Skocz do zawartości

Letnie obserwacje


lech

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :Salut:

 

W związku z tym, że udało mi się zebrać razem notatki z kilku ostatnia nocy postanowiłem podzielić się z Wami swoimi wrażeniami. Na początek noc ostatnia czyli z 1/2 sierpnia podczas której skupiłem swoją uwagę na może trochę niepozornym gwiazdozbiorze Lisku. Kojarzony głównie z Hantlami i Wieszakiem ma on nam do zaoferowania kilka naprawdę ładnych gromad otwartych.

 

M27

Czyli znane wszystkim dobrze Hantle, obiekt na którym można dość mocno poeksperymentować z powiększeniami. Tutaj zamiast poważnie obserwować z kartką i długopisem w ręku, przez większość czasu kombinowałem z różnymi powiększeniami i filtrami. Po jakimś czasie stwierdziłem że tandem pow. 125x + OIII dawał wyraźnie najlepsze efekty. Bardzo dobrze widoczne pętelki z obu stron z pociemnieniem w ich środku (szczególnie z lewej strony). W centrum też daje się dostrzec różnice w jasności. Wyraźnie odcina się od tła (prawie jakby ktoś ją nożem wyciął) ... ah po prostu bajka ...

 

NGC6830

Dosyć zwarta gromada otwarta o rozmiarze ok. 12' i jasności ok. 7.9 mag. Przy pow. 50x stanowi raczej jednorodne skupisko gwiazd o zbliżonej jasności. Odniosłem wrażenie, że jest dość mocno wmieszana w tło, ale można ją wyłuskać bez problemu. Zerkaniem można dostrzec więcej gwiazd.

 

NGC6800

Luźna gromada otwarta o rozmiarze ok. 15'. Brak wyraźnego zagęszczenia gwiazd, czegoś w rodzaju centrum, jednak nadal daje się odróżnić jako pojedyncze skupisko gwiazd. Ogólnie kształt jest bardziej podłużny.

 

NGC6793

Kolejna luźna gromada, ale wyróżnia się od poprzednich kształtem. Jakby drobne zagęszczenie w centrum i od niego odchodziły bardzo długie ramiona. Dwa z nich oplatają centrum (przypomina to coś na wzór galaktyki spiralnej). Trzecie ramie ucieka od centrum. Kształt naprawdę bardzo ciekawy, wywarł na mnie duże wrażenie.

 

NGC6802

Bardzo luźna (jest tak luźna, że dwa razy pominąłem), niezbyt jasna gromada otwarta. Ogólnie kształt ma raczej okrągły. Rzucają się w oczy kilka jaśniejszych gwiazd (szczególnie od wschodu).

 

NGC6882

Luźna dla dość bogata w gwiazdy o rozmiarze ok. 18.0' gromada. Wyraźnie widoczne zagęszczenie, które jakby się oplatało na jaśniejszej gwieździe (20 Vulpeculae o jasności 5.91 mag). Odniosłem wrażenie, że z centrum gromady wychodzi jedno dłuższe ramie (czy to jest jeszcze ta gromada ?). Ogólnie gromada bardzo mi się spodobała pod względem kształtu i ilości gwiazd.

 

NGC6940

Duża gromada otwarta (ok. 31.0') bogata w gwiazdy. Pomimo tego że jest luźna robi wrażenie dobrze zwartej i oddzielającej się od tła. Nie jest bardzo jasna, raczej umiarkowana. Bez większych jaśniejszych "powierzchni". Z niuansów można zauważyć dwa okrągłe pociemnienia (po prostu brak gwiazd) na południowy wschód. Zachodnia część bardziej łagodnie "rozpływa się" w tle niż wschodnia (głównie z powodu tych okrągłych pociemnieć). W centrum widocznych jest kilka jaśniejszych gwiazd: najjaśniejsza (chyba) GSC2169:232 (9,13 mag) i przy granicy gromady: SAO88869 (8,27 mag) i SAO88857 (8,5 mag). Moim zdaniem jest to bardzo ładna i urokliwa gromada, szkoda że nie mam większego pola widzenia ...

 

Cr399 (Gromada Al Sufiego, Wieszak)

Oczywiście jeżeli już się mówi się o Lisku to nie sposób nie powiedzieć o Wieszaku. Oglądałem go przy okazji 6802 w szukaczu. Niesamowity dziwoląg :lol:

 

Mam jeszcze klika obiektów z Wężownika i Strzały, ale tutaj zobaczę jak będzie dzisiaj z pogodą. Może uda mi się dzisiaj dokładniej przyjrzeć Strzale, a jeżeli nie to wstawię to co mam.

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lechu: cudo, bardzo ładnie opisane obserwacje! Ale niżej, proszę niżej- jedź gdzieś za miasto i szalej w Strzelcu, Skorpionie i Wężowniku! :)

oczywiście jak zwykle skupiasz się na gr. otwartch i nie ma się co dziwić, w końcu to naprawdę ładne obiekty- czytając wiele opisów Twoich obserwacji widać, że to je pokochałeś najbardziej. Musisz zatrzymać się w Strzelcu przy M25 i M24, oj musisz...

 

U mnie wczoraj było fatalnie, słaby zasięg, Droga Mleczna w Tarczy ledwo co widoczna a normalnie świeci jak szalona. Próbowałem powtórzyć obserwację pal 9 ale się nie udało.

A dzisiaj od rana mam chmury i deszcz...

 

Nie widziałeś gwiazd w M27? U mnie przy 120x i UHC-sie widzę dwie: jedna jasna, po prawej stronie, druga słabsza nieco poniżej jądra.

 

A te obiekty które obserwowałeś na pewno obejrzę następnym razem :)

 

Pozdrawiam,

Krawat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widziałeś gwiazd w M27? U mnie przy 120x i UHC-sie widzę dwie: jedna jasna, po prawej stronie, druga słabsza nieco poniżej jądra.

 

powiem szczerze, że nie zwracałem na nie uwagi (tym razem). Bawiłem się nowymi filtrami i byłem ciekaw efektów jakie uzyskam na mgławicy. Wczoraj dosyć długo oglądałem też Welon (Welon Ślubny i Mgławicę Sieciową), różnie przez UHC-S i OIII i muszę powiedzieć, że przez OIII musiałem zamiatać szczęką o ziemie. Trochę się obawiałem czy nie będzie za ciemny dla 8" Newtona, ale nie. Różnica w kontraście i ogólnie widoczności Welonu pomiędzy UHC-S, a OIII był niesamowity, przepaść, na korzyść tego drugiego.

 

Ale niżej, proszę niżej- jedź gdzieś za miasto i szalej w Strzelcu, Skorpionie i Wężowniku! :)

 

mi się aż włos na głowie jeży jak pomyśle to tych "Małych Cudach" które są już coraz niżej, ale jak na razie nie mogę nikogo z samochodem namówić na jakieś obserwacje ... ale nie tracę nadziei :rolleyes:

 

lechu: cudo, bardzo ładnie opisane obserwacje!

 

dzięki

 

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gratuluję udanych obserwacji!

 

widzę Lechu, że wyłowiłeś ciekawe gromady otwarte w dość niepozornym rejonie letniego nieba, który potencjalnemu obserwatorawi znany jest tylko z M27 :rolleyes:

Z drugiej strony przyznaję, że ten rejon nieba jest dla mnie jedną wielką przepiekną gromadą otwartą

 

Dołaczam sie to apelu Krawata - koniecznie zajrzyj jeszcze do Strzelca, Orła dopuki jeszcze trwa lato i są dość wysoko (w przypadku Strzelca słowo ''wysoko'' jest raczej nie na miejscu ;) )

Ja przyznam, że w poprzednim tygodniu zaliczyłem 4 obserwacyjne nocki - jakość nieba i warunki atmosferyczne genialne! Ja skupiłem się głównie na wyłapywaniu znanych i mniej popularnych gromadkach kulistych, jak zbiorę dokumentację, to może coś tu o tym skrobnę.

 

 

Jeszcze jedno - jak juz byłeś w tym zacnym rejonie nieba, chciałbym zwrócić uwagę na jedną niezwykle piękną gromadę otwartą blisko Liska - to 6791 w Lutni, bardzo, słaba i na pograniczu widoczności, ale jak już zadamy sobie trochę trudu, żeby ją namierzyć i wyłowić, to można się w nią wpatrywać długi, długi czas. - jeśli jeszcze nie znasz, to gorąco polecam

 

tylko wizual! :rolleyes:

 

pozdrawiam i pogodnego nieba

Edytowane przez Moralez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...jak juz byłeś w tym zacnym rejonie nieba, chciałbym zwrócić uwagę na jedną niezwykle piękną gromadę otwartą blisko Liska - to 6791 w Lutni, bardzo, słaba i na pograniczu widoczności...

 

Jeszcze jej nie widziałem, teraz na pewno jej nie przegapię :D. Właśnie przeglądałem Taki`ego i nie powinno być najmniejszych problemu z jej odnalezieniem ponieważ leży bardzo blisko theta Lyra. Najpierw chcę dokończyć obserwacje w Strzale, Wężowniku i gwiazdozbiorze Orła. Lutnia i Łabędź są wysoko więc mogą poczekać (z wyjątkiem Welonu, on nie może czekać :lol: ).

 

Ja przyznam, że w poprzednim tygodniu zaliczyłem 4 obserwacyjne nocki - jakość nieba i warunki atmosferyczne genialne! Ja skupiłem się głównie na wyłapywaniu znanych i mniej popularnych gromadkach kulistych, jak zbiorę dokumentację, to może coś tu o tym skrobnę.

 

Kilka dni temu uparłem się na gromady kuliste w Wężowniku, niestety efekty nie najlepsze, dlatego mam teraz spory niedosyt. Czekam na relacje i propozycje ciekawych kulek :glodny:

 

gratuluję udanych obserwacji!

 

dzięki

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciemno robi się już szybciej. Księżyc jeszcze sierpowaty i szybko zachodzi. Postanowiłem wykorzystac ciepłą noc i zapolowac na galaktyki w pegazie. Jest ich troszkę, ale ja wybralem 3. Na pierwszy ogien poszla: NGC 7331 (9.5). Znalazłem łatwo, bo i jasna i dobrze się skacze po gwiazdkach do niej. Zresztą bez skakania pewnie też do znalezienie, bo świeci jak pochodnia. Następnie zapolowałam na NGC 7217 (10.19). Startujemy z Pi Pegaza, podróżujemy od gwiazdki do gwiazdki i już jesteśmy na miekscu. Zupełnie inny widok. Rozmyta, okrągła mgiełka. Słabsza od poprzedniej. Podobny widok do słabych kuleczek. I wreszcie ostatnie wyzwanie: NGC 7457 (10.80). Obiekt trudny, szczególnie, że jestem 50metrów od lampy. Na szczęscie lokalne słońce nadaje za gęstym orzechem a galaktyka w zenicie. Startujemy do kolejnej podróży bez poruszania się. Wychodze od Bety Pegaza. Lecimy w kierunku 6 gwiazdek ułożnych w dwie równoległe linie i.... niespodzianka. Nie ma łatwego skoku dalej. Gwiazdek dużo, ale żadnego charakterystycznego układu. Rzucam się na oślep i na wyczucie. NIC. Błądzę po gwiezdnych bezdrożach. NIC. Żadnej mgiełki. Zastanawiam, sięna laternatywną drogą, ale nie ma jak. Pozstanawiam wrócic do sześciu gwiazdek. Zmieniam okular na z 32mm na 24mm. Przełykam ślinę i powoli kroczek po gwiazdce wyruszam znowu: 2 słabe obok siebie, nad nimi 3 w trójkącie, od lewego wierzchołka trojkąta w góre, powoli to do gwiazdek w kształcie 'L'. Jestem na miejscu. Kalibruję się spoglądając w laptop. Układ się zgadza. Jest 'L', na prawo dwie jaśniejsze. To jest tutaj. Ale mgiełki nie widac. Za słaba, myślę sobie. Lekko potrząsam tubą. Otwieram oko szerzej. I jest! JEST! Zawsze była. Tylko nie widziałem, nie skojarzyłem. Widac mgiełkę. Zmieniam okular na 15mm. JEST DOBRZE. Oddycham jak po biegu. Dopiero teraz zdaję sobie sprawę, że prawie przestałem oddychac, by lepiej wypatrzec moj cel.

Noc jest piękna...

 

powodzenia w łowach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opis naprawdę świetny, gratuluję ustrzelenia słabych galaktyczek, ale powiedz mi czy to są jeszcze letnie, czy może już jesienne obserwacje? :rolleyes:

 

Ha! Ha! :D

Właśnie mnie zastrzeliłeś... :blink:

Ale skoro robiłem w środku lata, to chyba jeszcze letnie. :rolleyes:

 

dobrych waruków

 

ps. po Strzelcu też sobie polatałem!

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wreszcie ostatnie wyzwanie: NGC 7457 (10.80). Obiekt trudny, szczególnie, że jestem 50metrów od lampy. Na szczęscie lokalne słońce nadaje za gęstym orzechem a galaktyka w zenicie. Startujemy do kolejnej podróży bez poruszania się. Wychodze od Bety Pegaza. Lecimy w kierunku 6 gwiazdek ułożnych w dwie równoległe linie i.... niespodzianka. Nie ma łatwego skoku dalej. Gwiazdek dużo, ale żadnego charakterystycznego układu. Rzucam się na oślep i na wyczucie. NIC. Błądzę po gwiezdnych bezdrożach. NIC. Żadnej mgiełki. Zastanawiam, sięna laternatywną drogą, ale nie ma jak. Pozstanawiam wrócic do sześciu gwiazdek. Zmieniam okular na z 32mm na 24mm. Przełykam ślinę i powoli kroczek po gwiazdce wyruszam znowu: 2 słabe obok siebie, nad nimi 3 w trójkącie, od lewego wierzchołka trojkąta w góre, powoli to do gwiazdek w kształcie 'L'. Jestem na miejscu. Kalibruję się spoglądając w laptop. Układ się zgadza. Jest 'L', na prawo dwie jaśniejsze. To jest tutaj. Ale mgiełki nie widac. Za słaba, myślę sobie. Lekko potrząsam tubą. Otwieram oko szerzej. I jest! JEST! Zawsze była.

 

mpp, bardzo fajnie opisałeś drogę dojścia do obiektów (NGC7457) (podajesz charakterystyczne kształty gwiazd zamiast samych nazw - to bardzo pomaga, sam się o tym przekonałem nie raz i nie dwa :D ). W sumie jak teraz pomyślę to też mógłbym zapisywać drogę do mniej popularnych obiektów i/lub ewentualnie jakieś techniki wykorzystywane podczas szukania obiektów (np. mruganie filtrem, szturchania tubusa, czy zerkanie ...). W przypadku ciemniejszych DSów, mogłyby to być bardzo pomocne informacje, nie tylko podczas pierwszego szukania.

 

PS: Ciekaw jestem jakim teleskopem prowadziłeś obserwacje ?

 

Pozdrawiam

 

lech

Edytowane przez lech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciemno robi się już szybciej. Księżyc jeszcze sierpowaty i szybko zachodzi. Postanowiłem wykorzystac ciepłą noc i zapolowac na galaktyki w pegazie. Jest ich troszkę, ale ja wybralem 3. Na pierwszy ogien poszla: NGC 7331 (9.5). Znalazłem łatwo, bo i jasna i dobrze się skacze po gwiazdkach do niej. Zresztą bez skakania pewnie też do znalezienie, bo świeci jak pochodnia. Następnie zapolowałam na NGC 7217 (10.19). Startujemy z Pi Pegaza, podróżujemy od gwiazdki do gwiazdki i już jesteśmy na miekscu. Zupełnie inny widok. Rozmyta, okrągła mgiełka. Słabsza od poprzedniej. Podobny widok do słabych kuleczek. I wreszcie ostatnie wyzwanie: NGC 7457 (10.80). Obiekt trudny, szczególnie, że jestem 50metrów od lampy. Na szczęscie lokalne słońce nadaje za gęstym orzechem a galaktyka w zenicie. Startujemy do kolejnej podróży bez poruszania się. Wychodze od Bety Pegaza. Lecimy w kierunku 6 gwiazdek ułożnych w dwie równoległe linie i.... niespodzianka. Nie ma łatwego skoku dalej. Gwiazdek dużo, ale żadnego charakterystycznego układu. Rzucam się na oślep i na wyczucie. NIC. Błądzę po gwiezdnych bezdrożach. NIC. Żadnej mgiełki. Zastanawiam, sięna laternatywną drogą, ale nie ma jak. Pozstanawiam wrócic do sześciu gwiazdek. Zmieniam okular na z 32mm na 24mm. Przełykam ślinę i powoli kroczek po gwiazdce wyruszam znowu: 2 słabe obok siebie, nad nimi 3 w trójkącie, od lewego wierzchołka trojkąta w góre, powoli to do gwiazdek w kształcie 'L'. Jestem na miejscu. Kalibruję się spoglądając w laptop. Układ się zgadza. Jest 'L', na prawo dwie jaśniejsze. To jest tutaj. Ale mgiełki nie widac. Za słaba, myślę sobie. Lekko potrząsam tubą. Otwieram oko szerzej. I jest! JEST! Zawsze była. Tylko nie widziałem, nie skojarzyłem. Widac mgiełkę. Zmieniam okular na 15mm. JEST DOBRZE. Oddycham jak po biegu. Dopiero teraz zdaję sobie sprawę, że prawie przestałem oddychac, by lepiej wypatrzec moj cel.

Noc jest piękna...

 

powodzenia w łowach

 

Mpp dobrze się czyta :Salut: . Od razu mam ochotę na obserwacje. A jakim sprzętem obserwowałeś, bo nie ma w stopce.

I pod jakim niebiem ?

 

O widzę, że mnie uprzediłeś z odp. na jedno pytanie. Nie doczytałem postu Lecha :)

 

pozdrawiam, czystego nieba

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie dwa dni dały mi dwie kilku godzinne luki w chmurach więc aż żal byłoby z nich nie skorzystać. Obserwacje z 5/6 prowadziłem od ok. 23.00 do 1.00, a z 6/7 od ok. 22.30 do ok. 3.15 (miałem świetne warunki - zasięg w okolicy 6 mag).

 

Na początek dwa obiekty ze Strzały:

 

M71

Bardzo luźna jak na gromadę kulistą. Przy pow. 77x, zerkaniem (bezpośrednio też ale słabiej) daje się zauważyć bardziej skoncentrowane skupisko gwiazd (jednorodne centrum), od którego odchodzą od dołu dwa dłuższe "ramiona" i od góry (słabsze). Może trochę nieintuicyjnie ale przy pow. 125x zdecydowanie bardziej zakreśla się jej kulisty charakter. Centrum jest rozbite, ale jego tło jest jaśniejsze (wychodzić zaczynają gwiazdy na granicy zasięgu teleskopu). Górne ramiona trochę przycichają. Dolne są za to rozbite na poszczególne gwiazdy. Ogólnie obiekt dość ciekawy, głównie z powodu swojego podobieństwa do gromad otwartych.

 

Harvard 20

Nieduża ale zwarta gromada otwarta, raczej ciemna. Trochę kłopotu sprawia odnalezienie jej odnalezienie (nie z powodu braku gwiazd tylko jej jasności). Raczej łagodnie wmieszana w tło. Z niuansów w dolnej części widoczne są bardzo charakterystyczne 3 gwiazdy w kształcie trójkąta.

 

Trochę późno skierowałem teleskop w kierunku Tarczy, dlatego nie zdążyłem przeprowadzić obserwacji kilku ciekawy obiektów, które byłyby by jeszcze w zasięgu mojego newtona. Z kolei te które opisałem, miały trochę słabe warunki (pobliska latarnia). Podczas najbliższej nocy będę musiał tutaj wrócić i przyjrzeć im się dokładniej.

 

M11 (Dzika Kaczka)

To się dopiero nazywa piękna gromada otwarta. Jasna 5.8 mag o rozmiarze ok. 14' Kaczka zachwyca mnogością gwiazd. Przy pow. 50x widocznych jest od naprawdę dużo gwiazd (większość w okolicy 9 mag). Jest bardzo zwarta i okrągła. Na samym początku kiedy zaczynamy zanurzać się w nią widać bardzo charakterystyczną gwiazdę w samym jej centrum SAO142695 (8.47 mag). Pow. 77x to jest to co ona lubi najbardziej, pięknie rozbita. Przypomina rozsypane ziarna piasku. Bardzo łagodnie miesza się z tłem (może z wyjątkiem prawej strony). Cudo !

 

Basel 1

Bardzo drobna gromada otwarta. Widoczna najlepiej przy pow. 77x jest dosyć ciemna, ale zwarta. Można z niej wyciągną troszkę więcej gwiazd zerkaniem. Po chwili można dostrzec kształt na wzór grubego cygara. Jest dosyć mocna zlana z tłem, ale nadal można ją wyróżnić.

 

M26

Kolejna jasna gromada otwarta. bardzo zbliżona pod względem jasności i rozmiarów jak M11. Z charakterystycznych rzeczy, daje się zauważyć pojaśnienie na jej powierzchni w kształcie litery s.

 

NGC6712

Raczej jasna kulka (8.19 mag i rozmiarze ok. 7.2') robi wrażenie ciemnej widocznej na wprost, ale zdecydowanie lepiej zerkaniem. Przy 77x widoczna jak mgiełka bez żadnych rozbitych gwiazd. Po zwiększeniu pow. do 125x, na pierwszy rzut okna nic się nie zmienia, jednak zerkaniem pojaśnienie centrum jest wyraźniejsze od reszty gromady.

 

NGC6664

Pomimo swoich rozmiarów ok. 16' i jasności ok. 7.8 mag odniosłem wrażenie że jest ona raczej zwartą gromadą otwartą. Przy zmianie pow. z 50 na 77x (dla trochę ciemniejszego tła) daje się zauważyć kształt litery W z mocno wydłużonym prawym ramieniem.

 

Z tych dwóch nocy w 'astro-kajecie' mam jeszcze notatki na temat 4 bardzo ciekawych gromad z Orła i Delfina, ale przepisze je już jutro - zostało mi 3h spania :o .

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciąg dalszy. Dwie gromady otwarte z Orła i dwie kuliste z Delfina:

 

NGC6756

Naprawdę mała jak na gromadę otwartą ok. 4' i ciemna ok. 11 mag. Pojedyncze gwiazdy są znacznie lepiej widoczne zerkaniem niż na wprost. Jest zwarta i dość mocna zlewa się z tłem, jednak nadal daje się ją wyróżnić (choć już nie tak łatwo).

 

NGC7655

Niedaleko znajduje się zdecydowanie większa (ok. 15') i jaśniejsza (ok. 7.5 mag) gromada otwarta. Bardzo luźna na pierwszy rzut okna, ale po chwili zaczynają wychodzić słabsze gwiazdy (szczególnie zerkaniem). Raczej trudno doszukać się jakiegoś bardziej zwartego centrum. Pomimo tego że jest luźna to w pow. 50x daje się wyróżnić jako jednorodne skupisko gwiazd.

 

NGC6934

Naprawdę urokliwa gromada kulista w Delfinie. Mała (jej rozmiar to ok. 5.9'). Przy pow. 125x nie jest jeszcze rozbita na poszczególne gwiazdy, ale widać bez zerkania jaśniejsze centrum i odcinające się od niego ciemniejsze otoczenie (coś jak obszar cienia i półcienia na plamie na Słońcu). Po jakimś czasie, zerkaniem daje się wyróżnić jakieś gwiazdy przy brzegu. Przy pow. 200x zdecydowanie wyraźniej rozdzielone gwiazdy przy brzegu (rozbicie sięga też trochę dalej, ale nieznacznie). Jednak w tym pow. centrum straciło trochę na jasności, już się tak nie wyróżnia.

 

NGC7006

Bardzo niepozorna gromada kulista też w Delfinie. Rozmiar jej to ok. 2.8' i jasność ok. 10.6 mag. Przy pow. 77x przypomina mały kłębek waty. Nie można jej rozdzielić, ale widać obszar centrum i ciemniejszą otoczkę. Przy pow. 125x w zasadzie jedyne co się uwypukliło to różnica jasności pomiędzy centrum, a brzegiem (chociaż centrum trochę przygasło). Robi wrażenie niemal idealnie okrągłej.

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj u mnie chmury więc mam czas żeby przepisać notatki z astro-kajeta z ostatniej nocy z 7/8 sierpnia. Noc bardzo udana pod względem warunków (zasięg prawie 6 mag) z lepszym horyzontem (będą jakieś okruchy Strzelca). Obserwacje prowadziłem od ok. 22.30 do ok. 3.00.

 

NGC6704

Na początek chciałem dokończyć ciekawsze obiekty w Strzale. Co to takiego pytacie się ? Bardzo niepozorna pod względem rozmiarów 6.0' i jasności 9.19 mag. Ale muszę powiedzieć, że ma coś w sobie. Przy pow. 77x zauważalna dobrze jako zbita grupa gwiazd. Charakterystyczne centrum w górnej części, na początku wydaje się nie duże, jednak po chwili wpatrywanie się zauważalnie "urosło". Raczej podłużna (ta jaśniejsza część) z zauważalnym "ramieniem" skierowanym w dół. Zerkaniem można była zauważyć bardzo ciekawy niuans: gromada robi wrażenie jakby się składała kolejno raz z jaśniejszych raz z ciemniejszych pierścieni (jasne centrum, potem ciemny pierścień i znowu jaśniejszy pierścień gwiazd). Taka cebula. Przy pow. 125x wyraźnie uwydatnia się jej kształt, trochę bardziej łagodny i nieco wydłużony. Wraz ze zwiększaniem pow. pojawiło się naprawę sporo słabszych gwiazd, ale struktura jaśniejszych i ciemniejszych pierścienia jest nadal zachowana. Ta gromada zdecydowanie lubi powiększenia w okolicy 100-130x. W najbliższym sąsiedztwie gromady praktycznie nie zauważyłem gwiazd, dlatego pomimo jej jasności daje się świetnie wyróżnić jako jednorodne skupisko gwiazd. Jak ktoś dotarł do końca jej opisu i nie usnął :lol: to muszę powiedzieć, że jest to naprawdę ładna gromada, taka może trochę bardziej dla smakoszy gromad gwiazd.

 

NGC6738

Kolejna gromada, której mi brakowało podczas ostatniego spotkania z Orłem. Robi wrażenie całkiem sporej (15.0') o jasności ok. 8.0 mag. Zdecydowanie należy do tych luźniejszych i nie za bogatych w gwiazdy. Nie mogłem dopatrzeć się jakiegoś zwartego centrum. Górna część większa od której odchodzą w dół dwa długie "ramiona" (tak woli fantazji tylko to do złudzenia przypominała neuron). Zerkaniem wyłaziło trochę jeszcze gwiazd, ale nie wnosiły większych walorów estetycznych to tej gromady (a szkoda). Jeżeli chodzi o wydzielenie jej z tła to nie ma najmniejszych problemów.

 

NGC6760

Mała (6.6') i raczej ciemna (ok. 9.1 mag, ale robi wrażenie dużo ciemniejszej) gromada kulista w Orle. Podczas ostatniej nocy przeoczyłem ją. Tym razem nie dałem za wygarną ! Przy pow. 77x i patrzeniu bezpośrednio, widoczna jest bardziej jako pojaśnienie tła bez żadnych zauważalnych różnic czy elementów charakterystycznych. Przy pow. 125x zaczyna puszczać pojaśnienie i nabiera charakteru. Zerkając można zauważyć kilka gwiazd na brzegu rozdzielonych (ale ciężko).

 

NGC6604

Duża i jasna ok. 6.5 mag gromada otwarta w Ogonie Węża. Bardzo luźna przez co wydaje się ciemniejsza niż 6.5 mag. W okolicy centrum widoczne zagęszczenie gwiazd na wzór litery 'X'. Dosyć mocna zlewa się z tłem.

 

M16 (mgławica Orzeł)

Co tu dużo pisać, po prostu piękna gromada otwarta. Wyraźny charakterystyczny kształt gwiazd w kształcie obróconej o 90 stopni litery 'U'.

 

Tym razem trochę na odwrót, najpierw słabsze obiekty a później eMki :D. Miałem ambitne plany przejrzenia eMek w Strzelcu, ale chyba wszyscy wiemy jak to z tymi planami jest (tak się zasiedziałem w M17, że na drodze do zrealizowania tego planu stanął garaż).

 

M17 (mgławica Omega)

Piękny i nieprawdopodobnie fascynujący obiekt, głównie za sprawą swego kształtu (oczywiście jasność i rozmiary też mają w tym swój udział). Przy pow. 77x + UHC-S wyraźnie widać "kometowaty" kształt, czyli z lewej części dość ostro wycięta z tła, a z prawej ciągnie się i ciągnie ... ah. Od góry wyraźnie "nachodzi" na gwiazdy SAO161359 i SAO161357.

 

M18

Nieduża (ok. 9.0') i bardzo luźna gromada. Zawiera niewiele gwiazd, ale nadal daje się ją świetnie odróżnić od tła i odnaleźć. Wyraźnie większe skupisko z lewej strony. Nie dopatrzyłem się jakiś specjalnych kształtów, zagęszczeń itp. rzeczy.

 

M25

To nie jest gromada otwarta. To jest bydle ! Piękna i duża (ok. 32.0'). Raczej luźna. Wyraźne zagęszczenie gwiazd w centrum, od którego odchodzą dwie pętle (jedna do góry druga do dołu). Wewnątrz tych "pętli" praktycznie nie wypełnione gwiazdami.

 

NGC6716

Nieduża (ok. 7.0') o jasności 6.9 mag, ale dosyć zwarta. Zerkaniem można zauważyć dużo więcej gwiazd. Kształt dość ciekawy, coś na wzór strzałki skierowanej w dół. Od dołu dość mocno odcięta, od rozmywa się z tłem co tylko uwydatnia kształt "strzałki".

 

NGC6645

Mimo 9.0 mag jasności robi wrażenie ciemnej, o średnim rozmiarze ok. 10.0'. Bez dwóch zdań jest bogata w gwiazdy. Gwiazdy są tak jakby ściśnięte z sobą, ale i tak ciężko wyszczególnić jakieś zwarte centrum. Rozkład gwiazd jest bardzo równomierny, nie ma jakiś obszarów dużo jaśniejszych czy ciemniejszych.

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No lechu, piękne miałeś obserwacje! :Beer: U mnie niestety chmury...

 

Widzę że zszedłeś już niżej ale czemu pominąłeś M24- piękną, wielką gromadę otwartą? (niektórzy mowią nawet o obłoku gwiezdnym, jako że jest widoczna gołym okiem). Nie obserwowałeś M8 i M20- chyba masz naprawdę słabo nad horyzontem...

Opis M17 naprawdę rewelacyjny, oddaje to co rzeczywiście widać- sam sobie przypomniałem swoje obserwacje pod ciemnym niebem, kiedy pierwszy raz ją widziałem- coś niesamowitego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że zszedłeś już niżej ale czemu pominąłeś M24- piękną, wielką gromadę otwartą? (niektórzy mowią nawet o obłoku gwiezdnym, jako że jest widoczna gołym okiem). Nie obserwowałeś M8 i M20- chyba masz naprawdę słabo nad horyzontem...

 

Same niebo i zasięg w okolicy horyzontu są w miarę przyzwoite (szczególnie przez ostatnie noce) i to nie one są problemem. Okoliczne zabudowania są większym. Podczas ostatniej nocy ustawiłem się trochę dalej i dlatego mogłem zejść niżej niż zwykle. Planowałem poskakać sobie po eMkach, ale się nie udało (musiałbym po kilka minut spędzić przy każdej żeby się wyrobić, a ja tak po prostu nie potrafię - a ile jeszcze słabszych NGCów po drodze... :D). Nie tracę nadziei może namówię jeszcze kogoś zmotoryzowanego na nocne obserwacje.

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Postanowiłem przygotować dłuższe opracowania na temat niektórych obiektów z mojego astro-kajeta. Poza relacjami z obserwacji opisałem wskazówki, jak odszukać obiekt i obserwować go (np. techniki które przyniosły jakieś efekty, preferowane powiększenia).

 

Obawiam się tylko żeby nie były to zbyt subiektywne informacje dlatego podzielę się już teraz z Wami tymi opracowaniami, czekając na jakąś reakcję: czy się przyda lub czy ma zostać tylko w moim kajecie obserwacyjnym :lol: . Na początek cztery (trochę czasu zajmuje ich przygotowanie, ale mam nadzieję, że nie są to ostatnie :lol: ):

 

NGC6704

NGC6738

NGC6760

NGC6830

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra robota lechu, ale lepiej uzupełniajmy najpierw eMki, a dopiero później NGCe. Bo widzisz, wydaje mi się, że prędzej znajdzie się ktoś, kto będzie szukał info o np. M57 lub M17 niż np. NGC 6704.

Choć, oczywiście, nie mówię żeby nie pisać o NGCach, bo i to na pewno się przyda :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy z forum już żegnają powoli lato, ale ja chyba trochę opóźniony jestem bo jeszcze nie daje za wygraną :ha:. Obserwacje relatywnie krótkie od ok. 21.30 do ok. 1.00. Seeing 9/10 (!). Zasięg zły nie był tak na oko 5.8 mag (M31, Chichotki widoczne gołym okiem) ale niebo w okolicy horyzontu (od wschodu) strasznie jasne.

 

Długo się na niego skradałem, ale się w końcu doczekał, Łabędź, jak myślę jeden z bardziej charakterystycznych gwiazdozbiorów na letnim niebie. Mam cichą nadzieję przeznaczyć jeszcze ze 2-3 noce na niego. Dzisiaj poświęciłem czas (prawie) tylko i wyłącznie na Veil`a.

 

NGC6992 (Welon Ślubny)

Przy pow. 77x + OIII od północy długie spiczaste ramie mgławicy delikatnie miesza się z tłem. Od tej strony trudno jest złapać konkretne miejsce gdzie się kończy (szczególnie zerkając ten cały koniec znacznie się wydłużał). Idąc dalej w kierunku południowej części mgławicy, zaczyna się ona znacznie bardziej wyróżniać (odcinać) od tła. Widać dosyć wyraźnie delikatne różnice w jasności. Tuż przed NGC6995 widać wyraźnie dosyć mocne zwężenie, ale widoczne bardziej jako rozmycie. Jest to dosyć zauważalny fragment, ponieważ pomimo tego zwężenia widać, że mgławica dalej się tędy ciągnie (widać dobrze, bez zerkania).

 

NGC6995 (Mgławica Sieciowa)

Widać wyraźne zgrubienie (idąc dalej od strony Welonu) w stosunku do zwężenia w Welonie z całkiem nieźle widocznymi postrzępieniami. Dalsze "pogrubienie" w tym miejscu widoczne jest jako delikatne pojaśnienie wokół gwiazd.

 

Po zmianie na UHC-S pojawiły się w końcu gwiazdy co niewątpliwie dodało uroku, jednak sama mgławica straciła bardzo dużo. Cały czas najlepiej prezentował się początek od strony północnej Welonu, jednak cała reszta widoczna już jako pojaśnienie. Bez dwóch zdań, z OIII to jest zupełnie inny obiekt !

 

NGC6960 (Mgławica Włóknista)

Przy pow. 77x + OIII wyraźnie widać od lewej strony od 52 Cygni charakterystyczny kształt mgławicy, czyli pofalowany trzonek miotły. Na powierzchni mgławicy nie dostrzegłem jakiś charakterystycznych zmian jasności. Zaraz po przekroczeniu 52 Cygni wyraźnie słabnie i jest widoczna bardziej jako pojaśnienie.

 

NGC6910

Raczej nie wielka (8.0') i uboga w gwiazdy, ale za to jasna (7.40 mag) gromada otwarta w Łabędziu. Przy pow. 50x jest dość mocno zbita w bardzo charakterystyczny kształt litery "Y". Z cech charakterystycznych mogę tylko jeszcze dodać dwie jasne gwiazdy leżące bardzo blisko centrum gromady SAO49556 (7.36 mag) i SAO49563 (7.03 mag). Gromada ma raczej dość mocna zbliżoną jasność "powierzchniową". Pomimo towarzystwa Drogi Mlecznej i jej stosunkowo nie wielkich rozmiarów (podczas obserwacji wydawała się mniejsza niż 8’) daje ją się stosunkowo łatwo wydzielić od tła jako jednorodne skupisko gwiazd. Przy pow. 77x wychodzą dwie małe grupki gwiazd widoczne wcześniej zerkaniem.

 

Pozdrawiam

 

lech

Edytowane przez lech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest może jakaś mapka, na której nazwane są poszczególne części?

 

w SMALL WONDERS są zdjęcia z zaznaczonymi nazwami KLIK

a jeżeli interesuje Cię atlas z zaznaczonymi i podpisanymi fragmentami Veila (i nie tylko) to polecam TriAtlas KILK

 

Pozdrawiam

 

lech

Edytowane przez lech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uzupełniajmy najpierw eMki, a dopiero później NGCe. Bo widzisz, wydaje mi się, że prędzej znajdzie się ktoś, kto będzie szukał info o np. M57 lub M17 niż np. NGC 6704

rzeczywiście, sprawdzałem "popularne strony" na Celestii i wynika z nich, że jest zainteresowanie Mkami. Jak będę miał jakieś świeże notatki z Mek to wstawie je.

 

Dobra robota lechu

dzięki

 

NGC7655

i jeszcze jedna rzecz, tutaj się pomyliłem podczas pisania, to nie jest NGC7655 tylko NGC6755. Przepraszam za zamieszanie :o

 

Dla porządku zamieszczam w wątki linki do kolejnych 4 obiektów:

NGC6756

NGC6755

NGC6934

NGC7006

 

ps: NGC6704 jest naprawdę ładna, polecam !

 

Pozdrawiam

 

lech

Edytowane przez lech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.