Skocz do zawartości

dobry do wizuala oraz średniej jakości zdjęc


Si-Coder

Rekomendowane odpowiedzi

Czy taki teleskop :

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath...%27%27_(254_mm)

 

nadaje się do obserwacji wizualnych oraz do średniej jakości zdjęc ?

Dodam, że był by to mój pierwszy teleskop.

 

Czy ktoś znający się na rzeczy mógł by podzielic się opinią na temat możliwości astro-foto tego teleskopu ?

Będę wdzięczny.

Pozdrawiam

 

EDIT.

Ewentualnie jeszcze coś takiego mi się podoba :

http://www.telescopes.com/telescopes/catad...tccoatings2.cfm

 

Troszkę wyższa klasa, ale nie jesytem przekonany do opisu jeśli chodzi o astro foto. Taki montaż się do tego chyba średnio nadaje, ale mogę się mylic.

Edytowane przez Si-Coder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie astrofoto Cię interesuje?

 

Bo jeśli chodzi o DS - obiekty głębokiego nieba, to musiałbyś kilka akcesoriów dokupić do tych SCT (głównie np za sprawą ogniskowej i ustawienia telepa pod odpowiednim kątem - to się chyba wedge nazywa).

 

Co do planet, Księżyca i Słońca, to wyniki mogły by być naprawdę niezłe.

 

Oczywiście zależne to to jest także od detektora, jaki byś stosował w tym przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie może ktoś zaproponuje inny teleskop w cenie do ok. 12 tys. zł który by spełniał moje wymagania (wizual + możliwośc zdjęc zadowalającej jakości, ale też bez przesady z tą jakością ):).

Będę sprowadzał teleskop z USA więc jeśli możecie to proszę o link ze strony www.telescopes.com . Razem ze sprowadzeniem oraz innymi opłatami cena polska przewyższa zdecydowanie ceny telepów z USA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamera CCD - taka do około 4-5 tys. zł

A konkretnie model? Czy jej koszt ma się zmieścić w tych 12k zł? Jesli interesuje Cię astrofoto DS to czy raczej małe kątowo obiekty czy rozległe pola? Wszystko musi być dobrze dobrane pod to co chcesz robić, zarówno montaz jak i ccd czy optyka.

 

P.S. Pamietaj że im dłuższa ogniskowa którą fotografujemy tym drożej i trudniej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A konkretnie model? Czy jej koszt ma się zmieścić w tych 12k zł? Jesli interesuje Cię astrofoto DS to czy raczej małe kątowo obiekty czy rozległe pola? Wszystko musi być dobrze dobrane pod to co chcesz robić, zarówno montaz jak i ccd czy optyka.

 

P.S. Pamietaj że im dłuższa ogniskowa którą fotografujemy tym drożej i trudniej :)

 

Kamera to coś w stylu tego:

http://www.telescopes.com/telescope-access...meccdimager.cfm

 

Kamera jest oddzielnie czyli 12k + 4k + akcesoria.

Co do rozległości to ciężko powiedziec, ale raczej coś wąskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to powinieneś zainwestować w dobry montaż. Wydaje mi się że EM200 będzie tutaj optimum. Z drugiej strony masz jakieś doświadczenia w astrofoto? Bo jesli nie to bedzie Ci naprawdę ciężko zacząć od długiej ogniskowej...

 

Moim zdaniem kamera Meade to chybiony pomysł z kilku względów. Zorientuj się trochę w temacie zanim dokonasz wyboru. Niestety ciężko doradzić nie znając oczekiwań. Wiem co bym sobie kupił za tą kasę, ale czy Tobie to będzie odpowiadać to już nie... I jak tu pomóc?? <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nigdy nie miałem do czynienia z astrofoto, ale kupując sprzęt za takie pieniądze wole od razu kupic coś lepszego i spędzic troszkę więcej czasu na nauce. Jeśli kamerka to chybiony pomysł to zaproponuj coś lepszego bo ja się na tym nie znam.

 

Napisz co byś sobie kupił gdybyś kupował teleskop za tą kasę. Znasz się lepiej więc wolę posłuchac się kogoś z doświadczeniem niż samemu strzelac w wyborze sprzętu. :)

 

Co do Takahashi EM-200 Temma-2 to nie wiem czy starczy kasy na tubę bo taki montaż jest dośc drogi, ale zaproponuj coś jeśli jest to warte zakupu.

Edytowane przez Si-Coder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko jest pogodzić wizuala i astrofoto , żeby sprzęt był ok. do jednego i drugiego.

W podanych przez Ciebie pieniądzach to

jedynie co mi przychodzi do głowy to MT 800 i EQ6 plus jakaś kamera.

To taki kompromis MT będzie średni do tego i do tego.

Też kiedyś kombinowałem że by było i do tego i do owego jednak ostatecznie zdecydowałem o rozdzieleniu sprzętu do wizuala i foto.

Jaka kamera sam nie wiem, myślę od jakiegoś czasu nad kamerą dla siebie , ale na razie nic nie wymyśliłem.

Kamera taka jaką ma qbanos to jest to, ale ja myślę o czyś tańszym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to EQ6 lub HEQ5 plus jakieś APO lub ED od 80 do 120mm z flattenerem0.8x .

Kamerka może taka

http://www.telescope.com/control/product/~...roduct_id=52083

 

lub jakaś lepsza i droższa np. Atik czy Sbig , a w ostateczności Canon

 

Nie zapomnij też wygospodarować w budżecie kasy na różne drobiazgi , które po czasie okazują się kosztować wcale nie drobne pieniądze.

Mam na myśli różne złączki, przejściówki, kabelki, filterki, zasilacze , moto czy robo focusy, soft itd itp. To min.2000 zł.

Edytowane przez jacapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli np. taki zestaw:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...c3cc8fd00f9b013

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...c3cc8fd00f9b013

 

http://www.telescope.com/control/product/~...roduct_id=52084

 

+akcesoria

 

będzie dobrym rozwiązaniem ?

Jeśli nie to proszę o wylistowanie bardziej odpowiedniego.

Patrząc z punktu widzenia laika taki zestaw wydaje mi się kiepski ( pod względem tego, że średnica obiektywu i ogniskowa są malutkie ) i DS'ów przez to nie zobaczę, ale widocznie w astro-foto liczy się przede wszystkim stabilność i jakość :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogniskowa 900 to już bardzo dużo w astrofoto , szczególnie dla montaży co nie kosztują tyle co samochód.

Lepsza byłaby mniejsza (ok.600mm) i większa światłosiła bo f 7,5 to za ciemno do foto.

120mm apretury ED to wcale nie jest mało, ani do foto ani do wizuala.

Oczywiście do wizuala przydało by się z 12 cali lustra , ale już Ci pisałem że wizuala z foto nie ożenisz z bardzo dobrym skutkiem .

Nie spiesz się z wyborem sprzętu.

Widzę , że masz bardzo małą wiedzę na ten temat.

Polecam przestudiować posty na forum na ten temat.

Podlinkowałem Ci kamerę z pikselem 8,5 mikrona i matrycą o przekątnej 1/2 cala.

Ty chcesz kamerę z dużym czipem. Jeśli chcesz duży czip to musisz mieć teleskop zdolny pokryć taką dużą powierzchnię płaskim polem , czyli flattener będzie niezbędny. I tu pytanie jaki będzie dobrze współpracował z tym ED-kiem. Ja nie wiem trzeba by poszukać w sieci.

Z Twoich linków wyłania się taki obraz :

Chcesz wszystko duże , duża apretura, duża ogniskowa, duży czip w kamerze

ale to nie o to chodzi . To wszystko ma dobrze ze sobą grać , a nie być duże i drogie bo to nie tędy droga.

Podchodzisz do parametrów sprzętu bardzo powierzchownie, a w astrofoto liczą się niuanse.

Jaki sprzęt wybrać musisz zdecydować sam nie oczekuj , że ktoś Ci powie kup taki czy inny zestaw.

To zbyt duża odpowiedzialność. Poza tym ludzie co od lat się tym zajmują sami ciągle coś zmieniają bo dochodzą do wniosku, że jakiś element nie jest odpowiedni.

Nie ma takich mądrych co wszystko wiedzą.

Lecz zanim sam dokonasz wyboru naprawdę dużo poczytaj.

 

Ps

Pepelito dał dobry link. Tam można się sporo dowiedzieć.

Generalnie (jeszcze raz podkreślę) czytając forum więcej się dowiesz niż z zakładając własny wątek , potrzebujesz wiedzy podstawowej.

Własny wątek z pytaniem warto zakładać jeśli potrzebna jest odpowiedź na jakieś szczegółowe pytanie.

Edytowane przez jacapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok rozumiem. W takim razie mam ostatnią prośbę. Mógł byś podac przykład dobrej tuby pasującej pod ten montaż ?

Jeśli chodzi o zakup teleskopu to jeszcze mam duużo na to czasu bo zanim nie wybuduje domku letniskowego to nie mam co kupowac ( mieszkam w Warszawie ... ). Chce się po prostu zawczasu zacząc tym interesowac, aby kupic porządniejszy sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze, że nie mam odwagi wskazać jednej konkretnej tuby.

Sam posiadam coś takiego

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...090d70148776e08

Z flattenerem daje mi to 520mm ogniskowej i światłosiłę f4,8

nie jest to ideał , ale kompromis cenowy.

Są lepsze np. Pentaxy , Takahashi , TMB .

Nawet WO ma w ofercie lepsze tuby , ale 3x droższe.

Już wcześniej wskazałem Ci zarys czego potrzebujesz

czyli apretura od 80 do 120mm , światłosiła najlepsza w okolicach f6 max f7

jeśli nie będzie to typowy skorygowany astrograf to od razu dobrze pomyśleć o flattenerze.

Czy wybierzesz ED czy APO zależy od Ciebie i od kasy.

Pamiętaj że w tych zabawkach mały krok jakościowy wiąże sie z dużym krokiem cenowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

łoł

z grubej rury jedziesz.

Moje sugestie były nieco skromniejsze :D

Tak to jest wyspecjalizowana wysokiej jakości maszynka do foto.

Do tego czuła kamera B/W, wąskie filtry i ho ho :banan:

Nie jestem pewien , ale coś mi się wydaje że w takim wyspecjalizowanym astrografie wizual odpada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety E180 ma kilka poważnych wad (musi być supe niebo, perfekcyjna kolimacja i ostrość etc). Dobrze się zastanów zanim go kupisz. Wiele osób wybiera jako taką "alternatywę" nowe FSQ106 jako bardziej uniwersalny sprzet a jednak ciemniejszy.

 

Napisz jeszcze coś o warunkach, jakiem masz niebo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w warszawie więc tutaj nie zamierzam oglądać.

Oprócz różnych wypadów typowo na łono natury to mam okazję:

- 40 km od warszawy - teren zbytnio nie zabudowany - w porównaniu do warszawy ogromna różnica ( warszawa - 2 gwiazdy, a tam calutkie niebo wysypane)

- Michałowice koło Warszawy - tu troszkę gorzej niż poprzednia miejscówka.

- Mazury - świetna miejscówka ( rejon typowo turystyczny lecz jeszcze nie zabudowany zbytnio - kilka domków w okolicznej wsi oraz jeden ośrodek wypoczynkowy)

- Wałcz - okolice - też świetne ( 0 zabudowy i sporo jezior )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.