Skocz do zawartości

Obchody MRA 2009 w Toruniu


Gość seyfert

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Pierwszy z pokazów na Barbarce wyszedł bardzo sympatycznie. Postaramy się stworzyć ogólny reportaż z 4 dni pokazów. Trochę to przypominało Maraton Messiera (było faktycznie co pokazać publiczności), niebo ciemniejsze niż w obserwatorium w Piwnicach. Doszedł 4 teleskop - Meade LXD55, 10" o ile mnie pamięć nie myli, z prowadzeniem. Kilku astronomów z pewnością wspomogło pokaz merytorycznie. Bardzo ciekawie wyszedł kurs odkrywania planetoid, kieruje wyrazy uznania..

 

Zadziwia mnie ogromnie tylko jedna rzecz.. Tyle szumu było, że nic się nie dzieje wokół astronomii w tym roku, że astronomowie profesjonalni nie chcą wspólpracować z amatorami, a nagle co?? Impreza za imprezą - pokazy nieba, transport załatwiony, pozwolenia załatwione, tylko wsiąść i jechać, a nawet jedna osoba się nie zgłosiła, żeby wspomóc sprzętem.. Po prostu nam ręce opadają co się z Wami ludzie dzieje!! Taka jest niestety prawda, płakać każdy umie, ale jak coś zrobić można to tylko każdy klaska, ale tak naprawdę sam nic nie zrobi tylko patrzy na innych. Tacy z Was miłośnicy nieba?! Na sobotę potrzebujemy jak najwięcej sprzętu, bo będą dwa równoległe pokazy (starówka i Barbarka), ale domyślam się, że jak zwykle zostaniemy z tym sami..

Pozdrawiam..

Edytowane przez seyfert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Zadziwia mnie ogromnie tylko jedna rzecz.. Tyle szumu było, że nic się nie dzieje wokół astronomii w tym roku, że astronomowie profesjonalni nie chcą wspólpracować z amatorami, a nagle co?? Impreza za imprezą - pokazy nieba, transport załatwiony, pozwolenia załatwione, tylko wsiąść i jechać, a nawet jedna osoba się nie zgłosiła, żeby wspomóc sprzętem.. Po prostu nam ręce opadają co się z Wami ludzie dzieje!! Taka jest niestety prawda, płakać każdy umie, ale jak coś zrobić można to tylko każdy klaska, ale tak naprawdę sam nic nie zrobi tylko patrzy na innych. Tacy z Was miłośnicy nieba?! Na sobotę potrzebujemy jak najwięcej sprzętu, bo będą dwa równoległe pokazy (starówka i Barbarka), ale domyślam się, że jak zwykle zostaniemy z tym sami..

Pozdrawiam..

 

Wiesz jak to jest. Każdy ma swoje sprawy. Ja ostatnio nie wyrabiam swojej roboty w godzinach pracy, a o popatrzeniu w niebo, choćby z balkonu, nawet nie mam co marzyć. Już mi wstyd odmawiać kolejny raz Tadeo z wypadem na wał. A tu jakieś pokazy nieba i to przez parę godzin...

Każdy jakoś rzeźbi swoje gliniane figurki, żeby było na chleb i wino...

Sam żałuję, że nie mam ostatnio czasu na astronomię. Ale niestety taka proza życia.

 

PS. Pomyślę o sobocie. Może chociaż refraktorek ETX-70 bym gdzieś postawił. Ale najpierw muszę się wyspać. Dzisiaj skończyłem pracę o 4 nad ranem, a na 9. trzeba było znowu do roboty dojechać. Ale przynajmniej skończyłem z pavimentum. :helo:

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to doskonale rozumie, że niektórzy muszą utrzymać rodzine, jednak jest też grono młodszych osób posiadających sprzęty (potrafili płakać, że im ciężko będzie przenieść na starówke 12-15cm teleskop i wymyślać jeszcze dziwniejsze rzeczy). Pokazy będa przez cztery dni także w jakiś można się załapać, zwłaszcza że to MRA. Sam studiuje i pracuje w międzyczasie. Wczoraj między zajęciami idealnie się wcisnęliśmy z dostarczeniem sprzętu i biegłem z powrotem na pks na zajęcia, a po zajęciach spowrotem biegem po reszte badziewi i w końcu na barbarke.

 

Odezwała się do mnie jedna osoba aż z Gdyni, iż być może wpadnie z rodziną i teleskopem (dzisiaj).. zobaczymy co z tego wyjdzie.

Edytowane przez seyfert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odezwała się do mnie jedna osoba aż z Gdyni, iż być może wpadnie z rodziną i teleskopem (dzisiaj).. zobaczymy co z tego wyjdzie.

 

Ta "osoba z Gdyni" ;) niczego oczywiście nie obiecuje, poza tym z niepokojem obserwuje prognozę pogody dla Torunia. Wynika z niej, że trochę chmur można się jednak spodziewać. Ale przez wysokie to jednak Łysy powinien trochę przeświecać, nie?

 

Mimo wszystko ciągle jeszcze mam nadzieję, że się zobaczymy :)

 

Pozdrawiam,

Alex

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj pobiliśmy rekord - było aż 5 teleskopów :D

Ogromne podziękowania dla Alexa, który przyjechał do nas ze swoją Syntą 8" aż z Gdyni :notworthy:

Moja rodzina cały czas nie może wyjść z podziwu :lol:

 

Z czterech "toruńskich" teleskopów dwa musieliśmy zostawić na Barbarce, ale właśnie robimy z Marcinem wszystko co w naszej mocy żeby dzisiaj na starówce wcale nie było mniej teleskopów niż wczoraj. Nie będę mówił ile żeby nie zapeszyć, ale nie trzeba się raczej martwić, że będzie tylko Marcina Synta i mój Celestron ;) Nie wiem ile już dzisiaj telefonów wykonałem do znajomych posiadających jakikolwiek sprzęt ale mam nadzieję, że było warto. Już teraz wiem, że niektórzy i tak nie dotrą ale mam nadzieję, że Ci, którzy obiecali nas nie zawiodą. Narazie pogoda nam sprzyja i mam nadzieję, że będzie tak przynajmniej jeszcze przez najbliższe kilka godzin.

 

Zapraszam wszystkich serdecznie na dzisiejszy pokaz, już od 19:30 w okolicach Ratusza.

 

Pozdrawiam :Salut:

Damian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Po 4 dniach pokazów padam z nóg, ale udało mi się skończyć fotoreportaż z pokazu na starówce! Wszelkie uwagi/sugestie dotyczące materiału ze strony osób, które wzięły udział w imprezie mile widziane! Pokaz okazał się wielkim sukcesem o czym świadczą tłumy zainteresowanych przy teleskopach. Pokaz wspomogli także obserwatorzy z Bydgoszczy, Turzna oraz dwa razy pojawił się nasz forumowy kolega - Alex z Gdyni! Jeśli jeszcze ktoś posiada jakieś zdjęcia i chciałby się nimi podzielić prosiłbym o wysłanie ich na e-maila: seyfert@interia.pl

 

http://www.astrovision.pl/index.php?dz=16&t=4&a=333

 

Myślę, że 8 teleskopów + lornetka na statywieto bardzo dobry wynik sprzętowy! Jeszcze raz dziękuje wszystkim. którzy zaoderowali swoją pomoc! Długo by opowiadać, jednak zdjęcia mówią same za siebie! W najbliższych dniach postaram się zamieścić reportaż z pokazów na toruńskiej barbarce.

Pozdrawiam serdecznie..

Marcin Gładkowski

Edytowane przez seyfert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Dziękuję za miłe przyjęcie i cieszę się, że mogłem Was poznać osobiście. Cieszę się również, że wziąłem udział w pokazie właśnie w Toruniu i to tuż przy pomniku Mikołaja Kopernika.

 

Na długo utkwią mi w pamięci komentarze niektórych obserwatorów, a szczególnie jeden: "O, ku***! Ale dziury!" (to oczywiście o Księżycu). Od innej sympatycznej pani dowiedziałem się natomiast, że "mam ciekawą pracę". :ha:

 

Niepokoi natomiast fakt, że ok. 75% populacji nie potrafi sobie wytłumaczyć faktu przesuwania się obiektu w polu widzenia okularu (niestety, moja Syncia nie dorobiła się jeszcze prowadzenia, które byłoby bardzo pomocne w czasie tego typu imprez). Myślę, że Kopernik nie byłby z nich dumny. :(

 

Pozdrawiam i być może do zobaczenia na następnych tego typu imprezach! Tylko... może jednak gdzieś bliżej? ;)

Alex

 

PS. Przyznaję się, że złamałem dane słowo. Wczoraj znowu gapiłem się w Saturna. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Witam!

 

(...) (niestety, moja Syncia nie dorobiła się jeszcze prowadzenia, które byłoby bardzo pomocne w czasie tego typu imprez). Myślę, że Kopernik nie byłby z nich dumny.

(...)

Alex

a ja myślę, że Kopernik wziął by wszystko - nawet U-boota... :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja myślę, że Kopernik wziął by wszystko - nawet U-boota... :Boink:

 

Nie jestem pewien czy dobrze się zrozumieliśmy. Miałem na myśli poziom świadomości tego, że "się kręci" i co z tego wynika wśród przygodnych obserwatorów.

 

Gdyby Kopernik miał do dyspozycji którykolwiek z teleskopów biorących udział w pokazie to już dawno Polska założyłaby kolonię na Marsie. :D

 

Pozdrawiam,

Alex

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie mówiłem, że będzie świetny pokaz? :P

 

Marcin zapomniał o jeszcze jednej osobie, otóż odwiedził nas także Mateusz Borkowicz z Brodnicy, który również wspierał nas swoim teleskopem.

 

Wielkie podziękowania dla wszystkich, którzy włączyli się w ten pokaz i pomagali nam :notworthy: Widać chyba, że było warto ;)

 

Do zobaczenia na kolejnym pokazie :D

Damian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazało się, że nie tylko na TVP Bydgoszcz o nas mówili. Także w Teleexpresie wspomnieli o pokazach. Jest krótka relacja z piątkowych pokazów na Barbarce oraz w Warszawie :) Można obejrzeć pod tym linkiem:

 

http://www.tvp.pl/nowytvpinfo/teleexpress/...o/04042009-1700

 

Początek w minucie 07:51

 

Oprócz tego w ostatnim numerze "Vademecum Miłośnika Astronomii" (1/09, strona 20) jest relacja z pokazów, które przeprowadziliśmy w Toruniu podczas Inauguracji MRA 2009 w dniach 19-21 lutego.

 

Pozdrawiam :Salut:

Damian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MRA w Toruniu - bardzo udany pobyt mój w tym jakże pięknym mieście. W ciągu dnia zaliczonych kilka seansów w Planetarium (wiele można dowiedzieć się o wszechświecie, no i atmosfera tego miejsca magicznie wpływa na człowieka), warto zabrać dzieciaki, a wieczorem uczta obserwacyjna dla oka i ducha - przy toruńskim Ratuszu. Pogoda pozwoliła zachwycić się widokiem Księżyca i Saturna w towarzystwie ludzi, którzy użyczyli swojego sprzętu, bardzo przyjaźnie nastawionych i chętnie dzielących się swoją wiedzą wobec wszystkich podziwiających obiekty. Z pewnością należą się podziękowania organizatorom i wszystkim osobom, którzy poświęcili swój czas i udostępnili sprzęt do obserwacji. :notworthy::Salut:

Cóż, chciałoby się dłużej pozostać w tm mieście i wśród takich ludzi....

Mam nadzieję na powtórkę, być może w Piwnicach kilkanaście km za Toruniem, gdzie mieści się obserwatorium. Zaproszenie już jest, ale czy czas pozwoli?....

Szkoda, że tego typu imprez jest tak mało, no i trochę daleko....

 

Z okazji Świąt życzę Forumowiczom radości i jak najwięcej czystego i czarnego jak smoła nieba - takie było w Planetarium....

Czyste i czarne, hm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Toruński festiwal nauki i sztuki zorganizowano już po raz dziewiąty. W tym roku festiwal został zdominowany przez jedną dziedzinę - astronomię. Nie ma się co dziwić, w końcu trwa Międzynarodowy Rok Astronomii.

 

25 kwietnia na Rynku Staromiejskim odbędzie się Zlot Teleskopów Wszelakich w bardzo wyjątkowym dla astronomii miejscu - tuż obok pomnika naszego najsłynniejszego astronoma - Mikołaja Kopernika. Zostanie także podjęta próba pobicia rekordu Guinnessa w ilości rozstawionych i obserwujących teleskopów. To świetna okazja, aby poruszyć najważniejsze postulaty Roku Astronomii, m. in. kwestię ochrony ciemnego nieba. Happening astronomiczny zorganizowało toruńskie planetarium. Impreza transmitowana będzie na żywo przez TVP INFO w ramach programu "Planetarium".

 

W imprezie weźmie udział także zespół tworzący inicjatywę "Pokazy Nieba 2009 w Toruniu", w której skład wchodzi portal astronomiczny AstroVisioN, kółko astronomiczne z GiLA oraz 1 Lo w Toruniu i Koło Naukowe Studentów Astronomii (UMK Toruń).

 

Serdecznie Zapraszamy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam! Wiem, że Zlot Teleskopów Wszelakich w Toruniu był już dawno, ale dopiero teraz złapałem wizję, aby dokończyć fotoreportaż. Myślę, że warto obejrzeć relację w roli miłego wspomnienia!

 

http://www.astrovision.pl/index.php?dz=16&t=4&a=343

 

Pozdrawiam serdecznie,

Marcin Gładkowski

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.