Skocz do zawartości

Teleskop do 1500 zł


puncza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.Interesuje sie astronomia juz pół roku,4 miesiące temu kupiłem sobie lornetke.Teraz przyszedł czas na teleskop.Mieszkam na wsi zdala od drogi warunki mam idealne,mam super widoki na wszystkie strony moze troszke tylko z północną jest gorzej.Moge obserwowac z balkonu lub z ogrodu.Myślałem nad kupnem synty 8 na dobsonie.Chciałbym obserwowac układ słoneczy i ds'y.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy na forum!

Jak możemy Ci pomóc? Czy chcesz się upewnić że Synta 8" to dobry wybór, czy może jest coś lepszego w tej cenie?

Napisz nam czy 1500pln jest na sam teleskop czy razem z akcesoriami/okularami?

Pamiętaj że dobson na balkonie może się nie sprawdzić (pytanie jak duży jest balkon ;) ), ale możliwość prowadzenia obserwacji z ogrodu jest już przesłanką do kupienia właśnie dobsona.

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że kolega zastanawia się i ma opory przed kupnem teleskopu na Dobsonie..

Heh, jakbym czytał siebie przed rokiem.. Też miałem taki dylemat. Naczytałem się, że paralaktyk umożliwia obserwowanie obiektu a nie jego "oglądanie" jak to "ma miejsce w dobsonie". Bzdura! Kolego - naprawdę polecam ci tą syntę 8" (granicą jest tylko zasób gotówki) jeśli myślisz tylko o delektowaniu się obserwacjami wizualnymi. Nawet nie wiesz ile szczęścia daje wyniesienie teleskopu (nawet nie w dwóch częściach tylko całość za rączki) na balkon, ewentualnie do ogródka, postawienie krzesełka obok i już! Bez żadnego rozkładania montażu, ustawiania lunetki na biegun itp itd. Po prostu stawiasz i jazda. luxhello.gif

Tyle, jeśli chodzi o mobilność sprzętu i szybkość "rozstawiania" zestawu. Teraz jeśli chodzi o to, czy obiekty nie uciekaja z pola widzenia.. Wiesz, na początku właśnie tego najbardziej się obawiałem. Ale po zamocowaniu okularu SP 25mm, potem 10mm ŻADNEGO uciekania obiektu nie zaobserwowałem. Tzn nie no racja że jak zosytawisz teleskop i pójdziesz na herbatkę do domu na 10minut to po powrocie obiekt się przesunie w okularze. Ale bierzesz tubę w paluchy i przesuwasz ją jednym "pierdnięciem" biggrin.gif Żadnej głębszej filozofii w tym nie ma. Naprawdę dobson to wielka wygoda w obserwacji. Mówię ci szczerze, że mając przyklejone oko do okularu nie odczuwasz przesuwania się obserwowanego obiektu, przynajmniej w powiększeniach tak do ok. 200X. Jakiś czas po zakupie synty kupiłem okularek planetarny LV 6mm o polu 45 stopni. Myślałem że Jowisz mi ucieknie po kilku sekundach hehe a tu bardzo miłe zaskoczenie. Planetka sobie powolutku przesuwa się w polu widzenia i czas jaki jej zajmuje na "przepłynięcie" z jednego brzegu pola na drugie to ok. 20 sekund. Żadna tragedia. W tym czasie obserwujesz i liczysz jej pasy ewentualnie szukasz plamy:) Ja miałem kiepski seeing dlatego obraz miałem niewyraźny.

Naprawdę polecam ci Synte albo Meade Lightbridge do obserwacji. Kwestią jest tylko apertura no i gotówka:)

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli możesz za jakiś czas dokupić sobie okulary, to nawet się nie zastanawiaj. W zestawie masz dwa Plossle (25 i 10mm), które na początek wystarczą. Jak już zapoznasz się z telepem to będzie Ci łatwiej zdecydować jakie okulary dokupić.

Co do "podłogi" na ogrodzie, to może pomyśl o podeściku zamocowanym na stałe, na który będziesz stawiał sobie dobsa. To taki mój wymysł, ale myślę że było by to wygodne. Tylko musisz sam policzyć na jakiej wysokości będzie Ci najwygodniej.

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym sie jeszcze dowiedziec czy różnica między syntą 8 a 10 jest duża czy przez 10 zobacze wiele więcej niż przez 8 ?

Jesli faktycznie masz czarne niebo to tak, roznica bedzie. Aczkolwiek nie bedzie to jakas powalajaca roznica bo przeciez rozmawiamy o teleskopie o jedno 'oczko' wiekszym. Najwieksza i najlepiej dostrzegalna roznica bedzie na gromadach otwartych i kulistych oraz przy obserwacji rozleglych mglawic.

 

Minusy dziesieciocalowki: waga, wieksza swiatlosila, czyli mniejsza tolerancja dla wad okularow (czyli 'nie' dla tanich okularow) no i koniecznosc sciemniania obrazow planet(za jasne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje ostatnei pytanie to czy synta 8 nadaje sie do astrografi ?

 

Nie za bardzo...

1. Jeśli już to tylko księżyc i planetki, ale nie jest to super proste (montaż dobsona)

2. DS-y bez poważnych przeróbek montażu na platformę paralaktyczną, praktycznie niemożliwe.

3. Użycie samej tuby na montażu paralaktycznym wymaga usztywnienia tuby, która na ten typ montażu jest za miękka.

 

Więc reasumując, prosto nie jest, zresztą ogniskowa 1200mm to już jest duże wyzwanie do astrofoto.

Lepiej mieć Synte do wizuala i w międzyczasie myśleć o sprzęcie do astrofoto, przynajmniej ma się potem czym patrzeć w niebo, kiedy drugim telepem robimy fotki. :szczerbaty:

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Piotrek L. napisał cyt:'' 3. Użycie samej tuby na montażu paralaktycznym wymaga usztywnienia tuby, która na ten typ montażu jest za miękka."

 

Ja bym się w tym przypadku się nie zgodził. Z punktu widzenia mechaniki traktując tubę jako belkę to, na montażu dobsona mamy jeden punkt podparcia a w montażu paralaktycznym dwa (dwie obejmy) przez co tuba musi posiadać większą sztywność, tzn. moment zginający na pewno jest mniejszy niż przy dobsonie.

Pozdrawiam.

Janek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Piotrek L. napisał cyt:'' 3. Użycie samej tuby na montażu paralaktycznym wymaga usztywnienia tuby, która na ten typ montażu jest za miękka."

 

Ja bym się w tym przypadku się nie zgodził. Z punktu widzenia mechaniki traktując tubę jako belkę to, na montażu dobsona mamy jeden punkt podparcia a w montażu paralaktycznym dwa (dwie obejmy) przez co tuba musi posiadać większą sztywność, tzn. moment zginający na pewno jest mniejszy niż przy dobsonie.

Pozdrawiam.

Janek.

 

Teoria teorią a w praktyce ludzie mieli takie ugięcia tuby na parlaktyku, że nie byli w stanie skolimować teleskopu.

To co ja napisałem, było wielokrotnie wałkowane na forum. Ludzie musieli instalować dodatkowe wręgi w tubie, żeby można było ją posadzić na paralaktyku. Mowa o Syncie 200/1200mm z dobsona.

Nie czuje się dziś na siłach, żeby pisać co i jak.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoria teorią a w praktyce ludzie mieli takie ugięcia tuby na parlaktyku, że nie byli w stanie skolimować teleskopu.

To co ja napisałem, było wielokrotnie wałkowane na forum. Ludzie musieli instalować dodatkowe wręgi w tubie, żeby można było ją posadzić na paralaktyku. Mowa o Syncie 200/1200mm z dobsona.

Nie czuje się dziś na siłach, żeby pisać co i jak.

Pozdrawiam

 

Witam ponownie.

Ja nie mam żadnego doświadczenia z tubą Synty 200/1200. i nie będę nikogo do takiego namawiał.Natomiast kiedyś jak nie było komputerów parałem się wykonywaniem obliczeń belek i w tym mam doświadczenie ale to nie jest istotne.

Jeżeli w praktyce jacyś ludzie mieli problemy to na pewno nie była to wina ciężaru tuby a może zbyt ciasnych obejm. Najlepiej by oni sami się tu wypowiedzieli, którzy mieli z tym do czynienia. Ja natomiast swojego nowego Meado LB 8" po skończeniu się okresu gwarancyjnego będę chciał samą tubę zainstalować na montażu paralaktycznym.

Pozdrawiam.

Janek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Ja nie mam żadnego doświadczenia z tubą Synty 200/1200. i nie będę nikogo do takiego namawiał.Natomiast kiedyś jak nie było komputerów parałem się wykonywaniem obliczeń belek i w tym mam doświadczenie ale to nie jest istotne.

Jeżeli w praktyce jacyś ludzie mieli problemy to na pewno nie była to wina ciężaru tuby a może zbyt ciasnych obejm. Najlepiej by oni sami się tu wypowiedzieli, którzy mieli z tym do czynienia. Ja natomiast swojego nowego Meado LB 8" po skończeniu się okresu gwarancyjnego będę chciał samą tubę zainstalować na montażu paralaktycznym.

Pozdrawiam.

Janek.

Weź tylko pod uwage, ze czym innym jest wieszanie tuby na paralektyku pod wizuala, a czym innym pod astrofoto, a zdaje sie, ze kolega przymierzał sie do tej czynnosci własnie ze względu na astrofotografie.

Byc moze w wizualu to przejdzie, ale juz w fotografii nie ma na to szans (ogniskowa 1200mm stawia przed "sprzetem" olbrzymie wymagania). Wątków o tym zabiegu było tu od.....;)

 

 

pozdrawiam

Krzysiek

Edytowane przez olorin6969
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byc moze w wizualu to przejdzie, ale juz w fotografii nie ma na to szans (ogniskowa 1200mm stawia przed "sprzetem" olbrzymie wymagania). Wątków o tym zabiegu było tu od.....;)

 

 

pozdrawiam

Krzysiek

 

Jeżeli o astrofoto chodzi to temat nie podlega dyskusji zgadzam się całkowicie.

Pozdrawiam.

Janek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.