

-J.

 

W pełni zgadzam się z Jarkiem.

 

Na Twoim miejscu, zamiast pod takie niebo brać (nie oszukujmy się) drętwego paralaktyka z 13cm tubą, to wziąłbym Syntę 6". Światłosiła F/8 jest jak najbardziej uniwersalna i nie ma kłopotu z doborem okularów a także należy do klasy mobilnej. No bo co. Praktycznie tylko przenosząc ją odkręcasz wkręty, bierzesz tubę pod pachę a Dobsa w drugą dłoń i idziesz, a potem zakładasz i tylko nastawiasz szukacz. Ot co. Olać to, że EQ2 nie ma lunetki biegunowej. Chodzi o całokształt ;).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gochalee, napisz proszę, jakimi czynnikami był spowodowany Twój wybór -finanse, gabaryty teleskopu vs mobilność, czy co jeszcze. Gdzie i jak chcesz te DS-y obserwować. Niewykluczone,ze inny wybór byłby lepszy. Moim zdaniem w przypadku 130mm Newtona [sam mam 130/650], o ile ograniczeniem nie są gabaryty tuby, to 130/900 byłby lepszy optycznie. Z tak krótką ogniskową i dużą światłosiłą jak w 130/650 będzie problem z doborem okularów. Z tym,że z tym montażem [EQ2] lepiej sie sprawdzi krótsza tuba. A może wywal w diabły nędzny paralaktyk klasy EQ2 i zdecyduj sie na 150/1200 na Dobsonie, jeśli tylko masz warunki do jego eksploatacji [stad pytanie o miejsce obserwacji]. Do DS liczy się apertura, apertura i jeszcze raz apertura. Mozesz tez kupić samą tube 150/750 z obejmami i zrobić samemu montaż Dobsona pod nią, jeśli ograniczeniem są gabaryty teleskopu.

Pozdrawiam

-J.

 

 

witam.

mój wybór był spowodowany i finansami ( w innym razie skusiłabym sie na SW150/750eq3-2) i gabarytami i tym jak często będę mogła zarywać nocki, bo teleskop używany od święta to balast :/ a na Dobsona jakoś nie mogę sie zdecydować, gdyż myślę też o astrofoto. Jeśli 130/900 jest lepszy optycznie od 130/650 i nie ma wiekszej różnicy w obrazach DSów to myślę, ze przychylę sie do jego kupna. Tylko muszę teraz dobrać odpowiednie okulary. Jakieś propozycje?? Naprawdę zależy mi na DSach. powtarzam że mam do dyspozycji nieoświetlone wiejskie niebo.

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No z tym astro foto to ja to jakiś czas temu przerabiałem. Też nie mogłem się zdecydować bo myślałem też o fotografii. Ale jak przejżałem X tematów o astrofotografii i Y zdjęć zrobionych to jak na razie zmieniłem zdanie co do montażu paralaktycznego. Mianowicie - do fotek które mogłyby choć trochę przypominać to co jest w internecie to minimum jest HEQ5 a to wydatek sam w sobie z tego co wiem około 1500 zł. (możesz sprawdzić). Przy słabszych montażach o długim czasie ekspozycji można raczej zapomnieć. Więc z tym montażem to chyba tylko co najwyżej księżyc (co tak nawiasem można i zrobić z Dobsona)... ale to i tak dochodzi jeszcze koszt kamerki/aparatu co niestety też jest troszkę kasy. Ale co do astro foto to tutaj jest od groma specjalistów więc oni pewnie też Ci doradzą. Tyle z mojej strony. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

montaże EQ5(CG5) mozna dokupić już za 900-1000zł np. w delta optice http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...b44061295cbc891

lub http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...5b267eb915e7e4b

 

HEQ5 to koszt 1800-2300zł nawet http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...5b267eb915e7e4b

Edytowane przez Fangthane
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gochalee, mam podobnego telepa, na początek jest ok, ale szybko stwierdzisz ze można było poczekac i dołożyc parę złotych i kupic coś innego…

 

A jak już to może 130/900 ?

Pozdrawiam

 

 

oto link do opisu porównującego SW130/900 i SW130/650... ten drugi telep wypada lepiej... co Wy na to???

 

http://forum.teleskopy.net/index.php?topic=34.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oto link do opisu porównującego SW130/900 i SW130/650... ten drugi telep wypada lepiej... co Wy na to???

 

http://forum.teleskopy.net/index.php?topic=34.0

 

 

jedyne co Ci mogę radzić, to podchodź bardzo sceptycznie do takich testów porównawczych, zwłaszcza przeprowadzanych przez sprzedawcę czy dystrybutora takiego sprzętu, bowiem nad wyraz często się zdarza, że opinia o danym typie teleskopu, zależy od stanu magazynowego danego towaru ;)

więc raczej poszukaj bardziej niezależnych opinii

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedyne co Ci mogę radzić, to podchodź bardzo sceptycznie do takich testów porównawczych, zwłaszcza przeprowadzanych przez sprzedawcę czy dystrybutora takiego sprzętu, bowiem nad wyraz często się zdarza, że opinia o danym typie teleskopu, zależy od stanu magazynowego danego towaru ;)

więc raczej poszukaj bardziej niezależnych opinii

pozdrowienia

 

Też mi sie tak wydawało, dzięki za potwierdzenie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...roducts_id/2619

Proszę o opinie i uwagi na temat tego teleskopu i akcesoriów.

dodam, że chcę się bardziej skupić na obserwowaniu DS niż planet, ale oczywiście nie omieszkam spojrzeć na nie i na Księżyc :). Miejsce do obserwacji idealne- teren wiejski bez sztucznego oświetlenia.

Z góry dziękuje za komentarze :) pozdrawiam.

 

Ten filtr do księżyca to porażka. Mam go i leży, przy f5 bardzo niewiele wnosi - strata pieniędzy wg mnie. Najlepiej kupić polaryzacyjny.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gochalee, na EQ2 NIE BĘDZIE żadnego astrofoto!!! Tu potrzebny jest solidny montaż, a focić można nawet teleobiektywem na początek. Zakup na zasadzie teleskop do wizuala ale z montażem umożliwiajacym późniejsze astrofoto zaczyna sie niestety dopiero w okolicach EQ5, a to nie Twój przedział cenowy. Dlatego powtórzę raz jeszcze: mając ciemne niebo pod domem, zainteresowanie DS, strzelasz sobie w stopę kupując relatywnie nieduży teleskop, na montażu dość słabym nawet do obserwacji wizualnych.

Nie rób sobie tego, naprawdę. Stać Cię na 150mm na Dobsonie, które pokaże naprawdę o wiele więcej i będzie łatwiejsze w obsłudze. Kompletowanie sprzętu do astrofoto zacznij od zera, jak już będziesz miała pieniądze na dobry montaż. Na razie nie żeń tego tematu z teleskopem, bo porażka. Ja swoją karierę teleskopową zaczynałem właśnie od 130mm i mam dobrą orientację, jakie są ograniczenia tego teleskopu jeśli chodzi o DS. W sumie nie ma tu wielkiego znaczenia 130/650, czy 130/900, choć ten ostatni lepiej sie sprawdzi przy planetarnych obserwacjach ze względu na mniejsza obstrukcję i łatwiejszy dobór okularów. Tylko że EQ2 i tak zabije to wszystko trzęsąc się jak osika

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gochalee, na EQ2 NIE BĘDZIE żadnego astrofoto!!! Tu potrzebny jest solidny montaż, a focić można nawet teleobiektywem na początek. Zakup na zasadzie teleskop do wizuala ale z montażem umożliwiajacym późniejsze astrofoto zaczyna sie niestety dopiero w okolicach EQ5, a to nie Twój przedział cenowy. Dlatego powtórzę raz jeszcze: mając ciemne niebo pod domem, zainteresowanie DS, strzelasz sobie w stopę kupując relatywnie nieduży teleskop, na montażu dość słabym nawet do obserwacji wizualnych.

Nie rób sobie tego, naprawdę. Stać Cię na 150mm na Dobsonie, które pokaże naprawdę o wiele więcej i będzie łatwiejsze w obsłudze. Kompletowanie sprzętu do astrofoto zacznij od zera, jak już będziesz miała pieniądze na dobry montaż. Na razie nie żeń tego tematu z teleskopem, bo porażka. Ja swoją karierę teleskopową zaczynałem właśnie od 130mm i mam dobrą orientację, jakie są ograniczenia tego teleskopu jeśli chodzi o DS. W sumie nie ma tu wielkiego znaczenia 130/650, czy 130/900, choć ten ostatni lepiej sie sprawdzi przy planetarnych obserwacjach ze względu na mniejsza obstrukcję i łatwiejszy dobór okularów. Tylko że EQ2 i tak zabije to wszystko trzęsąc się jak osika

Pozdrawiam

-J.

 

Tylko że pomyśl sobie że na dobsonie to niepopstryka sobie wiele, do astrofoto niepoleca sie dobsona a na dodatek dla kobiety która jest "puchem marnym" jak to mówią poeci. Przy dobsonie jak się fotografuje to trzeba troche się a nawet sporo napocić, naskakać i przestawiać, ewentualnie popychać itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

naskakać i przestawiać, ewentualnie popychać itd.

Albo zrobic sobie naped, ale miec dobra platforme paralaktyczna.

Ale co my tu gadamy. Kupi to co chce i do astofoto bedzie zle, dob tez bedzie zly.

Nie ma kasy - nie ma dobrych wynikow - tego sie nie przeskoczy.

Edytowane przez dienet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo zrobic sobie naped, ale miec dobra platforme paralaktyczna.

Ale co my tu gadamy. Kupi to co chce i do astofoto bedzie zle, dob tez bedzie zly.

Nie ma kasy - nie ma dobrych wynikow - tego sie nie przeskoczy.

 

 

Nom ale jak ma już być ten 130/650 to bym polecił Celestrona AstroMaster bo przynajmniej ma lepszy statyw i montaż niż S-W(synta)130/650 i nawet mi sie zdaje że bardziej technologicznie lepszy sam w sobie.

 

A co do astrofoto to na początek taki bym polecił (ale to raczej już dla tych co maja kase odłożoną bo astro foto to =sporo kasy na wydatek bo teleskop to nie koniec wiele innych rzeczy dodatkowo dochodzi)

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...3db7f6b023ca101

lub

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...3db7f6b023ca101

 

a nawet i ten http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...3db7f6b023ca101

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec po długich przemyśleniach zdecydowałam sie jednak na wymarzonego SW 150/750EQ3-2 :) myślę, ze jako pierwszy teleskop będzie dla mnie odpowiedni bo i napatrzę sie na DS i w przyszłości liznę astrofoto.

 

Dzieki wszystkim za uwagi i opinie :notworthy: ...no i szczególne podziękowania za błyskotliwe rady Fangthane'a :szczerbaty:

 

pozdrawiam!!! :D do napisania :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niema za co, uuu to będzie niezła tuba 150 to już nieprzelewki :) Miłej obserwacji i czystego nieba. Napewno ten teleskop dobrze sie sprawdzi no oczywiscie trzeba bedzie dokupic do niego okularki jakieś bo te w zestawie nieszczególnie bedą dobrej jakości jak przeważnie z każdym zakupionym nowym teleskopem no chyba że z tych z wyższej pólki ale i tak trzeba zawsze dokupic ze 2 przynajmniej okularki jakies lepsze np. VL Vixena, co do mm to juz inna bajka.

Edytowane przez Fangthane
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi. Czego ty tak naprawdę oczekujesz po astrofoto? Ta dziedzina fotografii to nie jest niedzielne pstrykanie. Trzeba włożyć w to wiele wysiłku (smażenie, obrabianie etc.). Na Dobsonie można pstrykać fotki Księżyca i Słońca, które zapewne przyjęłyby się z większym entuzjazmem wśród znajomych, niż słabe mgiełki, jak mniemam. :)

 

Dlatego na Twoim miejscu brałbym Dobsona z tubą 20cm. I do tego jakieś szkło. Nie mówię jednak, że 150/750 na EQ3-2 to zły sprzęt. Wręcz przeciwnie. To dobry zestaw, który pokaże już nieco więcej. Ale mogłaś to według mnie rozegrać inaczej :)

 

Ciemnego nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.