Skocz do zawartości

Dworek Białoprądnicki w Krakowie - Spotkania


Michał_Ufo

Rekomendowane odpowiedzi

Przedstawiam parę fotek z wernisażu. Spotkanie udane, publiczność dopisała. Z A-F dał się zidentyfikować ax (no i ja).

 

W imieniu Dworku wita Pani Kierownik Działu Edukacji :)

Budda 1.JPG (fot. J. W.)

 

Prowadzący prezentację Tymon - uczestnik wyprawy.

Budda 2.JPG (fot. J. W.)

 

Oglądanie wystawy i toast za uczestników ekspedycji :Beer:

Budda 3.jpg

Budda 4.jpg

Budda 5.jpg

 

Tym, którzy nie dotarli na wernisaż przypominam, że wystawę fotografii można oglądać w Dworku do końca lutego, a sprawozdanie z wyprawy można przeczytać na stronie Stowarzyszenia Obserwuj Zaćmienia a także w najnowszym numerze magazynu "Dworzanin".

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Witam!

 

Tak jak w zeszłym roku, w imieniu dworkowej ekipy zapraszam na wieczorne spotkanie obserwacyjne :astronom: . Z racji niezbyt ciemnego nieba podziwiać będziemy głównie opozycję Jowisza i Księżyc, być może jednak uda się "złapać" coś ambitniejszego - postaramy się wyeliminować najbliższe latanie :sterb003: . Przypominam o ciepłym ubiorze :zimno: !

 

Impreza ma charakter popularyzatorski i przeznaczona jest głównie dla osób nie związanych z astronomią, ale może być też dobrą okazją do spotkania krakowskich miłośników astro :drinks: .

 

W razie niepogody :burza: również zachęcam do przybycia: odbędzie się prezentacja popularnonaukowa :albert: i dyskusja :argue: .

 

Miejsce: Plener Dworku Białoprądnickiego (w razie niepogody Sala Kominkowa), Kraków, ul. Papiernicza 2 (rejon Opolskiej - mapka).

Czas: wtorek 21 września 2010 r. godz. 1900.

 

Organizatorem jest Centrum Kultury "Dworek Białoprądnicki". Sprzęt obserwacyjny zapewnia firma Astrokrak - dziękujemy!

 

Dworek Stellarium.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość Astromiłośnik

I już po imprezie teleskopowej. Był wykład o Jowiszu (wszystkie rzeczy które były na wykładzie były mi znane, ale dla osób które nie siedzą w temacie z pewnością wykład był bardzo interesujący), i można było sobie pooglądać różne obiekty przez 20 cm teleskop Newtona na paralityku. Oglądaliśmy Księżyc, Jowisza, gromadę kulistą m13 i gromady otwarte NGC 869 i NGC 884, zwane pieszczotliwie chichotami. Ostanie dwa obiekty z listy oglądali nie liczni, ( na moje oko z 15 osób ) moim zdaniem głównie ludzie zarażeni już astronomią tak jak ja, zainteresowanie większości przybyłych ( zwykłych zjadaczy chleba ) skończyło się na Księżycu i Jowiszu.

 

Warto było przyjść, wzbogaciłem się o wiedzę, o ile różni się obraz przy dużych powiększeniach w obserwacji Jowisza, między moim 18 cm a 20 cm lustrem. Jest niewielka poprawa w jasności. Przy okazji porozmawiałem sobie z Panem Płeszką, za jego zgodą mogłem przetestować szukacz, i prawdopodobne, że zastąpi on mój. Wygrywa z moim pod względem jasności dawanego obrazu, pasowało by go sprawdzić jeszcze pod ciemnym niebem, ale na ten moment wydaje się, że jest lepszy.

 

Pozdrawiam :D

Edytowane przez Astromiłośnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim przybyłym za obecność, Astromiłośnikowi za relację. Ja dodam tylko trzy zrobione wczoraj na szybko zdjęcia z obserwacyjnej części spotkania.

 

Obserwacje Księżyca. Wbrew pozorom świateł od latarń nie było dużo - wyłączyliśmy prawie całe oświetlenie terenu przed Dworkiem. Większość światła pochodziła od Księżyca.

 

Dworek 1.jpg

 

Dworek 2.jpg

 

 

Przed Dworkiem ustawiła się kolejka do teleskopu jak niegdyś po papier toaletowy! Ludzi była chyba setka. W oczekiwaniu na swoją kolej każdy mógł rozgrzać się ciepłą herbatą. Dwa okna z lewej to Sala Kominkowa, gdzie odbywała się prezentacja (widać ekran). Nad dachem wschodzi Perseusz.

 

Dworek 3.jpg

 

 

Mam nadzieję, że astronomicznych imprez w Dworku będzie coraz więcej - zapraszamy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było fajowo, jednakże można było spokojnie dobrać inny okular i dać większy power. Jowisz był dobrze widoczny, zero chmurek w jego okolicy. Seeing też nie był najgorszy. Osoba, która popatrzyła na Jowisza przez 20 sekund nie widziała nic poza białą tarczką. Trzeba było się troszkę dłużej wpatrywać, żeby zobaczyć więcej niż jeden pasek na Jupiterku ;) Kratery na Księżycu też na pewno wzbudziłyby większe zainteresowanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety nie popatrzyłem w końcu ani razu ani na Księżyc, ani na Jowisza (tylko M13) więc nie wiem, jak było widać. Myślę, że problem mógł być w niskim położeniu obiektów, prawie nad samym dachem, gdzie jeszcze od czasu do czasu włącza się kotłownia kopcąc gorącymi spalinami, więc może było widać przy większym powiększeniu jakieś turbulencje. A może chodziło o to, żeby nie musieć korygować montażu po każdym oglądającym ;). Ale jak udało mi się w końcu znaleźć chwilę czasu i popatrzyłem na M13, to pierwsza moja myśl była taka, że zaryzykowałbym właśnie większy power, więc coś w tym jest.

 

Drugi wniosek na przyszłość jest taki, że przydałyby się co najmniej dwa telepy, skoro jest taka frekwencja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby ktoś chciał się poczuć jak na obserwacjach w Dworku to polecam ściągnąć te dwa krajobrazy do Stellarium. Aby zainstalować, należy:

 

1. plikowi z rozszerzeniem .txt obciąć to rozszerzenie, żeby zostało .z01,

2. rozpakować archiwa (z katalogami) tam, gdzie jest zainstalowane Stellarium, do podkatalogu "Lanscapes",

3. w Stellarium, w oknie widoku, zakładka "krajobraz", wybrać jędną z nowych lokalizacji,

4. jeśli program nie wczytuje prawidłowo współrzędnych z pliku to ustawić ręcznie na Kraków,

5. zrobić sobie herbatkę ;)

dworek1.zip

dworek1.z01.txt

dworek2.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam po dłuższej przerwie! :)

 

Tym razem w Dworku Białoprądnickim atrakcja dla najmłodszych - najbliższe niedzielne spotkanie dla dzieci z cyklu "Książka przed obiadem" poświęcone będzie astronomii. Inspiracją będzie książka A. i D. Mizielińskich pt. Tu jesteśmy. Kosmiczne wyprawy, wizje i eksperymenty (wyd. Znak Emotikon 2011). W programie astronomiczne zabawy i opowieści o Kosmosie.

 

Impreza odbędzie się w najbliższą niedzielę - 22 stycznia o godz. 13:00 w Sali Teatralnej Dworku Białoprądnickiego (Oficyna Wschodnia), ul. Papiernicza 2 (rejon Opolskiej). Wstęp wolny!

 

Więcej na: http://www.dworek.krakow.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Wygląda na to, że astronomiczna inicjatywa w Dworku rusza na dobre! :banan: Rozpoczynamy cykl comiesięcznych spotkań pod wspólnym hasłem "Odkrywamy wszechświat". Poprowadzi je pan Władysław Gorgoń, nauczyciel fizyki i astronomii, wieloletni działacz Polskiego Towarzystwa Astronautycznego i Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, założyciel i przez 20 lat opiekun koła astronomiczno-astronautycznego KOMETA, w ramach którego prowadził zajęcia obserwacyjne w kopule dawnego Obserwatorium Astronomicznego UJ przy ul. Kopernika w Krakowie, organizator wakacyjnych obozów astronomicznych dla młodzieży.

 

Prelekcje będą się odbywały w trzecie wtorki miesięcy o godzinie 18.30. Przeznaczone są zarówno dla zupełnie początkujących, jak i bardziej zaawansowanych miłośników astronomii i astronautyki. Nie wykluczamy pokazów nieba, o ile pogoda dopisze. Jeśli przy okazji utworzy się w Dworku ekipa stałych bywalców, to być może będzie to początek jakiegoś nowego koła astronomicznego. Wszystko zależy od Waszego odzewu! :Beer:

 

Pierwsze spotkanie, zatytułowane "Księżyc i Merkury - kamienne globy ciągle poznawane" odbędzie się 21 lutego o godzinie 18.30. WSTĘP WOLNY!!!

 

Jeśli nie nastąpią żadne nieprzewidziane zmiany, to harmonogram na kolejne miesiące będzie wyglądał następująco:

 

20 marca: "Mars i Wenus - rodzeństwo naszej Ziemi"

17 kwietnia: "51 lat załogowych lotów kosmicznych - jak to się zaczęło?"

15 maja: "Tajemniczy świat Jowisza i jego księżyców"

19 czerwca: "Saturn, Uran i Neptun - gazowe kule, ich pierścienie i księżyce"

 

Miejsce spotkań:

Centrum Kultury "Dworek Białoprądnicki", ul. Papiernicza 2 (rejon ul. Opolskiej na wys. wylotu Prądnickiej) - mapka

Oficyna Wschodnia - Sala Teatralna

 

Zapraszamy!!! :)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 4 tygodnie później...

Uwaga! :( Ze względu na stan zdrowia nasz pan wykładowca nie będzie w stanie poprowadzić najbliższego wykładu! Spotkanie prawdopodobnie się nie odbędzie, bo we wtorek mam służbowy wyjazd i nie dam rady zorganizować nic zastępczego. Pogoda nie będzie chyba wystarczająco pewna na obserwacje zamiast wykładu. Decyzja dopiero zapadnie - od razu napiszę.

 

Edit: Ostatnia wersja jest taka, że we wtorek, w zastępstwie za pana prof. Gorgonia, powtórzę swój referat o Jowiszu, który miałem okazję wygłosić w Dworku na imprezie obserwacyjnej we wrześniu 2010. Będzie to więc równocześnie realizacja tematu planowanego w tym roku na maj. Będziemy śledzić pogodę - jeśli będzie łaskawsza, to może zorganizujemy jeszcze obserwacje.

 

Jednocześnie serdecznie dziękujemy panu prof. Władysławowi Gorgoniowi za cenną inicjatywę i zapoczątkowanie w Dworku nowej serii spotkań, z których dwa pierwsze poprowadził. Podkreślam, że wykłady swoje wygłaszał on całkowicie nieodpłatnie! :Salut: Niestety, ze względu na zły stan zdrowia, nie jest w stanie kontynuować swego dzieła. Postaramy się, aby cykl astro-spotkań na Białym Prądniku nie upadł. Miejmy nadzieję, że temat astronautyczny pojawi się w przyszłym miesiącu! :)

Edytowane przez Michał_Ufo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jutrzejsze spotkanie zatytułowane będzie "Majowe niebo nad Dworkiem" - opowiemy, co można obecnie zobaczyć na niebie. Pokazu z prawdziwego zdarzenia nie będzie, bo to zbyt wczesna godzina, ale jeśli pogoda dopisze, może zobaczymy przynajmniej Wenus. Jeżeli będą chętni na obserwacje, to możemy zostać dłużej, ale tym razm pogoda chyba na to nie pozwoli.

 

Wykład o lotach kosmicznych na razie zostaje odwołany. Za miesiąc kolejne wielkie planety: Saturn, Uran, Neptun.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.