Skocz do zawartości

Skywatcher Dobson 10' ' PYREX


robi23

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc. Mam pytanie dotyczace teleskopu Skywatcher Dobson 10' ' PYREX. Na dzien dzisejszy mam teleskop Bresser Messier N150. Teleskop jest naprawde git ale z czasem mialem ochote ogladac cos w lepszej jakosci i "nieco blizej" Zauwazylem teleskop dziwnie tani, tanszy od mojego Bressera ale lepszego. Chce tylko spytac o rade czy zostawic mojego starego Newtona czy ktos bardziej poleca Skywatcher Dobson 10' ' PYREX. Cena niechodzi w rachube.

 

Z gory dzieki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok :szczerbaty: A wiec: Mam 16 lat. Jestem amatorem astronomii, raczej z podstawowa wiedza. Mieszkam w jakims zadupiu w Anglii. Mieszkam w miescie ale czesto moge wyjezdzac na tereny niezabudowane, bez zadnych swiatel. Radze sobie z dosyc ciezkimi sprzetami. Moj ojciec ma samochod. Posiadam teleskop Bresser Messier N150 z montazem eq-5. Jestem zainteresowany teleskopami lepszymi niz moj do 3000zl i najlepiej cos z rodzaju Skywatcher Dobson 10' ' PYREX (a konkretnie to wlasnie nim) przez ktory moge zobaczyc zeczy wyrazniej i blizej. Nieprzepadam za refraktorami! Czekam na pomoc w odpowiedzi czy kupic Skywatcher Dobson 10' ' PYREX czy zostawic moj poniewaz jest lepszy. I jeszcze jedno: dlaczego ten Skywatcher jest tanszy mimo ze jest lepszy? Czy to tylko przecena?

 

http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...products_id/533

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć robi23,

10 cm większa średnica lustra to w mojej opinii dużo. Sam posiadam Syntę 10'' i na mniejsze gabaryty bym się nie przesiadł.

Jednak wymaga ona ciemnego nieba do obserwacji i dobrych okularów, choć uważam, że kitowe plossle też na początek da się wykorzystać.

Twój N150 prawdopodobnie jest droższy ze względu na montaż EQ5.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno powiedzieć który montaż będzie lepszy, bo to wszystko zależy co chcesz powiesić na tym montażu. Nie znam się zbyt dobrze na montażach, ale myślę, że 10" Newton to już za dużo na EQ-5 (myślę ofc o wizualu :) ).

 

Dobson jest montażem azymutalnym, nie posiada mikroruchów, ale jest bardzo stabilny i genialnie prosty w użyciu.

 

Gdybyś jednak chciał mieć Newtona na paralaktyku, to kup taki teleskop, bo tuby z Dobsona nie można wieszać na paralaktyku.

 

Pozdrawiam,

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w jakims zadupiu w Anglii. Mieszkam w miescie ale czesto moge wyjezdzac na tereny niezabudowane, bez zadnych swiatel.

 

W Anglii? Nie w Walii i nie w Szkocji?

Jeśli mieszkasz w Anglii to nawet jeśli to jest "zadupie" to raczej nie masz co liczyć na ciemne niebo, nawet, jeśli subiektywnie wydaje Ci się, że jesteś w terenie niezabudowanym pozbawionym świateł. No chyba, że gdzieś na samym zachodzie wyspy. Cywilizacja emituje tyle świetlnego syfu, że naprawdę nie wystarczy wyjechanie kawałek za miasto. Prawie cała Anglia praktycznie nie posiada ciemnego nieba umożliwiajacego właściwe wykorzystanie teleskopu 10".

A jeśli nie stać Cię na wyjazdy nad zachodnie wybrzeże, do Walii a najlepiej Szkocji, to raczej odradzam pakowanie się w duże newtony dedykowane do DS bo i tak nic z tego nie będzie (poza przepukliną).

Tzn. nie zobaczysz nic więcej niż przez swój dotychczasowy teleskop.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Niestety mieszkam w Anglii :angry: a pogoda masakryczna :burza: szczególnie w porze zimowej kiedy chcialbym sobie popatrzec na moja ulubiona konstelacje "Orion". Wiem w Szkocji jest znacznie lepiej ale jezeli chodzi o wyjazdy z teleskopem to troche zadaleko :unsure:. No nic... moze kiedys do Polski wroce i wtedy sobie kupie ta upragniona Synte "10. Dzieki bardzo za wszystkie odpowiedzi B) Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.