Skocz do zawartości

Moje obserwatorium


Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

Wreszcie udało mi się znaleźć kilka minut na opisanie mojego własnego obserwatorium. Niestety ze względów czasowych nie mogłem prowadzić dokładnego dziennika z budowy, więc niżej postaram się w jednej większej wiadomości opisać całość.

 

Kupując EQ6 z tubą 25cm nie zdawałem sobie sprawy, że rozłożenie całości, nastawienie na biegun, kable będzie trwało 25-30 minut. W Polsce czasami tyle trwa dziura w chmurach, więc chcąc wykorzystywać w 100% dostępność czystego nieba budowa obserwatorium okazała się koniecznością. Pomysł wydawał mi się niesamowicie odległy dopóki nie przeczytałem dzienników budowy innych forumowiczów (Sumas, Adam Jesion). Jeśli chodzi o własne konstrukcje jestem totalnie "lewy" - nie jestem typem "złotej rączki", która z niczego potrafi zrobić coś, niemniej jednak domek z rozsuwanym dachem - pomyślałem sobie, że "to nie może być aż takie trudne" :)

 

Największy dylemat miałem z rozmiarami obserwatorium. Ostatecznie jest "dosyć" duże - 4 x 3,2 metra. Bez problemu zmieści się szafa na różne złączki, a w lato lodóweczka na zimne napoje :Beer:

 

Zaczęły się więc dyskusje, jak to zrobić. Cele na dzień budowy były jasne:

- obserwatorium pod sprzęt do astrofotografii.

- jeden pier.

- bez automatyzacji - obserwatorium póki co jest 50 metrów od miejsca zamieszkania, docelowo będę mieszkał tylko 1,5km dalej.

- rozsuwany dach, a nie kopuła.

 

Po wielu dyskusjach z moim tatą, sąsiadem - typ "złotej rączki" - bez których to obserwatorium nigdy by nie powstało - zdecydowaliśmy się na:

- wylanie powierzchni betonem

- konstrukcja ścian z pustaka - Max

- dach z konstrukcji metalowej

- cztery łożyska przyspawane do konstrukcji dachu

- łożyska jeżdżą po "ceuwce" - nie wiem czy to tak się pisze. Ceuwka (w pozycji pionowej - w kształcie C) przyspawana do kilku metalowych prętów wystających z muru.

- dach z blachy falowanej

 

Wszystko to doskonale widać na paczce ze zdjęciami, jaką załączam na sam koniec.

 

Kilka wolnych uwag:

- Pier to rura o średnicy 25cm, wysokość na 83cm. Mocowanie korpusu statywu do piera zrobione w sposób identyczny, jak to zrobił Sumas - to Jego konstrukcja. Wykorzystałem do tego celu EQ6 Extensions Tube.

 

- Dziura pod piera ma 90cm głębokości - mało, ale głębiej się bez koparki po prostu nie dało. Ziemię mam niesamowicie kamienistą, twardą i "gliniastą".

 

- Nieba zachodniego praktycznie w ogóle nie obserwuje, gdyż jest tam łuna od Częstochowy. Stąd właśnie dach rozsuwa się w tą stronę.

 

- Dach jest wysoki - zbyt wysoki i to jedyna rzecz, jaką bym zrobił teraz inaczej. Nawet po maksymalnym wysunięciu jednak zasłania troszkę za dużo nieba. Fakt, że jest tam łuna od miasta i na pewno nie będę w ogóle tej części fotografował/obserwował, ale jak ktoś akurat tam odkryje jasną kometę... to będzie problem. Z drugiej strony - konstrukcja dachu jest dosyć ciężka, więc nie mogliśmy dopuścić by zalegał tam jakiś śnieg. Przy takim spadku - praktycznie ten problem nie istnieje.

 

- Dach mimo tego, że jest ciężki - na łożyskach przesuwa się naprawdę lekko. Myślałem, że będzie gorzej.

 

- Obserwatorium nie ma praktycznie fundamentów - zebrane zostało jedynie 20-40cm powierzchni ziemi, wrzucone kamienie i zalane betonem. Pod murem jest może zebrane 10cm więcej.

 

W obserwatorium brakuje jeszcze:

- drzwi :)

- podłogi drewnianej (będzie robiona w wakacje, jak się ociepli).

- wstawienia szafy na złączkologię

- elektryczności :) Póki co prąd jest tylko przez przedłużacz - trzeba dorobić gniazdka, żarówkę etc.

 

Póki co najbardziej zależało mi na tym, aby wstawić sprzęt pod dach - i to się udało. Oszczędność czasu jest niesamowita. Obecnie gdy jest pogoda tylko wychodzę, włączam komputer, podłączam kamerę/teleskop - i działam :) (Przez brak zamykanych drzwi jednak boję się na razie zostawiać tam cały sprzęt). Całość zajmuje mi 5-10 minut. Uczucie naprawdę niesamowite - widać niebo, wychodzę, rozsuwam dach i wszystko jest gotowe!

 

Czas realizacji - 3 miesiące. Robione bardzo spokojnie, czasami z tygodniowymi przerwami. Koszt: dokładnie 6500zł (cement rozrabiany we własnej betoniarce, koszt betoniarki nie jest wliczony).

 

Zdjęcia:

Zdjęcie 1

Zdjęcie 2

Zdjęcie 3

Zdjęcie 4

Zdjęcie 5

Zdjęcie 6

 

[Jak widać wszystko wygląda na razie bardzo surowo - ale działa! :) ]

 

Wszystkich chętnych na wspólne obserwacje zapraszam - obserwatorium otwarte jest dla każdego zainteresowanego. W razie pytań, uwag, sugestii do budowy - jestem do dyspozycji.

 

Pozdrawiam Krzysiek Gaudy

1.jpg

Edytowane przez GaudyK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gratulacje Krzysztofie! konstrukcja dachu bardzo ciekawa, genialna w swej prostocie,

jedynie czego mi brakuje, a może tylko tego nie widać, to dylatacji piera od tej wylewki

i izolacji przeciwwilgociowej ścian obserwatorium od fundamentów, mam nadzieję, że jednak je zrobiłeś :rolleyes:

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkich chętnych na wspólne obserwacje zapraszam - obserwatorium otwarte jest dla każdego zainteresowanego. W razie pytań, uwag, sugestii do budowy - jestem do dyspozycji.

 

Krzysztofie, gratuluję obserwatorium.

Mam nadzieję, że uda mi się Cię odwiedzić, gdy się już trochę urządzisz.

Z niecierpliwością czekam na pierwsze światło z duetu EQ6+TSA. :rolleyes:

 

ps.

Postaraj się nie oszczędzać blachowkrętów i zamocować obróbkę kalenicy przynajmniej na co drugiej fali blachy trapezowej (zdjęcie nr 6). Chyba nie chciałbyś, żeby w czasie jakiejś większej wichury taki kawał blachy się urwał i kogoś zgilotynował...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

dylatacji piera od tej wylewki

Tak, zapomniałem o tym napisać - to drugi mój błąd w budowie obserwatorium obok dachu. Póki co EQ6 na tym idealnie się trzyma - gdy będzie trzeba kupować A-P... ;-) będę się wtedy martwił :)

 

izolacji przeciwwilgociowej ścian obserwatorium od fundamentów

Obserwatorium nie ma tak naprawdę fundamentów - i niestety izolacji również. Zobaczymy jak to będzie - jeśli będzie problem z wilgocią (grzybem etc.) wówczas na pewno coś pomyślę. Na pewno budowa nie jest jeszcze skończona - zakładam, że to proces ciągły i ciągłego udoskonalania. Błędów na pewno można wytknąć więcej - na usprawiedliwienie mam tylko to, że to moje pierwsze obserwatorium (mam nadzieję, że nie ostatnie, ale to dalekie plany...). :)

 

Mam nadzieję, że uda mi się Cię odwiedzić, gdy się już trochę urządzisz.

Zapraszam! :) Z noclegiem ewentualnym również nie ma problemu!

 

Z niecierpliwością czekam na pierwsze światło z duetu EQ6+TSA

To niestety może trochę potrwać. Pierwsze zdjęcia już udało mi się zrobić, losowo wybranego fragmentu nieba (swoją drogą - z kamerą CCD jest to tak banalnie proste, że aż nie mogłem uwierzyć), niemniej jednak zanim opanuję guiding, obróbkę, obsługę kamery w 100%... wszystko musi potrwać. A pogody nie ma niestety prawie wcale teraz :( Generalnie - na chwilę obecną skupiam się na zestawie FS60C, flattener, 2000XM. Od Janusza Płeszki dostałem tydzień temu dopiero odpowiednią złączkę, która łączy to wszystko i pozwala ustawić ostrość. Po tym jak mi się to udało, po 15 minutach, przyszły chmury... Teraz czas na próby guidowania. Mam nietypowy zestaw: EQ6, kabelek Pierro-Astro EQMOD, ST2000XM - wstępnie wygląda, że Maxim to wszystko ładnie widzi, ale w praktyce nie wiem czy to działa... (brak czystego nieba). Dużo pracy, nerwów i doświadczenia do zdobycia przede mną zanim uprowadzę ogniskową, jaką ma TSA 102.

 

Pozdrawiam Krzysiek Gaudy

Edytowane przez GaudyK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nietypowy zestaw: EQ6, kabelek Pierro-Astro EQMOD, ST2000XM - wstępnie wygląda, że Maxim to wszystko ładnie widzi, ale w praktyce nie wiem czy to działa... (brak czystego nieba).

 

Ten zestaw działa. Ja steruje moim HEQ5 przez EQMODa gdy szukam obiektu (GoTo) poprzez CdC, potem przełączam się na Maxima i tam za pomocą Pinpointa ładnie sobie wszystko kadruję.

 

Pozazdrościć możliwości w tak młodym wieku, co prawda jestem tylko o rok starszy od Ciebie ale nie miałem tak różowo :) Będę obserwował Twoje poczynania, powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.