Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

Walka z Light Pollution

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
86 odpowiedzi w tym temacie

ryszardo

ryszardo

Arktur

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1388 postów
Wielu z nas prowadzi obserwacje, lub ma obserwatoria, z terenów podmiejskich osiedli - gdzie niebo nie byłoby takie złe, gdyby nie lokalne oświetlenie uliczne.
Okazuje się jednak, że większość z tych instalacji sterowana jest wyłącznikami zmierzchowymi typu SAO-2A lub podobnymi.
Są to sterowniki oparte o zegar astronomiczny i łatwo programowalne z poziomu specjalnego "pilota", które są w dyspozycji konserwatorów tych instalacji. Możliwe jest:
- zaprogramowanie automatycznego wyłączania opraw oświetleniowych w godzinach nocnych o minimalnym natężeniu ruchu lokalnego - co jest zgodne z wszystkimi przepisami on ruchu drogowym i innymi - a umożliwia oszczędzania energii elektrycznej.
- zaprogramowanie zmniejszenia natężenia światła opraw oświetleniowych - jak wyżej.
Okazuje się, że nie ma specjalnych przeszkód administracyjnych, żeby pod hasłem oszczędzania energii występować do lokalnych władz o realizację tego co powyżej...
Zrobiłem wstępne rozeznanie i rozpoczynam walkę!!!.
Im więcej nas będzie, tym lepiej.
P.S.
Te piloty są łatwo dostepne u producentów sterowwników... :rolleyes:
Pozdrawiam!
0

Piotrek L.

Piotrek L.

Kanopus

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1789 postów
Jakby nie było, są gminy (i to chyba nie mało) gdzie oświetlenie uliczne wyłącza się już o 22.00.
Oczywiście powodem są oszczędności, ale to jest faktycznie chyba jedyny powód, który można użyć w celu przekonania władz do takiego "zaciemnienia".
Powodzenia i pozdrawiam :Beer:
0

sumas

sumas

astropolis.pl

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8859 postów
masz na myśli coś takiego?

Dołączona grafika
http://www.rabbit.pl..._...&Itemid=122

mmm.. czyżby to było aż takie łatwe? :rolleyes:
0
ML8300, EQ-6, EF200, 80ED, SC8, C8-N, obserwatorium

Maciej Reszelski

Maciej Reszelski

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 270 postów

mmm.. czyżby to było aż takie łatwe? :rolleyes:

..i tymi słowami kończąc sumas poleciał przed dom. A cała Kobyłka
zaciągneła się ciemnością...

:szczerbaty:
0
16" Meade Starfinder Dobs, Skywatcher-y:
130/900 EQ2, 200/1000 HEQ5 Pro SynScan,
EQ6 Pro SynScan czasowo bez zawieszenia ;)
2xSBIG ST-7E CCD+SBIG ST-7, 20x60 Tento.

procjon

procjon

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 652 postów
Polecę tobie stronę: http://www.ciemnenie...n...5&Itemid=39
0

ryszardo

ryszardo

Arktur

• Społeczność Astropolis
  • 1388 postów
Oooo! Dzięki!
Sumas! - ten programator chyba może być. Zaraz wejdę na moją wieżę coby popatrzeć w kierunku Kobyłki... :ha:
0

sumas

sumas

astropolis.pl

• Społeczność Astropolis
  • 8859 postów
niestety żaden z pilotów nie działa na latarnie w Kobyłce :(
ale narazie mam tylko takie rtv :ha:
0
ML8300, EQ-6, EF200, 80ED, SC8, C8-N, obserwatorium

Iro

Iro

Wega

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 810 postów

niestety żaden z pilotów nie działa na latarnie w Kobyłce :(
ale narazie mam tylko takie rtv :ha:

dobrze, że Kobyłka jest po drugiej stronie niż Okęcie... bo było by jeszcze zagrożenie dla ruchu powietrznego :D

A swoją drogą jak wykombinujecie, to chętnie się dowiem.

Pozdrawiam

Iro
0
para oczu ,Tento 7x50, Synta 8"

kanarkusmaximus

kanarkusmaximus

Astrohultaj

• Społeczność Astropolis
  • 1407 postów

..i tymi słowami kończąc sumas poleciał przed dom. A cała Kobyłka
zaciągneła się ciemnością...

Ciemność już do Londynu dotarła... I Sumas tylko wiedział, skąd to się wszystko zaczęło! :D
0
Postaw mi horoskop, prosze! / Picuś glancuś to ja. / Kto bez grzechu, niech pierwszy rzuci kamulcem. / Fan Bródstocka. / Bynajmniej nie kanarkusmarksistus! / Tak, to ja zjadłem szarlotkę! / Cwaniak ewolucyjny. / Kim jest kanarkusminimus? (edit - ta zagadka została wyjaśniona) / Moje alter ego w sieci się nawaliło. / 'Kanarkus też? A jednak... mówiłem...' - czyli jestem be. / O nic nie pytajcie - ja nic z tego wszystkiego i tak nie kumam. / Nie można mi ufać, ponieważ są we mnie rodzinne geny adwokackie. / Lansuję się na dobrego wujka. / Jestem pozbawiony kręgosłupa moralnego, a mój spaczony umysł wychowały media. /

sawes1

sawes1

Arktur

• Społeczność Astropolis
  • 1300 postów
Lata temu mój ojczym walczył z light pollution na działce za pomocą wiatrówki. Szczęście, że skończyło się tylko na kupnie nowego klosza i żarówki :D . Dla młodszych czytelników cytat z programu "Brainiac": "My już to zrobiliśmy, więc nie próbujcie tego w domu".

Po przeczytaniu postu meraka, wystraszyłem się, że zrobiłem literówkę :D :D :D :D :D

Użytkownik sawes1 edytował ten post 18 październik 2008 - 19:41

0

Rozleniwiony porucznik Rżewski postanowił uprzyjemnić sobie zimowe obserwacje. To dziennik (lub nocnik) jego walki:
http://astropolis.pl...ylazla-z-ziemi/

Merak

Merak

Wega

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 751 postów
Tylko nie próbujcie walczyć z Night Pollution :lol::)

PS. Dla Amerykańca to chyba jest to samo, ale dla Polaka konotacje są zabawne...
0

Newton 150/750 EQ3-2+GoTo; Megrez 72 F/6 ED; Fujinon 16x70; ETX-70;

enigma

enigma

Alnitak

• Astroamator
  • PipPip
  • 89 postów
Czy byl ktos z Was w Sopotni Wlk. wskazanej na ciemneniebo.pl? Czy ktoś wie gdzie jest dokladnie to astromiejsce w tym rejonie?

pozdrowienia
0
Czy jest tu ktoś z Łowicza?

procjon

procjon

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 652 postów
Wystartował taki oto program:
http://www.windows.u...ence/starcount/

Podobne do Globe at Night, tylko tu będziemy liczyć gwiazdy w Cygnusie
0

JS 53

JS 53

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 743 postów
Czesi wydali już odpowiednią ustawę regulującą te sprawy.I tera miłośnicy astronomii mają się na czym oprzeć.Na nasz "straszliwie zapracowany Sejm "bym nie liczył.Chyba jedynie Unia może u nas coś zmienić.
0

Hans

Hans

Astropolis.pl

• Moderator
  • 9576 postów
Po mojemu to troche nie fair wobec nie-astroamatorów.

Walki z LP nie mozna robic moim zdaniem odgórnym zakazem czy czymś w tym stylu. Światło jest dla ludzi. Światło słuzy mieszkańcom osiedli i uzytkownikom dróg w bardzo konkretny sposób, drastycznie zmniejsza ilosc przestepstw i wypadków. Brzmi to troche egzotycznie ale jest to fakt. W moim osobistym odczuciu, z LP nie nalezy walczyć wyłączaniem, zakazywaniem czy mandatami. Dlaczego? Bo nie jestesmy wiekszoscia. Wiekszosc chce swiatła , non stop i jak najwięcej. I ci ludzie nie chą bo tak, tylko dlatego, że daje to realną i macalną wartość. Jestem przeciwny wyłączaniu lamp itd. Nie jesteśmy w nocy sami. Mozna walczyć z LP metodami nie szkodzacymi innym. Bezsensowne oswietlenie (np. luminacje wież koscielnych) złe oswietlenie (latarnie swiecace na 270 stopni i więcej, zamiast swiecić tam i tylko tam , gdzie to swiatło potrzebne) oszczędnością (uzywanie żarówek o konkretnym paśmie zamiast siejących w całym widmie w tym sporo energi tracacych na podczerwień). Czuję potęzny dyskomfort psychiczny i moralny gdy czytam posty wyrazające aprobate dla regulacji prawnych polegajacych na wyłączaniu czy metodach walki... hmmm... mechanicznych. Nie bardzo mam ochote iść na wyprawę krzyzową przeciwko takim zapisom prawnym, ale prosze o przemyslenie punktu widzenia jaki tu opisałem.

Pozdrawiam.
0
Hans

Złapać tranzyt extrasolarny? To proste. Też możesz
XO-2, XO-3b, TrES-3b, WASP-14b, HAT-P-3b - https://sites.google.com/site/astroamator/fotometria/Egzoplanety-z-garazu'

Odkryć własną zmienną? To proste. Też możesz.
RRC, EA a moze jakas EW? - https://sites.google.com/site/astroamator/home/projekty/vsx---the-international-variable-star-index-projekt-i-idea

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników