Skocz do zawartości

Obserwacje w Strzelcu


Krawat

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

znalazłem fajną miejscówkę za miastem z niebem 6+ mag i wybrałem się na obserwacje. Na razie było to tylko wstępne rozeznanie w rejonie letniego odcinka Drogi Mlecznej, bo na pwno w najbliższym czasie jeszcze tu wrócę, a poza tym byłem bardzo, bardzo ograniczony czasem <_<

 

Wychodzę z auta i ooojaaacieee Droga Mleczna świeci jak szalona i jest widoczna do kilku stopni nad horyzontem, cudo.

 

Na pierwszy ogień M22. Kurczę, ale ładna. Gdyby była wyżej nad horyzontem zapewne zrobiłaby niezłą konkurencję dla M13. Większe powery jak najbardziej, ale seeing już się daje we znaki. Zaraz obok M28, nie tak jasna i wielka ale również ładna, coś jak M3.

 

Koło Kaus Borealis jest taka malutka gromada, ngc 6638, przy 48x ktoś niezwiązany z astronomią mógłby ją wziąć za gwiazdę. Rezczywiście wygląda ona na taką rozmytą gwiazdę, tutaj nie mogłem za bardzo powerować bo seeing nie pozwalał.

 

Szukacz kilkanaście stopni w prawo i w górę i oto pokazuje się mgiełka, a koło niej kolejna- Toż to M8! Prezentuje się dość mgliście, mieszczą się w jednym polu Ploosla 25mm. Nakręcam UHC-s i oto staje się cud! Obszar mgławicy wręcz wkracza na gromadę, jest wyraźniejszy. Dokoła pokazuje się więcej gazu, a w samej Lagunie... Tak, widać... Czarnych kanał jest widoczny, słabo ale jest. Tutaj chwilę spędziłęm, bo warto.

 

Następna M20- Koniczyna- to jest tylko mgiełka, nawet z filtrem.

 

Lecę w górę, nagle w szukaczu ładna, wyraźna mgiełka... M17, Mgławica Łabędź...

 

Spoglądam w okular i... jezusicku, coś niesamowitego! TO TAK WIDAĆ? Spodziewałem się kolejnej mgławicy w stylu Koniczyny a tu jasny, wyraźny, kontrastowy obraz! Mgławica prześliczna, główna część idealnie prosta z delikatnym poszarpaniem, przy początku świetnie kontrastuje z takim czarnym "czymś" (obok "tego" widoczna gwiazda 10mag przy 48x-) i od tego odchodzi jeszcze w górę węższy pas materii... O raju, to jest naprawdę fantastyczna mgławica, uważam że pod względem walorów wizualnych ładniejsza jest jedynie M42. CUDO, polecam każdemu! A dodatkowo obraz jest taki trójwymiarowy, naprawdę widać tą głębię kosmosu!

 

W tych okolicach próbowałem jeszcze znaleźć M7 i M6 oczywiście bez skutku- za nisko (ale uważajcie ja je jeszcze upoluję!) jednak złapały się one na pamiątkowym zdjęciu Mlecznej które wykonałem.

 

Dobra, przesuwam się w górę. Widać tu gołym okiem nieiwelkie pojaśnienie w Drodze Mlecznej- kieruję tam teleskop i natykam się na M24 i całe morze gwiazd. Super.

 

Idę jeszcze w górę w kierunku potężnego pojaśnienia w Mlecznej- obszar Tarczy. I tutaj oczywistym celem jest M11- cudowna w szerszym polu przy 48x, zapiera dech w piersiach przy 120x, a przy powerze 200x.... Brak mi słów żeby to opisać!

 

Dalej M27 (też bardzo jasna i wyraźna i delikatnie zielonkawa) po nakręceniu UHC-sa jeszcze lepsza,

następnie M57 w Lutni- zielony kolorek wyraźniejszy, a przy 200x bardzo ładnie widoczny pierścień, dziurka i gwiazda koło brzegu mgławicy.

 

Później obserwowałem Veila. I tu podobne odczucia jak przy M17- CUDO! Palec Boży świetny, delikatny jak jedwab, po prostu jak ze zdjęcia. Jednak gwiazda (chyba 59 Cyg) przeszkadza w obserwacji, po prostu za jasna. Większe pole do popisu jest w przypadku drugiej części- Welonu- o tak, tu łukowaty kształt, zaczynają się ujawniać postrzępienia.

 

Przez całe obserwacje widziałem też mnóstwo Perseidów, które już zaczynają być mocniej aktywne.

 

To by było na tyle. Obserwacje wspaniałe, naprawdę. Wiem że w Strzelcu jest więcej słabszych obiektów i bez wątpienia jeszcze w te wakacje je obejrzę- tu zabrakło czasu. Ale rozeznanie zrobiłem, najpiękniejsze obiekty zaliczyłem.

 

Polecam każdemu rejon Strzelca, jest to naprawdę fascynujące. Zabawiłem się też tak że po prostu wodziłem szukaczem po Drodze Mlecznej koło Strzelca- co chwila spotyka się mgiełki. Obserwujcie w Strzelcu, naprawdę POLECAM!

 

Ależ się rozpisałem, pewnie nikt do końca nie doczyta :szczerbaty:

 

Pozdrawiam,

Krawat.

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tu nie doczytać do końca, przecież to istna poezja dla duszy. Krawat pięknie to napisałeś :Salut:

No i narobiłeś takiego smaku, ze już nie mogę się doczekać nocy. Mam zamiar pójść w Twoje ślady, pogoda ma być idealna. :)

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Laguna słabą mgiełką ? :blink: To miałeś kiepskie warunki dosyć nad tym horyzontem. Ja pojechałem za miasto z kumplami. Wczoraj były niesamowite warunki. Takiej drogi mlecznej nie widziałem, prawie do samego horyzontu była. A sama Laguna z Ultrablockiem wyglądała prawie jak na zdjęciach (oczywiście z wyjątkiem koloru). Oczywiście Łabędź też był super, ale nie to co Laguna. Mgławica Orzeł zawsze słabo widoczna też wczoraj bardzo wyraźnie świeciła. Poza tym dobrze widoczny był Veil jeden i drugi, Ameryka Pn. i Pelikan.

Jak czytam twoją relację to wydaje mi się, że pomyliłeś Lagunę z Koniczyną. Bo Koniczyna jest znacznie mniejsza i słabsza od Laguny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak, oczywiście... Jeszcze raz się upewniłem i rzeczywiście pomyliłem Konicznynę z Laguną. W Lagunie widziałem ten ciemny pas. To ona jest taka duża i ładna, a jej gaz wkracza na pobliską gromadę.

Przepraszam za zamieszanie :) W opisie poprawiłem co trzeba. Dzięki za zwrócenie uwagi ABC.

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie tak jak napisał sq8luv, poezja Krawat, po prostu poezja. Wczoraj miałem świetne warunki obserwacji, dzisiaj podobnie, ale dopiero na dniach będę zamawiał UHC-S Baadera i powiem szczerze, że jeszcze się waham czy nie wybrać OIII <_< ... kurcze to co ja tu jeszcze przed monitorem robie, idę teleskop przygotowywać :o

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chłopaki, ostatio nie mogę wyjeżdżać i obserwacje prowadzę z podwórka- wymyśliłem to tak, że najgorsza lampa jest zasłoniona drzewem i nie psuje mi sie adaptcaja.

W ten sposób dostrzegłem gromadę kulistą ngc 6638 o jasności 9,2 magnitudo co dla mnie w tych warunkach jest dużym sukcesem, Dzisiaj spróbuję podejść do Palomara Ósemki o jasności 8,2 mag- teorytycznie powinienem go zobaczyć.

 

Ostatnio widziałem też z podwórka Mgławicę Orzeł- M16, bardzo ładna świecąca powłoka na rzadkiej gromadzie otwartej.

 

Niezapomnianych przeżyć dostarczyła mi też M25 piękna otwarta i Mały Obłok Gwiezdny Strzelca- M24. Niestety m24 jest bardzo rozległa i okular 25mm nie mieści jej w polu, a szkoda, wielka szkoda...

 

Dziś spróbuję mimo fatalnych warunków wyłuskać jakieś obiekty do 10mag, wspomniana gromadka 6638 była górnej granicy widoczności (czyli nie tak źle) przy powerze 200x, przy 48x praktycznie niewidoczna.

 

Aha, żeby nie było że kłamię ( :szczerbaty: ) co do warunków: daję dwa zdjecia- jedne z mojego podwórka (czyli miejsca opisanych w tym poście..."obserwacji") a druga obserwacji z prawdziwego zdarzenia, opisanych w pierwszym poście. Są to surowe klatki 30s przedstawiające Drogę Mleczną w okolicach Strzelca.

 

Chyba nie muszę mówić które zdjęcie jest które :szczerbaty:

th_IMG_0401.jpg

 

th_IMG_0371.jpg

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krawat do jasnej anielki! Narobiłeś mi takiego smaka na obserwy... Niech Cię! :) Jak w niedziele pogoda dopisze, to jadę za miasto. Jak uda mi się pożyczyć cyfrówkę od znajomego taty, to pokażę jakie tam jest niebo. Tylko tym razem pójdę 60metrów od stawku, a nie 10 :szczerbaty:

 

A sam opis... Poezja. Takiego smaczka żeś mi narobił. Wiem powtarzam się. Ale nie ma bata!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety u mnie sytuacja ze Strzelcem wygląda bardzo podobnie (dość mocno zaświetlony horyzont od pobliskiego pomnika <_< ). W tej okolicy najniżej jak schodzę to Wężownik, Tarcza. Od kilku nocy obserwuje i zbieram notatki na 'Letnie obserwacje', i nie daje sobie rady z LP w tej okolicy (zależy mi na uwzględnieniu przynajmniej wszystkich Mek z Wężownika), ale już przy M9 mam problemy i efekty są bardzo niezadowalające :o . Zobaczę czekam jutro na paczkę z DO, może coś pomoże ...

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lech, wiem coś o tym, to smutne że tak piękne rejony są koszmarnie degradowane przez LP...

 

Ale obserwacje:

Znów namieszałem z opisem obiektu.

Polowałem na Palomar 9, nie na 8 :D

 

Mogę powiedzieć, że obserwacje zakończyłem sukcesem! Przymarki- starhopping po gwiazdach ~9m, w końcu odnalezione dwie gwiazdy niedaleko których ma być kulista. 48x oczywiście nic. 120x i też nic, nawet śladu mgiełki. No to adaptuję wzrok i zwiększam power do 200x i nagle.. przy gwiazdce (v2 Sagitarii) pojawia się mgiełka! Jest ekstremalnie słaba, łatwo ją przeoczyć, oczywiście nie wykazuje najmniejszych chęci do rozbicia się :)

niby tylko mgiełka, a ile człowiekowi może sprawić radości. Oczywiście dla zywkłego, przeciętnego zjadacza chleba nie byłoby w tym nic takiego, ale dla mnie... coś wspaniałego. Palomar 9 zaliczony!

 

W M27 wewnątrz mgławicy widoczne 2 gwiazdki. Z filtrem UHC-s uwidaczniają się boki hantli, fajny widok, najlepsze obrazy prz 48x

 

W Strzelcu widziałem też Koniczynkę (słaba, acz czasami majaczył któryś kanalik, ale ogólnie nie specjalna) oraz gromadę kulistą NGC 6544. I tu taka uwaga co do niej- jak ją obserwowałem (przed Palomarem 9) to myślałem że jest super słaba. Ale jak zobaczyłem tego Palomara to stwierdziłem że jednak była jasna :ha:

 

Pozdrawiam wszystkich,

Krawat :)

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palomar 9 jest chyba najłatwiejszym z Palomarów, ale i tak gratuluję samego podejścia do tej kulistej. Dla przypomnienia - ma ona też nr NGC - 6717.

 

Jak chcesz coś trudniejszego to zapoluj na Galaktykę Barnarda - NGC6822. Ja poległem jak na razie. Znalazłem planetarną 6818 i byłem dokładnie "na" galaktyce, ale jej tam nie widziałem :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, zostało mi jeszcze tylko czternaście Palomarów do zaliczenia.. hehe :rolleyes:

 

Może następnym razem spróbuję Pal 11, ale wątpie czy się uda. Galaktyka Barnarda? Zachęca mnie podobieństwem do Obłoków Magellana które zawsze mnie fascynowały, zobacze co można zrobić pod ciemniejszym niebem.

 

PS. A Pal 9 polecam wszystkim oczywiście :) szukajcie bo warto.

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz coś trudniejszego to zapoluj na Galaktykę Barnarda - NGC6822. Ja poległem jak na razie. Znalazłem planetarną 6818 i byłem dokładnie "na" galaktyce, ale jej tam nie widziałem :(

 

Cześć, mnie też ta galaktyka dość długo stresowała. Zobaczyłem ją dopiero w Jodłowie (oczywiście Syntą). Jest dość rozległa i słabo zarysowana na tle. Jedyną szansę na jej zobaczenie daje tylko ciemne niebo. Na poniższym zdjęciu widać ją zdecydowanie wyraźniej niż w okularze:

 

http://images.google.pl/imgres?imgurl=http...t%3D20%26gbv%3D

2%26ndsp%3D20%26hl%3Dpl%26client%3Dfirefox-a%26rls%3Dorg.mozilla:pl:official%26sa%3DN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ nie mam co robić, zamieszczam swój sposób na dojście do Palomara 9. Może się komuś przyda.

 

Uwaga, aktualne tylko dla roku 2008 ponieważ wykorzystuję bliskie położenie Jowisza w stosunku do gromady.

 

Poniżej mapka- rejon Stzrelca. Czerownym okręgiem zaznaczyłem Jowisza, zielonym obszar który nas będzie szczególnie interesował.

th_1.jpg

Jak widać nalezy się przesunąć 2-3 stopnie na zachód i lekko na północ- w szerszych polach tylko na zachód.

th_2.jpg

Teraz pozostaje tylko zwiększyć power- i to mocno. Na tym zrzucie wygląda jakby zachodziła na gwiazdę v2 Sagitarii ale nie spodziewajcie się tego- będzie to tylko niewyraźna mgiełka...

th_3.jpg

Pozostaje tylko delektować się niezywkłym widokiem.

 

PS. Wczoraj nie zauważyłem (bo nie ma przecież planet w atlasie) że Jowisz jest tak blisko i zamiast szybko przystąpić do obserwacji męczyłem się dobre 10 minut ze starhoppingiem :Boink:

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero co skoczył mi się urlop. Byłem na trochę niższych szerokościach geograficznych i miałem przyjemność obserwować gwiazdozbiory Skorpiona i Strzelca w całej okazałości. Żałuje, że teleskopu się nie dało zabrać ze sobą, jedyne co miałem to Turista 20x50, przez którego popatrzyłem sobie na najjaśniejsze gromady otwarte we wspomnianych gwiazdozbiorach.

W załączeniu foto z plaży, niestety z kompakta i w księżycową noc.

skorpion.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Wczoraj warunki dopisały. Byłem jednak dość zmęczony, na obserwacje postanowiłem poświęcić godzinę. Na dodatek oczywiście z podwórka....

Po pierwsze powtórzyłem Palomara 9, i przy pow. 200x oraz wielu minutach zerkania udało mi się wydzielić z gromady kilka (4-6) pojedynczych gwiazdek.

 

Ok, to zaliczone. Teraz coś na szybko- czyli standardowo Veil, jasne eMki letnie.

 

Zostało mi może jakieś pół godziny, próbuję odnaleźć ngc 6822. Starhopping, tak, udało się, jestem na miejscu.

 

...widzę ciemność, ciemność widzę...

 

Jestem dokładnie "na niej" i nic. Tylko gwiazdki, żadnej mgiełki, pojaśnienia tła. Co jest? Zaczynam od zera, żeby wykluczyć zły starhopping. Trafiam w to samo miejsce. Nic. Również próbuję zerkać, minuty płyną, nic.

 

Porażka, muszę to przyznać otwarcie. Za jasne niebo po prostu... Ale uważajcie, ja ją jeszcze ustrzelę!

 

polaris, chciałem też zobaczyć pod koniec tą planetarkę (6818), próbowałem różnych kombinacji i nic. Mógłbyś mi opisać jakich próbować powiększeń, żeby zobaczyć jej tarczkę? I czy rzuca się ona w oczy?

 

Pozdrawiam,

Krawat.

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polaris, chciałem też zobaczyć pod koniec tą planetarkę (6818), próbowałem różnych kombinacji i nic. Mógłbyś mi opisać jakich próbować powiększeń, żeby zobaczyć jej tarczkę? I czy rzuca się ona w oczy?

 

O ile pamiętam, to namierzyłem ją już przy 60x, ale potem przyłożyłem 120x i 170x żeby dokładnie przyjrzeć się jej krągłej tarczce. Ma rozmiar 22"x15" więc będąc w tym miejscu powinieneś odróżnić ją od gwiazd.

 

Wygląda jak szara rozmyta gwiazdka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.