Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop


frankoqq

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałbym kupić teleskop do 2000 zł.

Mieszkam w bloku choć obserwacje mogę prowadzić w terenie.

Myśle o obserwowaniu i robieniu zdjeć planet, komet,mgławic itd.

Jestem dość zielony w tym temacie ale takie są początki :))

Myślałem o zakupie teleskopu Bresser Messier R-102 102/1000 co o tym sądzicie

Może macie jakieś lepsze propozycje.

Prosze bardzo o porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy że możesz obserwacje prowadzić w terenie? Wiesz inaczej jest kiedy sprzęt targasz na piechotę, inaczej jest gdy idziesz na pociąg a jeszcze inaczej jest gdy masz samochód. Od tych czinników głównie zależą rozmiary i waga urządzeń. Bo mieszkając w bloku, waga i rozmiar teleskopu to bardzo istotny czynnik. Ten teleskop Bresser wśród użytkowników zbiera pozytywne oceny. Natomiast z tego co ja sie orientuje wiesz asię go na EQ (conajmniej) 2, więc waga zestawu to około 20 - 25 kg, i montaż (cały ten statyw) jest bardzo nieporęczny w przenoszeniu go nie mając transportu, natomiast napewno nadaje się do astro-foto, i na pewno jest bardzo stabilnym i solidnym montażem.

 

Napisz gdzie chcesz go zaberać i czym, wtedy łatwiej napewno będzie znaleźćcoś odpowiedniego. Ale w sumie za kwotę 2000zł można już cos solidnego dostać, także kwestią jest tylko mozliwość obserwacji w danym terenie i warunki jakie posiadasz.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy że możesz obserwacje prowadzić w terenie? Wiesz inaczej jest kiedy sprzęt targasz na piechotę, inaczej jest gdy idziesz na pociąg a jeszcze inaczej jest gdy masz samochód. Od tych czinników głównie zależą rozmiary i waga urządzeń. Bo mieszkając w bloku, waga i rozmiar teleskopu to bardzo istotny czynnik. Ten teleskop Bresser wśród użytkowników zbiera pozytywne oceny. Natomiast z tego co ja sie orientuje wiesz asię go na EQ (conajmniej) 2, więc waga zestawu to około 20 - 25 kg, i montaż (cały ten statyw) jest bardzo nieporęczny w przenoszeniu go nie mając transportu, natomiast napewno nadaje się do astro-foto, i na pewno jest bardzo stabilnym i solidnym montażem.

 

Napisz gdzie chcesz go zaberać i czym, wtedy łatwiej napewno będzie znaleźćcoś odpowiedniego. Ale w sumie za kwotę 2000zł można już cos solidnego dostać, także kwestią jest tylko mozliwość obserwacji w danym terenie i warunki jakie posiadasz.

 

Pozdrawiam

 

Chodzi o to że mam w pobliżu otwarte tereny a transport nie jest problemem "samochód" choć chciałbym też poobserwować z balkonu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego Messiera to montaz nie EQ2 ale conajmniej EQ3. Ale porozglądałem się z kolegą Leech10 po ofertach jakie maja w DO i teleskopy.net i oboje doszliśmy do wniosku że JEŚLI MUSI to być Refraktor, i masz samochód to zdecydowanie lepszy od Bressera będzie Synta 120/1000

 

http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...17995963e0b2592

 

W przypadku Bressera większa część ceny to dodatki. W przypadku Sky Watchera (który jest 100zł droższy) otrzymujesz dodatkowo 20mm szkła, solidny montaż, mniej dodatków ale za to zyskujesz na jakości.

Także jak bym miał 2000zł, samochód, i wybrać refraktora to brał bym tego właśnie. Ponaddto w pełni nadaje się do astrofoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego Messiera to montaz nie EQ2 ale conajmniej EQ3

(...)

Także jak bym miał 2000zł, samochód, i wybrać refraktora to brał bym tego właśnie. Ponaddto w pełni nadaje się do astrofoto.

co to ma być? Jakie EQ2 lub EQ3?

Bresser jest sprzedawany na EQ5! W standardzie! Można zapomnieć o wieszaniu takiej rury na lichym montażu

 

co to znaczy, że w pełni nadaje się do astrofoto?

jak na mój gust to akurat oba bardzo słabo nadają się do astrofoto

co innego montaże. Na EQ5 można pobawić się w fotografię ale z krótszymi ogniskowymi

można też popróbować sił w foceniu planet ale z innym teleskopem. Bardziej odpowiedni będzie jakiś MAK lub SCT z długą ogniskową i krótkim tubusem

sprzęt do fotografowania musi spełniać zupełnie inne wymagania niż sprzęt do wizuala (szczególnie dla DSO). Można zapomnieć, że jednym teleskopem załatwimy wszystko

 

co nie oznacza, że to słabe teleskopy. Wręcz przeciwnie to fajne instrumenty wizualne. Niedawno była na forum recenzja Bressera 127L. Warto poczytać

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.