Skocz do zawartości

Co lepiej dla początkującego


kamilb9

Rekomendowane odpowiedzi

Co lepiej wybrać refraktor Skyluxa 70/700 z dobrą kątówką i okularem czy newton Meade polaris 114/1000 i niestety chyba z soczewką barlowa w wyciągu. :angry:

Obydwa używane.

 

Początkujący do nauki nieba.

 

Skylux 240zł

Meade 290zł

Edytowane przez kamilb9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za tak małą kasę trudno o naprawdę dobry sprzęt tym niemniej Skylux coś pokaże:

http://www.astroman.fsnet.co.uk/skylux.htm

114mm reflektor pokaże nieco więcej ale rozwiązanie z wbudowanym barlowem

nie cieszy się uznaniem środowiska obserwatorów.

Skylux też nie cieszy się uznaniem.

Ma dużo słabych punktów: bardzo kiepski, chwiejny i delikatny (plastikowa zębatka!) wyciąg, fatalne odblaski które trzeba własnoręcznym ATM eliminować, bardzo słaby montaż, bardzo słaby statyw. Ale Saturna w nim widać lepiej niż w 114 / 900 Optisanie.

Zdarza się niepoprawnie zmontowany obiektyw, wykazujący np. astygmatyzm. Ja tak miałem, ale demontaż i powtórne złożenie zmniejszyło tę aberrację.

Ta "dobra kątówka" i "okular" - (też dobry?) - nie chodzi o te z zestawu? Bo kitowa kątówka nie jest dobra a okulary... hm... coś tam przez nie widać, ale ja używałem innych okularów (plossli).

Jeśli kątówka jest rzeczywiście niezła, to może się nadać w przyszłości i do innego sprzętu. Okular też, jeśli to nie jest typowy Plossl 25 mm, bo taki jest prawie do wszystkiego dodawany.

 

Co do "krótkiego" Newtona - lepiej mieć nieskracaną wersję, bo wtedy możesz barlowa użyć lub nie. Ale spośród tych dwu sprzętów - pewnie bym jednak wybrał newtona Meade, może dlatego, że go nie znam. Wydaje się bardziej uniwersalny.

 

Ja bym wybrał NexStar SLT 104 (refraktor z GoTO), ale to kosztuje 300 funtów, nie 300 PLN. :(

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skylux też nie cieszy się uznaniem.

Ma dużo słabych punktów: bardzo kiepski, chwiejny i delikatny (plastikowa zębatka!) wyciąg, fatalne odblaski które trzeba własnoręcznym ATM eliminować, bardzo słaby montaż, bardzo słaby statyw. Ale Saturna w nim widać lepiej niż w 114 / 900 Optisanie.

Zdarza się niepoprawnie zmontowany obiektyw, wykazujący np. astygmatyzm. Ja tak miałem, ale demontaż i powtórne złożenie zmniejszyło tę aberrację.

Ta "dobra kątówka" i "okular" - (też dobry?) - nie chodzi o te z zestawu? Bo kitowa kątówka nie jest dobra a okulary... hm... coś tam przez nie widać, ale ja używałem innych okularów (plossli).

Jeśli kątówka jest rzeczywiście niezła, to może się nadać w przyszłości i do innego sprzętu. Okular też, jeśli to nie jest typowy Plossl 25 mm, bo taki jest prawie do wszystkiego dodawany.

 

Co do "krótkiego" Newtona - lepiej mieć nieskracaną wersję, bo wtedy możesz barlowa użyć lub nie. Ale spośród tych dwu sprzętów - pewnie bym jednak wybrał newtona Meade, może dlatego, że go nie znam. Wydaje się bardziej uniwersalny.

 

Ja bym wybrał NexStar SLT 104 (refraktor z GoTO), ale to kosztuje 300 funtów, nie 300 PLN. :(

Kątówka i okular nie pochodzą z zestawu. Okular to plossl 9mm.

A ten meade to dokładnie ten model co tu:

http://www.idealo.at/preisvergleich/Offers...4-mm-meade.html

 

W sumie nie wiadomo czy ma barlowa bo tuba ma długość 1050mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciach wygląda na znacznie krótszą. Skąd wiesz, że ma 1050mm?

Gdyby tuba rzeczywiście miała około metra, to barlowa wbudowanego z pewnością by nie było.

W opisie teleskopu są napisane wymiary. Ale chyba lepiej sie nie pakować w 114mm. Kiedyś kupie lepszego newtona a teraz skylux wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W opisie teleskopu są napisane wymiary. Ale chyba lepiej sie nie pakować w 114mm. Kiedyś kupie lepszego newtona a teraz skylux wystarczy.

Widać, że to "krótki" newton, przecież gdyby tuba miała długość podobną do ogniskowej, to by była 10 razy dłuższa od średnicy. Mam newtona 114/900, to dość długi kawał rury, znacznie bardziej smukły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.