Skocz do zawartości

Software do symulacji terenu lub widoków


Rekomendowane odpowiedzi

Manual do programu Radio Mobile pojawi się w tym wątku z czasem. Póki co chcielibyśmy zaprezentować Wam końcowy efekt pracy z tym programem, czyli tzw. Visual Coverage. Wchodząc na stronę

 

 

znajdziecie umieszczone paczki z plikami. Pełny opis ich działania oraz wykorzystania znajduje się na stronie. Zapraszamy do sciagania, testowania i komentowania na forum.

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał ZOOM

Mała prośba , jak już coś polecasz to napisz co to, do czego to itp.

Chociaż ze trzy zdania, jeśli to nie za duży wysiłek oczywiście.

 

W zastosowaniu do Dalekich Obserwacji tym programem można sprawdzać obszar widoczności z danego punktu, tak jak tu: DEM

Można też sprawdzić widok z jednego punktu w kierunku drugiego pkt, co bardzo ułatwia identyfikację szczytów, przykład TU

 

Generalnie robię tak, ze jak kompletnie nie mam pojęcia co widać na danej fotografii, to najpierw symuluje obszar widoczności, a potem wybieram potencjalne punkty i robię symulacje widoku 3D (realnego), w ten sposób w 10min można namierzyć szczyty. Dla PL dane są z dokładnością do 60-90m, dla Alp do 30m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

Ostatnio na forum padło pytanie jak połączyć pliki .HGT ?? W odpowiedzi Rafał przedstawił sposób, w którym trzeba się uciec do stosowania orginalnego oprogramowania.

 

Chciałbym tu przedstawić inny sposób, trochę bardziej pracochłonny i bardziej nakierowany na użytkowników MicroDEM'a, poprzez zastosowanie plików .DTED. Format ten jest jakby podobną kopią tych pierwszych ale bardziej elastyczny, a w użytkowaniu szybszy.

 

Zaczniemy najpierw od załadowania jednego pliku, powiedzmy na to, z tej listy przyciskiem 'Open DEM' (czwarty od lewa na zrzutach ekranu). I od razu po otwarciu go zapisujemy /File/Save DEM/DTED. Otwiera się okienko 'DTED saves parameters', w którym najbardziej interesuje nas tabelka 'DTED level'. Tu zaznacznamy DWA, co pozwoli nam zapisać dane z dokładnością 1sek (odpowiednik SRTM 1), a w przypadku załadowania pliku .HGT o wadze do 3MB (3 sek - odpowiednik SRTM 3) program zinterpoluje je do SRTM 1.

Tak wykonaną operację powtarzamy dla każdego pliku .HGT. Potem możemy już zastosować opisaną przez Lampkę procedurę łączenia. Jednak tym razem ładujemy pliki .DT2 (IN-OUT/Merge/DEMs/DEMs--pick multiple i zaznaczamy kilka plików pamiętając o klawiszu CTRL (selektywne wybieranie) lub SHIFT (wybranie grupy)).

 

Dla tych co mają mocne kompy, duże dyski i chcą mieć dokładne dane, jest opcja TRZY (0.4 sek).

Tu plik ma jeszcze więcej kolumn i rzędów z zapisanymi wysokościami więc waga jest bardzo duża.

 

Można też poeksperymentować odhaczając 'Equal spacing' i zaznaczając "Arbitrary' co pozwala na ustawienie dowolnej ilości sekund dla długości i szerokości geograficznej pliku.

 

Ci którzy nie chcą mieć dokładnych danych powinny w tabeli 'DTED level' przy zapisie zaznaczyć JEDEN (odradzam zaznaczanie zera). Waga plików będzie się wtedy wachała w granicach do 3 MB (3 sek - SRTM 3).

I tu ciekawa sprawa, bo jeśli zrobimy interpolację danych z SRTM 1 do 3 (załużmy że to Tatry) to plik wynikowy będzie się lepiej prezentował (powiedzmy przy generowaniu panoram) niż te dostępne na ftp'ie.

 

Natomiast jeśli nie lubisz marnować miejsca na dysku to skompresuj sobie pliczek ZIP'em (nie rar'em). Wtedy objętość archiwum będzie się wachała w najgorszym przypadku w okolicach 1/4 - 1/5 pliku wejściowego, a program i tak sobie go otworzy bez problemu.

 

Zachęcam do popróbowania :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Uwaga Polski Program do obliczania teoretycznej widzialności.

Program nazywa się "WIDOKI" obecnie jest w wersji 0.8.1, bardzo szybko się rozwija.

Autor - Krzysztof Strasburger

 

Zapraszam do testowania i komentowania.

Instrukcja znajduje się w spakowanej paczce, nosi nazwę Opis.txt

Program do Pobrania TU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra Rafał, spoko. Ale nie każdy jest tak uzdolniony jak ty i sobie kompiluje programy tak jak by to był dla niego chleb powszechni. Umieść skompilowane programy na oba procki i wtedy soft stanie się dostępny dla ogółu. :)

 

Ja tego programu nie pisałem, zamieściłem go na prośbę autora. BTW też go nie odpalałem, bo nie wiem jak.

 

Dla pociechy przekonwertowałem ostatnio: 453 Polskie szczyty o wysokości od 100mnpm w górę do do formatu GoogleEarth. Może komuś się przyda.

Oryginał: http://www.viewfinderpanoramas.org/reascent/Poland_P100.xls

Wersja KML do GoogleEarth http://wyslijto.pl/plik/ycbyzf8uk5

Edytowane przez Rafał ZOOM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam pytanie dotyczące Kashmira, bo rozumiem, że symulacje na stronie DO robione są właśnie Kashmirem? Jakość (szczególnie estetyczna ale użytkowa chyba też) w porównaniu do MicroDema powala. Powiedzcie mi skąd macie mapy do Kashmira - domyślam się że to dostępne pliki hgt ale jak je przygotować/połączyć? Może jakiś mały tutorial?

Edytowane przez athomer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie dotyczące Kashmira, bo rozumiem, że symulacje na stronie DO robione są właśnie Kashmirem? Jakość (szczególnie estetyczna ale użytkowa chyba też) w porównaniu do MicroDema powala. Powiedzcie mi skąd macie mapy do Kashmira - domyślam się że to dostępne pliki hgt ale jak je przygotować/połączyć? Może jakiś mały tutorial?

 

 

Nie trzeba łączyć plików HGT tak jak w MicroDemie. Jeśli masz paczki HGT wrzucone do tego samego katalogu, to otwarcie obojętne którego skutkuje automatycznym łączeniem i otwieraniem pozostałych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

witam!

 

mam małą prośbę, czy ktoś mógłby umieścić na jakimś serwerze plik autorstwa Rafała (w jednym z poprzednich postów jest) z polskimi szczytami w wersji do google earth bo

 

Wersja KML do GoogleEarth http://wyslijto.pl/plik/ycbyzf8uk5

 

niestety jest już usunięta...

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś byłby w stanie mi pomóc z programem Kashmir? Ściągnąłem go i zainstalowałem, ściągnąłem też pliki .hgt dla Polski. No i niestety za nic nie potrafię czegokolwiek zrobić w tym programie. Jak załadować te pliki i jak symulować panoramy?

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś byłby w stanie mi pomóc z programem Kashmir? Ściągnąłem go i zainstalowałem, ściągnąłem też pliki .hgt dla Polski. No i niestety za nic nie potrafię czegokolwiek zrobić w tym programie. Jak załadować te pliki i jak symulować panoramy?

 

Jeżeli pliki HGT masz w jednym katalogu, otwarcie jednego z nich powoduje wczytanie wszystkich z tego katalogu. Standardowy problem związany z rozpoczęciem pracy z tym programem to "odnalezienie" regionu pokrytego mapami/plikami hgt. Spróbuj poniższej rady, ja miałem podobne wrażenie, że program nie działa: po prawej stronie widzisz mały kwadracik z flagą - to wycinek z "mapy świata", musisz przeciągnąć obraz nad Polskę (przesuwając ikonę z flagą, ułatwieniem są zarysy kontynentów i nazwy wybranych miast, ale ogólnie trzeba to robić na chybił trafił - ja nie znalazłem lepszego sposobu. Aby było najłatwiej zoom/scale powinnien być ustawione na jak najmniejszy), lub inny obszar pokryty plikami hgt, a wtedy dalej już powinno być z górki :)

Edytowane przez athomer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A rzeczywiście! :Boink: To jeszcze małe pytanko - jak wygenerować panoramę z opisem szczytów w danym kierunku z punktu o danych współrzędnych i wysokości? I jak skorzystać z plików dla Tatr w większej rozdzielczości (tych po ok. 25 MB). Jak załadowałem jeden z plików z folderu, w którym też były 2 pliki dla Tatr w wyższej rozdzielczości to na mapie miałem pustą plamę (tzn. te mapy się nie załadowały).

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A rzeczywiście! :Boink: To jeszcze małe pytanko - jak wygenerować panoramę z opisem szczytów w danym kierunku z punktu o danych współrzędnych i wysokości?

 

Najpierw musisz nanieść ręcznie lub zaimportować nazwy szczytów na mapę.

 

Tutaj daje plik do Kashmira ze wszytkimi szczytami w PL od 100mnpm w górę.

Poland_100.GDB

Zapisujesz gdzieś na HDD

Potem w KASHMIR klikasz OPEN .GDB FILE

thumb_49f4c05f70abf104185766.jpg

 

Są to dane GDB, osobiście, zmieniam sobie wybrane na typ "NAME"

Zmiana pojedynczo:

Klikasz w szczyt prawym z myszy, dajesz "POINT"-> CONVERT TO NAME.

Jak szczyt jest w formie NAME to widoczna jest nazwa na mapie, oraz po wygenerowaniu widoku można przemieszczać opis (aby nie zasłaniał innych opisów)

 

Bez konwersji na NAME można również wygenerować panoramę w tym celu:

 

Klikasz dowolny punkt A na mapie:

prawym z myszy:

Wybierasz opcję "VISIBILITY"

thumb_49f4c05f95016151558763.jpg

 

Teraz możesz zaznaczyć drugi punkt B widoczności:

Klikasz lewym z myszy na wybrane wzniesienie, następnie prawym z myszy, pojawi się menu (w menu lewym z myszy dajesz FIX)

thumb_49f4c0605dcc7511891092.jpg

 

Pojawi się okno z przekrojem poprzecznym oceniającym, czy istnieje widoczność

thumb_49f4c0609a801258731156.jpg

 

Aby wygenerować widok klikasz u góry 3D

Na środku w opcji CAMERA VIEW dajesz FRONT (czyli widok z pkt A do B), są też opcje w drugą stronę z B do A itd..

 

Teraz pojawi się okno widoku 3D, są tam różne opcje, najważniejsze to TAKE (czyli odległość, od której program ma rysować) np od 50-100-300km itd...

Klikasz TAKE i program wygeneruje panoramę widoku z OPISEM

 

thumb_49f4c060f0ba3808747735.jpg

 

I jak skorzystać z plików dla Tatr w większej rozdzielczości (tych po ok. 25 MB). Jak załadowałem jeden z plików z folderu, w którym też były 2 pliki dla Tatr w wyższej rozdzielczości to na mapie miałem pustą plamę (tzn. te mapy się nie załadowały).

 

Jest opisane 2-3 posty wyżej jak połączyć pliki SRTM-1 Tatr oraz SRTM-3 dla całej polski. Skopiowanie SRTM-1 do katalogu z plikami SRTM-3 niestety daje pustą plamę.

Edytowane przez Rafał ZOOM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam jeszcze pytanko o to łączenie plików srtm-1 i srtm-3, to co jest podane wyżej dotyczy Microdem'a -> kiedy pliki hgt są interpolowane do rozdzielczości 1" są zapisane jako *.DT2 -> to mogę sobie w MD połączyć razem z plikami *.hgt tatr i wszystko jest ok, tylko mam pytanie, co z tymi plikami DT2 zrobić żeby otwierał je Kashmir3D?? (bo sklejonego *.DEM nie otwiera...) pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam jeszcze pytanko o to łączenie plików srtm-1 i srtm-3, to co jest podane wyżej dotyczy Microdem'a -> kiedy pliki hgt są interpolowane do rozdzielczości 1" są zapisane jako *.DT2 -> to mogę sobie w MD połączyć razem z plikami *.hgt tatr i wszystko jest ok, tylko mam pytanie, co z tymi plikami DT2 zrobić żeby otwierał je Kashmir3D?? (bo sklejonego *.DEM nie otwiera...) pozdr.

 

Wyeksportowałem do formatu BIL. (plik zajmował ok 1.5GB)

Następnie programem BILxSRTM.exe http://www.cplus.org/rmw/bilxsrtm.zip

Przekonwertowałem BIL na SRTM-1. Finalnie mam połączone dane SRTM-3 oraz SRTM-1 w z rozszerzeniem *.HGT w jednym katalogu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jedyna droga to Globalmapper (bo OziExplorer chyba nie czyta *.hgt) i ten bilxsrtm (który chyba nie lubi Visty, bo nie widze reakcji z jego strony od godziny ;) )...

 

ten sposób który teraz Podałeś oczywiście już czytałem wcześniej, myślałem że jest mozliwość połączenia danych za pomocą microdem'a..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... poszukuje DOBRYCH plików .hgt współrzędnych dla tatr...

czaki nie gorączkuj się tak :szczerbaty: O co ci chodzi: o dokładne pliki DEMy czy listę szczytów z koordynatami? :P

 

Szczegółowe pliki DEM w postaci SRTM-1 lub też SRTM-3 dostępne są na Viewfinderpanoramas. Są tam też listy szczytów ze współrzędnymi geograficznymi ich, dodatkowo też na Peaklist

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szukałem tylko plików htg potrzebnych do kashmira które odpowiadają za współrzędne Tatr wysokich.

Dzięki wielki :), jak uda mi sie to zrobić to dam znać ide walczyć :boks:

 

Nareszcie wygląda to tak jak powinno :)

Dzięki wielkie jeszcze raz i sorry że odrazu nie napisałem w tym topic-u nie zauważyłem go bo w zakładkach mam bezpośrednio do wątku głownego :Boink:

Edytowane przez czakiczakiczaki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czakiczakiczaki Ty też korzystałeś z tego programiku bilxsrtm ?? ja nie wiem co jest nie tak, ale u mnie po wskazaniu katalogów z BIL i gdzie ma być SRTM to po kliknieciu START pojawia się " looking for bil data" i prawie od razu Done, a efektu żadnego :( ... próbowałem i na XP i na Viscie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.