Skocz do zawartości

Teleskop w cenie 500 zł


kamilbober

Rekomendowane odpowiedzi

Zapoznaj się z tym linkiem:

 

http://www.celestia.pl/Teleskop_za_jak_najmniej

 

oraz poczytaj inne artykuły na Celestii.

Ciężko będzie kupić coś "na lata" za podaną cenę, wiesz? Do tego jeszcze dochodzą kolejne wydatki - lepsze okulary, filtry itp.

Ale zapomniałeś nam powiedzieć najważniejszych wytycznych, bez których trudno będzie doradzić cokolwiek:

 

-Skąd będziesz obserwował - balkon? ogródek?

-Co chciałbyś obserwować? - tylko Księżyc i planety? obiekty głębokiego kosmosu? (tzw. DSy -mgławice, gromady, galaktyki)

-Czy masz samochód?

-Jakie masz niebo? Wieś? Miasteczko? Duże miasto?

-Czy myślisz o astrofotografii? Wiedz od razu, że sprzęt do astrofotografii i do wizualnych obserwacji to dwa osobne tematy.

 

reszta urodzi się po drodze :szczerbaty:

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz naprawde poczytaj Celestie którą zlikował Ci wimmer@.

Ja jeszcze miesiąc temu nie wiedziałem do czego słuzy np wyciąg, albo co to jest reflektor :szczerbaty:

Wziąłem się za czytanie nie tylko Celestii ale także całego forum. Dzisiaj już sporo kumam na te tematy a zobacz ile mam postów. Sam myśle o zakupie pierwszego teleskopu...

Broń Boże nie myśl że Ci odradzam pisać na forum. Wolałbym byś pomyślał że Ci radzę poczytać bo naprawde warto.

Celestia do super strona na której sporo się dowiesz, no i forum.

 

Pozdrawiam

 

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie to chłopaki bardzo dobrze Ci doradzają, więc nic więcej nie dodam.

Jednakże gdybyś jednak po przetrawieniu wszelkich informacji, rozpatrywał system Newtona, to myślę że to jest okazja - http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...mp;#entry287780

 

pozdrawiam

Ori

 

Ps: zalinkowany teleskop nie jest ostatecznie rekomendowany przeze mnie jako najlepszy wybór z możliwych, ponieważ nie znamy dokładnych parametrów brzegowych Twoich oczekiwań, ale z pewną taką nieśmiałością pozwoliłam sobie linknąć ;).

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednakże gdybyś jednak po przetrawieniu wszelkich informacji, rozpatrywał system Newtona, to myślę że to jest okazja - http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...mp;#entry287780

Ps: zalinkowany teleskop nie jest ostatecznie rekomendowany przeze mnie jako najlepszy wybór z możliwych, ponieważ nie znamy dokładnych parametrów brzegowych Twoich oczekiwań, ale z pewną taką nieśmiałością pozwoliłam sobie linknąć ;).

 

Moim skromnym zdaniem w/w teleskop to zdecydowanie najlepszy teleskop (tzn najwięcej można nim zobaczyć) we wskazanym przez Ciebie przedziale cenowym (do 500zł). Chyba, że jednak poczekać i dooszczędzić jeszcze te 150-200zł i kupić używaną Syntę 200/1200 ale posiadanie takiego teleskopu wiąże się z pewnymi utrudnieniami, o których na tym forum już wiele napisano (przede wszystkim gabaryty; sens jest wtedy, kiedy ma sie dostęp do w miarę dużego samochodu itd.).

Jeśli zatem 500zł jest nieprzekraczalne to SW 130/900 wydaje się być najlepszym wyborem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Ja mam właśnie taki mniej więcej budżet ale zanim napisze co mnie interesuje otóż mam stary refraktor o dł. ogniskowej 500mm i śr. obiektywu 40mm i największy problem to prawdopodobnie okular na którym pisze 10mm high power nie znam się ale obraz jest mały jak w lornetce i rozmyty jeśli by ktoś mógł doradzić ten okular to bardzo chętnie. A jeśli nie to jeśli już kupować teleskop to może wcześniej muszę uzbierać oby nie dopiero na na nowy rok, chodzi mi głównie o obserwacje księżyca, planet i komet ale nie zaszkodziłyby gromady otwarte, mgławice czyli większość z katalogu Messiera np. m44 i m31 coś większego ale myślę że aż tak to się nie wyklucza myślałem o tym http://www.uniwersal.beep.pl/?p=productsMo...efraktor-60-700 jestem bardziej za refraktorami bądź taki http://www.uniwersal.beep.pl/?p=productsMo...atcher-sk705az3 ale oczywiście synta 6 dobson również mogła być dobra myślę raczej o montażu azymutalnym i tutaj dwa pytania czy montaż paralaktyczny uniemożliwia obrót dół góra tak jak azymutalny i czy każdy teleskop odwraca obraz.

Dziękuję i Pozdrawiam

Edytowane przez Aldebaran
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Refraktorki o średnicy 60mm możesz skreślić z góry -są po prostu za małe, by uzyskać sensowne efekty na planetach. Od 70mm w ostatecznej ostateczności jest sens, ale gorąco namawiałbym Cię do zakupu czegoś większego. Ten 70/500 tylko w wersji AZ3, tak jak linkowałeś. Poza tym zobacz oferty 80/900 i 90/900 na AZ3 -jeśli się mieszczą w Twoim budżecie, to może być sprzęt na początek. W ten refraktorek 40mm nie inwestuj, szkoda zachodu.

Synta 6" Dobson -to jest już duży, solidny teleskop "do wszystkiego". Ale zanim się zdecydujesz, weź pod uwagę kwestie logistyczne, tzn. gdzie będziesz obserwował i jak transportował teleskop na miejsce obserwacji. To jest 20cm średnicy rura długości prawie 1.2m, do tego montaż czyli skrzynka o wysokości ponad 70cm i średnicy podstawy pewnie ze 40cm. Całość jakieś 17kg wagi. Wyobraź sobie noszenie tego za każdym razem po chodach z n-tego pietra, forsowanie 3 drzwi po drodze lub wstawienie na balkon o rozmiarach 0.9x1.0 m. Jeśli natomiast do pokonania masz 1-2 drzwi i trzy schodki na podwórko oraz 30m do miejsca obserwacji -jesteś z Syntą w teleskopowym raju.

Montaże: do małego teleskopu lepszy będzie azymutalny, bo prostszy w obsłudze a dostępny zakres sensownych powiększeń nie stwarza jeszcze problemów z prowadzeniem teleskopu za obiektem i ruchem nieba. Montaże AZ mogą być b. różnej klasy, pod małe i lekkie sprzęty do 100mm sensownym minimum jest AZ3. Ma on mikroruchy, ale brak możliwości wyważenia w osi podniesienia czyni go bardzo czułym na przeciążenie. Raczej nie należy wieszać na nim sprzętu ponad 2kg, choć można poeksperymentować z częściowym wyważaniem takiego montażu na kilka sposobów.

Paralaktyki pracują wokół innych osi [Rec -rektascencji i Dec -deklinacji] niż montaże azymutalne [Az-azymutu i Alt-podniesienia]. Jeśli zakres regulacji osi Rec takiego montażu pozwala na jej ustawienie w pionie, po takim zabiegu dostajesz montaż azymutalny i to dobrze wyważony,z mikroruchami. Oś Rec normalnie jest nastawiana na biegun nieba [w rejonie Gwiazdy Polarnej na naszej półkuli], gdybyś pojechał do Arktyki na biegun Ziemi, to ustawiałbyś ją pionowo i miałbyś montaż AZ i para jednocześnie. U nas masz albo, albo :P Domyślam się,że chodzi Ci o wykorzystanie paralaktyka przy obserwacjach naziemnych. No wiec, jak wyżej, da się to zrobić, ale w praktyce jest to dość niewygodne w porównaniu normalnym montażem AZ z racji skomplikowania takiej konstrukcji i konieczności jej regulacji przy rozstawianiu sprzętu

Odwrócony obraz: Tak, teleskopy generują odwrócone obrazy. Lornetki i naziemne lunety obserwacyjne czy celownicze też, ale one standardowo mają wbudowane układy odwracające obraz. W przypadku refraktora astronomicznego dochodzi jeszcze sprawa tzw. kątówki. Typowa kątówka tzw. diagonalna w refraktorze czy katadioptryku [MC, SC] do astro daje efekt wyprostowania obrazu, ale tylko góra -dół i to jeśli jej wylot ustawisz do góry, a nie w bok. Lewo-prawo jest nadal wspak [literki, he, he...]. Są jednak specjalne kątówki z tzw. pryzmatem odwracającym, zwykle 45-stopniowe, bez problemu rozpoznasz na zdjęciach sprzęt z taka kątówką [dla porządku: są też kątówki prostujące 90-stopniowe, rzadko spotykane]. Nadaje się bez problemu do obserwacji naziemnych, obraz jest zorientowany normalnie. Do Newtonów istnieją soczewki odwracające, czasem dawane w komplecie do tanich i małych teleskopów tego typu, zwykle niskiej jakości i mało praktyczne. Do zastosowań naziemnych sens maja tylko refraktory i katadioptryki.

Pozdrawiam

-J.

P.S. A w ogóle, poczytaj www.celestia.pl -to Ci rozjaśni wiele podstawowych kwestii

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.