Skocz do zawartości

Pomocy - teleskop 500-600 zł


nejo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

chciałbym Państwa zapytać o dobór odpowiedniego dla amatorskiego podglądacza gwiazd teleskopu.

 

Niebo: na wsi i/lub poza miastem i jego światłami

Cena: 500-600 zł

Do obserwacji zarówno Księżyca i planet oraz jeśli to w miarę możliwe dalszych obiektów.

 

 

Propozycje z którymi się już zetknąłem podaje poniżej:

 

*Sky-watcher SK1309EQ2 Reflektor 130/900

 

http://sklep.teleskopy.net/product_info.php/products_id/535

 

*Sky-watcher SK13065EQ2 Parabolic Reflektor 130/650

 

http://sklep.teleskopy.net/product_info.php/products_id/684

 

*AstroMaster 130 EQ Reflektor 130/650

 

http://sklep.teleskopy.net/product_info.php/products_id/2773

 

*Spinor Optics 130/900 EQ2

 

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath...ics_130/900_EQ2

 

 

Który z wyżej wymienionych teleskopów mógłby być do tego celu najlepszy?

Może mają Państwo inne sugestie wobec innych modeli w podanym przedziale cenowym, z chęciąich wysłucham.

 

Dziękuję z góry za poświęcony mi czas i ewentualną pomoc.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://astro-forum.org/Forum/Synta-8and39a...ena-t23591.html

 

To jest warta rozważenia oferta, tylko dowiedz się czy jeszcze aktualna.

 

 

Oferta ze śląska, niestety jestem z Warszawy, co komplikuje znacznie sprawę.

Poza tym, poszukuję nowego sprzętu, z którym będę miał pewność, że wszystko działa jak należy (+gwarancja).

Dziękuję mimo wszystko za Twóją podpowiedź.

 

Czy ktoś z Was korzystał z wymienionych w 1-wszym poście teleskopów, bądź też "wie", który z nich okaże się najlepszy?

Proszę o podzielenie się doświadczeniem i informacjami.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dziale "Recenzje sprzętu" znalazłem coś takiego:

SW Newton 130/900

Te Newtony (130-ki) były swego czasu popularne. Poszperaj w dziale "Obserwacje astronomiczne".

Myślę, że znajdziesz tam relacje z obserwacji takim sprzętem.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

700 zł z montażem to trochę malutko...

Ja miałem Sky-watchera SK1309EQ2 Reflektor 130/900

Dawała radę ale przy planetach słabo słabo

jego największą największą największą wadą jest montaż, tam trzeba powiększenia (planety), a eq2 drga jak osika....

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niebo: na wsi i/lub poza miastem i jego światłami

Cena: 500-600 zł

Do obserwacji zarówno Księżyca i planet oraz jeśli to w miarę możliwe dalszych obiektów.

 

Dlaczego tak uparłeś się na montaż paralaktyczny?

Jeżeli mieszkasz pod ciemnym niebem na wsi i nie ma potrzeby sprzętu nigdzie wozić to polecałbym Syntę 6" na Dobsonie. Apertura sensowna, montaż solidny(czego nie można powiedzieć o EQ2) i prosty w obsłudze.

Kupić możesz w warszawskim oddziale DO.

A to jest Synta 6":

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...dob-6,d734.html

 

pozdrawiam

Mateusz

Edytowane przez mattman12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może inaczej. Jestem początkującym obserwatorem nieba. Pomijając to co poprzednio napisałem jaki sprzęt polecilibyście bazując na własnym doświadczeniu? Moje zainteresowania nie są jeszcze dokładnie sprecyzowane. Chciałbym obserwować planety lub inne obiekty na niebie. Mieszkam na wsi więć niebo mam w miarę "czyste". Tylko żeby nie był na statywie Dobsona :) Obserwacje będę wykonywał tylko na zewnątrz domu a ten statyw chyba jest za niski. Wnioskuję tak po zdjęciach tego statywu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwacje będę wykonywał tylko na zewnątrz domu a ten statyw chyba jest za niski. Wnioskuję tak po zdjęciach tego statywu.

 

Co rozumiesz pod pojęciem ,,za niski"?? To, że będziesz musiał schylać się żeby zaglądnąć w okular?? To raczej nie jest problem. Taboret, krzesełko, czy cokolwiek innego do siedzenia i sprawa załatwiona. Tubus ma długość 120cm a całość ustawiona pionowo jakieś 150cm. To mało?? Oczywiście nie tylko obserwuje się w zenicie dlatego coś do siedzenia zawsze się przyda.

 

pozdrawiam

mateusz

 

Aha jeszcze jedno. Wierz mi lepszy jest niski Dobson niż wysoki paralaktyk EQ2. Przy Dobsonie zawsze można usiąść ale paralaktyka niestety w rękach nie utrzymasz żeby nie drgał...

Edytowane przez mattman12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha jeszcze jedno. Wierz mi lepszy jest niski Dobson niż wysoki paralaktyk EQ2. Przy Dobsonie zawsze można usiąść ale paralaktyka niestety w rękach nie utrzymasz żeby nie drgał...

 

Dobsona mogę regulować zarówno w pionie i w poziomie? Skoro ustaliliśmy rodzaj statywu to teraz przejdźmy do samego teleskopu. Słucham sugestii :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko żeby nie był na statywie Dobsona :) Obserwacje będę wykonywał tylko na zewnątrz domu a ten statyw chyba jest za niski. Wnioskuję tak po zdjęciach tego statywu.

 

rybek skąd jesteś? Znajdź na forum kogoś z twojej okolicy i popatrz przez jakikolwiek teleskop. Argument co do "niskości" montażu Dobsona, jak sam zobaczysz, jest śmieszny, o czym się przekonasz niebawem. Podaj może jeszcze swój wzrost.

Kwestia wyboru montażu przy zadanym przez ciebie ograniczniu finansowym jest oczywista, lepszy stabilny dobson niż trzęsący się paralaktyk.

 

pozdrawiam

Ori

 

edit - o co Ci chodzi z tą regulacją w pionie i poziomie?

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobsona mogę regulować zarówno w pionie i w poziomie? Skoro ustaliliśmy rodzaj statywu to teraz przejdźmy do samego teleskopu. Słucham sugestii :)

 

No jasne że można regulować w pionie i poziomie. Popatrz na zdjęcie Synty z linku który wrzuciłem kilka postów wyżej. Jest oś obrotu góra/dół a podstawa z osią umożliwia obracanie teleskopem. Mam nadzieję że przekonałem Cię że kupowanie teleskopu na paralaktyku EQ2 jest bez sensu(szkoda kasy i nerwów). A co do samego teleskopu to sugeruję właśnie Syntę 6" podlinkowaną kilka postów wyżej.

 

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem Teraz tylko problem z doborem odpowiedniego teleskopu.

 

No wiesz jak dobson, to pozostają tylko Newtony...

Ja sama mam Newtona na dobsonie i jak na razie od ponad trzech lat mi wystarcza do wizuala.

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz tylko problem z doborem odpowiedniego teleskopu.

 

Za tą kasę, którą masz, kupisz tylko Syntę 6" ale może dorwałbyś używaną 8" . Niestety sam pisałeś, że chcesz tylko nówki więc używane odpadają.

Edytowane przez mattman12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jasne że można regulować w pionie i poziomie. Popatrz na zdjęcie Synty z linku który wrzuciłem kilka postów wyżej. Jest oś obrotu góra/dół a podstawa z osią umożliwia obracanie teleskopem. Mam nadzieję że przekonałem Cię że kupowanie teleskopu na paralaktyku EQ2 jest bez sensu(szkoda kasy i nerwów). A co do samego teleskopu to sugeruję właśnie Syntę 6" podlinkowaną kilka postów wyżej.

 

Mateusz

 

Do Dobsona już się przekonałem. Już troszkę lepiej jestem zorientowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety sam pisałeś, że chcesz tylko nówki więc używane odpadają.

 

na naszch forach istnieje coś takiego jak giełda, to nasz wewnętrzny rynek. Względnie bezpieczny, staramy się wszyscy to kontrolować i wzajemnie się chronić. Generalnie patrzysz kto sprzedaje i jaką ma opinie na forum, własciwie nie zdarzyło się aby ktoś wciskał tu szmelc niewiadomego pochodzenia... chociaż wyjatki potwierdzają regułę.

W Newtonie mało co może sie popsuć i widać to od razu. Jest kilka rzeczy , na które trzeba zwrócić uwagę i po sprawie. Nie taki diabeł straszny jak go malują ;)

 

pozdrawiam

Ori

 

edit - zastanów sie może czy warto się tak spieszyć z kupnem, może rozważ jakąś lornetkę na początek, a potem jak już ostatecznie zdecydujesz czego oczekujesz i poznasz możliwości poszczególnych konstrukcji teleskopów, tzn - spojrzysz przez kilka ;), to wtedy kupisz swój docelowy teleskop.

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na naszch forach istnieje coś takiego jak giełda, to nasz wewnętrzny rynek. Względnie bezpieczny, staramy się wszyscy to kontrolować i wzajemnie się chronić. Generalnie patrzysz kto sprzedaje i jaką ma opinie na forum, własciwie nie zdarzyło się aby ktoś wciskał tu szmelc niewiadomego pochodzenia... chociaż wyjatki potwierdzają regułę.

che che - od kilku lat nie udało mi się jeszcze nic nowego kupić jeżeli chodzi o astro i było wszystko ok (aaaaaaaa sorry sorry mam nowy statyw do montażu ETX-a)

Edytowane przez KrzysztofZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.