Skocz do zawartości

Gąbka - cięcie


Lotar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panowie

 

Pytanie dla mnie wcale nie oczywiste. Chciałbym w swojej skrzyni wyciąć w gąbce miejsce dla refraktorka. Sądzę jednak, że użycie ostrego noża to ostateczność.

Są jakieś inne "profesjonalne" sposoby????

Wszelakie porady mile widziane.

 

Ps. Nie bardzo wiedziałem gdzie ten temat umieścić, gdyby co proszę wrzucić w odpowiedniego działu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dołączam się do pytania :)

 

z własnego doświadczenia moge powiedziec że ani nożyk do tapet , ani nożyk wyrzynarki nie dają zadowalających rezultatów przy cięciu gąbki :( szczegolnie jezeli chodzi o wyciecie niewielkich otworow o śr. 32 mm ...

 

"profesionalnie" gąbke tnie sie chyba strumieniem wody pod dużym ciśnieniem

 

pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość inż.konstruktor

Ja kiedyś stosowałem przyrząd w postaci napiętego na ramkę piłki włośnicowej - miedzianego drucika.

Drucika o średnicy max 0,5mm, przez drucik przepływa prąd dobrany doświadczalnie (średnio kilka A) - ten sie nagrzewa i topi gąbkę.

Podobnie tnie się styropian. Trochę skomplikowana metoda ale za to efekty są dobre, brzegi sie nie strzępia itd.

 

[EDYTA] Może masz lutownice transformatorową? Możesz w niej zrobić taki długi (nieco dłuższy niż grubość gąbki) cienki grot - z miedzianego drutu o średnicy tak dobranej by sie nie wyginał podczas cięcia.

 

Pozdrawiam Konrad

Edytowane przez inż.konstruktor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinie, a kto by potem taką gąbke chciał suszyć?

zawodowo takie materiały tnie się ploterami termicznymi, ale to nic innego, tylko urzadzonko, które opisał inż.konstruktor, tyle że sterowane silnikami krokowymi

 

można też zrobić cobie samemu taką maszynkę, np. podobną do tej:

 

proxxon.jpg

 

a tu już totalny harcore atm: http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=9372 :szczerbaty:

ale proste i genialne, no i skuteczne

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wycinałem w gąbce otwory na okulary przykładając rurkę o odpowiedniej średnicy i waląc w nią młotkiem dopóki nie przebiła gąbki. Pod gąbkę należy podłożyć coś twardego. Może jakbyś wziął kawałek blachy o ostrej krawędzi i użył jej w ten sam sposób?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wycinałem w gąbce otwory na okulary przykładając rurkę o odpowiedniej średnicy i waląc w nią młotkiem dopóki nie przebiła gąbki. Pod gąbkę należy podłożyć coś twardego. Może jakbyś wziął kawałek blachy o ostrej krawędzi i użył jej w ten sam sposób?

 

jako rurkę można użyć sam okular. wtedy uzyskamy idealną średnicę docelową otworu :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszy w tym wypadku był by pewnie negler 31mm bo wiadomo wielkie rozmiary i łatwiej uderzyć młotkiem, a jak nie to meade 5000 30mm.

 

A tak na serio to jak już tulejka od okularów i w nią bić (nie potrzebna bo potem tylko do wyrzucenia). Tylko po co jak są rury 1,25"...?

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Jak masz taki wąziutki i naprawdę ostry nożyk do tapet to idzie całkiem nieźle.

 

Potwierdzam, cienki nożyk do tapet pozwala na precyzyjne wycięcie nawet tak skomplikowanych kształtów jak montaż teleskopu. Na dowód przedstawiam moje wypociny sprzed dwu tygodni:

 

 

Ci_cie_w_g_bce.JPG

 

Ci_cie_w_g_bce_II.JPG

 

 

Nie ma problemu z cięciem w pionie, gorzej z odcinaniem w poziomie (gdy w gąbce o grubości 10cm wycinamy kształt o głębokości np. 7cm).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Odświeżam wątek

Dzisiaj mi się trochę nudziło i zrobiłem to:

 

 

Obraz_232.jpg

 

 

 

Aby ułatwić sobie pracę, wykorzystałem dwie warstwy gąbki 5 i 2cm. 2 cm na spód , a w 5cm wycinałem otwory na wylot. Może nie za ładnie to wygląda, ale cięcie nożykiem miękkiego materiału jest naprawdę trudne. Maszynkę jaką pokazał sumas widziałem w OBI. Kosztuje ok 500zł. Dodam 160 i mam LVW 8mm. :D Gdyby z dziesięciu astromaniaków się złożyło, to może opłaciłoby się coś takiego kupić. Ale ona też przepala tylko na wylot. Nie da się zrobić otworu o głębokości np. 7cm w 10cm gąbce.

Całkowity koszt:

walizka - 119 zł

gąbka - 7zł.

nożyk - 3zł.

 

Czas wykonania ok. 4 godzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie zakładać nowego wątku, to umieszczę to tutaj.

 

Mnie martwi sprawa skąd wziąć walizkę i gąbkę, bo nie mam pojęcia?

che che - wpisz w wyszukiwarce Allegro:

- gąbka akustyczna

- gąbka techniczna

- gąbka tapicerska

- walizka metalowa

Edytowane przez KrzysztofZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie masz w okolicy dużego marketu budowlanego, to zawsze jest Allegro. Walizka nie może być mniejsza niż 40 x 30cm i chudsza niż 11 cm. Jak zaczniesz pakować wszystkie pierdułki, to sam się zdziwisz ile tego jest. Nagle okaże się że waliza wcale nie jest taka duża. Mam sporo miejsca w swojej, ponieważ przewiduję jeszcze LVW 8mm. Może coś jeszcze? :D Gąbke kupujesz też na Allegro, albo u tapicera. Jak ci wygodniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie zakładać nowego wątku, to umieszczę to tutaj.

 

Mnie martwi sprawa skąd wziąć walizkę i gąbkę, bo nie mam pojęcia?

 

Castorama lub coś podobnego, są walizki, są gąbki. W każdym większym mieście chyba jest taki market, więc co najwyżej jakaś mała wycieczka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

Pozwolę sobie odświeżyć. Może ktoś z forumowiczów wie gdzie można nabyć TWARDĄ gąbkę/piankę w rozsądnej cenie. Lub coś takiego:

 

g.jpg

 

dostałem kiedyś arkusz takiej pianki w jakiejś paczce ale nie potrafię odnaleźć podobnego w sieci do kupienia.

Twarda gąbka to przykładowo taka która utrzyma przeciwwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tej białej jak na zdjęciu jakoś nigdy nie znalazłem w sieci, natomiast do wyklejenia walizki na refraktor http://astropolis.pl/topic/47054-walizka-na-refraktorakcesoria/ używałem takiej: http://allegro.pl/pianka-mata-wygluszajaca-20mm-wyciszenie-sciany-i4986664457.html

Jest w szarym kolorze, grubości 1 i 2 cm, dobrze się tnie,można kleić poszczególne warstwy. Wyklejałem nią też walizkę na okulary : http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=5&t=32979 spisała się równie dobrze. Jest dość sztywna, na kilkucentymetrowej warstwie można stanąć i tylko trochę się ugina, więc i przeciwwagi utrzyma.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.