Skocz do zawartości

Teleskop do 6000 zł


Walker

Rekomendowane odpowiedzi

Witam i pozdrawiam wszystkich forumowiczów.

 

Jako n-ty z kolei user chciałbym prosić o porady w wyborze pierwszego teleskopu (refraktor)- wskazanie konkretnych modeli lub pomoc w wyborze jak najodpowiedniejszych parametrów typu średnica, ogniskowa, światłoczułość itp. do wybranych przeze mnie zastosowań - interesuje mnie przede wszystkim obserwacja (nie astrofotografia) Księżyca i planet, natomiast obiektów głębokiego Kosmosu w mniejszym stopniu. Jak w tytule jestem gotów przeznaczyć na to do 6 tys. zł.

Warunki obserwacji: mieszkam poza miastem, nocą sztucznego światła jest tu niewiele. Do tego mam do dyspozycji niewielki ogródek. Na mobilności teleskopu szczególnie mi nie zależy.

Inne pytania: czy warto dokładać do systemu GO-TO? Jakie akcesoria oprócz teleskopu będą potrzebne - Barlow, okular, filtry... Coś jeszcze? Jakie wybrać (np. słyszałem, że do obserwacji planet najlepszy jest okular 6 mm?) i na jaki koszt powinienem być tutaj przygotowany?

Osobiście zastanawiam się np. nad Meade LXD-75

Dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie do każdego teleskopu jest dodawany tz. zestaw startowy i na początek w zupełności on wystarcza.

czyli dwa, trzy okulary , Barlow jakiś filtr Księzycowy itp. zależy od firmy i teleskopu.

Nie podzielam poglądu kolegi, że GoTo jest zupełnie zbędne.

Nie jest konieczne , ale bardzo przyjemnie jest go mieć.

Edytowane przez jacapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podzielam poglądu kolegi, że GoTo jest zupełnie zbędne.

Nie jest konieczne , ale bardzo przyjemnie jest go mieć.

 

Przy obserwacjach planet i Księżyca, czyli przy DUŻYCH powerach obiekt bardzo szybko "ucieka" z pola widzenia, więc określenie "GoTo zupełnie zbędne", jest trochę nie na miejscu. Oczywiscie, wystarczyłby napęd na jedną oś, ale dobre GoTo uwzględnia też ruch własny Księżyca, wcale niemały...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwilka, coś tu jest namieszane. GOTO nie ma nic wspólnego z prowadzeniem obiektów (niezaleznie od tego czy powery sa duże , małe i jak szybko "ucieka" obiekt) Prowadzenie zapewnia naped montazu i to w jego funkcjonalnosci są takie cechy jak predkosc gwiazdowa, lunarna, słoneczna itd. GOTO jest częścia systemu odpowiedzialną za odnalezienie obiektu i tylko za to. Brak GOTO nie oznacza braku róznych predkosci śledzenia. Prosze nie mylić bo kogoś wprowadzimy w bład.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na Twoim miejscu wybrałbym ofertę OBERONA (mimo, że napisałeś, że zainteresowany jesteś refraktorem)

 

http://astro-forum.org/Forum/MEADE-LX200-8...dam-t18905.html

 

Mieści się w cenie z dużą ilością wyposażenia.

 

Doświadczony astroamator więc i do sprzętu można mieć pewność, że obchodzono się z nim delikatnie (sprzętem, nie astroamatorem ;) ).

Przy szalejącym kursie dolara jego oferta to ok połowy ceny nowego sprzętu.

Pozdrawiam

-G.

Edytowane przez gmalan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.