Skocz do zawartości

Pierwszy Teleskop


Gizd

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam zamiar kupić mój pierwszy teleskop za około kwotę 600 zł (zależy to od tego co mi doradzicie :) ) .Mieszkam na wsi naokoło lasy , kilka latarni na krzyż za domem mam łąki i później las .Można powiedzieć że mam samochód chociaż że mam 16 lat xD .Chciałbym obserwować gwiazdy, planety , mgławice , księżyce itp. jak sie da to tez komety nie wiem jak to z tym jest nic prawie nie wiem ;) Można mnie nazwać wołem do noszenia , uniosę każdy prawie teleskop i sprzęcior itp . więc z tym nie ma problemu.Spowodowane chodzeniem do szkoły i własnymi zainteresowaniami mogę śmiało powiedzieć że wiedza astronomiczna jest u mnie opanowana , gorzej z tą drugą stroną optyczną bllee zaraz mi sie to kojarzy z fizyką , bądz co bądz wiem o ogniskowych i tych wszystkich rzeczach ale jednak to jest za mało na pewno .No więc co mogę kupić za 600 zl ? Zapomniałem zaznaczyć rodzinka tez z tego bedzie korzystać , i znajomi itp .

 

pozdrawiam i czekam na odpowiedzi bo wszyscy w rodzinie maja stracha że kupie jakiś teleskop za 600 zl co za "chwilę " sie zepsuje . ehhh co za ludzie oni mówią na teleskop luneta XDDD ok juz sie z nich nie naśmiewam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie nie czytałem ,budowę słabo znam ale trochę wiem , jak już mówiłem nie znam się dobrze na tych optycznych rzeczach prosiłbym o taką małą pigułkę ,podstawy , albo linki bo trochę tego jest , dziękuje za propozycje . Więc co byś proponował zwykłemu śmiertelnikowi ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wymieniles obiekty ktorych nie obejrzysz wystarczajaco dobrze jednym typem teleskopu za 600 zl...

a niby czemu nie?

Synta 150/1200 bardzo dobrze nada się do wielu zastosowań i cenę ma przystępną

 

skoro Gizd ma na co dzień ciemne niebo to powinien celować w jak największą aperturę. Na rynku wtórnym można czasem za podobną cenę kupić Syntę 200/1200 na Dobsonie. Obie Synty dość dobrze sprawują się jako teleskopy do obserwacji słabych obiektów i planet więc spokojnie powinny spełnić wymagania obserwacyjne

 

raczej nie ma co obawiać się uszkodzenia teleskopu. Co prawda to czasem się zdarza ale to rzadkie wypadki i jeśli nie traktować telepa brutalnie to powinien długo służyć

 

na początek proponuję jednak zaznajomić się z podstawami optyki, poznać różne konstrukcje teleskopów i ich przeznaczenie oraz typy montaży. Przydatna będzie celestia i lektura podobnych wątków na forum. Jeśli będziesz miał bardziej sprecyzowane oczekiwania łatwiej będzie nam doradzać choć w podanej cenie za dużego wyboru nie będzie. Najważniejsze nie spieszyć się z zakupem. Najpierw trochę wiedzy potem zakup, a nie na odwrót bo często kończy się rozczarowaniem

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najbardziej uniwersalnym teleskopem bylby sw synta 6 albo tak jak zaproponowal zbyt 8 calowy (uzywany)...

duze lustro, dobra mobilnosc (nie chodzi o podroze, tylko w ogole tarmoszenie sie z telepem, wynoszenie, przestawianie), no i cena ok 600,

A jak wyglada fotografowanie z tym syntha 6, czyli jak rozumiem z tym: http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...dob-6,d734.html.

Canon 450D.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dokształcam się =) przeczytam te najważniejsze artykuły i dam znać jak czegoś nie będę wiedział , na początek jeszcze jedno pytanie co oprócz teleskopu i rzeczy które już zaraz z nim są potrzeba? tzn . nie do jakieś mocno profesjonalnego oglądania ,fotografowania itp.tylko coś takiego co jest w miarę tanie a jest bardzo potrzebne , tak żeby za chwilę się nie okazało że zapłacę 800 - 900 1000 zł itp .

Edytowane przez Gizd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

, tak żeby za chwilę się nie okazało że zapłacę 800 - 900 1000 zł itp .

 

I niestety tak się okaże. Nowe okulary, filtry, to wszystko będzie Cię kosztować drugie tyle, co teleskop, albo i dwa razy tyle. Dam sobie rękę uciąć, że na tym forum 90% ludzi, którzy czynnie obserwują niebo (przez powiedzmy rok czasu), wydało minimalnie 500zł na akcesoria do teleskopu. To nieuniknione.

A gdybyś chciał zaopatrzyć się w profesjonalny sprzęt do astrofotografii i robić takie foty, jak wymiatacze z działu "Astrofotografia" to zapewniam, że może to przekroczyć docelowo 10.000 zł :)

 

Teleskop to nie wszystko. Okulary dodawane do kompletu to zazwyczaj szajs. Długo Cię raczyć widokami nie będą. Z pewnością wkrótce zapragniesz jakichś lepszych okularów, powiedzmy coś krótkiego do planet typu LV, plus coś do mgławic i coś długiego i szerszego do otwartych gromad i przeglądu nieba. Być może jakiś filtr mgławicowy Ci się przyda i do tego polaryzacyjny, żeby Księżyc po oczach nie dawał. W luźnej kalkulacji to już będzie z 600zł (mowa o używanych) :D

 

przygotuj się... i swój portfel :)

 

*EDIT*

Aha. I przeczytaj to:

http://www.celestia.pl/Moj_pierwszy_teleskop

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

montaz na ktorym siedzi synta 6, niestety uniemozliwia fotografowanie obiektow glebokiego nieba, za to słońce i ksiezyc jak najbardziej...sam posiadam syte 8 i fotografowalem juz ksiezyc aparatem eos 350d

Rozumiem, czyli jak na taki sprzet, to mozliwosci fotografii koncza sie na cialach z ukladu slonecznego.

A czego brakuje w takiej konstrukcji, zeby fotografowac gleboki kosmos? Bo zakladam, ze jedna z rzeczy moze byc za krotka ogniskowa, ale to zapewne nie tylko to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy astrofotografii obiektow poza naszym ukladem slonecznym potrzebne sa dlugie czasy naswietlania, a co za tym idzie montarz na ktorym zainstalowany jest teleskop musi dosc precyzyjnie umiec sledzic obiekty na niebie. niestety montaz dobsona nie pozwala na sledzenie cial niebieskich. minimum to HEQ5, choc niektorzy robia na eq5 i efekty tez sa dobre. sam mam teleskop na eq5, do obserwacji swietny, a do astrofoto to sie przekonam jak dokupie aparat, moze cos z tego wyjdzie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy astrofotografii obiektow poza naszym ukladem slonecznym potrzebne sa dlugie czasy naswietlania, a co za tym idzie montarz na ktorym zainstalowany jest teleskop musi dosc precyzyjnie umiec sledzic obiekty na niebie. niestety montaz dobsona nie pozwala na sledzenie cial niebieskich. minimum to HEQ5, choc niektorzy robia na eq5 i efekty tez sa dobre. sam mam teleskop na eq5, do obserwacji swietny, a do astrofoto to sie przekonam jak dokupie aparat, moze cos z tego wyjdzie:)

Dziekuje za komentarz. Poczytam o tym co napisales. Rozumiem, ze piszesz o urzadzeniu a'la "guider".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

guider by sie przydal ale nie jest niezbedny. potrzebne sa napedy, ktore beda przez okreslony czas w miare precyzyjnie sledzic dany obiekt.

 

ale nie bede sie za bardzo rozwodzil bo co poniektorzy stali bywalcy forum oskarzyli mnie ostatnio o niekompetencje, jako ze sam pare tygodni bylem zielony w tych sprawach i chyba regula tego forum jest to, ze poczatkujacy nie moga dawac porad:) ale to chyba lepsze niz wysylanie do funkcji "szukaj: :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

guider by sie przydal ale nie jest niezbedny. potrzebne sa napedy, ktore beda przez okreslony czas w miare precyzyjnie sledzic dany obiekt.

 

ale nie bede sie za bardzo rozwodzil bo co poniektorzy stali bywalcy forum oskarzyli mnie ostatnio o niekompetencje, jako ze sam pare tygodni bylem zielony w tych sprawach i chyba regula tego forum jest to, ze poczatkujacy nie moga dawac porad:) ale to chyba lepsze niz wysylanie do funkcji "szukaj: :D

Haha... Dobre... :)

Dzieki bamus za info. Dalej juz poszperam.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
http://www.uniwersal.beep.pl/?p=productsMo...e=newton-76-700 czy ten teleskop w cenie 250 zł opłaca się w ogóle ( nie jest to dokładnie mój zakup)

 

Toż to Optisan/inne marki, na który nie warto wydawać kasy.

Lornetka 10x50 za podobną kase, będzie lepsza i bardziej universalna ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.