Skocz do zawartości

Astrofotografia


Y_Connect

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Jestem nowym użytkownikiem i chciałbym się z Wami przywitać a zarazem zadać małe pytanie. Otóż zamierzam wkroczyć w nową dziedzinę, jaką jest astrofotografia. Ogólnie na co dzień zajmuje sie amatorsko fotografią przyrody - głównie ptaków. Zamierzam kupić coś, co przyda się nie tylko do astrofotografii, ale również będzie mi pomagało w fotografii/obserwacji ptaków. Wybór padł na Celestrona C90 MAK (ze względu na szerokie zastosowanie w ornitologii). Posiadam już dość solidny montaż (niestety z ręcznym prowadzeniem) oraz lustrzankę Canon 350d (rzekomo przerobiony do astrofotografii, nie mam pojęcia, jak to lub czym to sprawdzić). I tu pada moje pytanie: czy do w/w zestawu musiałbym dokupić jeszcze jakieś akcesoria, nie wiem, np. jakies redukcje, złączki, kabelki itp?

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy na forum!

Zanim ktokolwiek napiszę Ci cokolwiek, miło by było uzyskać kilka informacji. ;)

1. Jaki konkretnie typ montażu posiadasz? Czy to jest EQ3-2, EQ5 czy jakiś inny?

2. Jaki rodzaj astrofoto Cie interesuje? Obiekty DS (mgławice i galaktyki) czy tylko księżyc i planety?

3. Czy zamierzasz użyć do astrofoto tego Celestrona C90?

 

Co do Canona to żeby sprawdzić czy jest przerobiony, wystarczy ustawić balans bieli na "Auto", zrobić zdjęcie najlepiej przy świetle dziennym i zobaczyć czy są przekłamania w kolorach.

Jeśli są to znaczy że jest przerobiony ;) A najlepiej zobacz link: http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=199982

Pozdrawiam :Beer:

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam już dość solidny montaż (niestety z ręcznym prowadzeniem)

Jaki konkretnie montaż posiadasz?

 

Canonem 350D można już wiele zdziałać, przykładów na forum zdjęć robionych tym aparatem znajdziesz bardzo dużo.

Tuba optyczna jednak jaką planujesz kupić pozwoli Ci na fotografowanie tylko księżyca i planet. O bardziej zaawansowanej astrofotografii mgławic, galaktyk - raczej z tym sprzętem nie dasz rady. To bardziej skomplikowana kwestia, musisz na forum poczytać - guiding, autoguider, teleskopy do astrofotografii, kamery CCD, to naprawdę szeroki temat i nie da się ująć tego w 2-3 zdaniach.

Do astrofotografii planet/księżyca będzie potrzebna jeszcze chyba złączka, którą pozwoli doczepić aparat do kamery.

 

Pozdrawiam Krzysiek Gaudy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiązując do montażu: to posiadam dość stary, drewniany, ale naprawdę solidny i co najważniejsze, ma prawidłowo dociążoną stalową głowicę. Czy się nada? Nie mam zielonego pojęcia, okaże się w praniu. Jeżeli nie, to pomyślę nad zakupem jakiegoś innego. Co do szkiełka: wybór padł na Celestrona C90 Mak (jak już wcześniej wspomniałem), dlatego, że ma szerokie zastosowanie w ornitologii. No chyba, że polecacie coś innego. W grę wchodzą Maskutovy i refraktory. Lustra odpadają - nie mogę siebie wyobrazić biegającego po lasach i ambonach z teleskopem Newton'a :rolleyes:

Jeszcze mam na oku Maskutowy: SKMAK102SP OTA i SKMAK90SP OTA. Szczerze mówiąc nie mam pojęcia. Co do rodzaju astro, jakim miałbym sie ewentualnie zająć, to szczerze mówiąc nie chciałbym ograniczać się do fotografii księżyca i planet. Może jakieś gwiazdy, mgławice? Zdążyłem wyczytać gdzieś na forum, że jak raz już w "to" wdepnę, to koniec, więc zdaje sobie sprawę, że jak kupować sprzęt, to od razu porządny. Niestety, nie zawsze marzenia i pojemność portfela chodzą w parze, więc posiadam ograniczony (niestety) budżet (ok 1k) Co do dodatkowych akcesoriów: rozumiem, ze jakaś złączka potrzebna jest, aby połączyć szkiełko z body ale oprócz tej złączki potrzeba czegoś innego? Aha, i jeszcze małe pytanie: czy Nikon D300 sprawdzi się w astrofotografii? Bo takową puszkę ewentualnie też posiadam.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiązując do montażu: to posiadam dość stary, drewniany, ale naprawdę solidny i co najważniejsze, ma prawidłowo dociążoną stalową głowicę. Czy się nada?

 

No to fajnie, masz statyw. Teraz tylko powinieneś dokupić głowicę paralaktyczną z napędami :) Ze względu na budżet proponuje EQ5 (około 1000zł?).

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam, że powinieneś najpierw solidnie nadrobić podstawy teorii!

Masz przerobionego Canona czyli masz już niezły rejestrator, a chcesz focić z teleskopu o ogniskowej 1200mm na statywie foto???????? To jest zestaw do fotografowania księżyca, a i tak łatwo nie będzie!

Do takich ogniskowych, żeby robić zdjęcia mgławic czy galaktyk, ludzie muszą kupować montaże za 6-20 tyś zeta!

Musisz poczytać, zanim cokolwiek kupisz! Naprawdę!

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie czytam Wasze posty i posty kolegów (przy użyciu szukajki) i szczerze powiem, troszkę mnie to wszystko przerosło. Byłem pewny, że do astrofotografii wystarczy jakieś dobre szkiełko, statyw i jak to nazwał kol. qbanos "rejestrator" (wcześniej oglądałem zdjęcia astro wykonane za pomocą obiektywu MTO 1000mm i jakieś manualnej lustrzanki i byłem pewny, że nie potrzeba do tego aż takich nakładów).

To w taki razie zacznijmy od początku. Co polecacie na początek do astrofotografii? Oczywiście kwestie "rejestratora" można pominąć. Posiadam Canona 350d i/lub ewentualnie mam jeszcze w zanadrzu Nikona d300. Pozostaje w takim układzie kwestia szkła i montażu oraz elementów, które pomogą to wszystko połączyć w jakąś rozsądna całość (złączki, kątówki itp). Jeżeli będziecie na tyle uprzejmi, pomóżcie mi w doborze gotowego zestawu. Oczywiście Newton'y odpadają - chce sprzętu używać nie tylko do astrofotografii, ale również do obserwacji/fotografii ptaszysk ^_^

 

P.S. kwota, jaką planuję wydać na taki zestaw to ok 1500 zł. Zdaję sobie sprawę, że może być zbyt niska. Umówmy się, że priorytetem jest na razie samo szkło

Edytowane przez Y_Connect
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kwota, jaką planuję wydać na taki zestaw to ok 1500 zł. Zdaję sobie sprawę, że może być zbyt niska. Umówmy się, że priorytetem jest na razie samo szkło

 

Szkoda, że nie 15 000zł :)

Obawiam się że za tę kwotę nie kupisz dobrego refraktora, może na styk wystarczy na popularne i niezłe 80ED z flattenerem ale na montaż już nie zostanie nawet grosz. Tak więc za 1500zł się nie da, chyba że samym obiektywem foto (100-300mm), którego jesteś już być może w posiadaniu.

 

Realny zestaw do astrofoto - >5000zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. kwota, jaką planuję wydać na taki zestaw to ok 1500 zł. Zdaję sobie sprawę, że może być zbyt niska. Umówmy się, że priorytetem jest na razie samo szkło

Za taką kwotę WEDŁUG MNIE nie kupisz nic, co pozwoli Ci fotografować mgławice, galaktyki etc.

Ja zadam pytanie z innej beczki: poszukaj na forum, na astroexpo.pl lub w innych miejscach zdjęcia, jakie chcesz wykonywać. Pokaż nam co chcesz osiągnąć.

 

Przy tym budżecie kupisz EQ5 może, jak podepniesz ten teleskop z ogniskową 1200mm na ten statyw... tylko Księżyc i planety. Więc jak i tak Księżyc i planety - to szkoda kasy na kupno statywu, korzystaj z tego co masz. Według mnie idealny pod względem cena/jakość zestaw miał MarcinPc - CG5, Canon 350D, Newton. Akurat ja bym Newtona zamienił na mniejszy refraktor (i nie zważał na abberację; traktował tą tubę jako przejściową), ale to wszystko to i tak około 3000zł co najmniej (z akcesoriami się uzbiera pewnie). Im mniejsza ogniskowa - tym lepiej (w Twoim przypadku, jako osoba rozpoczynająca przygodę z astro-foto).

 

Na wszystkie Twoje pytania są odpowiedzi na forum - wiem to na 100%, bo sam zadawałem sobie podobne kilka miesięcy temu. Poświęcając kilka-kilkanaście wieczorów na przestudiowanie tego - zaczniesz zadawać konkretne pytania, bo obecnie są zbyt ogólne by ktokolwiek mógł Ci jasno i precyzyjnie odpowiedzieć.

 

Jakie masz niebo, pod jakim chcesz fotografować? Może w ogóle masz takie nie warunki, że nie ma sensu się pchać w astro-foto mgławic, galaktyk?

 

EDIT: qbanos dobrze mówi - 80ED wydaje się być idealny + EQ5 + coś na guiding... ale to się pewnie w 3000 nie zmieścisz :/

 

Pozdrawiam Krzysiek Gaudy

Edytowane przez GaudyK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek L. dziękuję za linki, naprawdę jest co czytać! Przemyślałem trochę sprawę i doszedłem do wniosku, że nie będę łączył astrofotografii i obserwacji ptaków, dlatego zrezygnowałem z zakupu Celestrona C90 Mak (pomimo bardzo dużej ilości pozytywnych opinii na jego temat). Zostaję przy swojej lunecie oraz obiektywach 300mm i 800mm.

Postanowiłem zainwestować w sprzęt typowy do astrofotografii. Niestety, chyba nie obędzie się bez wizyty w banku <_< Widzę, że hobby do tanich nie należy. Jeżeli chodzi o miejsce obserwacji/fotografii, to będzie to dach domku jednorodzinnego, ok 30 km od Poznania, więc o ciemnym niebie mogę tylko pomarzyć. Dlatego zdecyduję się prawdopodobnie na zakup refraktora. Przeglądając różne strony w sieci natknąłem się jeszcze na teleskop MEADE ETX 70AT. W sumie to nie potrzebowałbym do niego statywu, gdyż umiejscowiłbym go na murku betonowym (moim zdaniem idealny montaż, bez drgań). W tej cenie zaoferowany tez mam napęd i kontroler GOTO. Zainwestowałbym jedynie pieniądze na bardzo dobry okular oraz jakąś dobrą kamerkę CCD (aparat odpada ze względu na ograniczone miejsce przez widełki montażu). Czy ten teleskop pomimo swojej małej ogniskowej starczy mi do astrofotografii??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sprawy :Beer:

Co do refraktorów do astrofotografi, musisz wiedzieć że ważna jest jakość szkła a nie ogniskowa! Dla tego w astrofotografii używa się refraktorów apochromatycznych.

Wiele osób na forum, robi świetne foty używając ogniskowych od 200-600mm. Ten Meade 70 jest zwykłym, jasnym achromatem, do astrofoto baaardzo mało przydatnym.

Poza tym, do refraktora musisz mieć jeszcze wypłaszczacz pola (field flattener), dzięki któremu będziesz miał ostre zdjęcie w środku i na brzegach kadru, a nie tylko gdzieś tam w środku.

Obiektywy fotograficzne, ze względu na swoją funkcję, mają konstrukcję optyczną pozbawioną tej wady, ale niestety mają inne wady.

Więc sam widzisz, że astrofoto to problem bardzo złożony i zestaw typu "plug and play" nie istnieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Na dzień dzisiejszy obstaję przy body 350d, które posiadam. Dam sobie spokój z tym etx 70at i zakupem kamerki. Nie chcę żałować zakupu, dlatego poczytam jeszcze na forum na temat teleskopów 80ED oraz montaży z napędem.

Teraz tylko pytanie, w jaki sposób łączycie swoje lustrzanki z teleskopami? Rozumiem, że do tego potrzebne są jakieś przejściówki, tylko jakie? Na zdjęciu poniżej widać takie przejściówki, ale z tego co widzę, to jest ich kilka :P

 

IMG_8170.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy te przejściówki posiadają jakieś szkła w swojej obudowie, czy jest to po prostu prosta konstrukcja, która łączy bezpośrednio wyciąg okularowy teleskopu z body?? Przepraszam za moje pytania, ale po prostu zaczyna mnie co coraz bardziej wciągać. A to wszystko po obejrzeniu zdjęć astro w sieci :Loveit:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie coś jak Flattenery, zawierają optykę, ale one mają na końcówce zazwyczaj gwint T2 (M42x0.75) i do tego gwintu wkręca się np przejściówkę T2/Canon EOS.

Przykładowe obrazki? Proszę bardzo!

 

Flattener: z lewej średnica 2", czyli standard w wyciągach refraktorowych, a z prawej jest gwint T2 (męski).

 

reducer_02.jpg

 

Złączka do Canonów EOS. Z jednej strony, gwint T2 (żeński) a z drugiej bagnet Canona EOS.

 

eos_t2.jpg

 

P.S.

Samo zrobienie zdjęć to mało, trzeba jeszcze cały materiał obrobić w specjalnych programach.

Wszystko do znalezienia poprzez opcję "szukaj" ;)

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainwestowałbym jedynie pieniądze na bardzo dobry okular oraz jakąś dobrą kamerkę CCD

 

Dobra kamerka CCD jest wieksza od każdego aparatu DSLR :) No i kosztuje zdecydowanie powyżej 5000zł, zresztą popatrz na ceny naprawde dobrych kamer specjalizowanych do astro:

 

http://www.buytelescopes.com/product_list....re_id=2&d=5

 

(polecam posegrować od najwyższej ceny :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo zrobienie zdjęć to mało, trzeba jeszcze cały materiał obrobić w specjalnych programach.

Wszystko do znalezienia poprzez opcję "szukaj" ;)

 

Co do obróbki, to nie ma problemu. Codziennie coś robię w PSie. Ogólnie dzięki za info o przejściówkach. Już mniej więcej wiem, na czym stoję :Beer:

qbanos rzeczywiście, ceny są wysokie. Tak jak napisałem wcześniej, zostaję przy swoim body :rolleyes:

Poszperam jeszcze w sieci (chodzi mi głównie o testy i opinie nt sprzętu) i dam znać, co wybrałem.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszperam jeszcze w sieci (chodzi mi głównie o testy i opinie nt sprzętu) i dam znać, co wybrałem.

 

Szybki jesteś, ja w sumie ponad rok się zastanawiałem co ostatecznie kupić :) Pamietaj, że tutaj pośpiech jest złym doradcą. Rady innych też mogą być mylące. Tylko własna wiedza i świadomość da Ci pewność wyboru. Zanim kupisz koniecznie napisz co wybrałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś upolowałem montaż. I na pewno przy nim zostanę LINK

Czyli pozostało mi jeszcze jakieś szkiełko do wyboru :mellow: N

Na razie przeglądam zagraniczne fora, gdzie obejrzeć można zdjęcia wykonane za pomocą różnych teleskopów. Do wykorzystania mam sumę 1100 złotych na zakup.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błąd.

Ja bym jednak radził kupić jego nową wersję

http://deltaoptical.pl/montaz-paralaktyczn...ntrek,d895.html

 

Co do rurek to może tu znajdziesz jakieś wskazówki

http://astro-forum.org/Forum/male-APO-do-f...olu-t24183.html

Edytowane przez jacapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś upolowałem montaż. I na pewno przy nim zostanę LINK

 

Szkoda. Nowe HEQ5 jest tylko trochę droższe a oferuje dużo więcej możliwości. Kupno czarnego, starszego modelu to krok w tył jesli chodzi o astrofotografię. Moim zdaniem to zły wybór. Czym się kierowałeś przy wyborze akurat tego modelu??

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

qbanos hmm.. szczerze to sugerowałem się ceną. Przyjmijmy, że w takim układzie rezygnuję z tego czarnego i kupuję ten biały. Na zakup szkła zostaje mi w takim razie 800 złotych. Ze względu na cenę flatenerów, będę musiał zrezygnować z jego zakupu. Czyli pozostaje jeszcze tylko zakup adaptera (ale to dopiero po wyborze szkła)

 

P.S. Aaaaa, widzę, że do tego nowszego trzeba jeszcze zakupić pilota. Rozumiem, że bez tego ten montaż nie będzie pracował ^_^

Edytowane przez Y_Connect
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. Aaaaa, widzę, że do tego nowszego trzeba jeszcze zakupić pilota. Rozumiem, że bez tego ten montaż nie będzie pracował ^_^

 

Pilot jest w zestawie i montaż będzie pracował. Co więcej umozliwi Ci rozwój jesli kiedyś zapragniesz guidować, robić mozaiki, używać GoTo przez EQMODa i wiele innych. Czarny nie ma takich mozliwości bez znaczących przeróbek.

 

Zresztą ja sam używam ten biały model, który podlinkowałem. W stopce masz adres mojej strony na której są z niego zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.