Skocz do zawartości

Znalezione w sieci


Rekomendowane odpowiedzi

Skoro o Radiostacji mowa to w zeszły wtorek była próba generalna oświetlenia dla dziennikarzy :)

A oto fotki

http://picasaweb.google.com/fabrykapr/RadiostacjaGliwickaWNowejSzacie#

Tez muszę zapolować na nią w nocy, a jest okazja 30 sierpnia :)

Edytowane przez patrykos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małymi kroczkami zbliża się, choć dopiero ruszy w 2015r, kolejny punkt przemysłowy w naszym regionie - Elektrownia "Czeczott" :)

 

A znalazłeś jakieś info o samej budowie ? jakiś komi czy coś ? Czy będzie to adaptacja obecnie istniejących po KWK Piast-RuchII (dawniej Czeczot) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Zdjęcia autorstwa Aleksandra Gospić'a

 

http://gfz.hr/~sasagospic/cromet/report/cincar/2007-01-Cin+Mal-35.jpg - widok z góry Cincar (2006m) w Bośni i Hercegowinie na Apeniny

http://img529.imageshack.us/img529/8064/61287461.jpg - to samo tylko z opisem

 

http://img134.imageshack.us/img134/4254/200710mabi93vi3.gif - Apeniny ze Sveti Jure (1762m), już "tylko" około 280km.

http://img100.imageshack.us/img100/4264/200710mabi92ap2.gif - zoom

 

Dla potwierdzenia zrobiłem symulacje w Microdem'ie - wszystko się zgadza

 

Edit: Już kiedyś było o tym na forum, ale chyba bez opisu.

 

Pozdro! :D

Edytowane przez Kosciak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Zdjęcia autorstwa Aleksandra Gospić'a (...)

Znam już od dawna te fotografie, w ogóle Gospić powinien być dla nas dalekoobserwacyjnym guru - odległości, z których złapał góry na prawde budzą szacunek. Te odległości pod 350 km mogą się przydarzyć w DO już tylko w bardzo specyficznych warunkach, właśnie dwóch łańcuchów górskich przedzielonych wodą.

 

Myślałem już jakiś czas temu, żeby opublikować tę najdalszą fotkę na DO, ale szybsi od nas byli Koledzy z linkowanej kiedyś na forum strony o dalekich widokach i widoczności, więc nie ma co powielać ich roboty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka ciekawostek i linków dotyczących dalekich obserwacji w Niemczech.

Uważam,że Niemcy to raj dla dalekich obserwatorów. Dlaczego? Otóż zapewne z powodu ukształtowania terenu, a także dużej zmienności pogody i przejżystości powietrza, spowodowanej częstymi opadami i silnymi zachodnimi wiatrami. Przejeżdżając kilkakrotnie przez ten kraj, zaskoczyła mnie porażająco dobra widzialność. Inna sprawa to ukształtowanie terenu. Oprócz wysokich Alp i Schwarzwaldu na południu kraju, nie brakuje mniejszych obszarów i łańcuchów górskich, które wchodzą w skład tkzw. średniogórza (Mittelgebirge), np Thuringer Wald, Harz, Teutoburger Wald, Rhon, Taunus, Eifel czy Rothaargebirge. Jest więc co podziwiać, tym bardziej,że nie brakuje też wież widokowych. Jednym z najwyższych szczytów Średniogórza Niemieckiego jest , znany z legend o sabacie czarownic, szczyt Brocken w górach Harz-u (1142 m n.p.m.). Położony "dość daleko" na północ jest doskonale widoczny z wielu miejsc Niziny Północnoniemieckiej. Na jego szczycie znajduje się stacja meteo oraz wieża radiowo-telewizyjna. Sam widok szczytu przypomina mi osobiście czeskiego Pradziada.

 

brocken bab.jpg

Brocken z drogi 395 Braunschweig-Bad Harzburg, zdjęcie użytkownika FHG dostępne tutaj

 

Poszukałem w sieci zdjęć , przedstawiających Brocken z większej odległości. Wg symulacji na hey-u szczyt ten widoczny byłby już ze wschodnioniemieckich wzgórz Flaming, położonych dość niedaleko na południowy-zachód od Berlina. Całe góry Harz widać również ze wzgórz położonych daleko na północ od Magdeburga i Braunschweig, np w okolicach miasteczka Gardelegen.

Zdjęcia, które znalazłem:

1.Gross Bulten / Ilsede k.Peine - 60 km , 52° 16' 10.28" N 10° 11' 0.48" E

2.Ilsede k.Peine - 58 km , 52° 15' 22.51" N 10° 11' 27.07" E

3.Gross Lafferde / Lahstedt - 56 km

4. Wolmirsleben k.Magdeburga - 62 km

5.Wolmirsleben 2 - 62 km

6.Grossdentke k.Wolfenbuttel - 40 km

7.Lehrte k.Hannoveru - 77 km

8.Hildesheim - 60 km

9.Bernburg (Saale) -77 km - tym razem wschód..

10.okolice Helmstedt - 61 km - zimą

11.Frauenburg / Sondershausen - 50 km - od poł-wsch.

12.ze szczytu Hoher Hagen 508m k.Gottingen - 70 km - od poł-zach.

13.z Hanoweru - ok.90 km (jeżeli to Brocken..)

 

Nie są to rewelacyjne odległości, ale nie każdy fotograf musi być "dalekim obserwatorem" :rolleyes: Swoją drogą ciekaw jestem, skąd najdalej udało się uchwycić ten szczyt.., szczególnie od wschodu.

Edytowane przez kowalTM
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawą sprawą jest również widzialność podczas inwersji ze szczytów takich jak Wasserkuppe (Rhon) czy Brocken (Harz).

Stacja meteo na Brocken podaje, iż podczas zimowych inwersji ze szczytu widoczne są np: Kahler Asten w G.Sauerland-u (169 km), wspomniany Rhon (152 km), czy szczyt Taufstein w g.Vogelsberg położony w dalekiej Hesji (170 km). Dostrzegalny jest także Pomnik Bitwy Narodów k.Lipska (130 km).Powyższe informacje wraz z mapką odległości przedstawia ten artykuł.

Podczas jednej ze styczniowej inwersji br. turyści mogli podziwiać widoki, dochodzące do ponad 180 km. Jak opisują media, widoczny był np Las Turyński - Thuringer Wald z najw.szczytem Inselberg , jak również Wasserkuppe w g.Rhon-u czy góry Sauerland-u w Westfalii. Podana jest również informacja o zadziwiającej widzialności 230 km... :blink:

Poszukałem ... i znalazłem

szczyt Gr.Inselberg w Thuringer Wald - widziany podczas inwersji z Brocken. Odległość - 106 km

i ten sam szczyt - Inselberg widziany z Wasserkuppe - tu odległość mniejsza

inwersja na Brocken

Jednak dowodów na dalsze odległości póki co nie znalazłem - może komuś się uda..

 

Źródła info:

http://www.ad-hoc-news.de/180-kilometer-fernsicht-vom-brocken--/de/Regional/Sachsen-Anhalt/19969837

http://www.brocken.biz/Wetterwarte-Brocken.html

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie są to rewelacyjne odległości, ale nie każdy fotograf musi być "dalekim obserwatorem" :rolleyes: Swoją drogą ciekaw jestem, skąd najdalej udało się uchwycić ten szczyt.., szczególnie od wschodu.

Widzę, ze dotknąłeś tematu, który mnie osobiscie też interesuje. Kiedyś robiłem nawet symulację z wieży widokowej w Berlinie: http://www.heywhatsthat.com/?view=D58P9N3L w nadziei, że widać stamtąd jakieś pasma górskie w Niemczech, m in. Brockena, ale niestety okazało się, że jest to niemożliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś robiłem nawet symulację z wieży widokowej w Berlinie: http://www.heywhatsthat.com/?view=D58P9N3L w nadziei, że widać stamtąd jakieś pasma górskie w Niemczech, m in. Brockena, ale niestety okazało się, że jest to niemożliwe.

 

Niestety z Berlina nie da się nic dojrzeć. Ale jest to już możliwe z okolic miasteczka Belzig (Hagel-Berg 200m) oraz z ok.Wiesenburg/Mark /(Reetz). Są tam wzgórza Hoher Flaming, z których widać Brockena.

 

Poszukałem na hey... skąd najdalej widać najwyższą górę Harz-u w stronę Polski. Jest to zalesione chyba wzgórze w okolicach Bad Duben (193m) - Hohe Gieck, oddalone od Brockenu o 136 km.

Drugi punkt to okolice Coswig i Wittenberg - Kreuzberge (152m), na północny-wschód od Dessau. Odległość do Brockenu, który bezproblemowo powinien byc z tego miejsca widoczny to 128 km.

Okazuje się też, że niewiele brakuje do zobaczenia Brockenu z najwyższego szczytu Rudaw,podobno widocznych z naszej Śnieżki..- Klinovec, 1243m.

 

Skoro już jesteśmy przy temacie Niemiec zapodam jeszcze kilka linków do ciekawych fotek obserwacyjnych..

 

Alpy z Deggendorf w Bawarii - widziane podczas pogody fenowej

Alpy z Monachium - podczas fenu

Zugspitze z Ludwigshohe k.Monachium - autor-"Claude.Munich's" jest chyba "dalekim obserwatorem..

Alpy z Rommerstein k.Bad Urach - podobno 140 km

 

I kilka zdjęć użytkownika "joe301b", który prowadził obserwacje w górach Schwarzwaldu (znów Alpy, temat był kiedyś na forum)

 

Alpy Szwajcarskie z Hornigsrinde (1164m) - wg autora odl.ponad 200 km

Churfirsten w Szwajcarii z Hornigsrinde (1164m)

Glarner Alpen w Szwajcarii z Hornigsrinde (1164m)

Le Honeck w Wogezach (1363m) z Hornigsrinde - 108 km

Berner Oberland z Feldberg-u (Schwarzwald) - ok.145 km

wieża telewizyjna w Stuttgart z Hohloh w Schwarzwaldzie - 57 km

 

Na koniec ciekawostka znad niemieckiego Bałtyku. Zdjęcie przedstawia odległe o ok. 68 km

duńskie wyspy Mon (po prawo) i Falster(po lewo)

Wykonane z latarnii morskiej Barhoft nieopodal Stralsund.

http://www.flickr.com/photos/hein3/2841271260/

Edytowane przez kowalTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alpy Szwajcarskie z Hornigsrinde (1164m) - wg autora odl.ponad 200 km

To już sprawdzałem i Ratikon to być nie może, przynajmniej nie masyw Zimby. Nie krytykuje jednak, bo nie mam pojęcia czym są góry na zdjęciu.

 

Na koniec ciekawostka znad niemieckiego Bałtyku. Zdjęcie przedstawia odległe o ok. 68 km

duńskie wyspy Mon (po prawo) i Falster(po lewo)

Wykonane z latarnii morskiej Barhoft nieopodal Stralsund.

http://www.flickr.com/photos/hein3/2841271260/

A tu autor racje ma połowiczną, bo co prawda Mon widać (z prawej Aborrebjerg), ale Falsteru już nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega joe na Flikrze ma przebogaty zestaw dalekich obserwacji, które się marnują. Widać że celuje w nasz wątek. Mateo mógłbyś zapytać go czy można je poopisywać i zamieścić tutaj, bo widzę, że narazie mimo ograniczen prawnych CC, to może sobie napoczęte poleżeć na dysku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że nie pytając o zgodę autora zdjęć (joe), nie złamie się żadnego prawa. Autor wypuścił zdjęcia do internetu, więc można domniemywać, że można z nich 'korzystać' jak się chce, zwłaszcza że chyba nie zastrzega sobie prawa na tej stronie do nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kenia z Kilimandżaro. Bagatela 320-340 km.

Nie za bardzo rozumiem co autor miał tutaj na myśli...? Canonem 10D przy ogniskowej 55mm obiekt oddalony o >300 km :) Bo chyba nie chodzi o górę wyraźnie widoczną z lewej strony kadru.

 

Wg Heya Mt. Kenya nie jest widoczny z Kilimanjaro.

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://de.wikipedia.org/w/index.php?title=Datei:Ro%C3%9Fberg_Alpen_1.14_2006.jpg&filetimestamp=20061130202930 - panorama Alp z Roßberg (Schwabische Alb) - 48° 25′ 4″ N, 9° 8′ 34″ O

 

http://de.wikipedia.org/w/index.php?title=Datei:Alpen_regensburg.jpg&filetimestamp=20071016210837 - Alpy z okolic Regensburga 140 km.. :o i znów działanie suchego fen-u

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za bardzo rozumiem co autor miał tutaj na myśli...? Canonem 10D przy ogniskowej 55mm obiekt oddalony o >300 km :) Bo chyba nie chodzi o górę wyraźnie widoczną z lewej strony kadru.

Rzeczywiście, nie zwróciłem uwagi :-) nawet jeśli masyw rozciąga się na 80 km oraz 3,5 km wysokości względnej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, nie zwróciłem uwagi :-) nawet jeśli masyw rozciąga się na 80 km oraz 3,5 km wysokości względnej?

Nigdy nie miałem okazji patrzeć z tak wysokiej góry na tak wysoką górę i jeszcze w dodatku z takiej odległości, ale parę zdjęć dalekich obiektów już widziałem i stwierdzam, że na zdjęciu na 100% nie jest uwidocznione to, co sugeruje autor. Natomiast co to może być spróbuję rozszyfrować teraz. Jak do czegoś dojdę podzielę się z Wami wynikami.

 

Odpowiedź przyszła szybciej niż myślałem. Po pierwsze jak widać po zdjęciu kierunek patrzenia to albo wscód albo zachód a nie północ, jak musiałoby być w przypadku Mt. Kenya. Natomiast na zdjęciu uwidoczniony został Mt. Meru (3°14'31.26"S,36 45'4.87"E) z 70 km. I tak wydaje mi się, że efekt tak dużej wysokości, tzn. z 70 km góra jest jak na dłoni przy bardzo małym powiększeniu, jest piorunujący.

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie płaska jak stół powierzchnia afryki sprzyja takim dalekim obserwacjom zwłaszcza jak takie Kilimandżaro ma ponad 5tys. metrów. Wypatrzyłem miejsce grubo na północny wschód od Mt.Kenya z którego wciąż powinno się dostrzec najwyższy szczyt Afryki - Góra Maua - 0.218868° N 37.866783° E 2351m - 372 km do Kilimandżaro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka ciekawostek i linków dotyczących dalekich obserwacji w Niemczech.

Uważam,że Niemcy to raj dla dalekich obserwatorów. Dlaczego? Otóż zapewne z powodu ukształtowania terenu, a także dużej zmienności pogody i przejżystości powietrza, spowodowanej częstymi opadami i silnymi zachodnimi wiatrami. Przejeżdżając kilkakrotnie przez ten kraj, zaskoczyła mnie porażająco dobra widzialność.

 

W Niemczech nie wypalają traw, w zimie nie ogrzewają węglem ani starymi gumowcami czy butelkami typu PET co niestety w Polsce jest normalką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://hiking.sk/hk/ga/14044/tatry-kralova_hola_z_vysokych_tatier.html - zdjęcie z Łomnicy w kierunku Kralovej Holi, a za nią Kekesz. Fotografia zrobiona pod koniec grudnia 2007, ja w tym czasie miałem podobne warunki na Pilsku, kilka dni później wicio zrobił te niepowtarzalne zdjęcia ze Sławkowskiego (również na Matrę) , ciekawe czy autor nie nie uwiecznił czegoś więcej, może Karpaty rumuńskie? Inwersja wygląda na niską, nie powinna zasłaniać najdalszych wniesień. Edytowane przez elcupa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://hiking.sk/hk/ga/14044/tatry-kralova_hola_z_vysokych_tatier.html - zdjęcie z Łomnicy w kierunku Kralovej Holi, a za nią Kekesz. Fotografia zrobiona pod koniec grudnia 2007, ja w tym czasie miałem podobne warunki na Pilsku, kilka dni później wicio zrobił te niepowtarzalne zdjęcia ze Sławkowskiego (również na Matrę) , ciekawe czy autor nie nie uwiecznił czegoś więcej, może Karpaty rumuńskie?

RE-WE-LA-CJA! Już dawno nie widziałem tak ładnego zdjęcia w kategoriach DO.

 

Jesteś w stanie nawiązać kontakt z autorem lub znaleźć jego maila? Nie mam teraz za bardzo na to czasu...

 

PS. Przy takim powiększeniu z Karpat Rumuńskich nie byłoby za wiele.

PS2. Kekes to ta góra obcięta z lewej strony kadru, z Lomnicy pojawia się na lewo od Kralovej.

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.