Skocz do zawartości

Obchody MRA 2009 w Toruniu


Gość seyfert

Rekomendowane odpowiedzi

Rozpoczęło się Światowe Święto Astronomii! Na całym świecie przygotowano wiele globalnych oraz lokalnych wydarzeń, które mają nas zabrać w podróż po cudach Wszechświata.

 

Pokazy nieba to wspólny pomysł redakcji Internetowego Portalu Astronomicznego AstroVisioN oraz członków Koła Naukowego Studentów Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W realizacji projektu postanowili nas wspomóc członkowie kółka astronomicznego GiLA i I LO w Toruniu, a także kilku pasjonatów. Wierzymy, że chętni do pomocy jeszcze się znajdą.

 

Organizacja pokazów nieba na toruńskiej starówce to nasz skromny wkład w popularyzację astronomii w tym wyjątkowym roku i miejscu - tuż obok pomnika naszego najsłynniejszego astronoma - Mikołaja Kopernika. To także świetna promocja dla miasta.

 

Nasza inicjatywa skierowana jest do szerokiego grona osób, zarówno laików jak i miłośników posiadających własny sprzęt obserwacyjny, którzy chcieliby podzielić się swoją pasją z innymi. Sprzęt jakim dysponujemy jest dość różnorodny, dlatego uczestnicy będą mieli bardzo dobrą okazję, aby poznać podstawowe parametry charakteryzujące teleskopy. Różnice w tych parametrach najłatwiej dostrzec obserwując te same obiekty różnymi instrumentami.

 

Miasto to niestety nienajlepsze miejsce do obserwacji astronomicznych. Aby poznać prawdziwe piękno nieboskłonu trzeba prowadzić obserwacje z miejsc pozbawionych sztucznego światła. W miarę warunków, jakie zastaniemy postaramy się pokazać garść naprawdę interesujących obiektów i przybliżyć ich prawdziwą naturę.

 

Mamy nadzieję, iż lokalne media oraz organizacje o charakterze astronomicznym wesprą nas w naszych działaniach. Dzięki temu nasza inicjatywa uzyska odpowiedni rozgłos i w coraz większym gronie będziemy wspólnie świętować Rok Astronomii.

 

Na stronie astropokazy.pl będziemy umieszczali najważniejsze informacje na temat najbliższych pokazów, nowych partnerów medialnych, którzy zechcą wesprzeć to wydarzenie oraz rozszerzającej się bazy sprzętowej, a także krótkie relacje z samych pokazów.

 

Pierwszy z pokazów zaplanowano na 7 marca 2009 r. od godz. 17:30 do 22:00 na placu między Ratuszem Staromiejskim, a Centrum Kultury ?Dwór Artura?. Głównymi atrakcjami tego wieczoru będą: Saturn, Wenus oraz Księżyc. W miarę możliwości postaramy się również pokazać kilka jaśniejszych gromad gwiazd i mgławic.

 

 

Do zobaczenia pod wspólnym niebem!

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Ze swojej strony pragnę dodać, że jednym z pomysłodawców tego projektu jest nasz forumowy kolega - Damian Puchalski, który zechciał wesprzeć nas swoim sprzętem obserwacyjnym. Mam nadzieję, że to nie koniec.

Edytowane przez seyfert
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narazie w zasadzie nikt nie wysunął takiej propozycji, ale myślę, że można się o coś takiego pokusić. Jednak tylko Celestron 114mm którym dysponujemy posiada folię Badera. Biorąc pod uwagę tłum ludzi w ciągu dnia lepiej by było dysponować chociaż 2-3 teleskopami przystosowanymi do takich obserwacji. Wszystko jest do zrobienia! Pozdrawiam

Edytowane przez seyfert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do zrobienia jest

 

tylko musiałbym wiedzieć

jakie mamy zabezpieczenia etc - chodzi mi o to że jak bym już wystawił PST

ED80 plus kamerka plus laptop plus rzutnik(pożyczony)

to serce zaczyna mi drżeć co by było gdyby ...

wiem że to strasznie materialistyczne podejście ale to moje oszczędności życia i wolałbym jeszcze się nimi pocieszyć

 

w sumie można by Słońce pokazać przez folię Badera plus Solar Continuum , PST - czyli HAlpha no i gdzieś rzucić na ścianę obraz z kamerki na linii wapnia (CaK) (filtr tylko fotograficzny)

 

co ty na to ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na każdym pokazie planujemy jakieś 10-12 osób do pomocy przy teleskopach tj. studentów. Kwestia bezpieczeństwa pojawiała

się też od innych osób, dlatego na dniach planowałem udać się do Straży Miejskiej w tej sprawie. W końcu to promocja

miasta, więc miasto powinno też coś zrobić dla nas. No ale z tego co mi się wydaje Straż Miejska podlega pod urząd

miasta więc pewnie trzeba będzie zacząć rozmowę z nimi. To jednak troche napewno potrwa.

 

Kwestię wyboru sprzętu pozostawiam do wyboru. Jak będe coś wiedział o "dodatkowej obstawie" to dam znać i wtedy

Pan zdecyduje z czym się pojawi na pokazie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja uległa nieco zmianie.. tzn. rozmawiałem z Panem dr hab. M. Mikołajewskim odpowiedzialnym za obchody MRA m. in. w Toruniu i poprosił mnie o organizację pokazów nieba jeszcze w lutym tj. 19, 20 i 21 lutego. Termin został wybrany nie bez powodu:

 

19-21.02. Urodziny Kopernika, inauguracja Roku Astronomii w Polsce, Święto UMK, odsłonięcie pomnika planetoidy "12999 Toruń" przy fontannie Cosmopolis (artystyczny pokaz multimedialny, koncert plenerowy, otwarcie wystawy plenerowej fotogramów małych ciał Układu Słonecznego, pokazy sztucznych ogni)

 

20.02. Koncert Uniwersytecki – prawykonanie utworu "Planetoida 12999 Toruń" Magdaleny Cynk, pokaz multimedialny (aula UMK)

 

21.02. Premiera filmu dokumentalnego "Tajemnica kodu Kopernika", dyskusja panelowa, koncert (Ratusz Staromiejski)

 

Rozmawiałem z Nim również o kwestii zabezpieczeń i obiecał zająć się tą sprawą (konkretnie chodzi o straż miejską). Myślę, że to dobry termin na pokazy, ponieważ będą obecne media. Pan Mikołajewski wspominał o pokazach w tym terminie również w radiu. Pojawił się jednak spory problem..

 

Termin 19-21 to czas studenckich, uczniowskich ferii .. a niektórzy jeszcze będą borykali się z egzaminami. Stanąłem więc przed sporym problemem braku ludzi i sprzętu. 21 luty wygląda dobrze natomiast 19 i 20 luty nienajlepiej. Gdyby ktoś był zainteresowany wsparciem nas w te dni byłbym dozgonnie wdzięczny. Dodatkowe teleskopy są szczególnie mile widziane.

 

W razie pytań:

seyfert@interia.pl

gg:7967504

 

Pozdrawiam ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam!

 

Przesyłam ostateczny plan pokazów nieba w dniach inauguracji Roku Astronomii w Toruniu:

Początek obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii w Toruniu zaplanowany jest na 19 lutego (urodziny Kopernika). W tym dniu nastąpi m. in. odslonięcie pomnika planetoidy "12999 Toruń" przy fontannie Cosmopolis. 20-go lutego odbędzie się Koncert Uniwersytecki - prawykonanie utworu "Planetoida 12999 Toruń" pani kompozytor Magdaleny Cynk w auli UMK. W ciągu ostatniego dnia obchodów będzie miala miejsce premiera filmu dokumentalnego "Tajemnica kodu Kopernika" (Ratusz Staromiejski).

 

Pod koniec każdego z tych dni odbęda się pokazy nieba na placu między Ratuszem Staromiejskim, a Centrum Kultury "Dwór Artusa", przy Auli UMK lub przy fontannie Cosmopolis.

 

W pokazach skorzystamy m. in. z teleskopów:

-Synta Sky-Watcher 12" (Dobson)

-Meade LX200 10"

-Soligor MT-800 8"

-Celestron FirstScope 114EQ (114mm)

-Teleskop "Synta/Sky-Watcher" SKP2001EQ5 8"

 

W pokazach wezmą udział m. in.: studenci astronomii (UMK Toruń), jeden z pracowników CA UMK Toruń, jeden z doktorantów CA UMK Toruń oraz kilku miłośników astronomii z Torunia.

 

Plan pokazów

- 19 lutego 2009 r. - godz. 18:00-19:30, przy fontannie Cosmopolis

- 20 lutego 2009 r. - godz. 18:30-20:30, Aula UMK

- 21 lutego 2009 r. - godz. 18:00-20:00, Ratusz Staromiejski

 

Jeśli jeszcze ktoś chciałby dołączyć do grona osób wspierających pokazy proszę o kontakt ze mną:

kom: 508-488-765

gg: 7967504

e-mail: seyfert@interia.pl

 

Uwaga! Pokaz odbędzie się tylko w przypadku dobrej pogody!

 

Serdecznie Zapraszamy!

Edytowane przez seyfert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem ostatnio od jednego studenta astronomii, że rozważana jest możliwość pokazów nieba 19. lutego z tarasu na dachu Centrum Sztuki Współczesnej. Czy ten pomysł upadł, czy jest może jakaś alternatywna grupa "dachowców"?

Co do ewentualnej współpracy to w zasadzie jestem chętny, chociaż nie do końca mam sprzęt sprawdzony.

 

PS. Co do toruńskich obchodów MRA to jeszcze dodam dwie informacje (za www.umk.pl):

 

"W środę 18 lutego o godz. 18.00 w Dworze Artusa zostanie otwarta wystawa „Astrożarty Jacka Drążkowskiego czyli z czego śmieją się astronomowie”, przedstawiająca rysunki od kilkunastu lat zdobiące czasopismo „Urania-Postępy Astronomii”. Wystawa połączona będzie z happeningowym przedstawieniem w krzywym zwierciadle ukazującym naukową nowomowę."

 

Kolegi Jacka Drażkowskiego chyba nie muszę przedstawiać. Jego pasją są nie tylko astrożarciki ale przede wszystkim meteoryty.

 

No i jeszcze bardzo ciekawy punkt obchodów:

 

"Oficjalną, polską inaugurację Roku Astronomii zakończy 26 lutego wykład „Czas człowieka, czas Wszechświata”, który wygłosi popularyzator i wybitny kosmolog, ksiądz profesor Michał Heller. W roku 2008, jako pierwszy Polak, został on uhonorowany najwyższą (w sensie materialnym) indywidualną nagrodą na świecie, Nagrodą Templetona, związaną z pokonywaniem barier pomiędzy nauką a religią. Spotkanie, odbywające się w ramach wykładów im. Aleksandra Jabłońskiego, rozpocznie się o godz. 17.15 w Auli UMK."

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak była rozważana jako jedna z kilku koncepcji, ale jej zaniechano... Właściwie dzisiaj się o tym dowiedziałem. Być może któryś z kolejnych pokazów uda się tam zorganizować.. może z okazji Festowalu Nauki i Sztuki. Jeśli jest Pan zainteresowany to zapraszam w podane dni, mniej więcej w tych podanych godzinach. Wydaje mi się, że zostało za mało czasu na ewentualną promocję pokazu na dachu CSW i dlatego nie wyszło. Obawialiśmy się po prostu, że ludzie nie będą wiedzieli że coś takiego ma miejsce..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, jutrzejszy dzień nie zapowiada się zbyt obiecująco. W razie czego mamy jeszcze piątek i sobote, a potem 14 marca. Kiedyś musi się udać ;)

Pozdrawiam

 

EDIT: pogodynka pokazuje na jutro zachmurzenie całkowite :) Ale kto wie, byle by tylko wiatr był troche mniejszy.

Edytowane przez dampu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie...Materiał na gorąco! Jako pierwsi przedstawiamy fotoreportaż z oficjalnej inauguracji Międzynarodowego Roku Astronomii w Polsce. Zapraszam do oglądania! Pokaz miał zostać odwołany z powodu właściwie 100% zachmurzenia jednak zaryzykowaliśmy..opłaciło się. W czasie uroczystości obecna była TVP1.

 

http://www.astrovision.pl/index.php?dz=16&t=4&a=329

 

Ze swojej strony chciałbym bardzo podziękować forumowemu koledze - Damianowi Puchalskiego za wsparcie pokazów pomimo choroby oraz pozostawić bez komentarza to, że niektóre osoby pomimo wielkich obietnic zwyczajnie nie przyszły ze sprzętem bez żadnego wyjaśnienia...

 

Zapraszam do udziału w kolejnych pokazach - 20 i 21-go lutego, szczególnie osoby posiadające jakikolwiek sprzęt obserwacyjny!!! Mam nadzieję, iż pogoda zlituje się nad nami tak jak to miało miejsce dzisiaj.

 

Pozdrawiam serdecznie..

Marcin Gładkowski

Astropokazy.pl

Edytowane przez seyfert
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Dzisiaj (20 lutego) w planach koncert w Auli UMK. W trakcie imprezy będą wyświetlane przez nas różne obrazy astronomiczne, a po koncercie prowadzący zapowiedzą pokazy astronomiczne na zewnątrz Auli. Zapraszam wszystkich, szczególnie osoby, które chciałyby podzielić się swoją pasją z innymi.. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem wczoraj na odsłonięciu pomnika planetoidy. Ostatnio w Toruniu wiele powstaje różnych instalacji, małych form plastycznych upamiętniających różne sprawy związane z Toruniem. Ta jest dosyć oryginalna. Nawet może wyjątkowa. Ponoć jedyna na świecie pomnikowa planetoida. Obawiam się tylko, czy za bardzo nie będzie kojarzona z ziemniakiem, którego jako żywo przypomina. Pokazy sztucznych ogni, jak zwykle w Toruniu, bardzo atrakcyjne. Było sporo mieszkańców i gości. Z tłumu udało mi się wyłuskać Jacka Drążkowskiego, autora wystawy rysunków satyrycznych wystawianych w Dworze Artusa. Była okazja do krótkiej rozmowy. Nie widzieliśmy się chyba z 25 lat...

Na pokazach już nie zostałem. Widziałem tylko tłumek zgromadzony wokół teleskopów, skierowanych na Wenus.

Niestety nie jestem w stanie pomóc za bardzo przy dzisiejszych i jutrzejszych pokazach, bo sprzęt mam nie do końca sprawny.

Gratuluję akcji i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Dopiero co skończyłem fotoreportaż z 2-go dnia inauguracji MRA. Wczoraj niestety czułem się fatalnie po pokazie. W piątek 20 lutego, o godz. 18:00 w Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odbył się Koncert Uniwersytecki z okazji Święta Uczelni, a po nim oczywiście pokaz nieba.

 

http://www.astrovision.pl/index.php?dz=16&t=4&a=330

 

Pozdrawiam i uciekam na kolejny (ostatni) pokaz...

Marcin Gładkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj musieliśmy czekać prawie 1,5h na koniec koncertu, ale warto było. Pogoda na szczęście sprzyjała i każdy mógł się napatrzeć do woli :) Dzięki Panu Kamińskiemu udało nam się jeszcze wziąć nasz szkolny teleskop i w ten sposób mieliśmy już 4 stanowiska obserwacyjne zamiast 3. O ile moi znajomi znajdą czas to na 14 marca powinniśmy mieć nawet dwa razy tyle teleskopów. Oby tylko pogoda była równie łaskawa.

Do zobaczenia na dzisiejszym pokazie :Salut:

Damian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Przedstawiam ostatni już fotoreportaż z inauguracji Roku Astronomii w Toruniu. Tym razem miejscem obserwacji była toruńska starówka. Miłych akcentów nie brakowało. Dziękuje wszystkim, którzy pomogli zrealizować tą wspaniałą akcję! Mam nadzieję, iż to nie był ostatni pokaz nieba i pomysł rozszerzy się poza Rok Astronomii. Zapraszam do oglądania!

 

http://www.astrovision.pl/index.php?dz=16&t=4&a=331

 

Pozdrawiam..

Marcin Gładkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

post-1575-1237848299_thumb.jpg

Chciałbym poinformować, iż kolejny pokaz nieba na toruńskiej starówce odbędzie się 4 kwietnia 2009 r., mniej więcej od godziny 19:30. Więcej informacji tutaj:

 

http://www.astropokazy.pl/index.php?plan=4.4

 

Jeśli pogoda dopisze będziemy pokazywać głównie Księżyc oraz Saturna. Apeluje do miłośników nieba o wsparcie sprzętowe! Im nas będzie więcej tym lepiej!

 

Kopernik byłby z nas dumny!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież w poście wyżej napisałem o tym bardzo wyraźnie co, kiedy i gdzie...

 

Chciałbym dodać, że w dniach 2, 3, 4 i 5 kwietnia z okazji Ogólnoświatowej akcji "100 godzin z astronomią", zostałem poproszony przez p. Mikołajewskiego (pełnomocnik Prezydenta Miasta Torunia) o organizację pokazów nieba na Barbarce. W planach oprócz samych pokazów planowana jest także projekcja filmu na temat badań astronomicznych oraz coś w stylu prezentacji na temat poszukiwania planetoid przez internet.

 

My organizujemy pokaz nieba 2,3 i 5 kwietnia na Barbarce, a 4 kwietnia na starówce, ponieważ nie chcemy tego odwoływać. 4 kwietnia będą musieli poradzić sobie bez nas.

 

Wszystko będzie się rozpoczynało ok. godziny 20:00. Wcześniej ma być podstawiony autobus dla osób bez samochodu (nie znam jeszcze dokladnego miejsca-podejrzewam, że plac teatralny). Pokaz 4-tego kwietnia rozpocznie się o godz. 19:30.

 

Dla osób, które mają sprzęt zorganizowany będzie transport. Szkoda jednak, że nasze apele nie znajdują żadnego odzewu. Spodziewałem się większego zainteresowania osób posiadających jakiś sprzęt obserwacyjny (a nie ma właściwie żadnego).

Pozdrawiam serdecznie..

Marcin Gładkowski

..::AstroVisioN::..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękujemy za życzenia ;)

Oby tylko pogoda dopisała tak jak ostatnio... :unsure:

 

 

Ponawiam prośbę Marcina do osób posiadających jakikolwiek sprzęt obserwacyjny o przyjście i współudział w pokazach.

Nie wiem jeszcze ilu moich znajomych będzie mogło się pojawić, ale mój Celestron i szkolna Synta 4 kwietnia na pewno będą. No i oczywiście Synta 12" Marcina :D

Edytowane przez dampu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100 GODZIN ASTRONOMII na Barbarce:

1. Księżyc na dłoni; 2. Planetoida dla każdego; 3. Oczy do nieba

 

post-1575-1238505372_thumb.jpg

 

W dniach od 2 do 5 kwietnia, korzystając z jeszcze względnie wczesnych wieczorów, korzystnego położenia Saturna i Księżyca w pierwszej kwadrze w 135 krajach świata organizowana jest w ramach Międzynarodowego Roku Astronomii akcja '100 godzin astronomii'. Największe teleskopy na ziemi skierują się na najpiękniejsze obiekty na niebie, co będzie można śledzić na witrynie www.100hoursofastronomy.org . 3 kwietnia o godz. 11:00 rozpocznie się audycja 'W 80 teleskopów dookoła świata', w której o godz. 17:20 będzie można zobaczyć toruński 32-metrowy radioteleskop w Piwnicach, w kolejnej akcji obserwacji tzw. e-VLBI (www.astro.uni.torun.pl/~magda/EVLBI/evlbi_2.html) razem z kilkunastoma innymi radioteleskopami na całym świecie.

 

Na mieszkańców Torunia w dniach 2-5 kwietnia (czwartek-niedziela) czeka prawdziwa niespodzianka - w międzynarodową akcję włączyła się tym razem Szkoła Leśna na Barbarce (www.szkola-lesna.torun.pl). Imprezę '100 godzin astronomii' na Barbarce można traktować jako debiut tego miejsca, jako ważnego przystanku na planowanej astronomicznej ścieżce turystycznej z Torunia do Piwnic. Barbarka to wymarzone miejsce do obserwacji nieskażonego światłem nocnego nieba: duża polana zapewnia stosunkowo niski horyzont, a okoliczne lasy skutecznie izolują światła miasta i okolic. Takiego miejsca nie znajdzie się nie tylko nigdzie w mieście ale nawet ... w Piwnicach, gdzie dociera iluminacja z japońskich fabryk monitorów z Łysomic.

 

Impreza na Barbarce będzie obejmowała następujące wydarzenia:

1. Pokazy nieba przez teleskopy prowadzone przez grupę studentów i uczniów zgromadzonych wokół portalu www.AstroVisioN.pl

2. Pokaz 'Planetoida dla każdego, czyli jak zostać odkrywcą' demonstracja wraz z zaproszeniem do prób poszukiwań, metody odkrywania nieznanych planetoid na podstawie obserwacji publikowanych w Internecie, prowadzona przez odkrywczynie z XI Gimnazjum przy Zespole Szkół Nr. 10 w Toruniu;

3. Toruńską prapremiera oficjalnego filmu przygotowanego na Rok Astronomii pt. 'Oczy na niebo' (Eyes on the skies) czyli historia lunety, od Galileusza do ... Teleskopu Hubble'a.

 

Prowadzone przez AstroVisioN.pl pokazy nieba, to już będzie ich druga tak zmasowana impreza w Toruniu. Pierwsza towarzyszyła wszystkim wydarzeniom ogólnopolskiej Inauguracji Roku Astronomii w Toruniu. Publiczność opuszczająca wystawy, konferencje, wykłady i koncerty związane z Inauguracją, napotykała kilka teleskopów skierowanych w niebo.

 

Co najmniej tysiąc osób doświadczyło wrażenia Galileusza, oglądając wąski sierp planety Wenus przez lunetę. Uczniowie Bogdana Sobczuka i Jana Żółkiewskiego z toruńskich szkół nie raz już trafili na pierwsze strony gazet po tym jak odkryli nieznane planetoidy. Tym razem gimnazjalistki podzielą się nie tylko swoimi emocjami 'odkrywców', ale zaproszą publiczność do ponownego odkrywania 'ich' planetoid. Kto wie, może nawet przy pomocy przedstawionego oprogramowania, uda się odkryć nieznaną planetoidę.

 

Film 'Eyes on the Skies' (Oczy na Niebo albo Oczy Astronomów) to specjalny (www.eyesontheskies.org), oficjalny film wyprodukowany przez Międzynarodową Unię Astronomiczną przy współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną ESA i Europejskim Obserwatorium Południowym ESO. Film zobaczymy ze specjalną, polską ścieżką dźwiękowej przygotowaną w Planetarium Olsztyńskim. Zobaczymy największe teleskopy na świecie i uzyskane nimi, najbardziej spektakularne obrazy i odkrycia. Merytoryczną pieczę nad imprezę będą sprawować młodzi pracownicy i doktoranci Centrum Astronomii UMK. Wszyscy prowadzący i zaangażowani w akcję uczestnicy są wolontariuszami. Współorganizatorami jest Szkoła Leśna na Barbarce, portal www.AstroVisioN.pl, Wydział Kultury UM, Centrum Astronomii UMK i Polskie Towarzystwo Astronomiczne.

 

Imprezy na Barbarce odbywać się będą od czwartku do niedzieli 2-5 kwietnia w godzinach 20:00-21:30. Dojazd w czwartek i piątek indywidualny. W sobotę i niedzielę na chętnych, o godz. 19:30 na Placu Teatralnym (na przeciw kortów) będzie czekał specjalny autobus MZK. Autobus będzie się zatrzymywał na wszystkich przystankach przy Szosie Chełmińskiej. Powrót z Barbarki o godz. 22:00. Dodatkowo, w sobotę 4 kwietnia, grupa www.AstroVisioN.pl w tych samych godzinach rozstawi kilka teleskopów na Rynku Staromiejskim w Toruniu, obok rzeźby 'Flisaka'. Miejmy nadzieję, że dopisze bezchmurne niebo!

 

Kontakt:

AstroVisioN.pl: Marcin Gładkowski 508 488 765

X Gimnazjum: Bogdan Sobczuk 601 208 541

Szkoła Leśna na Barbarce: Monika Krauze, (56) 657 60 88

Pełnomocnik Prezydenta Torunia: Maciej Mikołajewski 509 441 717

Edytowane przez seyfert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.