Skocz do zawartości

TELESKOP DO 2800zł + PORADY!!!


mateusz_18

Rekomendowane odpowiedzi

Odkąd sięgam pamięcią zawsze chciałem sobie kupić teleskop. W sumie to nie wiem, dlaczego tak długo zwlekałem z jego zakupem. W zeszłym roku odpuściłem sobie ze względu na maturę i możliwy bark czasu. Teraz jak już jest po wszystkim chciałbym spełnić swoje marzenie. Astronomia to taka moja cicha pasja, z tym, że nie znam się na sprzęcie do obserwowania nieba. Czytałem już trochę (m.in. na tym forum) wypowiedzi na temat sprzętu, ale ciągle nie jestem w stanie dobrać odpowiedniego. Byłbym naprawdę bardzo wdzięczny gdyby ktoś z Was pomógł mi podjąć tę trudną decyzję. Bez tych informacji to chyba ciężko coś podpowiedzieć a mianowicie:

 

- mieszkam na wsi, ok. 40 km od Warszawy. Nocą za domem w sadzie doskonale widać niebo i ciężko jest znaleźć jakieś źródło światła poza naturalnym. Wynika z tego, iż kwestia logistyczna nie ma dla mnie znaczenia. Teleskop może mieć dowolną wagę i wymiary, bo daleko z nim nie muszę iść:D

 

- wiem, że ciężko jest znaleźć taki uniwersalny teleskop żeby był dobry do wszystkiego, ale nie ukrywam, że chętnie popatrzyłbym na wiele rodzajów ciał niebieskich.

 

- mój budżet wynosi tyle, co zarobiłem w te wakacje, czyli 2800zł

 

- nie mam skonkretyzowanego rodzaju teleskopu, choć domyślam się, że na początek najlepszy byłby typ Newtona. Zresztą na lepszy to mnie nie stać:(

 

- moje doświadczenie jest bardzo ubogie. Jedynie u brata ciotecznego miałem możliwość obserwować niebo przez jego skromny teleskop (kosztował ok. 500zł, więc nie był najwyższych lotów)

 

Myślałem, o czym takim:

 

Teleskop Bresser Messier N-203 203/1000 (cena 2200zł)

 

lub o takim:

 

Sky-watcher Synta 12 (cena 2550zł)

 

Byłoby super gdyby ktoś z Was napisał mi na co najbardziej należy zwracać uwagę podczas zakupu teleskopu i czego należy unikać.

 

No i oczywiście byłbym megawdzięczny jakby ktoś podał jakieś przykłady teleskopów, które są godne uwagi (biorąc oczywiście pod uwagę mój wspomniany budżet)

 

A i jeszcze jedna rzecz. Czy istnieją jakieś dobre książki o aparaturze astronomicznej?! Nie ukrywam, że chętnie bym sobie poczytał…

 

Z góry wielkie dzięki za pomoc!!! Mateusz :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek z książek polecam "Niebo na weekend" - Przemysława Rudzia. Tam jest zawarte wszystko, co ważne dla astroamatora, czyli od opisów sprzętu, okularów po ciekawe obiekty do obserwacji podzielone gwiazdozbiorami. Polecam!

 

Z wymienionych przez Ciebie polecałbym Syntę 12'', w końcu to więcej lustra niż w Bresserze. A jeżeli nie mają dla Ciebie znaczenia rozmiary sprzętu, to tym bardziej. Pamiętaj tylko, ze Synta to masówka, więc jej wykonanie nie jest idealne - ale za taką kasę nie ma konkurentów.

 

Na co zwracać uwagę? Na plastik! Wystrzegaj się nadmiaru plastiku, bo to świadczy o kiczu. Ponadto unikaj teleskopów newtona o długiej ogniskowej, a krótkiej tubie - one mają wbudowaną w wyciąg soczewkę barlowa. Ale jak kupujesz Syntę, to nie znajdziesz w niej wyżej wymienionych. Tubus jest blaszany, a montaż drewniany.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, czyli w tej kategorii cenowej Synta 12" to bezapelacyjny zwycięzca. Wybór teleskopu mam już z głowy.

 

A jak wyglądałaby sprawa z dodatkową aparaturą (mam na myśli soczewki itp.). Myślę, że przeznaczyłbym na to ok. 500zł. Co byście polecili do Sytny 12"?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uuuu... Zaczęło się :lol:

500 zł to troszkę mało :) Chodzi o to, że im "jaśniejszy" teleskop (światłosiła Synty 12" to f/4,9) tym większe będzie miał wymagania co do okularów. Te słabiej skorygowane ukażą solidne wady brzegowe. Te dobrze skorygowane poradzą sobie dobrze, ale będą kosztować więcej, bo za jakość się płaci :)

Pomyśl powolutku np: o LVW Vixena. Ja bym niżej chyba nie mierzył :rolleyes:

Choć może i LV by dały radę, ale pole mają mniejsze :rolleyes:

 

Poczytaj Celestię:

http://www.celestia.pl/Jak_dobra%C4%87_okulary

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko, że jeżeli interesują Cię DSy to na początek ja bym wybierał średnie ogniskowe okularów (wykorzystasz je najczęściej). Coś w okolicy 13 mm (np. LVW 13mm z Syntą 12" uzyskasz powiększenie 115x przy źrenicy 2,65 mm).

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LVW 13 do DS`ów byłby jak znalazł, ale kosztuje około 650zł. Poniżej 400zł masz NLV, ale mają małe pole widzenia. Wyżej od lantanów masz tylko Naglery, a to już koszt idący w ponad 1000zł/okular, a te najlepsze ponad 2000zł/okular. W cenie około 350zł są też Hyperiony, ale mają gorszą optykę co w połączeniu z dużą światłosiłą synty 12" szybko Ci wylezie...

 

Jeśli masz dobre niebo- bierz Syntę, a nie będziesz zawiedziony. Skoro nie ma duzego LP nie będziesz iść w filtry (chyba że np. OIII do niektórych mgławic) anty-lp a kasę przeznaczysz na szkiełka.

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Z tego z tu przeczytałem, wnioskuję, że warto zainwestować w LVW. Nie są tanie to fakt... no ale za jakość sie płaci. Czyli do obserwacji DS-ów przydałby się taki: http://astrozakupy.pl/product_info.php?products_id=431 a na Układ Słoneczny coś takiego: http://astrozakupy.pl/product_info.php?products_id=427

 

Koszt ponad 1200zł za optykę, do tego jeszcze dokupić dobrej klasy Barlowa i jazda:D Oj chyba nadszedł czas by sprzedać mój stary skuterek... :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okular 3,5mm przy ogniskowej 1500 w Syncie 12'' da powiększenie 428,5x :Boink:

 

Przy czym w polskich warunkach zwyczajnie uzyskasz powiększenie rzędu 200x kilka razy w roku, kiedy obraz będzie ostry, a detal widoczny. Chyba, że w Bieszczady będziesz jeździł - tam warunki są bardzo dobre i można powerować. Ale nie w typowych wiejsko-podmiejskich!!

 

Zamiast tego kup LVW 8mm, to da Ci powiększenie 187,5x, czyli według mnie bardzo dobre do planet i częstego używania, a i przy okazji jakieś gromady kuliste tym porozbijasz i przy małych mgławicach planetarnych też się przyda.

pzdr

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam raz jeszcze, czytałem troszkę o takim teleskopie: http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...066cde20875efb2 (Celestron C8-NGT). Czy warto zawracać nim sobie głowę?! Czy może jednak Synta 12" to lepszy wybór?! Będe wdzięczny za jakieś wskazówki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem się już wcześniej o to zapytać ale jakoś wypadło mi z głowy. Chodzi mi o to czy przewożenie teleskopu (np. Synty 12) samochodem wpływa negatywnie na jego stan (mam na myśli jakieś obluzowania itp.)?! Oczywiście nie mówie o jakiejś ekstremalnie szybkiej jaździe po naszych polskich drogach, bo po czymś takim to nawet człowiekwi mogą uszkodzić się narządy wewnętrzne :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.