Skocz do zawartości

Objekt X - ZAGADKA SEZONU


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Przed Wami zdjęcie bardzo interesującego obiektu. Nie ma nagrody za odgadnięcie, choć mógłbym napisać, że oddam swoje obserwatorium za podanie nazwy katalogowej tego obiektu.

 

Nie piszę nic więcej, patrzcie i myślcie - co to jest?

 

Jeżeli macie jakieś sugestie, to proszę na PW.

 

Przedstawiam zdjęcie w skali 1:1 - zbliżenie, oraz wiekszy obszar nieba, który powinien naprawadzić na miejsce jego występowania. Dodatkowo wrzucam także negatyw - lepiej uwidacznia kształt obiektu.

 

Informacja techniczna: zdjęcie zrobione w czasie dwóch sesji, w sumie 500 min. (halpha). Zdjęcie posiada szumy, bo niestety kabel od robofocusa szedł razem z sygnałowym kamery, a to mi ją zakłóca. Obiawia się to szumem (paskami poziomymi). Znacznie to psuje sygnał. Nie będę już powtarzał tego obiektu, bo nie jest tu celem jakość.

bubble1.jpg

bubble2.jpg

bubble3.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się wydaje, że jest to mgławica planetarna z serii PK lub Abell. Nie pamietam dokładnie jej oznaczeń :D , ale na fotografii zrobionej przez duże teleskopy widac jeszcze słabą galaktykę, która prześwituje przez mgławice. Mgławica jest w kolorze niebieskim i była bohaterem jednego z artykułów S&T kilka lat temu. Artykuł traktował o polowaniu na słabe planetarki przez posiadaczy duuużych dobsów.

 

PS. Jak znajdę nazwę tego obiektu w swoich starych materiałach, to biorę Twoje obserwatorium :D

 

Pozdro

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To musi byc ten obiekt. Te subtelne kształty i delikatna obwódka wskazuje na niego :D

Nie mogę znaleźc materiałów :D Obserwatorium zostanie chyba u Ciebie :D

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się wydaje, że jest to mgławica planetarna z serii PK lub Abell. Nie pamietam dokładnie jej oznaczeń :D , ale na fotografii zrobionej przez duże teleskopy widac jeszcze słabą galaktykę, która prześwituje przez mgławice. Mgławica jest w kolorze niebieskim i była bohaterem jednego z artykułów S&T kilka lat temu. Artykuł traktował o polowaniu na słabe planetarki przez posiadaczy duuużych dobsów.

 

PS. Jak znajdę nazwę tego obiektu w swoich starych materiałach, to biorę Twoje obserwatorium :D

 

Pozdro

Paweł

Ja też już kiedyś namierzyłem ten obiekt z tym, że kojarzę go raczej jako niebiesko - zielony :)

 

Spróbuje poszukać nazwy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, podaję stare moje zdjęcie z miejscem, gdzie jest obiekcik.

 

Pełna wersja jest tutaj:

http://www.starrysite.com/index.php?m=Gall...1&gi_id=209

 

Znalazłem przeszukując papierowy wydruk 40x60cm powyższego zdjęcia.

 

Pozdrawiam

Michał Żołnowski - Tiamat

sadr_final_big_z_b_belkiem_mikro.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla chcących sfotografować ten obiekt podaje środek mojego zdjęcia:

 

RA: 20 15 17

Dec: 38 00 23

 

Tiamat, odpal no swojego RC. Wrzuć ST10 i pal najdłużej jak możesz (w Ha). Ja dałem za krótkie subsekpozycje (10 i 15). Tu trzeba pociągnąć po 30 min i więcej. Obiekt jest naprawdę bardzo słaby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, ciekawa sprawa. Wygląda na to, że faktycznie nie ma tego w żadnym katalogu. Sądząc po wyglądzie stawiam bardziej na bąbel niż wyewoluowaną mgławicę planetarną, ale trudno coś powiedzieć na pewno.

Przydało by się dopalić oprócz H-alfa trochę koloru, może udałoby się wtedy zidentyfikować gwiazdę W-R, o ile tam jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już wszystko wiadomo. Nie ma tego obiektu. Sam przeszukałem, co się da. To zdjęcie które zrobiłem, jest prawdopodobnie jednym z pierwszych, jakie świadomie wykonano temu obiektowi. Jak sądzę, teraz będzie wysyp, bo sprawa zaczyna być głośna.

 

Warto to fotografować, bo mało jeszcze o tym wiadomo. Za chwilę pewnie siekną to w Xrayu i będzie jasne.

 

Spróbuje jedna jeszcze wrócić do tego obiektu. Możne nawet założe newtona z dłuższą ogniskową. Dopalę do tego OIII i zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest także widoczne na zwykłych zdjęciach DSS, ale w takim bogatym polu gwiazdowym i mgławicowym, trzeba się trochę pobawić krzywymi, aby to dało się wyróżnić.

I pomyśleć, że czekało to ponad 15 lat na swoją nazwę.

Tak, sam już to sprawdzałem. Jest widoczny na wielu zdjęciach, tylko trzeba wiedzieć gdzie patrzeć i jaki widzieć kształt. Bardzo jestem ciekawy, jak potoczą się dalsze losy i jaką oficjalną nazwę otrzyma ten obiekt, bo chyba już w 100% można założyć, że jest to nowe odkrycie.

 

Tu link do strony z której już tydzień temu zacząłem fotografować ten obiekt. Zrobione też zdjęcie z OIII i SII, wygląda świetnie (16" RC). Polecam uwadze.

 

http://www.lostvalleyobservatory.com/page29crescentbubblenb/

 

a tu status obiektu:

http://www.lostvalleyobservatory.com/review.nebula1/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem w katalogu Galaktycznych gwiazd Wolfa-Rayeta (van der Hucht, 2001) i nie ma żadnej znanej gwiazdy tego typu w tym miejscu. Gwiazdy W-R są jednymi z najjaśniejszych gwiazd, więc gdyby to był bąbel, to taka gwiazda prawdopodobnie byłaby wcześniej wykryta. Tak, że zapewne jest to bardzo symetryczna, mocno wyewoluowana mgławica planetarna. Jest kilka podobnych, np. Abell 6, 8, 33, 34, 39, 61, ale żadna z nich taka doskonała jak ta.

 

Nawet mnie nie dziwi, że nikt jej wcześniej nie skatalogował. Ci, którzy tworzyli katalogi słabych mgławic planetarnych wpatrywali się w płyty przeglądu DSS i wyciągnęli z nich wszystko, co się dało. Ale ta mgławica jest tak słaba, że na DSS praktycznie niewidoczna. Najlepiej w filtrze B, ale też ledwo, ledwo, nawet jeżeli wie się gdzie dokładnie patrzeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.