Skocz do zawartości

Co zobaczę z takim sprzętem?


wikary666

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, na początek chciałem przywitac Administratorów i Użytkowników tego Forum, jak widac jestem tu nowy a jeśli chodzi o astronomię i sprawy związane ze sprzętem jestem zupełnie zielony więc byłbym wdzięczny za cierpliwośc i wyrozumialośc :D. Fascynuję się fotografiami szeroko pojętego kosmosu, gwiazd, mgławic, planet itp. Mam Stellarium w wersji 0.10 beta, od paru dni się tym bawię. Teraz mam okazję sam cokolwiek poobserwowac (mam nadzieję). Mam parę pytań do doświadczonych kolegów. Otóż ostatnio wszedł w moje posiadanie następujący model teleskopu:

http://www.bazarek.pl/produkt/206948/teles...-sk1141eq1.html

Pytania:

1.Czy przez coś takiego obejrzę planety naszego układu? Możecie mi powiedziec czy to coś warte, coś więcej o tym akurat modelu? Pożyczyłem jak narazie od znajomego ale mogę kupic jeśli mi się spodoba, więc wziąłem go na 'testy' :)

2.Tak mniej więcej, jaki najdalszy obiekt mógłbym dzięki niemu obejrzec? (z tych popularniejszych, godnych zainteresowania)

3.Pewnie będą osoby, które napisałyby z chęcią 'kup sobie lornetkę' - otóż mam zamiar, tylko i tu nie wiem jaką. Czy powiększenie 10x50 wystarczy?

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Pozdrawiam!!

Edytowane przez wikary666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w takim razie da się cokolwiek konkretnego zobaczyc? Czy też sytuacja jest aż tak beznadziejna..? :o

 

to zależy jak ciemne niebo masz. Jesli bardzo ciemne to kilka jasniejszych galaktyk zobaczysz, Księżyc bedzie dobrze widać, Jowisz i Saturn tez powinien być ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w takim razie da się cokolwiek konkretnego zobaczyc? Czy też sytuacja jest aż tak beznadziejna..? :o

 

Beznadziejnie to nie jest. Póki pogoda co i pogoda nie dopisuje szlifuj nawigację w Stellarium. Typuj sobie obiekty do odnalezienia , skorzystaj z pracy innych: http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=302663 , próbuj także "załatwić" jakieś mapki. A gdy tylko ukaże sie skrawek ciemnego nieba - testuj pożyczony sprzęt.

Oczywiście zawsze warto trochę dozbierać by móc nabyć sprzęt o wiekszej aperturze i o ogniskowej nie wspieranej przez podejrzanego barlowa w wyciagu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za słowa zrozumienia. Jak na razie popatrzę sobie przez to co aktualnie posiadam a jak przyjdzie czas to kupię coś konkretnego. Lornetka też jest w planach :D.

A jeszcze odnośnie tego SkyWatcha, może to głupie pytanie ale jako że jestem zielony w tym temacie, pozwolę sobie je zadac. Czy da radę wymontowac tę soczewkę barlowa ze środka teleskopu? Może ogniskowa się zmniejszy ale skoro ten Barlow psuje tam obraz to może by się jakoś polepszyła? Co Wy na to? Chyba że draństwo siedzi tam bezapelacyjnie na stałe to nie będę ruszał :)

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy da radę wymontowac tę soczewkę barlowa ze środka teleskopu? Może ogniskowa się zmniejszy ale skoro ten Barlow psuje tam obraz to może by się jakoś polepszyła? Co Wy na to? Chyba że draństwo siedzi tam bezapelacyjnie na stałe to nie będę ruszał :)

Pozdrawiam!

 

Wikary nie radzę Ci nic zmieniac przy tym teleskopie... gdybyś wyciągnął barlowa, to musiałbyś przedłużyć tubę około dwa razy, żeby obraz ogniskowany był gdzies w okolicach wyciągu i żebyś mógł wyostrzyć patrząc w okular...

Sparwadź na celestii budowę teleskopów i budowe barlowa i co powoduje względem ogniskowej... miłej lektury.

http://www.celestia.pl/Typy_teleskop%C3%B3w

http://www.celestia.pl/Barlow

 

 

 

pozdrawiam

Ori

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wikary nie radzę Ci nic zmieniac przy tym teleskopie... gdybyś wyciągnął barlowa, to musiałbyś przedłużyć tubę około dwa razy, żeby obraz ogniskowany był gdzies w okolicach wyciągu i żebyś mógł wyostrzyć patrząc w okular...

Ori ...

coś tu chyba namieszałaś :D Barlow jest umieszczony kilka centymetrów przed ogniskiem i jeśli już to raczej trzeba by skrócić tubus (ale niekoniecznie)

zdecydowanie jednak lepiej nic nie grzebać w optyce

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ori ...

coś tu chyba namieszałaś :D Barlow jest umieszczony kilka centymetrów przed ogniskiem i jeśli już to raczej trzeba by skrócić tubus (ale niekoniecznie)

zdecydowanie jednak lepiej nic nie grzebać w optyce

 

pozdrawiam

 

Ups :Boink::icon_redface: , ZbyT dziękuję za zwrócenie mi uwagi na ten błąd :Kwiatek: , jakoś ostatnio zebrać myśli nie mogę ;)

Oczywiście, że skrócić tubus. Przepraszam za zamieszanie i wprowadzenie w błąd. Wszystko w poście jest OK, poza kwestią wydłużenia tubusa, źle się wyraziłam.

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrócenie tubusa też chyba by nic nie dało po wyjęciu tego barlowa.

Coś kojarzę że to jest inny układ optyczny (budowa lustra) niż normalny Newton.

Już dokładnie nie pamiętam ,ale coś kiedyś o tym czytałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że wpinam się w temat. Ale malutkie pytanko: Ile kosztował by sprzęt, przez który mógłbym oglądać mgławice? Oczywiście cena minimalna :)

Dodam, że u mnie niebo jest dość ciemne, ale na wiosce też nie mieszkam :P Drgań nie ma wcale i mam duużo miejsca :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam na sprzedaz synte 130/900 za 450 zł

kpisz sobie?

zamiast doradzać próbujesz pohandlować?

od tego jest dział "sprzedam", tu jedynie doradzamy sobie nawzajem co warto kupić. Fakt sprzedaży tego czy tamtego nie może wpływać na to co polecamy

nie czujesz, że to co zrobiłeś jest nieetyczne?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chłopaki:) ja tutaj w astronomii nie siedzę od dziś:) doradzałem wielu osobom w kupnie teleskopu czy osprzętu:) widzę ze kolega ma pytanie wszyscy mu odpowiedzieli wiec nie będę powtarzał tego samego ze 114 nie warto kupować. ale jeżeli tutaj czynnikiem ograniczającym jest pieniądz wiec chyba nie robie grzechu mówiąc ze jeżeli chce zaoszczędzić to może kopić ode mnie teleskop. nie wszedłem na to forum tylko po to żeby sprzedać tubę i więcej tutaj nie zaglądać. aktywnie pomagam na astro-czemierniki pl. na tym forum jestem od dziś. i chciał bym tez jakoś pomóc słowem i tak jak teraz sprzętem w konkretnej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie rzeczy wyjaśnia się na PW :), lub zamieszcza w dziale "Ogłoszenia".

 

Pamiętaj- oferty handlu (jeżeli mówisz "Hej, ja Ci mogę sprzedać moją Syntę za XXXzłotych") nie powinno umieszczać się w wątkach do tego nieprzeznaczonych.

 

Pzdr.

 

@Down-

Ok, ok. Nie ma problemu ;)

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, na początek chciałem przywitac Administratorów i Użytkowników tego Forum, jak widac jestem tu nowy a jeśli chodzi o astronomię i sprawy związane ze sprzętem jestem zupełnie zielony więc byłbym wdzięczny za cierpliwośc i wyrozumialośc :D. ...

Widać młody że czaisz bazę. Wróżę ci same sukcesy.

Tylko jeszcze Ojca Dyrektora zapomniałeś pozdrowić. :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać młody że czaisz bazę. Wróżę ci same sukcesy.

Tylko jeszcze Ojca Dyrektora zapomniałeś pozdrowić. :D :D

 

 

Dzieki :) Ale się tu postów narobiło!! Ufffff, właśnie wracam z dworu, ale niestety nie z obserwacji bo u mnie juz chyba z 5 dzień niebo zachmurzone. Próbowałem naprawic kostkę stacyjki w mojej Toyotce ale dziś zakończyło się to niepowodzeniem. Drugie podejście jutro, chyba że będzie pogoda to teleskop wystawię i pogapię się. Dzięki za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja w swoim Suzuki wymieniałem wycieraczkę i słyszałem, że gumowe atrapy humbaków używane do uzyskania nasienia od atomowych okrętów podwodnych robią furorę w restauracjach szpicbergenu.

 

Ps. Strasznie przepraszam Administratorów i użytkowników forum oraz O. Dyrektora za tego offtopa, ale nie wytrzymałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.