Skocz do zawartości

Skylux - montaż


jointer

Rekomendowane odpowiedzi

:rolleyes: Witam, chciałbym zapytać czy montaż na którym jest posadzony Skylux model 12.2008 :) jest gorszej konstrukcji niż w poprzednich modelach? Wprawdzie nie będę do niego przymocowywał innego teleskopu, pytam jedynie w celach informacyjnych :D

 

th_1.jpg th_6.jpg th_5.jpg th_2.jpg th_3.jpg th_4.jpg

th_7.jpg

 

Z tego co zauważyłem na pierwszy rzut oka to nie ma ciężarka :D ale czy byłby on potrzebny jak sam refraktor waży tyle co wcale? Byłem już prawie zdecydowany na zakup Synty 8" ale zdałem sobie sprawę że wtedy mogę zapomnieć o obserwacjach naziemnych z wiadomych powodów, tak więc na razie tani i dobry wg. mnie Skylux a Synta + jakieś lepsze okulary będzie za rok tylko i wyłącznie do astro! Pozdrawiam!

Edytowane przez b.makowiecki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie ciężarki, to po prostu zupełnie inny typ montażu - w starych Skyluxach był montaż paralaktyczny a w tym jest azymutalny. Do obserwacji naziemnych azymutalny jest wygodniejszy i lżejszy, do astronomicznych - paralaktyczny, zresztą poczytasz sobie gdziekolwiek w sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie lecą w kulki że jest też "paralaktyczny" ? :)

A rzeczywiście, nie przyjrzałem się tym zdjęciom, na ostatnich dwóch widać jakiś wynalazek do odchylania osi obrotu. Hybryda jakaś, ni pies ni wydra, pewnie da się używać jako azymutalny a jako paralaktyczny to tylko na papierze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To montaż azymutalny z czymś w rodzaju wbudowanego klina (wedge), którym tutaj jest odchylana podstawa montażu. Przy pochyleniu o odpowiedni do szerokości geograficznej kąt, montaż staje się paralaktycznym. Podobnie skonstruowane są niektóre ze statywów Meade'a, tylko, że tam ponad klinem jest montaż widłowy.

Całkiem ciekawie to wygląda. Tylko pewnie wykonanie słabe.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

To montaż azymutalny z czymś w rodzaju wbudowanego klina (wedge), którym tutaj jest odchylana podstawa montażu. Przy pochyleniu o odpowiedni do szerokości geograficznej kąt, montaż staje się paralaktycznym. Podobnie skonstruowane są niektóre ze statywów Meade'a, tylko, że tam ponad klinem jest montaż widłowy.

Całkiem ciekawie to wygląda. Tylko pewnie wykonanie słabe.

 

 

Zgadza się, co poniektórzy chwalą taki typ montażu ze względu na walory użytkowe - lekki :)

Sam zastanawiam się nad zakupem Sky Lux'a na takim montażu, ale jeszcze się zastanawiam.

Nad czym się zastanawiam... a no nad wytrzymałością tego wynalazku, być może pomogłaby jakaś konserwacja i zabezpieczenie (nasmarowanie metalowych, ruchomych części - chyba, ze plastikowych jest więcej...), ale sam nie wiem. Jak ktoś będzie coś wiedział, to niech skrobie na forum, na pewno jest więcej zainteresowanych tym tematem na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.