Skocz do zawartości

Kamera do obserwacji meteorów


marpio

Rekomendowane odpowiedzi

(...) Co do podłączania kamerek, piszecie że korzystacie z karty TV, sęk w tym, że w typowym lapopie ciężko coś takiego znaleźć : ) Najwygodniej chyba byłoby USB. Widziałem konwertery TV => USB, ale cena taka, że trzeba się wpierw do niej przyzwyczaić.

 

Obawiam się ze USB jest za wolne, jak dla kamery pracującej na pełnym PALu 25 klatek/s

 

To naprawdę lawina danych z takiej kamery - program w locie robi analizę obrazu.

 

Poza tym nie wiem czy czasem takie konwertery nie robią czegoś z sygnałem -(kompresje itp)

 

Musi to być surowy avik, nie mogą być to żadne MPEG itp

 

Tak jak wspomina wtw są tunery TV na PCMCIA.

 

pozdrawiam

Krzyś ;)

Edytowane przez Krzyś Polakowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Obawiam się ze USB jest za wolne, jak dla kamery pracującej na pełnym PALu 25 klatek/s

 

Są karty TV na USB więc się da. Widziałem na forum SonotaCo że są ludzie którzy podłączają nawet 3 karty TV na USB do jednego komputera i tak obserwują (ale u nich jest NTSC - trochę mniejsza rozdzielczość).

 

Marand

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na wzrost zainteresowania obserwacjami video w ostatnim czasie oraz dużą ilością pytań zaktualizowałem dział im poświęcony na naszej stronie internetowej.

 

http://www.pkim.org/?q=pl/pavo

 

Jeśli informacje na niej zawarte nie są wystarczające proszę się dopytywać.

 

Główną uwagę poświęcam tam części sprzętowej bo od tego się zaczyna.

 

Pozdrawiam

Marand

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Ze względu na problemy z kupnem obiektywów manualnych stało-ogniskowych computara lub erniteca

 

No to ja jeszcze raz odkopię.

Czy ktoś z PKIM testował te obiektywy (pojawiły się ostatnio) :

http://www.tvprzemyslowa.pl/page/obiektywy/24/

 

Może warto by było też coś napisać nowego o aktualnie dostępnych kamerkach bo od ostatnich wpisów sporo czasu mineło.

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam

Jak można było się spodziewać, w dziedzinie taniego sprzętu do łapania meteorów praktycznie nie widać zmian.

Coraz większy obszar na polu kamer przemysłowych zajmują specjalistyczne kamery z wieloma funkcjami zupełnie nieprzydatnymi lub wręcz uniemożliwiającymi pracę w stacji meteorowej. Zwykłych kamer cz-b możemy już za jakiś czas szukać bez skutku, podobnie jak dziś obiektywów stałych o przyzwoitych parametrach.

Polecana Tayama C3102-01A1 kosztuje obecnie około 160zł. Prawie rok temu nabyłem drugą swoją kamerkę SH-512-II(Super HAD) za niecałe 100zł. Obecnie cena w sieci to około 160zł. Kamerka wydaje się mieć mniejszą czułość od mojej pierwszej kamerki TV-590B(EXview HAD). Jednak podczas pracy z UFOCapture program wykrywa więcej gwiazd tła, prawdopodobnie dzięki mniejszym szumom jakie generuje ta kamerka. Odrębnym tematem sa obiektywy. Testowałem kilka modeli i trudno mi polecić coś z czystym sumieniem. Ani Ernitec 1.2/4mm, 1.2/8mm czy Computar 1.2/4mm nie są pozbawione wad. Obiektywy marki Ernitec przy jasnych obiektach takich jak Księżyc znajdujących się po prawej lub lewej stronie obrazu a zwłaszcza w rogach wykazują wyraźne wady optyczne, do tego stopnia, że mój Ernitec 1.2/4mm wylądował w końcu w koszu. Wersja 8mm jest pod tym względem lepsza choć do ideału dużo jej brakuje. Obecnie używam Computarów 1.2/4mm choć i one nie powalają jakością w narożnikach. Obraz podobnej jakości pokazuje mój pierwszy obiektyw Fujinon 0.95/2.8-8mm z wmontowaną dodatkową przysłoną.

Jako kartę przechwytującą obraz mogę polecic karty z układem Conexant CX2388x, dają obraz w pełnej rozdzielczości PAL(768x576). Karty na układach Philipsa też nie są złym rozwiązaniem. Od tych dwóch układów odstają trochę tanie karty USB np. EasyCap za mniej niż 30zł. Generowany obraz posiada przy brzegach ciemne paski i ma mniejszą ostrość. Generalnie najtaniej jest nabyć używane obiektywy i karty przez popularny serwis aukcyjny. Zdarzały się tez aukcje z używanymi Tayamami.

Jeśli nie dysponujemy sporymi funduszami to pozostaje nam uzbroić się w cierpliwość i wyczekiwać na odpowiednia aukcję. Ja w taki sposób nabyłem Computary i Erniteci za rozsądne pieniążki.

Pozdrawiam i życzę udanych zakupów a potem już tylko cierpliwości w oczekiwaniu na wymarzonego wielkiego bolida :astronom:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasze wieloletnie doświadczenia i testowanie wszystkiego co jest w miarę jasne i szerokokątne pokazały że pod względem ostrości obrazu Ernitec 1.2/4mm jest wciąż niedościgniony. Nie jest on jednak już od dawna produkowany. Podobnie sprawa ma się z Computarami 1.2/4mm, przy czym obiektyw obiektywowi nie równy. Są lepsze i gorsze egzemplarze. To jest sprzęt produkowany do tv przemysłowej gdzie nad powtarzalnością i jakością się nikt długo nie roztkliwia.

 

Obecnie jedyną alternatywą dla tych dobrych stałoogniskowych są zoomy. do wyboru tak na prawdę mamy 3. Fujinony, Spacecomy i Tamrony. Reszta odstaje jakością lub jest trudnodostępna. Fujinony i Spacecomy występują w dwóch wersjach 0.95 i 1.2 mm. W testach wyszło że te 1.2 dają ostrzejszy obraz. Najlepiej z zoomów wypadły jednak Tamrony o świetle 1.0 (zoom 3-8mm). Nowe kosztują ok 230zł ale obraz jest porównywalnej jakości i jasności ze stałkami Ernitec i Computar.

 

Jeśli chodzi o kamery to niezmiennie najczulszą i jednocześnie śmiesznie tanią jest Tayama C3102-01A1. Czasami co prawda trafia się jakiś gorszy egzemplarz (zakłucenia i przeszkadzające pionowe pasy które dla niektórych zjawisk na stronie PKiM/PFN można zobaczyć).

 

Dla pragnących łapać bardzo dużo zjawisk mogę polecić kamery WATEC. Mają sporo większą czułość od Tayamy przy mniejszych szumach. Niestety to wydatek o niemal rząd wielkości większy. Takie kamery są powszechnie używane w sieciach bolidowych na świecie. My ze względu na ograniczone fundusze w zdecydowanej większości mamy Tayamy.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rzeczywiście zrobił się problem z zakupem kamer mono i obiektywów o stałej ogniskowej. Rynek nastawiony jest na masowy sprzęt popularny

niedawno usiłowałem kupić obiektyw stałoogniskowy i okazało się, że nie ma już takich w ofertach hurtowni. Musiałem kupić zooma

 

nie ma jednak tego złego co by na dobre nie wyszło :D

trafiłem przypadkiem starego manualnego Fujinona 8 mm f/1,2 za 30 zł bo nie mieli go w systemie :banan:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8mm daje znakomite rezultaty. rozdzielczość jest spora a jak już się trafi bolid to jest bardzo spektakularny. 4mm to optymalne rozwiązanie do patrolowania nieba przy zachowaniu rozdzielczości na poziomie umożliwiającym obliczenia. Przy szerszych polach widzenia to już jest bardziej patrol niż dane pozwalające wyciągnąć naukowe wyniki (przy standardowej rozdzielczości kamer przemysłowych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam

 

Jak się powszechnie uważa obiektyw jest najważniejszym elementem stacji meteorowej.

Z kupnem tego elementu(w przeciwieństwie do kamery) zawsze jest największy problem(spory wybór).

Ja od dawna już czekam na test obiektywów CCTV stało i zmiennoogniskowych.

Od ostatniego takiego solidnego testu minęło chyba z 5 lat.

Niestety nikt z PFNu ani z PKiMu nie nosi się z takim zamiarem.

Szkoda bo powszechnie przyjęte twierdzenie, że nie idzie kupić dobrych obiektywów stałoogniskowych nie do końca jest prawdziwe.

Zawsze też można kupić coś używanego na allegro, potrzebna jest tylko cierpliwość.

Niedawno z ciekawości szukałem jakichś stałych obiektywów 4mm i znalazłem sklep w Warszawie z ciekawą ofertą.

http://gajdom.pl/produkty/obiektywy.html (uwaga ceny netto)

Obiektyw AI 4mm F1.2 IR Fujinon i obiektyw manualny 4mm F1.2 Pentax są aktualnie dostępne.

Może znajdzie się ktoś chętny i kupi jeden albo drugi i podzieli się swoimi uwagami co do jakości ich optyki.

W ofercie jest jeszcze jeden obiektyw 4mm F1.2 Tokina AI, ale nie wiem czy jest dostępny.

 

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Witam wszystkich!

Pozwolę sobie odgrzebać temat.

Ostatnio, przy okazji modernizacji systemu telewizji przemysłowej w firmie gdzie pracuję, dostałem kamerę marki Samsung, model SHC-735 wraz z dwoma obiektywami. Jeden to KL28V12D, drugi zaś to Computar TG2z3514FCS. Chciałbym przy pomocy tej kamery zbudować stację bolidową i dołączyć do sieci PKiM .Pytanie moje jest następujące, czy powyższa kamera spełni wymagania stawiane kamerom pracującej w Waszej sieci. Odnośnie obiektywów to przeczytałem wszystko (albo prawie wszystko) co jest na stronie PKiM i wiem, że z tymi które mam to raczej wszechświata nie zwojuję, ale jeżeli się mylę to proszę mnie poprawić.
Gdyby kamera okazała się odpowiednia do stawianych jej zadań to jestem skłonny zainwestować w lepszy/odpowiedniejszy obiektyw. Jeżeli chodzi o lokalizację to mieszkam w miejscowości Góra w województwie dolnośląskim, dokładnych współrzędnych swojego domu niestety nie pamiętam (nie będę też podawał tak publicznie bo jeszcze ktoś mi zwędzi kamerę)
Mam miejsce do montażu kamery na ścianie szczytowej od strony południowej, możliwe też jest skierowanie kamery na południowy - zachód.

Poniżej załączam odnośniki do danych technicznych kamery i obiektywów.
1) Kamera -> http://samsungcctv.pl/instrukcja/20081023_0_shc-735(eng)-081020.pdf
2) Obiektyw nr 1 -> https://computar.com/product/526/TG2Z3514FCS
3) Obiektyw nr 2 -> http://www.abaks-system.pl/upload/karta_kl28v12dn.pdf

 

Edytowane przez Quispiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiektywy są trochę za ciemne. Za niewielkie pieniądze (kilkadziesiąt zł) można kupić na rynku wtórym zoomy klasy 3-8 mm o świetle f/0.95 czy f/1.0

(np. Tokiny, Tamrona, Fujinona - choć tego ostatniego lepiej unikać bo jest słaby).

 

O kamerze nic nie wiem. Parametry techniczne podawane przez producenta to jedno, a to jak zachowa się pod nocnym niebem, drugie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy f/1.0 jest dostępne przy każdej ogniskowej od 3 do 8mm? Mówiąc szczerze, również zainteresowałem się takim szkłem m.in. do meteorów.

Jasność obiektywu będzie się zmieniać wraz ogniskową. Im większa ogniskowa tym "ciemniejszy" będzie obiektyw.

 

 

Za niewielkie pieniądze (kilkadziesiąt zł) można kupić na rynku wtórym zoomy klasy 3-8 mm o świetle f/0.95 czy f/1.0

We wielu miejscach na stronie PKiM są wychwalane obiektywy stało ogniskowe, ale ciężko takie trafić. Zastanawiałem się też nad takim obiektywem - http://www.pyramidimaging.com/C70409-TS412A-Discontinued__p-60668.aspx- ale ciągle mógłby być jaśniejszy.

Edytowane przez LibMar
Połączyłem dwa posty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam aktualnie 2.1mm f/1.6 i dość dobrze się spisuje. Na 10 FPS przy pobliskich lampach spokojnie łapie równoległobok w Lutni, a to gwiazdy po 4.5 mag. Na 8mm miałbym już f/2.67, a to już bardzo ciemno - więc nie miałoby to sensu. 3mm dałoby mi pole widzenia 105 stopni, ale z drugiej strony, ilość światła zwiększyłaby się aż 2.3 razy. A to już prawie 1 mag różnicy.

 

A coś o firmie LENEX można powiedzieć? Na Allegro można znaleźć sporo szkieł o różnych ogniskowych, od 4mm do 16mm:

http://allegro.pl/obiektyw-ir-mega-pixel-csim-16-16mm-f-1-2-ir-abcv-i6334964186.html

 

Co prawda, w niektórych sklepach (albo i wszystkie) można zwrócić produkt po 2 tygodniach od otrzymania, więc nie pozostanę z wadami optycznymi na brzegach. Tylko szkoda czasu i ograniczonego budżetu, gdyż Perseidy mamy tuż tuż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam aktualnie 2.1mm f/1.6 i dość dobrze się spisuje. Na 10 FPS przy pobliskich lampach spokojnie łapie równoległobok w Lutni, a to gwiazdy po 4.5 mag. Na 8mm miałbym już f/2.67, a to już bardzo ciemno - więc nie miałoby to sensu. 3mm dałoby mi pole widzenia 105 stopni, ale z drugiej strony, ilość światła zwiększyłaby się aż 2.3 razy. A to już prawie 1 mag różnicy.

2.1mm to wielkie pole na małym przetworniku, czyli nie da się dokładnie policzyć współrzędnych zjawiska... :icon_sad: 1.6 to już trochę ciemny obiektyw... obecnie w PFN stosujemy/wymieniamy na jaśniejsze szkiełka 0.75 do 1.0, max 1.2. Zasięg 4.5 mag to zapewne ustawienie w kamerze opcji sens-up, co jest nie wskazane przy meteorach. 10 klatek/sek. to również brak informacji o co najmniej 15 klatkach z każdej sekundy lotu zjawiska, 25 klatek to minimum...

Wybacz krytykę, ale taki zestaw nie nadaje się do profesjonalnych wideo obserwacji meteorów i liczenia ich orbit.

 

A coś o firmie LENEX można powiedzieć? Na Allegro można znaleźć sporo szkieł o różnych ogniskowych, od 4mm do 16mm:

http://allegro.pl/obiektyw-ir-mega-pixel-csim-16-16mm-f-1-2-ir-abcv-i6334964186.html

Podlinkowany 16mm nie nadaje się do meteorów, bo w przetworniku 1/3 to tylko 17 stopni po horyzoncie, czyli malutkie pole widzenia. Dla 1/3 cala dla łapania meteorów potrzeba obiektywów o ogniskowych 4 - 6mm, np.:

http://www.eltrox.pl/monitoring/monitoring-ip/obiektywy-mpx/obiektyw-mpx-cs-4mm-ir-f1-2.html

http://www.eltrox.pl/monitoring/monitoring-ip/obiektywy-mpx/obiektyw-mpx-cs-6mm-ir-f1-2.html

Nie wiem jak z ich jakością, czyli ostrością gwiazd w całym polu widzenia?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej to rozumiem, w większości robię to do pokazów :) Nie miałbym również żadnego stacjonarnego stanowiska, więc też odpada. Chciałem tylko się dowiedzieć, czy da się nieco lepiej przygotować na te zjawiska. Teraz np. odkryłem, że obiektywy te szukałem w złym dziale na Allegro :)

 

I tak tak, wiem że się nie nadaje. Po prostu podałem przykład, gdyż myślałem o zakupie serii 4mm, 8mm i 16mm do różnych celów pokazowych. Główną kwestią jest tylko ta ostrość gwiazd w polu widzenia, bo może faktycznie lepiej kupić coś droższego, ale lepszego (nie 3x50zł, ale 1x150zł).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej to rozumiem, w większości robię to do pokazów :)

To jak najbardziej tym zestawem pokazuj, pokazuj i jeszcze raz pokazuj :dobrze: Kto wie, czy nie złowisz dla Polskiej Sieci Bolidowej nowego obserwatora, który złapie bakcyja i będzie operatorem kolejnej stacji w PFN-ie :Salut::)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, ostatnio robiłem gwiazdy zmienne, później wpadło astrofoto DS, niedługo później planetarne. Po drodze planety pozasłoneczne i komety SOHO, a ostatnio transmisje internetowe. I dopisać do tego obserwacje meteorów. Jednak miałem rację, że nie znalazłem jeszcze tego, co chcę dalej robić :)

 

Choć nie ukrywam, że to ciekawa sprawa. Myślę właśnie o takiej transmisji internetowej związanej z Perseidami, a jak widać, da się trochę lepiej przygotować (2.1mm f/1.6 to jednak ciemnota). Tylko na razie bierze mnie ochota na ilość, niż jakość :( Stąd wyskoczyłem z tym 4.5 mag :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W ogólności nie jest to prawdą. Jest cała masa obiektywów ze stałym światłem.

Nie będę się spierał bo nie jestem ekspertem :) wiem, że są obiektywy ze stałym światłem. Po prostu wydawało mi się że w przypadku prostych obiektywów CCTV światło jest zmienne, ale jak jest inaczej to tylko się cieszyć :)

Obiektywy są trochę za ciemne. Za niewielkie pieniądze (kilkadziesiąt zł) można kupić na rynku wtórym zoomy klasy 3-8 mm o świetle f/0.95 czy f/1.0

(np. Tokiny, Tamrona, Fujinona - choć tego ostatniego lepiej unikać bo jest słaby).

Kupiłem Tamrona 3-8 mm f/1.0. Jak dojdzie przesyłka to przetestuję. A tak z ciekawości to, czy orientuje się ktoś jak wygląda sprawa dostępności obiektywów dla przetworników 1/2". Bo na rynku wtórnym takowych nie widać a nowe kosztują tyle, że aż strach mówić na temat ceny. Pytam, bo mam okazję kupić kamerę WATEC, właśnie z takim przetwornikiem ale niestety bez obiektywu.

Edytowane przez Quispiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak z ciekawości to, czy orientuje się ktoś jak wygląda sprawa dostępności obiektywów dla przetworników 1/2". Bo na rynku wtórnym takowych nie widać a nowe kosztują tyle, że aż strach mówić na temat ceny. Pytam, bo mam okazję kupić kamerę WATEC, właśnie z takim przetwornikiem ale niestety bez obiektywu.

Jest ciężko, a nawet b. ciężko z jasnymi obiektywami pod 1/2" ... tak jak piszesz, na rynku wtórnym takowych nie widać... czasem coś się pojawi, ale to bardzo sporadycznie.

Edytowane przez M.K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest ciężko, a nawet b. ciężko z jasnymi obiektywami pod 1/2" ... tak jak piszesz, na rynku wtórnym takowych nie widać... czasem coś się pojawi, ale to bardzo sporadycznie.

 

Szkoda :( Ale na WATEC chyba się skusze i będę polował na obiektyw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.