Skocz do zawartości

Teleskop


Mimiusia

Rekomendowane odpowiedzi

Chce kupić sobie teleskop, tylko nie wiem jaki. Chciałabym móc przez niego oglądać jak najwięcej planet i gwiazd.Jego cena nie powinna przekraczać 4 tys. zł. Podajcie mi kilka modeli, ich ceny i zdjęcia.

Przy okazji, powiedzcie gdzie i kiedy występują poszczególne planety i formacje.

Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum

 

No cóż by Tobie w pełni pomóc, każdy mi to przyzna, że potrzebujemy więcej informacji.

Gdzie chcesz obserwować?

Jeżeli w pobliżu zamieszkania, jakie masz warunki (Zaświetlenie, Balkon, Taras)

Czy chcesz teleskop mobilny?

Czy wolisz montaż z napędem?

Chcesz tylko teleskop za tą cenę czy wliczasz w to akcesoria?

 

No to tak krótko ;)

 

Ale za 4 tyś do obserwacji wizualnych kupisz już coś całkiem spoko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na naszym forum i...

Co pierwsze proponuje Tobie zaznajomienie sie z tym;

http://astro-forum.org/Forum/Zanim-zadasz-...nie-t23917.html

Kolejnym miejscem,ktore powinienes odwiedzic jest to;

http://www.celestia.pl/Strona_g%C5%82%C3%B3wna

A kiedy juz doczytasz troszke podstaw zapraszam raz jeszcze do zadania tego samego pytania lecz w juz prawidlowej formie :rolleyes:

Nie robie tego po zlosci tylko z uprzejmosci.Masa pytan tego typu byla juz na tym forum i to w tym samym watku. B)

Zapraszam do czytania i szerzenia swojej wiedzy,od czegos trzeba zaczac.

Pozdrawiam,Rafal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji, powiedzcie gdzie i kiedy występują poszczególne planety i formacje.

Formacje? O co chodzi?

Przede wszystkim ściągnij sobie taki program jak Stellarium, to bardzo przydatne narzędzie dla początkujących. Możesz w nim zobaczyć wygląd nieba- o dowolnej godzinie, dacie. Program jest darmowy. Możesz pobrać np. tu:

http://www.instalki.pl/programy/download/f.../Stellarium.php

 

Z planet to teraz bardzo dobrze widać Wenus wieczorami, około północy można polować na Saturna (niestety jego pierścienie nie są teraz dobrze widoczne), resztę doczytasz w odpowiednich działach na forum.

 

mam do dyspozycji balkon na 2 piętrze, ewentualnie dach.

Musisz napisać, na którą stronę nieba masz najlepszy widok.

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieszkujesz jakieś blokowiska? Jakie masz warunki?

No i jak wielki jest balkon z którego chcesz prowadzić obserwacje? To też jest ważne, ze względu na różne rozmiary teleskopów i montaży.

 

Może najpierw zdecyduj się na lornetkę klasy 10x50, lub trochę większą. Wtedy będziesz miała orientacje co do warunków obserwacyjnych i możliwości, jakie oferuje Ci Twoje miejsce zamieszkania.

Musisz też zastanowić się czy ma być to mały teleskop który, będziesz mogła wszędzie ze sobą zabrać, czy coś większego, bardziej stacjonarnego, lub do zapakowania do samochodu.

Jeżeli lornetka to nie to, i koniecznie ma być to teleskop, może zdecyduj się na zakup czegoś mniejszego i tańszego jak np. Sky Watcher 80/400 (krótki refraktor.

http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...roducts_id/3026 - link do tego teleskopu.

http://astro-forum.org/Forum/Drugi-telesko...ler-t24404.html -tu masz bardzo dokładnie opisane możliwości tego sprzętu. Także kolejna lektura:)

 

Poza tym, co do lornetki, to ma wiele innych zastosowań - lornetkę zabierzesz wszędzie i zawsze, ze względu na niewielkie rozmiary i jej małą wagę. A to także bardzo dobre narzędzie do obserwacji nieba (właściwie bardziej do przeglądania i nauki nieba).

Co do tego teleskopu do którego dałem link. Jeśli go zakupisz, będziesz mniej więcej orientowała się, czego możesz spodziewać się po niebie z Twojego miejsca zamieszkania. Nauczysz się obsługi teleskopu, i poruszania się po niebie. Jeżeli stwierdzisz, że faktycznie chcesz zająć się astronomią, to nadal zostaje Ci 3,5 tys. zł. a to dalej jest całkiem przyzwoita suma, za którą kupisz i teleskop, i pewno na akcesoria wystarczy.

Edytowane przez !chim!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio, kiedy robiłam temat o tym, jaki teleskop mam kupić, dowiedziałam się tylko jakie są rodzaje teleskopów,akcesoria itd. Niestety nie uzyskałam konkretniej odpowiedzi, jaki teleskop mam kupić.

Próbowałam sama coś znaleźć w internecie ale nic z tego nie wyszło. Tym razem proszę o konkretne modele, ich wyposażenie (akcesoria), ceny (do 4tyś. zł) i sklepy w jakich można je kupić.

Do dyspozycji mam balkon, najlepszy widok w kierunku SE. Teleskop może być mobilny, mam samochód. Mieszkam na obrzeżach miasta, nie ma zbyt dużo lamp. Najlepiej, żeby służył też do astrofotografii, ewentualnie dało się podłączyć aparat cyfrowy. Ma być stabilny, żeby nie trząsł się "jak galareta"

Czekam na jak najwięcej dobrych modeli,

z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio, kiedy robiłam temat o tym, jaki teleskop mam kupić, dowiedziałam się tylko jakie są rodzaje teleskopów,akcesoria itd. Niestety nie uzyskałam konkretniej odpowiedzi, jaki teleskop mam kupić.

 

Wg. mnie powinnaś kontynuować temat właśnie w poprzednim wątku, zamiast mnożyć nowe ponad miarę :(

Przeczytałaś chociaż tamte linki, wyciągnęłaś wnioski?

Czy w cenę wchodzi również aparat cyfrowy?

 

PO tym co na razie podałaś wybór zawęża się do teleskopu na paralaktyku (co najmniej EQ5) z napędami... Astrofoto to w ogóle osobna bajka, potrzebujesz laptopa, guidera (osobny mały teleskop), aparat lub kamerę CCD i mnóstwo wiedzy oraz doświadczenia o astrofotografii. No chyba że w grę wchodzi astrofoto na małych ogniskowych to możesz zawsze podłączyć sam aparat "na barana" na teleskopie.

 

pozdrawiam

Ori

 

edit - prosze administratora o połączenie tego wątku z poprzednim wątkiem Mimiusi.

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad tematem "Teleskopy" Założonym przez koleżanke Mimusię, jest taki dział "Ważne tematy" tam są problemy osób które chca kupic teleskopy, a ceny wahają sie od 400 zł do 6000zł. Przeglądałem te tematy i gwarantuje ci że wiele ciekawych informacji znajdziesz tam dla siebie. Wytrwałości w czytaniu życzę i pozdrawiam.

 

Admin się postarał i wyróznił tematy powtarzające się, NIE w tym celu by je ponawiac, ale W tym celu by je przeglądać zanim napisze się kolejny temat, tej samej treści. Ale to tak na marginesie

 

Chyba nie liczysz na to, że jeżeli założyłaś pierwszy temat, i go olałaś bo cos ci sie nie spodobało, ten będzie wrecz dla ciebie tonał w odp takich jakie tylko sobie życzysz?

 

Gwarantuje ci, że nikt za ciebie nie pójdzie do sklepu, nie wybierze za ciebie teleskopu. A gdy tobie nie spasuje, bedzie to jego wina. No sorry ale troche chęci i wysiłku też sama włóż w temat i problem który zakładasz.

 

Wytrwałości w czytaniu życzę i pozdrawiam.

 

P.S Po co kolejny taki sam temat? ehh przez to robi się syf:]

Edytowane przez !chim!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwarantuje ci, że nikt za ciebie nie pójdzie do sklepu, nie wybierze za ciebie teleskopu. A gdy tobie nie spasuje, bedzie to jego wina. No sorry ale troche chęci i wysiłku też sama włóż w temat i problem który zakładasz.

Ja Ci gwarantuje, że gdyby ktoś z moich okolic poprosiłby mnie o to aby z nim pójść do sklepu po teleskop to nie ma sprawy - dlaczego ? Bo na żywo z człowiekiem inaczej się rozmawia, można więcej przekazać niż poprzez forum. Po drugie wiem jak to jest z wyborem pierwszego teleskopu, drugiego i trzeciego (za każdym razem o jego wyborze decydowały inne czynniki): wielkość, waga, dawane obrazy, mobilność ect. Niestety każdy człek jest inny, inne ma oczekiwania i chyba co nie każdy zauważa - inne wyobrażenia. Za 4k PLN można już poszaleć - jak wspomniała Ori można coś szukać na EQ5, EQ6 (jeżeli astrofoto to może jakiś mniejszy apochromacik; np. 80ED + nasadka bino do wizuala) - ale to moje takie dywagacje. Aha - wejdź sobie na Recenzje sprzętu: masz tam opisane konkretne teleskopy (będziesz wiedzieć czego możesz oczekiwać po danym sprzęcie)

Edytowane przez KrzysztofZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli astrofoto to może jakiś mniejszy apochromacik; np. 80ED

 

podlinkuję Tobie jak wygląda taki teleskop i jaki ma przedział cenowy, w podanym przeze mnie zestawie nie ma napędów i lunetki polarnej (opcja) - http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...-r-gt,d847.html

a tutaj sama tuba - http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...a-pro,d736.html

 

To jest propozycja raczej pod astrofoto, do tego potrzebujesz jeszcze kilku rzeczy poza wspomnianymi wyżej (aparat lub kamera, laptop wraz z odpowiednim oprogramowaniem, guider + kamerka do niego, mnóstwo kabelków ;), akumulator...) musisz nauczyć się ustawiac precyzyjnie montaż na biegun (lunetka polarna), potrzebujesz napędy, aby teleskop sam podążał za obiektem, ponieważ Ziemia się obraca i już na 15-sekundowych fotkach z gwiazdek robią się kreski. Poza tym system GoTo pozwoli Ci wpisać na pilocie obiekt, który Cię interesuje, a teleskop "sam się ustawi" tak aby wybrany obiekt pojawił się w okularze, warunek porządne ustawienie na polarną montażu.

 

Takim zestawem możesz już piękne fotografie robić gdzies za jakiś rok ;)

 

Do wizuala można ten zestaw nieco zmodyfikować, pozostawić montaż ale np. zmienić system teleskopu na newtona (DSy, czyli mgławice, galaktyki) lub Maksutowa (Księżyc, Planety), można oczywiście pozostać przy tym refraktorze, ale do wizuala DSy nie będą raczej powalały swoją jasnością ze o szczegółach nie wspomnę, zbyt mała apertura.

 

To co piszę, to bardzo ogólne dane i bardzo subiektywna moja ocena.

Niestety jeśli chcesz teleskop, który spełni Twoje wymagania, to musisz się przyłożyć i czytać, czytać i jeszcza raz czytać forum, a potem zastanowić się jeszcze raz czego oczekujesz i wtedy wybrać, ewentualnie jeszcze poradzić się na forum czy aby twój wybór spełni twoje oczekiwania.

Tutaj nie ma drogi na skróty, albo droga ta jest bardzo kosztowna ;). Popatrz też na nasz dział szkicowania, szkice pokazują dokładnie to, co zobaczysz w okularze danego teleskopu, to zupełnie coś innego od długoczasowych kolorowych zdjęć.

 

Rozważ również możliwość pojechania w teren na obserwacje z kimś, kto ma teleskop z twojej okolicy, wtedy zobaczysz o czym mówimy. Takie doświadczenie organoleptyczne wnosi najwięcej i bardzo pomaga w dalszym wyborze.

 

pozdrawiam

Ori

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Ja Ci gwarantuje, że gdyby ktoś z moich okolic poprosiłby mnie o to aby z nim pójść do sklepu po teleskop to nie ma sprawy"

Ja również Krzysztofie. Ale nie w momencie kiedy cała odpowiedzialnośc i zadanie wyboru tego teleskopu miałoby począć na mnie, bez wyraźnego zainteresowania się tym osoby oczekującej pomocy (a raczej oczekującej tego, by ktoś ja w tym wyrenczył.

Nie jest to pozytywne podejście do sprawy "wy mi podajcie propozycje, dokonajcie wyboru za mnie, za mnie poczytajcie, a jak będzie coś nie tak, i będę przy tym musiał sie napracować to się obrażę".

Wiesz inaczej gdy osoba faktycznie jest zaangażowana, tryska entuzjazmem i widac że tego chce, a inaczej to wygląda kiedy wszystko zwala na osoby bardziej obyte z tematem, bez wyraźnego zainteresowania się we własnym zakresie (ponad to co otrzyma w odp. na swoje zapytanie).

 

Mimusia pisałaś że póki co otrzymałaś informacje o rodzajach teleskopów. Każdy rodzaj teleskopu charakteruzyje się czymś innym, ma inne wady i zalety, a także jest przeznaczony do różnych rzeczy. Mając 4000zł masz tak szeroki wybór, że powinnaś zaznajomić się z budową i rodzajami sprzętu do astronomi. Jedni preferują Newtony, inni Refraktory, jedni wolą mniejsze teleskopy, inni duże, jedne teleskopy są przeznaczone głównie do planet (np. długoogniskowe MAKi) inne bardziej nadają się do obserwacji DS'ów (Głebokiego nieba - galaktyki, obiekty mgławicowe), są również takie które świetnie sprawdzają się przy tym, i przy tym.

 

Tak samo zupełnie inaczej to wygląda przy astro-fotografii. Tutaj dochodzi odpowiedni montaż, napęd, aparat, akcesoria itp.

Wywalić 4000zł to nie problem, ale przed zakupem poczytaj o różnicach, o wadach i zaletach teleskopów różnej budowy, i poczytaj czym są podawane różne parametry.

 

Nie ma nic gorszego niz kupić sprzęt, który absolutnie nie spełni naszych oczekiwań, a potem mieć pretensje do siebie, że "się nie wiedziało" (ewentualnie do innych, że właśnie coś takiego polecili)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.